Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tekoäly

Keskusta linjasi tekoälyn hyödyntämisestä – “Ei vain muutamien alojen yksinoikeus”

14.11.2025 10:30
Lue lisää 
Häirintä
Häirintä ja ahdistelu eivät ole politiikassa sen tuntemattomampia asioita kuin muuallakaan, mutta politiikan rakenteet ja valta-asetelmat voivat vaikeuttaa epäsopivan käytöksen esiin tuomista. (Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva)

Häirintä on tuttua politiikoille – jotkut ovat jopa jättäneet sen takia työnsä eduskunnassa, kansanedustaja kertoo

Susanna Luikku 22.6.2022 15:33, muokattu 23.6.2022 9:08
a– a+
Häirintä

Seksuaalista häirintää, ahdistelua ja sukupuoleen kohdistuvaa vähättelyä esiintyy jossain määrin kaikissa yhteisöissä. Politiikassa sitä voivat ruokkia valtahierarkiat, isot ikäerot, takavuosien toimintakulttuuri ja ilmapiiri, jossa ”omaa pesää” ei haluta liata.

Keskustan kansanedustaja Hilkka Kemppi sanoo, että hän on sekä kokenut että nähnyt häirintää niin oman kuin muiden puolueiden keskuudessa.

– Tiedän ihmisiä, jotka ovat jättäneet työnsä eduskunnassa häirinnän ja ahdistelun takia. Kyse on vakavasta asiasta ja vaikka politiikka ei ole ainoa alue, jossa tätä esiintyy, politiikassa niitä ei liioin saisi katsoa läpi sormien esimerkiksi valtarakenteiden takia.

Keskustavaikuttaja Eeva Kärkkäinen sanoo, ettei politiikka tai mikään puolue ole maailmasta erillinen saareke, jossa häirintää ei esiintyisi.

Hän myöntää, että politiikassa on myös rakenteita ja piirteitä, jotka voivat vaikeuttaa epäasiallisen käytökseen puuttumista.

– Politiikassa toimitaan tiiviissä yhteisössä, jossa on työ- ja ystävyyssuhteita sekä erilaisia valta-asemia. Huonoon käytökseen ei välttämättä puututa, jos kyseessä on vaikkapa oma tukija, jota kohtaan tuntee kiitollisuutta. Voi myös syntyä tilanteita, joissa häirinnän kohteeksi joutunut ihminen pelkää leimautuvansa ”vaikeaksi” tai ”tosikoksi”, jos ottaa asian puheeksi tai yrittää viedä sitä eteenpäin.

Kärkkäinen on itsekin kohdannut politiikassa häirintää, mutta ei halua yksilöidä tilanteita. Hän muistuttaa, että vaikka parempaan päin on menty, myös puoluetoiminnassa tulee jatkuvasti tehdä selväksi, millainen käytös ei ole sopivaa ja mistä saa apua, jos kokee tai todistaa häirintää.

– Esimerkiksi häirintäyhdyshenkilöiden nimeäminen, avoin puhe ja ymmärrys kaikille turvallisesta tilasta ovat tärkeitä edistysaskelia. Oleellista on, että ei jäädä julistusten ja arvolausumien tasolle. Pitää olla selkeät toimintatavat, miten epäasialliseen käytökseen puututaan – ja niiden pitää olla aktiivisessa käytössä ja ihmisten tiedossa.

Hilkka Kempin mukaan julkiset ”kohut” häirinnästä politiikassa eivät ole turhia, jos ne lisäävät ymmärrystä siitä, mikä on sallittua ja millainen toimintaympäristö on kaikille turvallinen.

– Aina häirintä ei ole fyysistä. Myös sanallinen häirintä, kiusaaminen, vähättely ja asiaton ulkonäköön tai sukupuoleen liittyvä kommentointi ovat asioita, jotka tulee kitkeä toiminnasta.

Mitä nuoremmasta henkilöstä on kysymys, sitä vaikeampaa heille on kertoa ahdistelukokemuksista julkisuuteen, yhteisön sisällä tai puhua edes läheisilleen.

Mikäli tekijä osaa manipuloida tai yhteisö viestittää, että asiaa ei ole syytä viedä eteenpäin, uhri alkaa helposti syyttää itseään tai uskoa, ettei mitään väärää ole tapahtunutkaan.

Hilkka Kemppi toimi keskustanuorten puheenjohtajana vuosina 2014–2016.

Hän sanoo, että silloin vastaan tuli useitakin tapauksia, jossa ei välttämättä kunnioitettu toisen ihmisen rajoja. Muun muassa niiden takia otettiin käyttöön häirintäyhdyshenkilö ja tehtiin yhdenvertaisuussuunnitelma, joka kieltää kaikenlaisen häirinnän ja epäasiallisen käytöksen.

– Nuorisojärjestössä harjoitellaan paitsi politiikan tekoa myös sosiaalisia suhteita, ja ollaan tiiviisti yhdessä usein kaikki vapaa-aika. Mikään ei silti muuta sitä faktaa, että kaikenlainen häirintä on väärin, Kemppi sanoo.

Hilkka Kemppi ja Eeva Kärkkäinen kertovat kokeneensa politiikassa häirintää. Kuvat: Jari Laukkanen

Eeva Kärkkäinen korostaa, että koska poliittisessa toiminnassa on mukana 15–17-vuotiaita ja nuorempiakin, toimintaympäristön sopivuuden ja oman käytöksen huomioiminen on aikuisilta erityisen tärkeää.

– Mentorointi, jossa kokeneempi ja valta-asemassa oleva poliitikko tukee nuorta toimijaa, kuuluu politiikkaan ja on hyvä asia. Siinä pitää kuitenkin olla aina liikkeellä nuoren hyväksi, ei itse tavoittelemassa jotain.

Keskustanuorten puheenjohtaja Aleksi Sandroos viittasi samaan HS:n artikkelissa, johon oli haastateltu viiden puolueen nuorisojärjestön johtoa.

Kempin mukaan nuoremmat ikäluokat ovat politiikassakin selkeämmin sitä mieltä, ettei minkäänlainen häirintä ole sallittua, mutta hän ei haluaisi tehdä asiasta sukupolvikysymystä.

– Enemmän se on persoonakysymys. Häirintään liittyy käytännössä aina myös vallankäyttöä, jossa pohjimmainen pyrkimys on alistaa, mitätöidä tai hyväksikäyttää toista. Siksikin sille pitää olla nollatoleranssi eikä sitä saisi yrittää selittää joksikin muuksi.

Lue myös

HS: Kokoomusnuorten järjestökulttuurissa ollut paljon pielessä – alaikäiset joutuneet tilanteisiin, joihin ei pitäisi

Kokoomusnuorten järjestökulttuurissa alkoholi, seksuaalisuus ja valtapelit ovat linkittyneet toisiinsa vuosien ajan, Helsingin Sanomat...
22.6.2022 9:57

Iiris Suomela kiittää Matti Vanhasen toimintaa – "Jos johtajat reagoisivat häirintään aina näin, maailma olisi paljon turvallisempi paikka"

Vihreiden kansanedustaja Iiris Suomela kiittelee Twitterissä eduskunnan puhemies Matti Vanhasen (kesk.) toimintaa salakuvaustapauksen...
22.6.2022 10:53

Keskusrikospoliisi haluaa kuulla kahta HS:n Rydman-jutussa esiintynyttä henkilöä

Keskusrikospoliisi haluaa kuulla kahta Helsingin Sanomien Wille Rydmania (kok.) koskevassa jutussa esiintynyttä henkilöä...
22.6.2022 15:51

Eduskunta jatkaa salakuvaamistapauksen käsittelyä juhannuksen jälkeen

Eduskunta jatkaa epäillyn salakuvaamistapauksen käsittelyä juhannuksen jälkeen ensi viikolla. Selvittelyssä on muun muassa...
22.6.2022 17:58

Aihetunnisteet

ahdistelu aleksi sandroos eeva kärkkäinen Hilkka Kemppi häirintä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Keskustan Timo Mehtälä tuohtui Teboil-moraaliposeerauksesta yrittäjien ahdingossa – ”Tätä minä en voi hyväksyä”
Uutiset | 12.11.2025 11:20
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Tämä on yleisin syy kissan joutumiselle eläinlääkäriin
Uutiset | 13.11.2025 23:00
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tätä remontoijat katuvat eniten – vastaus ei ole itse tekeminen
Uutiset | 12.11.2025 23:00
Tutkimus: Tämä rokote voi ehkäistä dementiaa
Uutiset | 13.11.2025 10:24
Paljastus: Salaisesta Putin-puhelusta täysi fiasko
Uutiset | 12.11.2025 22:03
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Ilmailu | Brittein saarten vahtikoiran suorituskyky oli hirmuinen – suomalaisässä pääsi legendaarisen kylmän sodan hävittäjän puikkoihin
Uutiset | 8.11.2025 21:20
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Väitös: Suomalaiset istuvat tietämättään kultasuonen päällä
Uutiset | 7.11.2025 8:31
Ilmailu | Brittein saarten vahtikoiran suorituskyky oli hirmuinen – suomalaisässä pääsi legendaarisen kylmän sodan hävittäjän puikkoihin
Uutiset | 8.11.2025 21:20
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Ex-kansanedustajien sopeutumiseläkkeiden lakkauttaminen on säästänyt miljoonia euroja, kertoo Iltalehti
Uutiset | 10.11.2025 10:26
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Toimittajalta | Finnair saisi lopettaa kurjuuden maksimoinnin
Uutiset | 11.11.2025 11:35
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Suomalaiset kärsivät kivun hiljaa – näin reagoivat ruotsalaiset
Uutiset | 14.11.2025 22:40
Vuodessa voi olla korkeintaan kymmenen arkivapaapäivää, vuoteen 2026 jättipotti ei osu
Uutiset | 14.11.2025 22:30
Venäjän hypettämä tekoälyrobotti kaatui naamalleen ensiesiintymisessään
Uutiset | 14.11.2025 22:23
Nato-maan puolustusministeri ravistelee: ”Uusi uhka”
Uutiset | 14.11.2025 22:10
Palkintomatkasta alkoi vuosikausien taistelu Kekkosta vastaan – suomalainen poikkeusnobelisti oli ristiriitainen hahmo myös tiedemaailmassa
Uutiset | 14.11.2025 21:30
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Sää kylmenee – luvassa lunta ja räntää
Uutiset | 14.11.2025 20:13
Tukholmassa paha bussiturma, kaksikerroksinen bussi törmäsi pysäkkiin
Uutiset | 14.11.2025 18:13
Maahanmuuttovirasto: Metsäala ja puunkorjuu on ihmiskaupan riskiala
Uutiset | 14.11.2025 17:51
Kiova kovien iskujen kohteena: ”Ovet lensivät saranoiltaan”
Uutiset | 14.11.2025 17:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustan Timo Mehtälä tuohtui Teboil-moraaliposeerauksesta yrittäjien ahdingossa – ”Tätä minä en voi hyväksyä”
Uutiset | 12.11.2025 11:20
Kauhu tuli kaduille – Tutkija: Eurooppaan iski ”ennennäkemätön” terrori-iskujen aalto 10 vuotta sitten
Uutiset | 12.11.2025 23:02
Aurinkovoima vaatii tilaa, mistä se on pois? – ”Se on fakta, joka pelaa Suomen pussiin”
Uutiset | 11.11.2025 11:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomalaiset kärsivät kivun hiljaa – näin reagoivat ruotsalaiset
Uutiset | 14.11.2025 22:40
Vuodessa voi olla korkeintaan kymmenen arkivapaapäivää, vuoteen 2026 jättipotti ei osu
Uutiset | 14.11.2025 22:30
Venäjän hypettämä tekoälyrobotti kaatui naamalleen ensiesiintymisessään
Uutiset | 14.11.2025 22:23
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Haen jatkokautta keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana 
Mielipide | 14.11.2025 15:49
Lukijalta: Oulujokivarren kunnat energiamurroksen edelläkävijöinä
Mielipide | 14.11.2025 9:48
Lukijalta: Viranhaltijoiden kunnioitettava demokraattista päätöksentekoa
Mielipide | 14.11.2025 9:37
Lukijalta: Kunnanlääkäri takaisin
Mielipide | 14.11.2025 9:33
Lukijalta: Ovatko venäläiset menettäneet järkensä?
Mielipide | 10.11.2025 10:22
Lukijalta: Keskustan momentum olisi nyt
Mielipide | 7.11.2025 10:31
Lukijalta: Tällaisen henkilön haluamme Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 30.10.2025 14:27
Lukijalta: Yrittäjää ei pidä rangaista rohkeudesta
Mielipide | 6.11.2025 12:20

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta linjasi tekoälyn hyödyntämisestä – “Ei vain muutamien alojen yksinoikeus”
Uutiset | 14.11.2025 10:30
Matti Korkiakoski Uudenmaan keskustan johtoon
Uutiset | 11.11.2025 17:12
Rajua ryöpytystä hyvinvointialueen pullapäätökselle: ”Maalaisjärki on kadonnut”
Uutiset | 11.11.2025 16:42
Tyrmistys uudesta etätyölinjauksesta: ”Härskiä”
Uutiset | 10.11.2025 16:31
Maatalous ja työllisyys nousivat keskustelun ytimeen – Pekka Kuusisto jatkaa Varsinais-Suomen keskustan johdossa
Uutiset | 10.11.2025 10:41
Rajua ryöpytystä hyvinvointialueen pullapäätökselle: ”Maalaisjärki on kadonnut”
Uutiset | 11.11.2025 16:42
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste