Elon Musk: Menin liian pitkälle
Miljardööri Elon Musk sanoo menneensä ”liian pitkälle” kritisoidessaan Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpia viime viikolla, Politico kertoo.
− Kadun joitakin presidentti @realDonaldTrumpia koskevia viimeviikkoisia kirjoituksiani, Musk kirjoitti viestipalvelu X:ssä keskiviikkoaamuna.
− Ne menivät liian pitkälle.
Muskin ja Trumpin välille puhkesi katkera julkinen riita sen jälkeen, kun Tesla-miljardööri jätti hallinnon toissa toukokuun lopussa. Ennen lähtöään Musk oli ollut Trumpin tärkein tukija kaksikon pyrkiessä karsimaan liittovaltion menoja.
Viime viikolla Musk kritisoi sosiaalisessa mediassa Trumpin ”suurta, kaunista lakiesitystä” kutsuen sitä ”inhottavaksi kauhistukseksi”. Lakiesitys sisältää keskeisen osan Trumpin presidenttikauden agendasta.
Trump vastasi Muskin tulleen ”hulluksi” ja uhkasi peruuttaa tämän yritysten saamat liittovaltion sopimukset ja tuet.
Musk syytti tämän jälkeen Trumpia – ilman todisteita – siitä, että hänen nimensä mainittaisiin liittovaltion tutkijoiden kokoamissa asiakirjoissa, jotka koskevat tuomittua seksuaalirikollista Jeffrey Epsteinia. Muskin mukaan tämä oli ”todellinen syy” sille, miksi asiakirjoja ei ole julkistettu.
Musk poisti Espteinia koskevan viestinsä myöhemmin. Kun eräs X-käyttäjä sanoi, että Muskin ja Trumpin pitäisi ”tehdä rauha” Yhdysvaltojen hyväksi, Musk vastasi: ”Et ole väärässä.”
Trump puolestaan on lopettanut hyökkäyksensä Muskia vastaan ja sanoi Politicon haastattelussa viime torstaina ”kaiken olevan hyvin” kaksikon välillä.