Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Itsenäisyyspäivä

Itsenäisyyttä juhlittiin sodassakin – Katso kuvat

6.12.2025 8:01
Lue lisää 
Politiikka
Sosiaali- ja terveysministerin Kaisa Juuson (ps.) mukaan hallitus pyrkii siihen, että ihmiset pääsisivät hoitoon ajoissa ennen sairauksien pahenemista. (Kuva: Lehtikuva / Roni Rekomaa)

Hyvinvointialueet eivät voi pyytää rahaa loputtomasti, linjaa sosiaali- ja terveysministeri

Viivi Salminen - STT, Suomenmaa 16.9.2023 9:40, muokattu 16.9.2023 9:47
a– a+
Politiikka

Tuore sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) painottaa, että hyvinvointialueiden on kehitettävä palveluitaan eivätkä ne voi pyytää rahaa loputtomasti.

Hallitusohjelmassa hyvinvointialueille on luvattu kolme miljardia lisää rahaa tämän hallituskauden aikana. Juuso sanoo, että lisärahoituksessa on huomioitu palkkojen tarkistukset, inflaatio ja tarveperusta. Hänen mukaansa rahoituksesta on huolehdittu siten kuin edellisellä hallituskaudella päätettiin.

– Lisää on tulossa, mutta palveluita täytyy pyrkiä kehittämään. Ei voi tehdä niin kuin on aina tehty, että pyydetään vain lisää ja lisää rahaa, mutta palveluita ei kehitetä, Juuso sanoo STT:lle.

Hänen mukaansa hyvinvointialueilla on nyt oikeasti panostettava siihen, että palveluita kehitetään.

– Nyt on hallinto rakennettu ja päälliköt palkattu ja niin edelleen. Nyt pitää lähteä palveluiden kehitys hyvin nopealla aikataululla käyntiin, hän sanoo.

Mitä jos hyvinvointialueet ilmoittavat, etteivät pärjää tällä kolmella miljardilla?

– Hallitusohjelmassahan on todettu, että mikäli hyvinvointialue ei pärjää, ne joutuvat arviointimenettelyyn. Silloin voidaan arvioida esimerkiksi johdon toimintaa. Kaikista pahimmassa tapauksessa voidaan yhdistää kaksi hyvinvointialuetta.

Hän lisää, että hyvinvointialueiden rahoitusta ja rahoituspohjaa tarkastellaan ensimmäisen kerran syksyllä 2025. Hyvinvointialueet päättävät Juuson mukaan itsenäisesti, mitä ne yleiskatteellisella rahoituksella tekevät.

– Ohjauksen on oltava tiukkaa ja on pyrittävä siihen, mihin sote-uudistuksella alun perin on haluttu. On haluttu parantaa palveluita, on haluttu jarruttaa kustannusten kehitystä.

Uutissuomalainen kertoi aiemmin tällä viikolla, että seitsemällä hyvinvointialueella on suunnitteilla tai jo käynnissä säästösyistä aloitettavat muutosneuvottelut. Uutissuomalainen teki kyselyn kaikille 21 hyvinvointialueelle.

Kaikista pahimmassa tapauksessa voidaan yhdistää kaksi hyvinvointialuetta.

Juuso sanoo, että hänen taustansa sairaanhoitajana on merkittävä tekijä siinä, että hän ylipäätään lähti politiikkaan.

Juuso on koulutukseltaan sairaanhoitaja, ja hän on ennen poliittista uraansa työskennellyt ympärivuorokautisen hoivan yksikössä. Hänen äitinsä on tällä hetkellä tehostetussa ympärivuorokautisessa palveluasumisessa. Juuso toimi 15 vuotta äitinsä omaishoitajana.

Juuso valmistui sairaanhoitajaksi vuonna 2010 ollessaan lähemmäs 50-vuotias. Kyseessä oli hänen toinen ammattinsa. Politiikkaan hän lähti verrattain myöhään – yli 50-vuotiaana.

Juuso sanoo, että hänelle tuli yhteiskunnallinen herääminen, kun hän näki, millaista hoitotyö todellisuudessa on.

– Kun menee kentälle sairaanhoitajana ja näkee sen ristiriidan, mitä koulutuksessa on opetettu hoitotyön etiikasta ja miten potilaita pitäisi kohdata, hän sanoo.

Juuson mukaan työaika ei kerta kaikkiaan riitä siihen, että työn voisi tehdä sillä tavalla, että se olisi eettisesti oikein. Juuso arvioi, että hänen taustansa vaikuttaa myös työhön ministerinä.

– Sanoisinko näin, että ymmärrys on omasta mielestäni aika hyvä.

Ymmärrys on omasta mielestäni aika hyvä.

Hallituksella on sote-sektorilla useita varsin kunnianhimoisilta kuulostavia tavoitteita. Hallitusohjelman mukaan hallitus pyrkii toimillaan keventämään hyvinvointialueiden taakkaa ja purkamaan perusterveydenhuollon hoitojonoja. Lisäksi hallitusohjelmassa on kirjattu, että varmistetaan hoitotakuun toteutuminen perusterveydenhuollon vastaanottotoiminnassa ja suun terveydenhuollossa.

Tavoitteet kuulostavat tutuilta, sillä moni muukin hallitus on yrittänyt ratkoa tilannetta. Mitä tämä hallitus tekee eri tavalla, jotta tavoitteisiin päästään? Hoitojonojen purkamiseen laitetaan hallitusohjelman mukaan 335 miljoonaa euroa ja Kela-korvauksiin luodaan hallituskauden aikana pysyvä malli.

– Mutta loput tapahtuvat hyvinvointialueiden ohjauksen kautta. Ministeriöt ohjaavat hyvinvointialueita ja kannustavat muun muassa palvelusetelin ja ostopalveluiden käyttöön.

Juuson mukaan tällä kaikella pyritään siihen, että ihmiset pääsisivät hoitoon ajoissa ennen sairauksien pahenemista, sillä jos sairaudet jonottaessa pahenevat, ne hoidetaan erikoissairaanhoidossa, joka on kalliimpaa.

– Jos otetaan esimerkiksi syöpäsairaspotilas, joka odottaa ja odottaa siellä hoitojonossa, eikä pääse hoitoon, hoito viivästyy. Muutaman kuukauden viivästyminen tarkoittaa sitä, että hoidot ovat todella paljon raskaampia, kalliimpia ja kaikin tavoin inhimillisesti raskaampia.

Jos hoitoon pääsisi nopeammin, hoitokin olisi Juuson mukaan helpompaa ja halvempaa.

Syyskuun alussa tuli voimaan laki, jonka myötä kiireettömään hoitoon pitäisi päästä perusterveydenhuollossa kahdessa viikossa ja suun terveydenhuollossa neljässä kuukaudessa.

Iltalehti kuitenkin uutisoi juuri ennen kuun vaihdetta, että lähes kaikilla hyvinvointialueilla on ongelmia täyttää uudet velvoitteet syyskuussa joko perusterveydenhuollossa tai suun terveydenhuollossa – tai molemmissa.

Etenkin lääkärille pääsyssä on ongelmia, eikä yksikään alue täyttänyt Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen heinäkuun tilaston mukaan kahden viikon takarajaa. Sen sijaan hoitajan vastaanotolle pääsee valtaosa suomalaisista kahdessa viikossa.

Juuson mukaan hoitotakuu on nyt toteuttava tavalla tai toisella.

– Siinä ei ole vaihtoehtoja.

Juuso muistuttaa, että aluehallintovirastot (avi) valvovat hoitoon pääsyä ja avien on mahdollisuus puuttua asiaan erilaisilla ohjauskeinoilla.

– Esimerkiksi ohjauskirjeillä ja viimeiseksi sitten ihan vaikka uhkasakoilla.

Yksi hallitusohjelman ehkä kunnianhimoisimmista sote-sektorin kirjauksista kuuluu seuraavasti: hallitus haluaa ratkaista hyvinvointiyhteiskunnan palveluiden saatavuutta uhkaavan sote-henkilöstön vajeen.

Juuson mukaan sote-henkilöstöpulaa lähdetään helpottamaan edellisen hallituksen tekemän työn jalanjäljissä jatkamalla niin sanotun hyvän työ ohjelmaa.

– Siinä kiinnitetään huomiota niihin seikkoihin, mitkä ovat palveluvajeen osasyynä. Tietysti seurataan koulutuspaikkojen kehitystä ja lisätään niitä koulutuspaikkoja.

Yhtenä tärkeänä tekijänä on kuitenkin sen tarkastelu, mitä ammattihenkilöstö oikeasti tekee, jotta esimerkiksi sairaanhoitajien työssä ei menisi aikaa siivoamiseen, tiskaamiseen tai pyykinpesuun, vaan hoitotyöhön.

Miten hallituksen toimilla voidaan sitten ratkaista se, että hoitajat eivät vaikka tiskaa ja siivoa?

– Tällä hetkellä ympärivuorokautisessa hoivassa on voimassa 0,65:n hoitajamitoitus. Siitä pidetään kiinni, ja hyvinvointialueiden täytyy valvoa sitä.

Juuson mukaan ympärivuorokautisen hoivan yksiköihin on tarvittaessa palkattava lisää henkilökuntaa, jotta sairaanhoitajat ja lähihoitajat voisivat tehdä sitä työtä, mihin heidät on koulutettu.

Edellinen hallitus sääti siitä, kuinka paljon hoivatyöntekijöitä on oltava ikäihmisten ympärivuorokautisessa palveluasumisessa. Tällä hetkellä mitoitus on vähintään 0,65 työntekijää asiakasta kohden.

Hoitajamitoituksen tiukentamista 0,7:ään on jo siirretty, sillä tarvittavaa henkilökuntaa ei ollut. Nyt sitä ollaan siirtämässä toistamiseen.

Lue myös

Silminnäkijä: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut

Silminnäkijä kertoi STT:lle todistaneensa itsenäisyyspäivänä, kuinka naamioitunut joukkio tönäisi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorin...
6.12.2025 22:52

Avaruuteen ei pidä kylvää elämää, varoittaa väitöstutkimus

Viime vuosina kiihtynyt avaruustoiminta nostaa esille eettisiä kysymyksiä. Ihmisten pitäisi toistaiseksi välttää elämän...
6.12.2025 22:23

Itsenäisyyspäivä muistuttaa, mistä suomalaiset taistelivat, sanoo Presidentinlinnan harvinainen ulkomaalaisvieras

Suomalaisen kanssa naimisissa oleva EU-parlamentin puhemies Roberta Metsola kertoi, että Suomi on hänen toinen kotinsa.
6.12.2025 21:36

Aihetunnisteet

hyvinvointialueet Kaisa Juuso Politiikka sosiaali- ja terveyspalvelut Sote

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Mitä tapahtui Kelan pääjohtajalle Lasse Lehtoselle Brysselissä? Kela kommentoi
Uutiset | 5.12.2025 15:12
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Armeijan budjetti paisuu – Kysyimme, voisiko lakkautettuja varuskuntia elvyttää
Uutiset | 4.12.2025 13:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Ultraprosessoidun ruoan syömisestä löytyi jälleen uusi ja vakava riski
Uutiset | 1.12.2025 21:59
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04

Uusimmat

Silminnäkijä: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut
Uutiset | 6.12.2025 22:52
Avaruuteen ei pidä kylvää elämää, varoittaa väitöstutkimus
Uutiset | 6.12.2025 22:23
Itsenäisyyspäivä muistuttaa, mistä suomalaiset taistelivat, sanoo Presidentinlinnan harvinainen ulkomaalaisvieras
Uutiset | 6.12.2025 21:36
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Savonlinnan omakotitalopalosta löytyi neljä kuollutta
Uutiset | 6.12.2025 14:33
Puolustusvoimien valtakunnallinen paraati alkoi katselmuksella Kouvolassa – pilvinen sää voi haitata ylilentojen näkyvyyttä
Uutiset | 6.12.2025 12:27
Lasse Lehtonen on edelleen Brysselissä, kertoo Kelan hallituksen puheenjohtaja – paluusta ei tietoa
Uutiset | 6.12.2025 11:18
Kirjailija-vammaisaktivisti Riikka Leinonen juhlii Linnassa valkoisessa silkkimekossa – ”CP-vamma ei estä koreilua”
Uutiset | 6.12.2025 11:00
Linnaan kutsuttu kieltenopettaja Anne Lindholm iloitsee kielitaitoisesta presidentistä
Uutiset | 6.12.2025 10:00
Vornanen valittaa tuomiostaan
Uutiset | 6.12.2025 9:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Silminnäkijä: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut
Uutiset | 6.12.2025 22:52
Avaruuteen ei pidä kylvää elämää, varoittaa väitöstutkimus
Uutiset | 6.12.2025 22:23
Itsenäisyyspäivä muistuttaa, mistä suomalaiset taistelivat, sanoo Presidentinlinnan harvinainen ulkomaalaisvieras
Uutiset | 6.12.2025 21:36
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallitus kriisiyttää kunnat
Mielipide | 5.12.2025 15:54
Lukijalta: Rasvaa rakennusalan rattaisiin
Mielipide | 5.12.2025 11:32
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Väkivalta ei ole yksityisasia
Mielipide | 5.12.2025 9:52
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Keskustanaisten Uudenmaan piiri kannustaa etenkin naisia lähtemään ehdokkaiksi eduskuntavaaleihin 2027
Mielipide | 1.12.2025 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste