Finanssivalvonta kehottaa huomioimaan Yhdysvaltain pakotteet
Finanssivalvonta kehottaa valvonnassaan olevia suomalaisia yrityksiä eli muun muassa pankkeja ja vakuutusyhtiöitä huomioimaan Yhdysvaltojen asettamat uudet pakotteet venäläistä öljy-yhtiötä Lukoilia vastaan.
Fiva ei tiedotteessaan mainitse mitään suomalaista yritystä nimeltä mutta kehottaa arvioimaan, minkälaisen riskin asiakassuhteen aloittaminen tai jatkaminen aiheuttaa.
Finanssivalvonta suosittelee huomioimaan riskienhallinnassa myös kolmansien maiden pakotteet, jos tällaisten pakotteiden rikkominen voi aiheuttaa valvottavan maksuvalmiudelle tai vakavaraisuudelle huomattavan taloudellisen riskin.
Toimistopäällikkö Pekka Vasara Fivan rahanpesun estämisen toimistosta kertoo, että Fivan selvitysten perusteella Teboil näyttää olevan kokonaan Lukoilin omistuksessa. Teboil on siten pakotteiden piirissä.
– Kyllä se omistus on sataprosenttinen. Minulta on kysytty, onko tämä Teboilin loppu, mutta se ei ole Suomen viranomaisten ratkaistavissa, sanoo Vasara.
Vasara ei ota kantaa siihen, miten valtiojohtoisen Nesteen pitäisi tilanteessa toimia. Hän toteaa, että Fiva valvoo pankkeja, maksupalveluyrityksiä sekä vakuutusyhtiöitä.
Fivan mukaan Yhdysvallat on todennut, että liiketoimiin, joissa on mukana pakotepäätöksen kohteena olevia yhtiöitä, liittyy toissijaisten pakotteiden riski.
Yhdysvaltain pakotepäätökseen sisältyy poikkeuslupa, joka on voimassa marraskuun 21. päivään asti. Vasaran mukaan se tarkoittaa, että poikkeuksellisesti neljän viikon ajan on vielä mahdollista tehdä poikkeusluvassa listattuja toimia pakotteiden alaisten yhtiöiden kanssa.
Tämän jälkeen poikkeuslupaa pitää erikseen hakea Yhdysvaltojen viranomaisilta.
– Kun tämä on tullut näin nopealla aikataululla ja varmaan aika paljon yllätyksenä Venäjän ulkopuolella, niin minusta on ihan hyvä, että on tällainen yleispäätös toiminnan väliaikaisesta jatkamisesta. Ehkä voi sanoa, että emme Fivassa ainakaan näe huonona ratkaisuna pyrkiä hyödyntämään tätä väliaikaislupaa, sanoo Vasara.