Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Yhdysvallat

Varoitus Yhdysvalloissa: 15 osavaltioon hätätila

24.1.2026 10:01
Lue lisää 
Leopard-panssarivaunut
Leopard-panssarivaunun käytön oppiminen vaatii pitkän koulutuksen. (Kuva: Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto)

Leopard-miehistö saa Panssariprikaatissa noin vuoden koulutuksen hallitakseen sotakoneen taistelussa – alikersantti: "Kun jokainen jäsen tekee hommansa, vaunu toimii todella hyvin"

Ukrainan sota nosti Leopard-taistelupanssarivaunut puheenaiheeksi. Panssariprikaatissa varusmiesten Leopard-koulutus alkaa heti, kun alokasviikot ovat takana.
STT-Markku Uhari 1.2.2023 16:24, muokattu 1.2.2023 16:45
a– a+
Leopard-panssarivaunut

Kansainvälisen politiikan valokeilassa viime viikot viihtynyt 60-tonninen sotakone päästää syvän jyrinän, kun panssarimies Petteri Oripelto painaa kaasua.

Leopard 2A6 -taistelupanssarivaunu kyntää maallikon silmin ketterästi telaketjujen möyhimässä harjoittelumaastossa Parolannummella. Raskaasti panssaroidun vaunun ajaja näkee ulos prismojen avulla. Nopeimmillaan Leopardilla voi päästä 70 kilometriä tunnissa.

– Tehon puutteesta ei ole jäänyt koskaan kiinni, ettei ole maastossa päässyt jostain esteestä, Oripelto sanoo myöhemmin mutta toteaa, että talvi voi tehdä ajosta liukasta.

Viime heinäkuussa Panssariprikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Oripelto on nelihenkisen Leopard-vaunuryhmän ajaja. Alikersantti Jani Onkalo on vaunun johtajan paikalla, kun vaunu tekee kierroksensa median edessä.

Onkalon johtama vaunuryhmä kouluttautuu, jotta se osaisi taistella Leopard-taistelupanssarivaunulla tarvittaessa sodan aikana. Heidän liki vuoden mittaisesta varusmieskoulutuksestaan on jäljellä vielä yli neljä kuukautta.

– Kun jokainen miehistön jäsen tekee oman hommansa, niin vaunu toimii todella hyvin, sanoo Onkalo.

Sisältä taistelupanssarivaunu on hänen mukaansa ”yllättävän tilava”.

Leopard-vaunumiehistön koulutus on noussut puheenaiheeksi, koska useat länsivaltiot ilmoittivat tammikuussa antavansa Ukrainalle taistelupanssarivaunuja. Muun muassa amerikkalaiset lupasivat Abrams-vaunujaan, britit Challenger 2 -kalustoaan ja moni muu valtio Leopardeja. Ukraina on halunnut vaunuja, jotta se kykenisi valtaamaan takaisin Venäjän miehittämiä alueita.

Suomi on 2000-luvulla varustautunut hankkimalla 200 Leopardia, joista puolet on modernia 2A6-mallia ja puolet tätä vanhempaa 2A4:ää. Suomi on kertonut osallistuvansa Ukrainalle suunnattuun Leopard-hankkeeseen, mutta julkisuuteen ei ole paljastettu, miten se käytännössä tehdään ja montako vaunua Suomi mahdollisesti luovuttaa.

Esiin on noussut myös kysymyksiä siitä, miten ukrainalaiset koulutetaan käyttämään kalustoa ja kuinka nopeasti se onnistuu. Suomessa maavoimien taistelupanssarivaunujoukkoja koulutetaan Parolannummella Panssariprikaatissa ja Maasotakoulun alaisessa Panssarikoulussa.

Panssarivaunukomppanian päällikkö, kapteeni Antti Heiskanen ei kerro julkisuuteen, kuinka monta Leopardia on parhaillaan koulutuskäytössä Parolannummella.

– Enemmän kuin yksi, hän sanoo.

Harjoittelukentällä Leopardin lajitovereita ei keskiviikkona näy, mutta Leopardin alustalle rakennettu ilmatorjuntapanssarivaunu Marksman hiipii lähimaastossa ohi.

Suomessa Leopardien miehistö palvelee varusmiehinä lähes täyden vuoden, 347 vuorokautta. Heiskanen kertoo, että kuuden viikon alokaskauden jälkeen miehistöllä alkaa vaunukurssi. Sen aikana koulutetaan vaunun huoltamista, käyttöä ja muita perusasioita. Tämän jälkeen miehistö alkaa erikoistua kukin omiin tehtäviinsä, joko ajajiksi, lataajiksi, ampujiksi tai vaunun johtajiksi.

– Jokainen vaunun miehistön jäsen osaa auttavasti tehdä muiden vaunumiehistön jäsenten tehtäviä, sanoo Heiskanen.

Heiskanen kuvaa Leopardia helppokäyttöiseksi panssarivaunuksi, kun ottaa huomioon, että varusmiesten koulutus alkaa käytännössä tyhjästä. Noin ensimmäiset puoli vuotta keskitytään hänen mukaansa ryhmä- ja kalustokoulutukseen, ja muutaman kuukauden jälkeen vaunuryhmä pääsee harjoittelemaan itsenäisesti. Hiljalleen koulutus muuttuu Heiskasen mukaan kaluston hallinnasta taistelukoulutukseksi, ensiksi joukkueessa ja myöhemmin laajempien joukkojen osana.

Varusmieskoulutuksen loppupuolella ammutaan panssarivaunun 120-millisellä kanuunalla täyskaliiperilaukaukset. Sitä ennen ampumista harjoitellaan simulaattorilla ja niin sanotulla apuaseella. Vaunun ammunnanhallintajärjestelmä mahdollistaa Heiskasen mukaan tarkkuutta neljään kilometriin asti.

Hän ei ota kantaa Ukrainan sotaan liittyvään Leopard-hankkeeseen eikä siihen, miten nopeasti vaunumiehistön voisi tarvittaessa kouluttaa taistelukykyiseksi.

Ukraina haluaa länneltä taistelupanssarivaunuja, koska niiden avulla pystyy muodostamaan vahvaan hyökkäykseen kykeneviä joukkoja. Leopard-vaunuja puolestaan pidetään maailmalla arvossa, ja vaunun ominaisuuksia kehuu myös kapteeni Heiskanen.

Hän tosin sanoo, ettei pelkistä taistelupanssarivaunuista itsessään ole hyökkäyksessä hirveästi hyötyä ilman muita aselajeja, oli vaunu kuinka iskukykyinen tahansa. Onnistunut hyökkäys vaatii hänen mukaansa myös muun muassa epäsuoraa tulta, jalkaväkeä, viestijärjestelmiä ja mielellään ilmavoimia – puhumattakaan toimivasta huoltoketjusta.

Leopard-vaunuun mahtuu 42 kanuunan ammusta, ja siinä on noin tuhannen litran polttoainesäiliö. Vaunu, joka painaa monen kymmenen henkilöauton verran, kuitenkin polttaa liikkeessä paljon dieseliä. Leopardin 47,6-litrainen dieselmoottori voi kuluttaa useita litroja yhden ajokilometrin aikana, ja tankata pitää Heiskasen mukaan yleensä noin 200–300 kilometrin jälkeen.

– Raskas taistelupanssarivaunu on Maavoimien iskukykyisintä joukkoa. Sillä perustamme Maavoimissa operatiivisia joukkoja, jotka pystyvät myös hyökkäystaisteluun, Heiskanen sanoo.

Panssariprikaatissa varusmiespalvelustaan suorittavan panssarivaunuryhmän alkuvuosi jatkuu taistelukoulutuksella. Varusmieskoulutuksen loppupuolella edessä on myös täyskaliiperilaukauksen ampuminen.

– Kyllähän sitä odottaa innolla, millaista se on. Onhan se ihan erilaista ampua täyskaliiperilaukaus kuin ampua apuaseella, vaunun ampuja, panssarimies Samuli Kokko sanoo.

Lue myös

Suomen irtisanoutuminen Ottawan jalkaväkimiinasopimuksesta astui voimaan

Sopimuksen irtisanominen mahdollistaa jalkaväkimiinojen palauttamisen puolustuksen keinovalikoimaan.
10.1.2026 10:49

Jäihin pudonneiden määrä lähes tuplaantui viime vuonna

.Joulukuussa hukkui yksi ihminen – viime vuonna hukkui ennakkotietojen mukaan 92
9.1.2026 10:13

Influenssaepidemia pian huipussaan – tapauksia jo yli tuhat viikossa

Muitakin hengitystieinfektioita aiheuttavia viruksia on nyt flunssa-aikaan liikkeellä runsaasti.
7.1.2026 14:50

Aihetunnisteet

Kotimaa Leopard panssariprikaati panssarivaunu sotilaskoulutus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Grönlantiin lähetetyt tanskalaisjoukot olivat taisteluvalmiudessa Yhdysvaltoja vastaan
Uutiset | 23.1.2026 13:12
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
”Aivan saatanallinen epäonnistuminen” – Päättäjät eivät kuunnelleet varoituksia Yhdysvalloista, tutkija sanoo HS:lle
Uutiset | 23.1.2026 12:16
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Trumpilta hävytön väite – Britit täysin hiilenä
Uutiset | 23.1.2026 21:12
Vika: OP:n palvelut eivät toimi
Uutiset | 23.1.2026 9:21
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Älä asenna tätä lämmitintä sisätiloihin – ”Voi osoittautua hengenvaaralliseksi”
Uutiset | 23.1.2026 22:30
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Uusimmat

Pakkaset ja talvinen sää jatkuvat – pohjoisessa jopa 25 astetta
Uutiset | 24.1.2026 11:01
Brasilian Lula: Trump haluaa luoda uuden YK:n, jonka hän yksin omistaa
Uutiset | 24.1.2026 10:58
Itä-Suomen kehittämisohjelma herättää tyytymättömyyttä – Keskustan Räsänen: Otetaan kauhalla ja annetaan lusikalla
Uutiset | 24.1.2026 10:51
Aasit voivat joutua odottamaan aasikaveria suunniteltua kauemmin
Uutiset | 24.1.2026 10:45
Häkkänen: Yhdysvaltain uudet puolustuslinjaukset odotetut – Grönlannin tilanne yhä jännitteinen
Uutiset | 24.1.2026 10:34
Lintuja lasketaan viikonloppuna Pihabongauksessa – nämä kolme lajia ovat pitäneet kärkipaikkoja jo pitkään
Uutiset | 24.1.2026 10:31
Uutissuomalainen: Venäläisille myönnettyjen kiinteistönhankintalupien määrä väheni viime vuonna
Uutiset | 24.1.2026 10:31
Olemmeko siirtymässä historiassa uuteen vaiheeseen Trumpin myötä? – Näin asiantuntijat vastaavat
Uutiset | 24.1.2026 10:04
Varoitus Yhdysvalloissa: 15 osavaltioon hätätila
Uutiset | 24.1.2026 10:01
Yritykset ryntäävät Ukrainaan, kun rauha tulee – etulyöntiasemaan haluavien kannattaisi olla siellä jo nyt
Uutiset | 24.1.2026 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
09:45, 24/01/2026
weather icon 7°C
Daily Forecast Ennuste
Today 12:0024/01/2026
weather icon
7° / 8°°C 0 mm 0% 19 Km/h 82 % 994 hPa 0 mm/h
Today 15:0024/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 18 Km/h 79 % 994 hPa 0 mm/h
Today 18:0024/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 21 Km/h 78 % 995 hPa 0 mm/h
Today 21:0024/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 21 Km/h 74 % 995 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0025/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.2 mm 20% 21 Km/h 82 % 994 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pakkaset ja talvinen sää jatkuvat – pohjoisessa jopa 25 astetta
Uutiset | 24.1.2026 11:01
Brasilian Lula: Trump haluaa luoda uuden YK:n, jonka hän yksin omistaa
Uutiset | 24.1.2026 10:58
Itä-Suomen kehittämisohjelma herättää tyytymättömyyttä – Keskustan Räsänen: Otetaan kauhalla ja annetaan lusikalla
Uutiset | 24.1.2026 10:51
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine: Jokaisen työntekijän vastuulla on ilmoittaa epäkohdista
Mielipide | 23.1.2026 15:12
Lukijalta: Uusi kännykkälinjaus on mahdollisuus muutokseen
Mielipide | 23.1.2026 10:48
Lukijalta: Suomi matkalla hyvinvointivaltiosta kohti yövartijavaltiota
Mielipide | 23.1.2026 10:25
Lukijalta: Oma linja esiin
Mielipide | 23.1.2026 10:20
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Grönlanti on tulikoe
Mielipide | 20.1.2026 12:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste