EU:n Kallas: Seuraamme Venezuelan tilannetta, kansainvälistä oikeutta noudatettava
EU:n ulko- ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja Kaja Kallas kertoo puhuneensa Yhdysvaltojen ulkoministerin Marco Rubion ja EU:n Venezuelan-lähettilään kanssa Venezuelan tapahtumista.
Kallas kertoo viestipalvelu X:ssä, että EU seuraa tilannetta. EU on korostanut sitä, ettei Venezuelan presidentti Nicolas Madurolla ole legitimiteettiä maan johtajana. Maduron on yleisesti katsottu syyllistyneen vaalivilppiin vuoden 2024 presidentinvaaleissa.
Kallaksen mukaan kansainvälistä oikeutta on noudatettava ja YK:n peruskirjaa kunnioitettava.
Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump kertoi Truth Socialissa, että Maduro vaimoineen on otettu vangiksi Yhdysvaltojen iskussa Venezuelaan ja heidät on viety pois maasta.
Espanja on tarjoutunut välittäjäksi sen entisen siirtomaan Venezuelan ja Yhdysvaltojen välisessä kriisissä. Espanjan ulkoministeriö kehottaa maita eskalaation välttämiseen ja jännitteiden purkamiseen.
Venäjä on tuominnut Yhdysvaltain Venezuelaan tekemän sotilaallisen iskun. Venäjän mukaan isku ei ollut millään lailla perusteltavissa.
Venäjän puolustusministeriön mukaan Yhdysvallat sortui diplomatian sijasta ideologiseen vihamielisyyteen iskun tehdessään. Myös Iran on tuominnut Yhdysvaltojen toiminnan Venezuelan kansallisen suvereniteetin ja alueellisen koskemattomuuden loukkauksena.
Trumpin kerrottua Maduron kaappaamisesta Venezuelasta Venäjän ulkoministeriö vaati Yhdysvalloilta selvennystä tilanteeseen.
– Olemme äärimmäisen huolissamme tiedoista Venezuelan presidentti Nicolas Maduron ja hänen vaimonsa pakotetusta poistamisesta maasta Yhdysvaltain aggression seurauksena, ulkoministeriö sanoi.
Venäjä ja Iran ovat olleet Maduron hallinnon harvoja ystäviä ulkomailla.