Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Lukio

Pitäisikö ylioppilaskirjoitukset siirtää? Tutkijat löysivät yllättävän syyn, joka heikentää tuloksia

26.3.2026 21:10
Lue lisää 
Ulkomaat
Brasilian presidenttivaaleissa vastakkain ovat Luiz Inacio Lula da Silva (vas.) ja Jair Bolsonaro. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Brasilian presidentinvaalien toisesta kierroksesta näyttää tulevan odotettua tiukempi: "Epäselvyyttä lisää, onko Bolsonarolla piilokannatusta, joka ei näy mittauksissa"

STT/Ville Väänänen 27.10.2022 7:01, muokattu 27.10.2022 11:57
a– a+
Ulkomaat

Ensi sunnuntaina pidettävästä Brasilian presidentinvaalien toisesta kierroksesta on odotettavissa ennakoitua tiukempi. Ensimmäisellä kierroksella oikeistopopulistinen Brasilian istuva presidentti Jair Bolsonaro sai 43,2 prosenttia äänistä ja työväenpuoluetta edustava, vuosien 2003–2010 presidentti, Luiz Inacio Lula da Silva 48,4 prosenttia.

Tulosta pidettiin hieman yllättävänä, sillä Lulan ennakoitiin saavan ensimmäisellä kierroksella äänistä yli puolet.

Helsingin yliopiston maailmanpolitiikan professori Teivo Teivainen arvelee, että asetelmat toisella kierroksella näyttävät tiukemmilta kuin useat mielipidetiedustelut ovat ennakoineet.

–  Epäselvyyttä hiukan lisää se, onko Bolsonarolla piilotettua kannatusta, joka ei näy mittauksissa, Teivainen arvioi.

Teivainen huomauttaa Lulan mahdollisuuksia parantavan sen, että ensimmäisellä kierroksella kolmanneksi (Simone Tebet) ja neljänneksi (Ciro Gomes) sijoittuneet ehdokkaat ovat ilmaisseet tukeaan hänelle – ”toinen vähän selkeämmin ja toinen vähän kaarrellen”.

Helsingin yliopiston alue- ja kulttuurintutkimuksen professori Jussi Pakkasvirta pohtii, mitä tapahtuu, jos Lula voittaa vaalit täpärästi.

–  Tuleeko silloin spekulaatiota, josta Bolsonaro on puhunut, eli trumpilaista ”vaalit on laittomat”? En jaksa uskoa, että se Brasiliassa veisi paljon pidemmälle. Se tarvitsisi sotilaiden tuen, jos Bolsonaro alkaisi jotain tällaista puuhata, Pakkasvirta muistuttaa.

Pakkasvirta lisää, että Bolsonaron kiistämishaluja vähentänee se, etteivät Brasilian lähiympäristö ja Joe Bidenin Yhdysvallat ole suosiollisia tällaisille projekteille.

Jos Lula voittaa presidentinvaalit, hänelle olisivat edessä hankalammat ajat kuin Bolsonarolle, sillä Brasilian kongressin asetelmat ovat Bolsonarolle suotuisammat. Bolsonaroa tukevat ehdokkaat saivat presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen aikaan järjestetyissä parlamentti- ja kuvernöörivaaleissa paljon sellaisia voittoja, joita ei ollut ennakoitu.

–  Lulalla on todennäköisesti vastassa vastahakoinen, jopa vihamielinen parlamentti. Brasilian puoluejärjestelmä on aika monimutkainen, mutta Bolsonaron omalla puolueella on melkein sata edustajaa. Lulan puolueella ja sen kanssa liittoutuneilla on noin 80 edustajaa, Teivainen taustoittaa.

Myös Teivainen muistuttaa, että kansainvälinen konteksti on tällä hetkellä suosiollisempi Lulalle, vaikka Brasilian parlamentissa on Bolsonarolle suotuisa enemmistö.

–  Vaikka Bolsonaro häviäisi toisella kierroksella, hänellä on kuitenkin henkilökohtaisesti aika laajaa kannatusta. Ehkä hänen tukemiensa ehdokkaiden vaalivoitot kuvernööri- ja parlamenttivaaleissa osoittivat, että bolsonarismi on vahvemmalla pohjalla kuin moni odotti. Se ei jäänyt satunnaiseksi tähdenlennoksi, vaan on juurtunut jossain määrin ainakin puolipitkällä tähtäimellä yhden vaalikauden yli Brasilian poliittiseen todellisuuteen, Teivainen sanoo.

Pakkasvirta nostaa esiin tosiasian, että Brasilia on kahtiajakautunut maa kuten useat muutkin Latinalaisen Amerikan valtiot.

–  Pitkäjänteistä politiikkaa on vaikea tehdä, kun hallitukset vaihtuvat. Presidenttivaltaisessa järjestelmässä vaihtuu koko hallinto 4–6 vuoden välein. Brasilia on kuitenkin poikkeus, sillä Lula oli kaksi kautta aiemmin, Pakkasvirta taustoittaa.

Lulalla oli 2000-luvun ensimmäisellä vuosikymmenellä presidenttinä projekti, joka kantoi toiselle kaudelle.

–  Hän teki aika dramaattisia uudistuksia, jotka hyödyttivät köyhää väestönosaa, Pakkasvirta sanoo.

Presidenttikautensa jälkeen Lula joutui vankilaan, mutta tuomio mitätöitiin, kun oikeusprosessin todettiin jälkeenpäin olleen epäasiallinen. Myös Bolsonaroa ja hänen poikiaan vastaan on erilaisia oikeusprosesseja.

–  Viime vuosina Brasiliassa on paljon puhuttu tai käyty kiistoja siitä, onko oikeuslaitos politisoitunut aiempaa enemmän. Yksi argumentti on, että siitä on tullut paljon tehokkaampi ja myös valtaapitäviä oikeuslaitos on pystynyt laittamaan kalterien taakse. Tietysti näkyvimpänä esimerkkinä Lula ja monet hänen puoluetoverinsa, Teivainen kertoo.

Hän lisää, että myös monet Brasilian bisneseliitin näkyvät johtajat ovat saaneet vankeustuomioita.

–  Sitten toinen argumentti on, että oikeuslaitos on politisoitunut, kun Lulan tuomio ikään kuin mitätöitiin myöhemmin ja todettiin oikeusprosessin olleen epäasiallinen syyttäjän ja tuomarin toimien vuoksi.

Etelä-Amerikassa on noussut parin vuoden aikana valtaan useita vasemmistolaisia presidenttejä, kuten Chilessä, Perussa, Kolumbiassa, Boliviassa ja Argentiinassa.

–  2000-luvun ensimmäinen kymmenen vuotta oli aika lailla samankaltainen. Silloin oli vasemmistolainen hallinto useissa valtioissa samaan aikaan. Tietysti Bolivia ja Venezuela kärjessä, Lula Brasiliassa ja Michelle Bachelet Chilessä. Näyttää siltä, että tällä hetkellä on myös näin, mutta silti on erilaisia tilanteita, Pakkasvirta sanoo ja lisää, että vasemmistojohtajien joukossa on myös erilaisia toimijoita.

–  Pidän Gustavo Petroa, Kolumbian presidenttiä, aika kokeneena poliitikkona, joka teki aika mielenkiintoisia kuvioita. Hän teki maanomistajien ja suurviljelijöiden kanssa diilejä bogotalaista eliittiä vastaan. Hänellä on mahdollisuuksia jollain tavalla. Sitten jos katsoo Pedro Castilloa Perussa, niin hän ei ole kauhean suosittu edes omien joukossa.

Teivainen kertoo, että Kolumbiassa presidentti Petro valitsi hallituksensa keskeisiin ulkoministerin ja talousministerin tehtäviin perinteisten valtapuolueiden tyyppejä.

–  Petro on pyrkinyt luomaan laajempaa koalitiota, joka ei edustaisi vain vasemmistoa.

Pakkasvirta pohtii, että Chilen Gabriel Boric, Petro ja Lula saattavat löytää toisensa aika helposti. Hän sanoo, että tukea voi tulla myös Argentiinan Alberto Fernandezilta ja Bolivian Luis Arcelta.

–  Nämä maat saattavat löytää yhteistä, mutta sitten näissä maissa on niin erilainen tilanne. Eihän Mercosur-yhteistyökään tökkimättä ikinä mene, Pakkasvirta sanoo viitaten Etelä-Amerikan maiden kauppajärjestöön.

Miltä näyttää Etelä-Amerikan tulevaisuus seuraavien 5–10 vuoden aikavälillä? Pakkasvirta nostaa esiin maanosan valtavat mineraalivarannot sekä ison maataloussektorin.

–  Latinalaisessa Amerikassa on aika paljon sellaisia asioita, joita esimerkiksi Euroopassa nyt kaivataan. Mutta Latinalainen Amerikka on ottanut etäisyyttä Eurooppaan. Se on aika yllättävää, kun ne lainausmerkeissä ovat perinteisiä länsimaisia demokratioita, Pakkasvirta sanoo.

Pakkasvirta sanoo, että olisi Euroopan tehtävä lähentyä Etelä-Amerikkaa.

–  Luulen, että se olisi olennaisen tärkeää. Voisi kuvitella, että vasemmistohallituksilla saattaisi olla jonkinlaista intressiä olla Euroopan kanssa enemmän tekemisissä, mutta sitten niillä on se oma peli Venäjän ja Kiinan kanssa, Pakkasvirta päättää.

Lue myös

Samaa sukupuolta olevien avioliitot on nyt sallittu koko Meksikossa

Samaa sukupuolta olevien ihmisten avioliitot on keskiviikosta lähtien sallittu koko Meksikossa sen jälkeen...
27.10.2022 11:01

Aihetunnisteet

brasilia Etelä-Amerikka jair bolsonaro Presidentinvaalit Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Britannialta tiukka päätös ”Putinin sotakoneiston nälkiinnyttämiseksi”
Uutiset | 26.3.2026 8:44
Kreml: Tiedot Venäjän droonilähetyksestä Iranille ovat valheita
Uutiset | 26.3.2026 13:02
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Peskov: Älkää uskoko puheita droonilähetyksestä Iranille, media levittää valheita
Uutiset | 26.3.2026 16:38
Suomen Yrittäjät varoittaa hallitusta tukitoimista: ”Kun energia on niukkaa, keskeistä on kysynnän sopeutuminen”
Uutiset | 25.3.2026 10:10
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Miesten pitkät hiukset sallitaan intissä, mutta tukka ei saa edelleenkään hulmuta
Uutiset | 27.3.2026 16:10
Old El Paso -tortilloja vedetään pois myynnistä
Uutiset | 27.3.2026 15:59
Nuori nainen tuomittiin heitteillepanosta – synnytti vauvan vessassa Lohjalla
Uutiset | 27.3.2026 15:13
Media: Ukraina kertoo iskeneensä taas merkittävään öljynjalostamoon lähellä Suomenlahtea
Uutiset | 27.3.2026 15:09
HS: Kansanedustaja Tere Sammallahtea epäillään kiihottamisesta kansanryhmää vastaan
Uutiset | 27.3.2026 14:50
Puolustusvoimat tehosti toimintaa Ukrainan Venäjälle kohdistamien iskujen aikana
Uutiset | 27.3.2026 14:49
Purra: Hallituksella niukasti keinoja vaikuttaa polttoaineiden pumppuhintoihin
Uutiset | 27.3.2026 14:05
Iltavirkut kärsivät eniten kellojen siirtelystä – Professori antaa vinkin kesäaikaan valmistautumiseen
Uutiset | 27.3.2026 13:52
Öljyn hinta ylitti jälleen 110 dollarin rajan – Vietnam ja Intia yrittävät hillitä bensan hintaa veroalella
Uutiset | 27.3.2026 13:30
Kaikkonen kierroksella keskustan sydänmailla – ”Tarvitsemme suunnanmuutoksen”
Uutiset | 27.3.2026 13:27
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miesten pitkät hiukset sallitaan intissä, mutta tukka ei saa edelleenkään hulmuta
Uutiset | 27.3.2026 16:10
Old El Paso -tortilloja vedetään pois myynnistä
Uutiset | 27.3.2026 15:59
Nuori nainen tuomittiin heitteillepanosta – synnytti vauvan vessassa Lohjalla
Uutiset | 27.3.2026 15:13
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02
Lukijalta: Talouspolitiikka tarvitsee tuekseen vahvaa perhepolitiikkaa
Mielipide | 26.3.2026 12:56
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste