Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Iso-Britannia

Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä

9.4.2026 21:38
Lue lisää 
Koronavirus
Fortum on kasvattamassa omistusosuuttaan yhä hiilivoimaan nojaavasta Uniperista. (Kuva: Seppo Samuli)

Fortumin yhtiökokoukseen ilmoittautunut tuhatkunta osakkeenomistajaa – kokous järjestetään koronavirustilanteesta huolimatta, eikä ketään voi käännyttää ovelta

WWF ihmettelee kokouksen järjestämistä. Järjestö aikoo uusia esityksensä Pariisin ilmastosopimuksesta tarvittaessa ensi vuonna.
STT–Anniina Luotonen 13.3.2020 14:38, muokattu 13.3.2020 15:20
a– a+
Koronavirus

Energiayhtiö Fortum pitää kiinni suunnitelmistaan ja järjestää ensi viikon tiistaina Finlandia-talolla yhtiökokouksen, johon on ilmoittautunut noin tuhat ihmistä.

Kokouksen järjestäminen on vastoin hallituksen ohjeistusta yli 500 ihmisen tilaisuuksien perumisesta.

Fortumin sijoittajasuhde- ja talousviestintäjohtaja Ingela Ulfves kertoo, että osakkeenomistajille on tarjottu mahdollisuutta seurata kokousta etänä videon välityksellä. Kaikkien ilmoittautuneiden ei sen takia odoteta saapuvan paikalle.

Finlandia-talolta on lisäksi tarkoitus avata lisätiloja, joissa kokousta voi seurata näytöltä.

Etäseurantaa on suositeltu kaikille, jotka kuuluvat koronaviruksen riskiryhmiin, ovat viime aikoina palanneet ulkomaanmatkalta tai olleet tekemisissä koronavirukseen sairastuneen henkilön kanssa. Etänä osakkeenomistaja ei kuitenkaan voi kysyä kysymyksiä tai äänestää.

Fortumin yhtiökokoukseen kohdistuu tällä kertaa tavallista enemmän kiinnostusta, sillä yhtiö on kasvattamassa omistusosuuttaan yhä hiilivoimaan nojaavasta Uniperista.

Ympäristöjärjestö WWF, joka on hankkinut yhden yhtiön osakkeen, on tehnyt kokoukselle ehdotuksen siitä, että Pariisin ilmastosopimuksen 1,5 asteen tavoite sisällytettäisiin Fortumin yhtiöjärjestykseen ja yhtiö sopeuttaisi sen myötä toimintaansa.

On vielä epäselvää, äänestetäänkö asiasta. Äänestys toteutuisi paperilipuilla.

WWF:n oikeudellinen neuvonantaja Raija-Leena Ojanen ihmettelee Fortumin aikeita järjestää kokous koronaviruksesta huolimatta.

– On hämmentävää, että Fortum on järjestämässä torso-kokousta, ja ihmiset joutuvat punnitsemaan vastakkain terveyttään ja omistajaoikeuksien käyttämistä. WWF ei ole missään nimessä kannustamassa ketään paikan päälle näissä olosuhteissa, Ojanen sanoo.

Järjestö aikoo tuoda aloitteensa yhtiökokouksen päätettäväksi tarvittaessa vuoden päästä uudelleen. Ojasen mukaan WWF:n aloite on saanut positiivista huomiota, mutta ratkaisevaa valtion omistajaohjauksen kantaa ei ole vielä kuultu.

Muissakin isoissa pörssiyhtiöissä harkitaan parasta aikaa, onko yhtiökokouksia mahdollista järjestää osin etäyhteydellä.

Pörssisäätiön toimitusjohtaja Sari Lounasmeri muistuttaa, että kaikkien osakkeenomistajien on oltava tasavertaisessa asemassa. Kokoussalin ovelta ei siksi saa käännyttää ketään.

Yhtiö voi periaatteessa päättää kokouksen siirtämisestä. Lain mukaan kokous on pidettävä puolen vuoden aikana tilikauden päättymisestä eli useimpien osalta kesäkuun loppuun mennessä.

– Toinen vaihtoehto on päättää etäosallistumisesta. Tämä on jotakin, mitä olemme toivoneet jo pidemmän aikaa. Pienosakaskunnasta on tullut toiveita, että kokous kuvattaisiin siten, että sitä olisi mahdollista seurata reaaliaikaisesti ja että olisi etäkyselymahdollisuus, Lounasmeri kertoo.

Hän uskoo, että suuri osa osakaskunnasta olisi tyytyväinen, jos pieni porukka kokoontuisi fyysisesti ja muut seuraisivat etänä ja pystyisivät lähettämään kokoukseen kysymyksiä.

Suomalaisissa yhtiökokouksissa äänestetään Lounasmeren mukaan suhteellisen harvoin. Johdon vastuuvapauden, osinkojen ja esimerkiksi johdon palkkioiden kaltaiset päätökset nuijitaan siten usein ilman äänestystä.

Mutta kun äänestyksiin mennään, se tapahtuu valtaosin paperilipuilla.

– Se on se syy, miksi yleensä useimmissa isoissa yhtiökokouksissa ei vaadita äänestyksiä. Puheenjohtaja saattaa myös kertoa, että isoimpien omistajien tiedetään jo kannattavan esitystä.

Maailmalla asiakohdista äänestetään hänen mukaansa paljon useammin ja rutiininomaisesti, mikä lisää avoimuutta.

– Ehkä meidän pitäisi pakon kautta ottaa hyppäys eteenpäin.

Lue myös

KVKL: Asuntokauppa oli maaliskuussa hiljaista

Asuntojen kokonaiskauppamäärät laskivat maaliskuussa koko maassa noin 14 prosenttia verrattuna vastaavaan aikaan viime...
10.4.2026 0:01

Tekoäly karkasi testiympäristöstä – Anthropic: "Liian vaarallinen julkaistavaksi"

Yhdysvaltalainen tekoäly-yhtiö Anthropic on kehittänyt ohjelman, joka on ”liian vaarallinen julkaistavaksi yleisölle”, The...
9.4.2026 22:15

Kiekkoa voi pelata myös jään alla – Suomelta löytyy mestaruus omituisessa ääriurheilulajissa

Maailma on pullollaan urheilulajeja. Erikoisimmasta päästä ovat huumorisävytteiset lajit kuten eukonkanto, ja toisaalta...
9.4.2026 22:00

Aihetunnisteet

Koronavirus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Huh, mikä nopeus! – Artemiksen miehistö iskeytyy ilmakehään hirmuisella vauhdilla
Tarinat | 8.4.2026 21:01
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Ekonomistit murtavat Ylellä viimeisen tabun: Eläkkeet säästölistalle
Uutiset | 8.4.2026 13:33
”Neljä kuukautta on lyhyt aika etsiä uutta kotia”– hallitus sai kritiikkiä vuokralaisen aseman heikentämisestä
Uutiset | 8.4.2026 18:09
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20

Uusimmat

KVKL: Asuntokauppa oli maaliskuussa hiljaista
Uutiset | 10.4.2026 0:01
Tekoäly karkasi testiympäristöstä – Anthropic: ”Liian vaarallinen julkaistavaksi”
Uutiset | 9.4.2026 22:15
Kiekkoa voi pelata myös jään alla – Suomelta löytyy mestaruus omituisessa ääriurheilulajissa
Uutiset | 9.4.2026 22:00
PLL: Miksi ihmeessä keväällä väsyttää niin vietävästi?
Uutiset | 9.4.2026 21:46
Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä
Uutiset | 9.4.2026 21:38
Lihavuuslääkkeet rynnistävät nyt häämarkkinoille – Tällaisia ovat ”Mounjaro-morsiamet”
Uutiset | 9.4.2026 21:33
Varoitus: Älä mene tähän ansaan
Uutiset | 9.4.2026 21:31
Mitä tapahtui paimenelle ja 200 lampaalle? Transilvanian Hoia Baciu tunnetaan ”maailman pelottavimpana metsänä”
Uutiset | 9.4.2026 21:08
Menekki räjähti: Nämä tuotteet vetävät nyt Prismoissa
Uutiset | 9.4.2026 21:01
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
KVKL: Asuntokauppa oli maaliskuussa hiljaista
Uutiset | 10.4.2026 0:01
Tekoäly karkasi testiympäristöstä – Anthropic: ”Liian vaarallinen julkaistavaksi”
Uutiset | 9.4.2026 22:15
Kiekkoa voi pelata myös jään alla – Suomelta löytyy mestaruus omituisessa ääriurheilulajissa
Uutiset | 9.4.2026 22:00
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Data on uusi öljy ja pohjoinen on uusi Persianlahti
Mielipide | 8.4.2026 13:15
Lukijalta: Vanhusneuvoston asemaa on vahvistettava
Mielipide | 8.4.2026 13:11
Lukijalta: Suomelta puuttuu johtajuus
Mielipide | 8.4.2026 13:08
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste