Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista

24.3.2026 21:11
Lue lisää 
Vaateteollisuus
R-Collectionin ykkösketju on ylpeä sukupolvenvaihdoksen onnistumisesta. Pekka Saastamoinen, Lilli Norio sekä Marjo ja Olli Saastamoinen katsovat luottavaisesti tulevaisuuteen. (Kuva: Maria Seppälä)

Anorakeistaan tuttu R-Collection oli pahasti tappiollinen yritys, mutta nyt kelkka on käännetty – "Olemme osanneet keskittyä oikeisiin asioihin"

Risto Luodonpää 15.9.2018 8:09, muokattu 14.9.2018 14:50
a– a+
Vaateteollisuus

”Huomasin muuten yhdessä vaatekaupassa, että R-Collectionilla on taas ihan hyvännäköisiä anorakkeja myynnissä.”

Jos ja kun satunnaisen shoppailijan spontaanisti esittämään kommenttiin on uskominen, niin kajaanilaisen Rockseri Oy:n tuotemerkki on tekemässä pysyvämpää paluuta suomalaisten laatuvaatebrändien eturiviin.

1990-luvulla edellisen huippuvaiheensa kokeneen firman uudelleen heräämisessä on aineksia hyvinkin kiehtovaan kasvutarinaan.

Sopiva ripaus oivallusta, uskallusta, sattumusta, epätoivoa ja välillä hiukan draamaakin. Ennen kaikkea kyse on kuitenkin kunnioituksesta omassa kotimaakunnassa Kainuussa neljäkymmentä vuotta sitten kehitettyä alkuperäisbrändiä kohtaan.

R-Collectionin orastava nousukausi on sekä syy että seuraus yhtiössä meneillään olevasta sukupolvenvaihdoksesta.

Pekka ja Marjo Saastamoinen perustivat aikanaan firman ajatuksenaan tehdä kestäviä ja laadukkaita vaatteita kavereilleen ja muillekin itsensä kaltaisille ulkoilmaihmisille.

– Kaupankäynti keskittyi tuolloin kivijalkamyymälöiden ohella vahvasti postimyyntiin. Elettiin kuvastojen ja luetteloiden kulta-aikaa, Pekka Saastamoinen muistelee.

Halpatuotantovaatteiden vyöry Suomeen ja rajuksi äitynyt hintakilpailu pisti kuitenkin kotimaiset toimijat jatkuvasti entistä ahtaammalle.

Rockserin osaltakin liikevaihto kutistui vuosi vuoden jälkeen, ja pahimmillaan (2010) nettotappiota perheyrityksen kirjanpidossa kertyi 112 000 euroa.

Helpoin ratkaisu Kajaanissakin olisi ollut lyödä hanskat tiskiin, ajaa tuotanto alas ja pistää parikymmentä henkilöä työllistäneen tehtaan ovet lopullisesti säppiin.

Mielikuva kainuulaisten sitkeydestä ja periksiantamattomuudesta osoittautui Rockserin kohdalla todeksi myös käytännössä.

Yt-rumba ja pakolliset lomautukset olivat välttämättömiä, mutta Saastamoisten usko elämäntyöhönsä ja itse luotuun brändiin ei horjunut.

Uusiutumispäätöstä helpotti omalta osaltaan se, että lapsista toiseksi vanhin, Olli, oli jo valmiiksi kiinnostunut vaatesuunnittelusta. Bisnespuolen ideointikaan ei ollut Helsinkiin muuttamaan ehtineelle nuorelle miehelle vieras juttu.

Palaset alkoivat loksahdella pikku hiljaa kohdalleen, kun alan verkostojen kautta suunnittelupuolelle löytyi alunperin oululainen, Rovaniemellä opiskellut ja valmistuttuaan pääkaupunkiseudulle töihin siirtynyt Lilli Norio.

Toisensa tuttujen kautta jo aiemmin tunteneet nuoret saivat suunnilleen samoihin aikoihin Rockserilta työtarjoukset. Saastamoinen yrityksen kehittäjäksi ja Norio suunnittelijaksi.

– Niin siinä taisi käydä, että Pekka kutsui Ollin ja Marjo houkutteli minut tänne Kajaaniin. Jonkun ajan päästä meistä tuli sitten pari ihan siviilissäkin, Norio muistelee.

Vetovastuun siirto seuraavalle polvelle pisti vauhtia myös uudistusprojektin rattaisiin.

Vaikka toimenpiteet eivät investointien ynnä muiden pakollisten kulujen jälkeen heti näkyneetkään tuloksessa, piti Marjo Saastamoinen nuorennusleikkausta välttämättömänä askeleena.

– Kyllä me täällä taustalla edelleen vaikutamme. Mutta nuorilla on aivan erilainen osaaminen ja näkemys tänä päivänä vaadittavasta markkinoinnista ja esimerkiksi sosiaalisen median hyödyntämisestä, hän arvioi.

R-Collectionin ilme on laitettu uusiksi logon värityksestä lähtien. Uuden imagon lanseeraus osuu samalla hyvin yksiin koko suomalaisen vaateteollisuuden piristymisen kanssa.

Vuosi 2016 oli pitkän ”sukellusvaiheen” jälkeen ensimmäinen, jolloin Rockserin liikevaihto kääntyi kasvuun ja tulos kipusi taas plusmerkkiseksi.

Onnistuminen oli jättimäinen helpotus paitsi omistajille, myös tehtaan väelle ja hyvänä esimerkkinä varmasti koko Kainuun maakunnalle.

– Kyllä se ilahduttaa ja osoittaa, että olemme osanneet keskittyä oikeisiin asioihin, pääsuunnittelija Lilli Norio toteaa tyytyväisenä.

Liiallinen tyytyväisyys omiin saavutuksiin on kuitenkin pahin jarru kehityksen jatkumiselle. Tämä fakta tiedostetaan hyvin myös Rockserin tulevaisuusvisioissa.

Kainuulaisfirman tavoitteena on saavuttaa uutta kasvupotentiaalia nimenomaan viennistä. Lilli Norion mukaan panostuksia ollaan suuntaamassa erityisesti Saksan suuntaan.

– Suurten markkinoiden takia tietysti. Mutta Saksa on vaatekaupan osalta muutenkin saman tyyppinen maa kuin esimerkiksi Suomi. Pukeutuminen ei kauheasti poikkea suomalaisista ja harrastuksetkin ovat samanhenkisiä.

Avainsana pienen yrityksen tiellä kansainvälisille kentille on verkostoituminen, niin koti- kuin ulkomaistenkin toimijoiden kanssa.

Lilli Norio korostaa, että vaikka kilpailu vaatealalla on äärimmäisen kovaa jo Suomessa, niin ulkomaisille messuille ja estradeille lähdetään mieluusti yhtenä sinivalkoisena rintamana.

– Me näemme asian niin, että jos suomalaisen vaatevalmistajan tuote lyö itsensä läpi ulkomailla, se ei ole millään lailla meiltä pois. Osoittaa vain, että täällä osataan tehdä laadukkaita vaatteita. Myös valtiovalta ansaitsee tunnustuksen, kun on ollut tukemassa yhteisiä vientiponnisteluja, hän suitsuttaa.

Pääsuunnittelijan mukaan R-Collectionin uuden malliston tärkeintä kohderyhmää ei ole lähdetty radikaalisti muuttamaan firman alkuperäisestä ideologiasta.

– Merkittävin kohderyhmämme on edelleen 30–50-vuotiaat naiset ja miehet, jotka pitävät ulkoilusta ja haluavat tehdä sen laadukkaissa vaatteissa. Esimerkiksi nyt vallalla oleva pyöräilybuumi tukee tällaista ajattelua, Lilli Norio arvelee.

Rockseri haluaa kunnioittaa kainuulaisia juuriaan kaikessa toiminnassaan. Niihin kuuluu Norion mukaan myös yksi pienen yksikön vahvuusalueista eli ketteryys.

– Voin viedä ideoitani suoraan kaavoittajalle testattavaksi. Turhia välivaiheita ei tarvita, vaan tuloksen voi nähdä samana päivänä ja idea saadaan toteutukseen mahdollisimman nopeasti.

Hankalampi haaste tulevaisuuden kannalta onkin työvoiman ikääntyminen. Pula ompelijoista on huutava koko Suomessa ja vielä pahempi Kainuun tapaisella syrjäseudulla.

– Jos ompelijoita löytyykin, niin heitä on hyvin vaikea saada muuttamaan Kajaaniin. Olemme joutuneet jo kovasti miettimään, mistä löydämme aikanaan uuden malliompelijan nykyisen jäädessä eläkkeelle, Norio tunnustaa.

Yrityksemme merkittävin kohderyhmä ovat 30-50 -vuotiaat miehet ja naiset, jotka pitävät ulkoilusta, Olli Saastamoinen ja Lilli Norio pohtivat. (Kuva: Maria Seppälä)

Nuori pariskunta, Olli Saastamoinen ja Lilli Norio, on sen sijaan valintansa lähitulevaisuuden osalta tehnyt. Pesä pysyy toistaiseksi Kajaanissa.

Syy tähän on R-Collectionin tarjoamien haasteiden lisäksi upouusi, Kajaanin keskustan toiseksi vanhimpaan rakennukseen (vuodelta 1852) restauroitu ravintola ja sen yhteyteen avattu Concept Store -myymälä.

Yläkertaan on puolestaan remontoitu nuoren parin nykyinen koti.

Idea ravintolasta lähti Olli Saastamoisen mukaan liikkeelle puoliksi sattumalta.

– Mietimme asunnon hankkimista täältä Kajaanista. Samoihin aikoihin tuli tieto, että vanha rakennus Kajaanin parhaalla paikalla on myynnissä. Olen itse käynyt kuvataidekoulua samassa rakennuksessa, joten paikka oli tuttu sitäkin kautta, hän selvittää.

– Sitten tuli mieleen, että Kajaanista puuttuu juuri tämän tyyppinen ruokaravintola. Asiat alkoivat sujua eteenpäin, sain mukaan kiinnostuneita yhtiökumppaneita ja alkoi kolme vuotta kestänyt remonttiurakka.

Olli Saastamoinen tunnustaa, että myös ravintolaremontissa on kiittäminen edellisen sukupolven panosta.

– Isä ja äiti olivat apuna koko rakennusurakan ajan. Lillin isä taas on tehnyt useita samanlaisia restaurointeja Oulussa. Jos vanhempamme eivät olisi olleet rohkaisijoina ja tukena, tuskin olisimme tähänkään urakkaan uskaltaneet lähteä.

Artikkeli on julkaistu alun perin Suomenmaan viikkolehdessä 8.6.2018. Lehden voit tilata täältä .

Lue myös

Tieto Yhdysvaltain rauhansuunnitelmasta käänsi raakaöljyn hinnat jyrkkään laskuun

Brent-raakaöljyn hinta laski sadan dollarin haamurajan alapuolelle.
25.3.2026 9:25

Tanskan sosiaalidemokraatit säilytti paikkansa suurimpana puolueena kannatuksen putoamisesta huolimatta

Tanskan parlamenttivaaleissa sosiaalidemokraatit teki huonoimman vaalituloksensa yli sataan vuoteen, mutta säilytti silti paikkansa...
25.3.2026 9:21

KRP:n tutkinta uudenvuodenaaton kaapelirikosta valmistunee kevään aikana – "Yhä tutkimme tahallisina tekoina"

Fitburg-aluksen ankkurin epäillään aiheuttaneen Elisan merikaapelin rikkoutumisen. Vauriokohta sijaitsee Viron talousvyöhykkeellä.
25.3.2026 9:20

Aihetunnisteet

r-collecetion suomalaisuus vaate vaateteollisuus vaatteet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Kokoomusedustaja väläytti hallituksen päätöksen perumista – Keskustan Kemppi komppaa
Uutiset | 24.3.2026 12:07
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Hätkähdyttävä löydös: Tämä ruokavalio torjuu aivojen ikääntymistä
Uutiset | 24.3.2026 22:01
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

Tieto Yhdysvaltain rauhansuunnitelmasta käänsi raakaöljyn hinnat jyrkkään laskuun
Uutiset | 25.3.2026 9:25
Tanskan sosiaalidemokraatit säilytti paikkansa suurimpana puolueena kannatuksen putoamisesta huolimatta
Uutiset | 25.3.2026 9:21
KRP:n tutkinta uudenvuodenaaton kaapelirikosta valmistunee kevään aikana – ”Yhä tutkimme tahallisina tekoina”
Uutiset | 25.3.2026 9:20
Purra ja Kettunen sanasodassa bensan hinnasta – ”Turha tuhahdella ja huokailla”
Uutiset | 25.3.2026 9:14
Hälyttävä tulos: Suuri osa suomalaisista ei välitä paloturvallisuudesta
Uutiset | 25.3.2026 9:00
Orpo ja muut puoluejohtajat keskustelevat ydinaseista
Uutiset | 25.3.2026 8:55
Ukraina iski taas Suomenlahden satamaan, nyt kohteena Laukaansuu
Uutiset | 25.3.2026 8:45
Iran ampui ohjuksia ympäri Lähi-itää: Kohteena Israelin ja USA:n joukot
Uutiset | 25.3.2026 8:40
Iran: ”Ei-vihamielisten” alusten kulku Hormuzinsalmen läpi sallitaan
Uutiset | 25.3.2026 8:35
Kuntien välillä tuhansien eurojen erot töissä käyvän pariskunnan verotuksessa – maakuntakeskuksista hinnakkainta olisi asua Mikkelissä
Uutiset | 25.3.2026 1:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tieto Yhdysvaltain rauhansuunnitelmasta käänsi raakaöljyn hinnat jyrkkään laskuun
Uutiset | 25.3.2026 9:25
Tanskan sosiaalidemokraatit säilytti paikkansa suurimpana puolueena kannatuksen putoamisesta huolimatta
Uutiset | 25.3.2026 9:21
KRP:n tutkinta uudenvuodenaaton kaapelirikosta valmistunee kevään aikana – ”Yhä tutkimme tahallisina tekoina”
Uutiset | 25.3.2026 9:20
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Joka ratkaisee työnantajapulan, ratkaisee työllisyyden
Mielipide | 24.3.2026 9:50
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15
Lukijalta: Sosiaalisen median polarisaatio uhkaa demokratiaa
Mielipide | 23.3.2026 11:00
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste