Auto törmäsi tankkausautomaattiin, satoja litroja dieseliä valui viemäriin – Kuskia ja autoa ei näkynyt
Pietarsaaressa auto törmäsi lauantain vastaisena yönä raskaan liikenteen polttoaineaseman tankkausautomaattiin ja pumppulaitteisiin, kerrotaan Pohjanmaan pelastuslaitokselta STT:lle.
Pelastuslaitos sai hälytyksen hieman puolen yön jälkeen Neste Truck -tankkauspisteelle. Päivystävä paloesimies Tommy Roos kertoo, että auto oli ajanut osittain tankkauspisteen laitteiden yli.
Törmäyksestä aiheutui Roosin mukaan mittavia vahinkoja. Tankkauspiste vaurioitui käyttökelvottomaksi, ja pumpuista valui satoja litroja dieseliä viemäriin.
Pelastuslaitos ja Nesteen huoltohenkilökunta saivat polttoaineen imettyä pois varhain aamulla.
Roos ei osannut kertoa, minkälainen auto oli kyseessä tai kuka sitä oli ajanut. Kuskia ja autoa ei näkynyt, kun pelastuslaitos saapui paikalle. Hälytyksen onnettomuudesta teki ulkopuolinen silminnäkijä.
– Hän oli huomannut, että pumppaamosta valui koko ajan dieseliä ulos, Roos kertoo.
Poliisi jatkaa tapauksen tutkintaa.