Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Mopoilijat osoittavat mieltään Helsingissä – vaatimuksena lailliset mopomiitit

12.8.2026 10:11
Lue lisää 

Haavisto Ylellä: Al-Holin leirin tilanne hieman parantunut – "Ei voi olla pysyvä olotila"

Isisin uusi nousu on vaara koko kansainväliselle yhteisölle
Nina Törnudd - STT 26.10.2019 7:59, muokattu 26.10.2019 16:34
a– a+
Al-hol

Ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) mukaan tilanne Pohjois-Syyrian kurdialueella sijaitsevalla al-Holin leirillä on nyt hieman parantunut, kun Turkin hyökkäys kurdialueelle on tauonnut.

Haavisto sanoi lauantaina Yleisradion Ykkösaamussa, että ulkoministeriössä seurataan tilannetta päivittäin.

Leirin tilanne kärjistyi, kun osa 70 000 ihmisen leirin noin 800 vartijasta lähti puolustamaan kurdien aluetta Turkin hyökkäystä vastaan. Turvallisuuden heiketessä avustusjärjestöjen mahdollisuudet toimia leirillä vaikeutuivat, Haavisto totesi.

– Siellä oli useampi avustusjärjestö jotka sanoivat, että he eivät enää pääse leirille tai uskalla mennä sinne. Nyt tilanne on hieman parantunut. Olemme erittäin tarkkaan seuranneet sitä, saavatko ihmiset lääkkeitä, ruokaa ja juomavettä. Kansainvälisellä yhteisöllä on valmius nopeuttaa toimia, jos ihmiset näyttävät jäävän tyhjän päälle, Haavisto sanoi.

Leirillä on myös kolmisenkymmentä Suomen kansalaista ja Suomi on ilmoittanut, että suomalaisilla on perustuslain mukaan aina oikeus palata kotimaahansa, Haavisto sanoi.

– Nyt näyttää siltä, että olot ovat vakaat. Mutta eihän tämä voi olla pysyvä olotila, ei voi olla pysyvä olotila, että lapset ovat tällaisella leirillä.

Haaviston mukaan suomalaisten paluu on mutkikas asia.

– He ovat aseellisesti vartioituina toisen maan alueella, kurdihallinnon hallussa. Meillä ei ole sitä asevoimaa tai muuta voimaa saada näitä ihmisiä siltä alueelta pois. Lastensuojeluviranomaisilla ei ole siellä toimivaltaa.

Leirillä olevien ihmisten paluun estää sekin, että heidän pitäisi kulkea maiden läpi, jossa ainakin aikuiset Isisin alueelle lähteneet ihmiset ovat epäiltyinä rikoksista, Haavisto sanoi.

– Voin vakuuttaa, että joka päivä tässä tehdään töitä.

Riski äärijärjestö Isisin uudesta noususta on Haaviston mukaan kasvanut, kun vangittuja taistelijoita pääsi Turkin hyökkäyksen myötä vapaiksi. 

– On hyvin tärkeää, että Syyriassa ja Irakissa meillä on hallittu ote Isis-taistelijoihin. Se koko liike on yksi kuoleman myytti, jossa korostuvat ihmiskunnalle vieraat arvot, Haavisto sanoi.

Vaarana on, että ajattelutavan kannattajat pääsevät siirtymään Afganistaniin ja Pohjois-Afrikkaan.

– Se on vaara koko kansainväliselle yhteisölle.

Haavisto perusteli myös pientä hämmennystä herättänyttä haastatteluaan Financial Timesissa , jossa hän asettui puoltamaan EU:n välien kehittämistä Venäjän suuntaan.

Hän arveli, että Venäjän vaikutusvalta kasvaa, myös Lähi-idässä. Haavisto sanoi, ettei keskusteluyhteyden ylläpitäminen tarkoita Venäjän pakotteiden lopettamista tai Krimin valtauksen hyväksymistä.

– Kaveeraaminen on eri asia kuin ymmärtäminen mihin joku pyrkii. On asioita, esimerkiksi Syyrian kriisi, jossa EU:lla on intressi, että Isis-taistelijat eivät lähde leviämään tai ettei tule valtavia pakolaisvirtoja. Pitää olla kontaktit konfliktin toimijoihin.

Venäjän ihmisoikeustilanteesta ja demokratiasta Haavisto myönsi, että maasta tulee huonoja uutisia, esimerkiksi jehovan todistajien kohtelusta.

– Kaikki asiat eivät ole siellä kohdallaan, Haavisto sanoi. 

Alma Median teettämän kyselyn mukaan Haavisto on nyt ylivoimaisesti suosituin ehdokas presidentti Sauli Niinistön seuraajaksi.

Haavisto sai kyselyssä 33 prosentin kannatuksen. Hän ei kuitenkaan paljastanut, onko suunnitelmissa vielä kolmas yritys presidentiksi.

– Onneksi asioita ei tarvitse päättää aikaisessa vaiheessa. Politiikka tuo uusia asioita tullessaan ja aina pitää ottaa uusia haasteita vastaan. On aivan liian aikaista puhua 4–5 vuoden päässä olevista asioista, Haavisto sanoi.

Lue myös

Posti sai sanomalehtien jakelutukea 37 alueelle – julkinen palveluvelvoite Enontekiölle ja Utsjoelle

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom on myöntänyt valtionavustuksia sanomalehtien jakeluun alueille, joilla viisipäiväinen varhaisjakelu...
12.8.2026 10:55

Keskustan Kurvinen vaatii kunnianhimoa byrokratian purkuun: "1 sisään, 2 ulos"

Liian raskas luvitus ja byrokratia syövät Suomen kilpailukykyä, varoittaa keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti...
12.8.2026 10:41

Mopoilijat osoittavat mieltään Helsingissä – vaatimuksena lailliset mopomiitit

Yhdistys Mopoilevat Nuoret järjestää lauantaina 15. elokuuta mielenosoituksen Helsingissä. Tavoitteena on löytää ratkaisu nuorten...
12.8.2026 10:11

Aihetunnisteet

al-Hol haavisto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Mediat: Trump siirrettiin kontissa sotilaskoneeseen – syynä pelko Iranin aikeista
Uutiset | 11.8.2026 8:52
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Ex-pääministeri haukkuu megakaupat USA:n ja Britannian kanssa: ”Kolossaalinen virhe”
Uutiset | 11.8.2026 21:47
Orbania arvostellut tuomari nousee Unkarin uudeksi presidentiksi
Uutiset | 11.8.2026 10:36
Nyt tuli varoitus kotien tulipaloriskistä: Vältä näitä latauspaikkoja
Uutiset | 11.8.2026 22:12
HS: Hyvinvointialue hankkimassa viestintäkonsultointia kansanedustajan puolisolta
Uutiset | 11.8.2026 19:05
Kansanedustaja järkyttyi Tuusulan tapauksesta – muistelee omaa takaa-ajotilannettaan 
Uutiset | 10.8.2026 15:28
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Posti sai sanomalehtien jakelutukea 37 alueelle – julkinen palveluvelvoite Enontekiölle ja Utsjoelle
Uutiset | 12.8.2026 10:55
Keskustan Kurvinen vaatii kunnianhimoa byrokratian purkuun: ”1 sisään, 2 ulos”
Uutiset | 12.8.2026 10:41
Mopoilijat osoittavat mieltään Helsingissä – vaatimuksena lailliset mopomiitit
Uutiset | 12.8.2026 10:11
Risteilyalus veti viennin ennätyslukuihin
Uutiset | 12.8.2026 9:30
Kolumbian maanjäristyksen uhrilukua tarkennettiin alaspäin – katastrofi sai tuhannet ihmiset tarjoamaan apua
Uutiset | 12.8.2026 9:26
Ohjuslaukaisu sotaharjoituksen alla: Pohjois-Korea pullistelee lihaksiaan Japaninmerellä
Uutiset | 12.8.2026 9:20
Aurinko pimenee tänään osittain
Uutiset | 12.8.2026 9:10
SDP aloittaa eduskuntapuolueiden kesäkokousputken
Uutiset | 12.8.2026 9:02
Koulunkäynti alkaa tänään suuressa osassa Suomea
Uutiset | 12.8.2026 9:02
Jyrähdys PS-edustajan herjakirjoituksesta: Hyväksyykö Orpo?
Uutiset | 12.8.2026 8:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Posti sai sanomalehtien jakelutukea 37 alueelle – julkinen palveluvelvoite Enontekiölle ja Utsjoelle
Uutiset | 12.8.2026 10:55
Keskustan Kurvinen vaatii kunnianhimoa byrokratian purkuun: ”1 sisään, 2 ulos”
Uutiset | 12.8.2026 10:41
Mopoilijat osoittavat mieltään Helsingissä – vaatimuksena lailliset mopomiitit
Uutiset | 12.8.2026 10:11
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Naisehdokkaiden taloudellinen tukeminen on investointi keskustan tulevaisuuteen
Mielipide | 11.8.2026 12:34
Lukijalta: Nuori saa olla nuori
Mielipide | 11.8.2026 12:24
Lukijalta: Käytöstavat ovat koulun tärkein oppiaine
Mielipide | 11.8.2026 12:17
Lukijalta: Onko palometsänhoitomme riittävää – olemmeko varautuneet tuleviin mahdollisesti helteisiin kesäkausiin?
Mielipide | 10.8.2026 13:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste