Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Tarinat | Kannattajat julistivat Charlie Kirkin olevan Jeesukseen verrattava marttyyri

22.9.2025 12:00
Lue lisää 
Politiikka
Eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho ja perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio eduskunnassa keskiviikkona. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Halla-aho pahoitteli ulkoasiainvaliokunnalle Ukraina-kommenttiensa aiheuttamaa tilannetta

Puhemies Vanhanen varoitti synnyttämästä väärinkäsityksiä Suomen kannasta Ukrainan sotaan.
STT–Saila Kiuttu, Tuomas Savonen 2.3.2022 18:21, muokattu 2.3.2022 18:21
a– a+
Politiikka

Eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) pahoitteli keskiviikkona valiokunnalle Ukraina-kommenteillaan aiheuttamaansa tilannetta.

Halla-aho kertoi tiistaina Helsingin Sanomille uskovansa, että lännen sotilaallinen väliintulo on ennen pitkää vääjäämätön, joten se olisi parempi tehdä ennemmin kuin myöhemmin.

Halla-ahon kommentit herättivät ihmetystä, sillä ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja on yksi Suomen ulkopolitiikan johtohahmoista eikä Halla-ahon linjaus ollut Suomen ulkopoliittisen linjan mukainen.

Ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Erkki Tuomioja (sd.) piti Helsingin Sanomissa Halla-ahon kommentteja järkyttävinä, sillä länsivaltojen puuttuminen voisi johtaa Venäjän ja Naton väliseen yhteenottoon.

Tuomiojan mukaan valiokunnassa käytiin keskiviikkona Halla-ahon kommenteista hyvä, pitkä ja perusteellinen keskustelu.

–  Lopputulos oli se, että Halla-aho sanoi ottavansa keskustelun huomioon ja pahoitteli sitä, että oli aiheuttanut tällaisen tilanteen, Tuomioja kertoi STT:lle.

Tuomioja ei halunnut tämän enempää avata valiokunnassa käytyä keskustelua. Hänen mukaansa Halla-ahon kommentit on ulkoasiainvaliokunnan osalta tältä erää loppuun käsitelty.

–  Toistaiseksi, kunhan tällainen ei toistu, Tuomioja sanoi.

Halla-aho ei halunnut kommentoida kannanotoistaan noussutta keskustelua STT:lle eduskunnassa keskiviikkona.

Eduskunnan puhemies Matti Vanhanen (kesk.) varoitti tiistai-iltana synnyttämästä väärinkäsityksiä Suomen virallisesta kannasta Ukrainan sotaan.

Hän sanoi STT:lle, että kansanedustajilla on mielipiteenilmaisun vapaus, mutta piti samalla välttämättömänä, että kansanedustajat kannanottoja esittäessään korostavat, missä roolissa kulloinkin esiintyvät.

–  Ulkopolitiikan linjaukset Suomen osalta kuuluvat presidentin ja valtioneuvoston toimivaltaan ja meidän kaikkien on hyvä huolehtia siitä, että Suomen ulkopuolella ei synny väärinkäsityksiä siitä, mikä on maamme virallinen kanta, hän kirjoitti.

Myös pääministeri Sanna Marin (sd.) kommentoi tiistaina Halla-ahon lausuntoja.

–  Tämä oli kovasti sanottu valiokunnan puheenjohtajalta. Uskon, että eduskunta omalta osaltaan arvioi, onko tässä millä tavalla menetelty, hän sanoi toimittajille eduskunnassa.

Tuomioja sanoi olevansa puhemies Vanhasen kanssa yhtä mieltä siitä, että kansanedustajien pitää kommentteja esittäessään tehdä selväksi, missä ominaisuudessa asioita kommentoivat.

–  On oltava hyvin varovainen sen suhteen, että yksittäisiä lausumia ei tulkita valiokunnan saatikka Suomen kannanotoiksi, Tuomioja sanoi.

Halla-aho seurasi ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajan paikalla puoluetoveriaan Mika Niikkoa, joka erosi tehtävästä helmikuun alussa. Niikon Ukrainaa ja Natoa koskevat tviitit olivat herättäneet laajasti kritiikkiä.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä esitti Halla-ahoa Niikon seuraajaksi, ja hänet valittiin tehtävään helmikuun puolivälissä poikkeuksellisen suljetun lippuäänestyksen jälkeen.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajan Ville Tavion mukaan Halla-aholla on edelleen eduskuntaryhmän täysi tuki.

Tavion mukaan Halla-ahon kommenteissa oli kyse hänen henkilökohtaisesta analyysistaan.

Tavio sanoo olevansa puhemies Vanhasen kanssa samaa mieltä siitä, että kansanedustajien pitää kommentteja esittäessään tehdä selväksi, missä roolissa he asioita kommentoivat.

–  Minulle on ollut koko ajan selvää, että Halla-aho teki tämän analyysin omissa nimissään eikä hän tehnyt sitä kenenkään muun puolesta. Se oli hänen omaa pohdintaansa, Tavio sanoi STT:lle.

–  Kansanedustajilla on oikeus omiin pohdintoihinsa, mutta on tietysti hyvä, jos pohdinnan yhteydessä voi tuoda selvästi esiin sen, että kyseessä on oma pohdinta, Tavio jatkoi.

Tavion mukaan perussuomalaisten ryhmässä ei ole käyty eikä ole tarkoitus käydä keskustelua Halla-ahon kommenteista. Hän toivoo jäitä hattuun Ukraina-keskustelun eri osapuolille.

–  Meillä on käsissämme todella vakava tilanne, enkä pidä hyvänä, että jäädään pitkäksi aikaa vatvomaan jonkun analyyseja, Tavio sanoi.

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajan paikalta helmikuussa eronnut Mika Niikko kirjoitti Twitterissä muun muassa, että Ranskan presidentin Emmanuel Macronin tai jonkun muun pitäisi ”astua julkisuuteen ja sanoa, että Ukraina ei liity Natoon”.

Tämän katsottiin olevan vastoin Suomen näkemystä, jonka mukaan jokainen maa päättää puolustusratkaisuistaan itse.

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jussi Saramo piti tiistaina Helsingin Sanomissa Halla-ahon kommentteja ”rajumpana mokana” kuin Niikon tviittauksia.

–  Ei ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja saa tuollaista sanoa. Tämä on Suomen kannalta hyvin noloa ja potentiaalisesti vaarallistakin. Tällaiseen sooloiluun ei ole varaa, Saramo sanoi.

Tavion ja Tuomiojan mukaan Niikon ja Halla-ahon tapaukset vertautuvat huonosti toisiinsa. Tavion mukaan Halla-ahon kommenttien konteksti on täysin toisenlainen kuin Niikon tapauksessa.

–  Halla-ahon tuki Ukrainalle on aivan selviö, eikä hän ole antanut mitään kommenttia, mikä kyseenalaistasi tätä tukea, Tavio sanoi.

–  Siinä (Niikon tapauksessa) oli se ero, että Niikko sai käytännössä omiltaan epäluottamuslauseen. Halla-aho ei ole heiltä saanut, vaan joiltakin muilta, Tuomioja sanoi.

Halla-aho vetosi tiistaina myös englanninkielisessä tviitissään, että Nato, YK ja EU pysäyttäisivät Venäjän joukot ”ennen kuin meillä on uusi Groznyi ja Aleppo keskellä Eurooppaa”.

Samassa ketjussa pohditaan, voisiko Venäjä todella käyttää ydinaseita. Halla-aho toteaa, että tämä ei ole yhden miehen käsissä. Jos presidentti Vladimir Putin oikeasti yrittää laukaista ydinaseita, Halla-aho sanoo olevansa melko varma siitä, että joku huolehtii ”ysimillisen rauhoittavan” takaraivoon.

Ajatuksia lännen väliintulosta hän esitti jo viikonloppuna. Hän kirjoitti lauantaina Twitterissä, että Naton tai jonkun pitäisi lähettää joukkoja Ukrainan länsipuoliskoon ja ottaa ilmatila haltuunsa.

Mika Niikko ei halunnut keskiviikkona arvioida, ovatko Halla-ahon esittämät kommentit ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajalle sopivia.

–  En ole enää ulkoasiainvaliokunnan jäsen enkä puheenjohtaja, joten en ole ehkä oikea henkilö tätä arvioimaan, mutta sen voin sanoa, että itse en olisi tällaisia kommentteja esittänyt, Niikko sanoi STT:lle eduskunnassa.

Itse asiasta Niikko sanoo olevansa Halla-ahon kanssa perustavalla tavalla eri mieltä.

–  Itse edustan rauhan rakentamista ja sellaista politiikkaa, jossa vältetään sotaa viimeiseen saakka. Suomalaisten kansanedustajien ensisijainen tehtävä on pitää huolta siitä, että Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikka pysyy sellaisilla raiteilla, että meidän maamme ja kansamme on turvattu ja välttää sodan, Niikko sanoi.

Lue myös

Kenraalilta paljastus: Näin Saksa varautuu aseelliseen yhteenottoon

Saksan asevoimat valmistautuu hoitamaan jopa 1000 haavoittunutta sotilasta päivässä siinä tapauksessa, että Venäjän...
22.9.2025 22:32

Näin pilkot sipulin ilman kyyneliä – ota haltuun asiantuntijan niksit

Lähes resepti kuin resepti alkaa sipulin pilkkomisella, mutta monelle kyse on inhokkityövaiheesta, joka...
22.9.2025 22:10

Tiukka taloustilanne sai suomalaiset karsimaan näitä vakuutuksia

Suomalaisten halukkuus ottaa vapaaehtoisia vakuutuksia on laskenut. Suosion lasku koskee kotivakuutusta, vapaaehtoista tapaturmavakuutusta, henkivakuutusta...
22.9.2025 22:00

Aihetunnisteet

jussi halla-aho Ukraina Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Koiran flunssa kannattaa ottaa vakavasti – tällaisia ovat oireet
Uutiset | 21.9.2025 21:00
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Miksi ihmeessä joulusuklaita näkee kaupoissa jo nyt? – Kauppaketju kertoo syyn
Uutiset | 21.9.2025 21:34
Maanantaina on syyspäiväntasaus – tätä se tarkoittaa
Uutiset | 22.9.2025 8:01
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Valkoinen läiskä suussa voi olla syövän esiaste – Milloin pitää hakeutua lääkäriin?
Uutiset | 20.9.2025 21:03
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Kreml Natosta: Olemme nyt sodassa
Uutiset | 15.9.2025 16:00
Ukrainaan yli 40 Patrian ajoneuvoa – lasku Suomen kumppanimaahan
Uutiset | 16.9.2025 12:46
Kun työnvälityksestä työtä ei saa – Asiantuntijalta synkkä arvio massatyöttömyyden seurauksista
Uutiset | 16.9.2025 14:46
Pahaenteinen Kreml-varoitus: Kohteena Suomi
Uutiset | 19.9.2025 14:23
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21

Uusimmat

Kenraalilta paljastus: Näin Saksa varautuu aseelliseen yhteenottoon
Uutiset | 22.9.2025 22:32
Näin pilkot sipulin ilman kyyneliä – ota haltuun asiantuntijan niksit
Uutiset | 22.9.2025 22:10
Tiukka taloustilanne sai suomalaiset karsimaan näitä vakuutuksia
Uutiset | 22.9.2025 22:00
Trumpin ”sotaministeriöltä” uusia rajoituksia medialle – ”Kuulostaa amatöörimäiseltä”
Uutiset | 22.9.2025 21:33
Onko painoindeksi ajan tasalla? Tutkimus paljastaa yllättävää tietoa ylipainoisten terveydestä
Uutiset | 22.9.2025 21:28
Ulkomailla lapsena asuneista kasvaa haluttuja työntekijöitä – Näitä etuja heillä on
Uutiset | 22.9.2025 21:18
Tutkimus: Venäjän hyökkäyssota ei ylittänyt jakolinjoja – suomalaiset palasivat nopeasti somekupliinsa
Uutiset | 22.9.2025 20:53
Keskustan Ovaska: Elokuva-alan miljoonat pitää löytää – hallituksen tarjoama draama, komedia ja kauhu eivät riitä
Uutiset | 22.9.2025 18:51
Islannin presidenttipari vierailee lokakuun alussa Suomessa
Uutiset | 22.9.2025 17:29
Joukko taloustieteen huippuja: Valtioiden on tuettava journalismia, jotta se ei romahda
Uutiset | 22.9.2025 17:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kuuma kysymys: Leikkaako EU maataloudesta? – Näin kommentoivat meppi ja tutkimusprofessori
Uutiset | 21.9.2025 8:00
Mauri Kontu joutui palkkaamaan yritykseensä hitsaajat Filippiineiltä – ”Työperäinen maahanmuutto on elinehto”
Uutiset | 20.9.2025 8:00
Huolestuttaa, 28-vuotias Jere Tapio sanoo väestöennusteista – ”Meidän sukupolvella on valtava vastuu”
Uutiset | 21.9.2025 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kenraalilta paljastus: Näin Saksa varautuu aseelliseen yhteenottoon
Uutiset | 22.9.2025 22:32
Näin pilkot sipulin ilman kyyneliä – ota haltuun asiantuntijan niksit
Uutiset | 22.9.2025 22:10
Tiukka taloustilanne sai suomalaiset karsimaan näitä vakuutuksia
Uutiset | 22.9.2025 22:00
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Älkää romuttako kuntien yhteistyötä ja ympäristövastuuta
Mielipide | 22.9.2025 14:39
Lukijalta: Kun merkityksettömyys syö koulutuksen ja oppimisen sydämen
Mielipide | 22.9.2025 14:28
Lukijalta: Kaksoisraide vastaan lähijunaliikenne
Mielipide | 22.9.2025 14:22
Lukijalta: Keskustelu kahden valtion mallista
Mielipide | 22.9.2025 14:14
Lukijalta: Laihialla kysyttiin, mitä Alkio ajattelisi tämän päivän yhteiskunnasta
Mielipide | 15.9.2025 16:30
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42
Lukijalta: Forcitin tehdas on osa Suomen puolustusta
Mielipide | 15.9.2025 18:41

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Keskustanuoret vaatii kunnille tukea peruskoulukriisin ratkaisemiseksi – ”Pohja murenee altamme”
Uutiset | 19.9.2025 13:40
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste