Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Suuri Nato-harjoitus alkaa pohjoisessa – Suomeen tuhansia liittolaismaiden sotilaita

9.3.2026 2:30
Lue lisää 
Talous
Lentopolttoaineen eli kerosiinin kallistuminen tulee Ville Kaitilan mukaan näkymään lentolippujen hinnoissa. (Kuva: Lehtikuva)

Asiantuntija: Hinnat nousevat myös ruokakaupassa, kun öljy kallistuu

Etlan vanhempi tutkija Ville Kaitila korostaa, että vaikutukset riippuvat siitä, onko markkinoiden häiriö väliaikainen vai pitkäkestoinen.
Suomenmaa–STT/Frida Ahonen 9.3.2026 14:09, muokattu 9.3.2026 14:10
a– a+
Talous

Etlan vanhemman tutkijan Ville Kaitilan mukaan on selvää, että öljyn viimeaikainen hinnannousu tulee nostamaan kuluttajahintoja myös Suomessa. Hänen mukaansa jo vuoden alusta jatkunut nousu on vaikuttanut polttoaineiden hintoihin.

Öljyn hinta rikkoi maanantaina 100 dollarin rajan ja hipoi jo 120 dollarin rajaa. Alkuiltapäivästä hinta oli 105 dollarin paikkeilla barrelilta.

Lentopolttoaineen eli kerosiinin kallistuminen tulee Kaitilan mukaan näkymään lentolippujen hinnoissa. Hän ei kuitenkaan usko, että lippujen hinnat lähtisivät sellaiseen nousuun kuin vuonna 2022.

Tuolloin Venäjä aloitti täysimittaisen hyökkäyssodan Ukrainassa ja eurooppalaiset lentoyhtiöt eivät voineet enää lentää Venäjän yli Aasiaan.

Öljyn ja maakaasun kallistuminen vaikuttaa lisäksi sellaisten tuotteiden hintoihin, joiden valmistamisessa niitä käytetään raaka-aineena. Tällaisia materiaaleja ovat muun muassa muovi ja erilaiset tekstiilikuidut.

Kaitilan mukaan maakaasun kallistuminen tulee heijastumaan Suomessa myös elintarvikkeiden hintoihin. Maakaasua käytetään muun muassa välituotteena lannoitteiden valmistamisessa.

– Kun lannoitteiden hinta nousee, niin elintarvikkeiden, erityisesti nyt ensivaiheessa peltokasvien, maailmanmarkkinahinnat lähtevät nousemaan, hän sanoo STT:lle.

Hinnan nousu vaikuttanee Kaitilan mukaan viiveellä myös lihan hintaan, kun tuotantoeläinten rehun hinta nousee.

Kaitila pitää viimeaikaista öljyn hinnan nousua merkittävänä ja poikkeuksellisena, mutta turvallisuuspoliittisen tilanteen ja Hormuzinsalmen sulkemisen huomioon ottaen ei yllättävänä.

Hänen mukaansa öljyn hintakehitykseen liittyy paljon epävarmuutta.

– Öljyn maailmanmarkkinahinnan heilahtelut ovat huomattavan isoja. On paljon epävarmuutta, mutta vuoden vaihteesta alkaen jatkunut nousu öljyn maailmanmarkkinahinnoissa kuin myös jalostamoiden marginaaleissa on kyllä merkittävä, Kaitila sanoo.

Marginaalilla tarkoitetaan eroa osto- ja myyntihinnan välillä.

Kaitila korostaa, että vaikutukset riippuvat siitä, onko markkinoiden häiriö väliaikainen vai pitkäkestoinen.

– Jos tilanne kestää pitkään, useamman kuukauden tai jopa puoli vuotta, sen vaikutukset tuntuvat varmemmin kuluttajahinnoissa ja talousnäkymissä.

– Dollari on lisäksi hieman vahvistunut euron suhteen, mistä tulee meille hieman lisäkustannuksia.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin reilu viikko sitten. Öljyn hinta lähti jyrkempään nousuun helmikuun lopussa, mutta erityisesti viime perjantain jälkeen.

Kaitila arvioi, että pieni viive saattaa johtua muun muassa siitä, että markkinat odottivat Hormuzinsalmen liikenneongelmien olevan vain väliaikaisia.

– Ja sittemmin on korjattu odotuksia, kun markkinat tulivat siihen tulokseen, että kyseessä voi olla pidempiaikainen häiriö, hän sanoo.

Kaitila nostaa esiin myös viime päivien iskut öljyvarastoihin Persianlahdella.

– Iskut tuotanto- tai varastointikapasiteettia on tuhoutunut jossain määrin, mikä myös nostaa hintanäkymiä.

Lähi-idän tilanne ei Kaitilan mukaan vieläkään näy täysimittaisesti hinnoissa.

Kuinka tärkeää Persianlahden öljy ylipäänsä on Suomelle ja Euroopalle?

– Melkein kaikki Persianlahdelta tuleva öljy menee Aasiaan, Kaitila toteaa.

Sillä ei kuitenkaan Kaitilan mukaan ole isossa kuvassa merkitystä, koska vaikutukset näkyvät joka tapauksessa öljykaupassa globaalisti.

– Kun esimerkiksi Kiina joutuu ostamaan öljynsä muualta, nostaa se kysyntää öljylle, jota maailmamarkkinoilla on. Jos Kiina tarjoaa öljystä korkeampaa hintaa kuin mitä me olemme valmiita maksamaan, öljy menee sinne, hän selittää.

– Öljyä kaupataan globaalisti ja täytyy maksaa se, mikä hinta on, hän lisää.

EU:n maihin öljyä tuodaan monista eri maista, muun muassa Yhdysvalloista, Norjasta ja Kazakstanista. Suomi tuo lähes kaiken öljynsä Norjasta.

Lue myös

Macron: Ranska valmistautuu saattamaan aluksia Hormuzinsalmessa liittolaisten kanssa

Ranska on liittolaisineen valmistautumassa operaatioon, jonka tarkoituksena on saada maailman tärkeimpiin merireitteihin kuuluva...
9.3.2026 16:13

Nato torjui Iranista laukaistun ohjuksen Turkin ilmatilassa

Nato torjui myös viime viikolla Iranista Turkkia kohti ammutun ballistisen ohjuksen.
9.3.2026 15:43

Keskustan Kurvinen ei niele hallituksen ydinaseselityksiä – "Menettelytapa oli väärä", hän sanoo HS:ssa

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen arvostelee Helsingin Sanomissa hallituksen tapaa poistaa ydinaserajoituksia ilman parlamentaarista valmistelua. Kurvinen ei...
9.3.2026 15:29

Aihetunnisteet

Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Lewis Hamiltonilta raju ulostulo: Kehottaa Afrikkaa nousemaan entisiä siirtomaavaltoja vastaan
Uutiset | 8.3.2026 20:15
Öljyn hinta rikkoi 100 dollarin rajan ja nousee yhä – Trump: ”Hyvin pieni hinta turvallisuudesta”
Uutiset | 9.3.2026 8:30
Essee: Elinikäinen oppiminen riskiyhteiskunnassa – missä menee kohtuuden raja?
Uutiset | 8.3.2026 18:00
Jopa 14 suomalaista naista saa rintasyöpädiagnoosin joka päivä – moni ei tunnista näitä oireita
Uutiset | 7.3.2026 18:03
Surmatun ajatollahin poika nousi valtaan – Iran ja Israelin moukaroivat toisiaan
Uutiset | 9.3.2026 12:30
Trump: Kuuban valtion viimeiset hetket ovat käsillä – ”Heillä on paha hallinto”
Uutiset | 7.3.2026 18:46
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Lähi-idän sota voi sataa Putinin laariin – Näin Venäjä hyötyy iskusta Iraniin
Uutiset | 7.3.2026 18:28
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Venäjä varoittaa ydinkatastrofista – Kansainvälinen atomienergiajärjestö koolle
Uutiset | 2.3.2026 8:50
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Useita Yhdysvaltain hävittäjiä on pudonnut Kuwaitissa, kertoo Kuwaitin puolustusministeriö
Uutiset | 2.3.2026 10:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Macron: Ranska valmistautuu saattamaan aluksia Hormuzinsalmessa liittolaisten kanssa
Uutiset | 9.3.2026 16:13
Nato torjui Iranista laukaistun ohjuksen Turkin ilmatilassa
Uutiset | 9.3.2026 15:43
Keskustan Kurvinen ei niele hallituksen ydinaseselityksiä – ”Menettelytapa oli väärä”, hän sanoo HS:ssa
Uutiset | 9.3.2026 15:29
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Orpo on ensimmäinen pääministeri, joka vierailee talviparalympialaisissa
Uutiset | 9.3.2026 14:52
USA kehottaa kansalaisiaan poistumaan Turkin kaakkoisosista
Uutiset | 9.3.2026 14:31
Asiantuntija: Hinnat nousevat myös ruokakaupassa, kun öljy kallistuu
Uutiset | 9.3.2026 14:09
Mäkihypyn kohuvalmentaja ei jatka, kertoo Yle
Uutiset | 9.3.2026 14:03
Poliisi: Helsingin Lauttasaaren tulipalo sytytettiin tahallaan – Epäillylle luvattu teosta rahaa
Uutiset | 9.3.2026 14:00
Iran: Euroopan maat auttoivat sotaan johtaneiden olosuhteiden luomisessa
Uutiset | 9.3.2026 13:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Macron: Ranska valmistautuu saattamaan aluksia Hormuzinsalmessa liittolaisten kanssa
Uutiset | 9.3.2026 16:13
Nato torjui Iranista laukaistun ohjuksen Turkin ilmatilassa
Uutiset | 9.3.2026 15:43
Keskustan Kurvinen ei niele hallituksen ydinaseselityksiä – ”Menettelytapa oli väärä”, hän sanoo HS:ssa
Uutiset | 9.3.2026 15:29
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Emma-gaala ja eduskunnan kulissikapitalismi
Mielipide | 9.3.2026 16:05
Lukijalta: Muistisairas ei voi äänestää – mutta hänen omaisensa voi
Mielipide | 9.3.2026 15:57
Lukijalta: Ollaanko hyvinvointivaltiota romuttamassa?
Mielipide | 9.3.2026 15:53
Lukijalta: Hieno ajatus, liian kallis arki – Yhteisöllinen asuminen kaipaa lakimuutosta
Mielipide | 9.3.2026 15:47
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste