Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Honkonen: Orpon hallitus epäonnistui vaalikauden ainoassa kuntia koskevassa hankkeessa

22.11.2025 14:53
Lue lisää 
Terveys
Gynekologisilla syövillä tarkoitetaan syöpiä, jotka ovat lähtöisin synnytinelimistä. Kuvituskuva. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Asiantuntija: Nämä asiat jokaisen naisen tulisi tietää gynekologisista syövistä

Suomenmaa 26.3.2025 21:22, muokattu 26.3.2025 14:34
a– a+
Terveys

Suomessa noin 1 800 naista sairastuu vuosittain gynekologisiin syöpiin. Vaikka syöpään sairastuminen on monen sattuman summa, voi sairastumisriskiin vaikuttaa myös omilla toimilla, gynekologisen onkologian ja naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri, professori Johanna Mäenpää Docrates Mehiläiseltä sanoo. 

Ruuhkavuosia elävillä naisilla tyypillisin syöpä on kohdunkaulan syöpä, jota esiintyy erityisesti 35–40-vuotiailla ja 50–60-vuotiailla naisilla. Kohdunkaulan syövän aiheuttaja on HPV eli papilloomavirus. Oireina voi esiintyä valkovuotoa tai yhdynnän jälkeistä verenvuotoa, mutta varsinkin alkuvaiheessa syöpä on usein oireeton.

– Ajoissa todettuna kohdunkaulan syövän ennuste on hyvä, minkä takia papa- ja HPV-seulontoihin on syytä osallistua aina kutsun tullessa. Tärkeää on myös ottaa HPV-rokotus lapselleen, Mäenpää sanoo.

Nykyään alakouluikäisille lapsille tarjotaan myös osana kansallista rokoteohjelmaa HPV-rokotusta, joka suojaa paitsi kohdunkaulan syövältä, myös muilta gynekologisilta syöviltä.

– Vanhemmat saattavat ajatella, ettei rokotetta tarvita näin nuorelle lapselle, mutta sen ottamista ei kannata lykätä, sillä rokote pitää ottaa hyvissä ajoin ennen HPV:lle altistumista eli ennen seksielämän aloittamista, Mäenpää toteaa.

Munasarjasyöpää esiintyy tyypillisesti noin 55–65-vuotiailla naisilla, ja se on usein pitkään oireeton. Myöhemmin voi esiintyä epämääräisiä vatsaoireita, kuten turvotusta, vatsakipua ja ripulia, mutta oireina voi olla myös väsymystä, vuotoja, tihentynyttä virtsaamisen tarvetta tai painonlaskua.

Paikallisessa taudissa ennuste on hyvä, mutta tauti todetaan valitettavan usein vasta levinneessä vaiheessa, Mäenpää toteaa. 

– Epämääräiset vatsakivut on hyvä tutkituttaa, jos ne jatkuvat yli kuukauden. E-pillerit ja raskaus suojaavat munasarjasyövältä, mutta myös perimällä on vaikutusta, minkä vuoksi on tärkeää tuntea oma ja läheistensä terveyshistoria.

Eläkeikäisillä naisilla tyypillisimmin esiintyvän kohdunrungon syövän oireena voi esiintyä vuotohäiriöitä, kuten postmenopausaalista verenvuotoa. Paranemisennuste kohdunrungon syövästä on usein hyvä.

Syövän aiheuttaja voi olla esimerkiksi liiallinen estrogeeni, joka voi johtua esimerkiksi diabeteksesta, ylipainosta tai pelkästä estrogeenihoidosta vaihdevuosien yhteydessä.

Mäenpään mukaan monet naiset pelkäävät turhaan hormonikorvaushoidon käyttöä vaihdevuosien aikana ja uskovat, että sillä on suora yhteys esimerkiksi rintasyöpään.

– Vaikka on totta, että yli viisi vuotta jatkunut hormonikorvaushoito nostaa rintasyöpäriskiä jonkin verran, niin myös painonhallinnalla on merkitystä syöpien, myös rintasyövän, ehkäisyn kannalta. Vaihdevuosien aikana kertyvät kilot voivatkin olla haitallisempia kuin oikein valittu hormonikorvaushoito, hän jatkaa.

Iäkkäämmillä, 70–80-vuotiailla naisilla esiintyvä ulkosynnytinten syöpä, vulvakarsinooma, on harvinainen: vuosittain Suomessa todetaan vain noin 100 tapausta.

Ulkosynnyttimissä oleva syöpä saattaa oireilla haavaumana, kukkakaalimaisena kasvaimena, kutinana, kirvelynä tai kipuna. Kipu voi hankaloittaa jopa istumista tai virtsaamista.

Riskitekijöitä ovat HPV ja limakalvoilla näkyvä valkojäkälä, joka oireilee muun muassa vaaleina läiskinä ja lopulta limakalvojen arpeutumisena.

– Oman kehon tunteminen ja muutosten seuraaminen on tärkeää koko elämän ajan. Jos ulkosynnyttimissä on kipua tai muutoksia limakalvoilla, vaivat kannattaa ehdottomasti käydä tutkituttamassa. Gynekologikäynneille ei ole yläikärajaa, Mäenpää toteaa.

Lue myös

Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – "Lapin taistelu on keskustan taistelu"

Kriisiytyneet sosiaali- ja terveyspalvelut olivat monien huolenaiheena keskustan puoluevaltuuston kokouksessa Lappeenrannassa. Mari-Anne Penttinen Lapista...
22.11.2025 19:06

Antti Kurviselta painava varoitus SDP:n ja kokoomuksen kulissipelistä: "On aika herätä"

”Antti Lindtman pasteeraa jo kuin pääministeri, jolle politiikan liepeillä vaeltavat sykofantit kumartelevat.”
22.11.2025 18:50

Presidentti Stubb Ylelle: Yhdysvaltain rauhanesitys ei tule missään nimessä menemään sellaisenaan läpi

Stubbin mukaan eurooppalaiset ovat käyttäneet Trumpin suunnitelmaa sodan päättämiseksi pohjana ja työstäneet sitä viimeisten kahden vuorokauden ajan.
22.11.2025 18:49

Aihetunnisteet

Terveys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Metsästäjä ampui hirveä – osui toiseen metsästäjään
Uutiset | 21.11.2025 14:13
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ukraina-luonnos julki – nyt tuli Stubbin kommentti
Uutiset | 21.11.2025 9:45
Kaikki tähän mennessä kaivettu kulta mahtuisi isoon taloon – jäljellä yllättävän vähän
Uutiset | 21.11.2025 22:00
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Lähijunan vaunuun heitettiin savupommi Helsingin Malmilla
Uutiset | 21.11.2025 13:17
Asiantuntijat arvioivat: Tällaisia ovat sähkön hinnat ensi talvena
Uutiset | 22.11.2025 9:01
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Öljytankkerin kurssi muuttui äkisti – Iran vahvisti kaapanneensa sen Persianlahdella
Uutiset | 15.11.2025 15:30
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05

Uusimmat

Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – ”Lapin taistelu on keskustan taistelu”
Uutiset | 22.11.2025 19:06
Antti Kurviselta painava varoitus SDP:n ja kokoomuksen kulissipelistä: ”On aika herätä”
Uutiset | 22.11.2025 18:50
Presidentti Stubb Ylelle: Yhdysvaltain rauhanesitys ei tule missään nimessä menemään sellaisenaan läpi
Uutiset | 22.11.2025 18:49
Keskusta etsii nyt kaappikepulaisia
Uutiset | 22.11.2025 18:43
G20-maiden johtajat vaativat rauhaa Ukrainaan ja palestiinalaisalueille
Uutiset | 22.11.2025 14:59
Keskustan Honkonen: Orpon hallitus epäonnistui vaalikauden ainoassa kuntia koskevassa hankkeessa
Uutiset | 22.11.2025 14:53
Minja Koskela kukitettiin jatkamaan vasemmistoliiton puheenjohtajana
Uutiset | 22.11.2025 14:42
”Oikeissa asioissa haastetaan” – Repivä politiikka ei innosta keskustalaisia
Uutiset | 22.11.2025 14:29
Ukraina ja Yhdysvallat aloittavat lähipäivinä Sveitsissä neuvottelut sodan lopettamisesta
Uutiset | 22.11.2025 14:27
Kaikkonen: Eurooppa on alisuorittanut Ukrainan kysymyksessä
Uutiset | 22.11.2025 14:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta alentaisi keskituloisten verotusta ”tonni käteen” -mallilla
Uutiset | 21.11.2025 11:37
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – ”Lapin taistelu on keskustan taistelu”
Uutiset | 22.11.2025 19:06
Antti Kurviselta painava varoitus SDP:n ja kokoomuksen kulissipelistä: ”On aika herätä”
Uutiset | 22.11.2025 18:50
Presidentti Stubb Ylelle: Yhdysvaltain rauhanesitys ei tule missään nimessä menemään sellaisenaan läpi
Uutiset | 22.11.2025 18:49
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sukupolvien välinen luottamus on rapautumassa – nuoret eivät ole laiskoja, vaan realiteettien puristuksessa
Mielipide | 21.11.2025 10:12
Lukijalta: Opetussuunnitelma remonttiin!
Mielipide | 20.11.2025 14:37
Lukijalta: Ammattikoulu ei nouse leikkaamalla
Mielipide | 20.11.2025 12:31
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piirit yhdistyvät – puheenjohtajaksi valittiin Reima Härkönen
Uutiset | 20.11.2025 13:13
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
Tiukka kisa: Anna Vauhkonen valittiin keskustan Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtajaksi yhden äänen erolla
Uutiset | 15.11.2025 14:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste