Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Tarinat | Eihän se hyvin mennyt – Suomalaiset palaavat Tokiosta tyhjin käsin kotiin

20.9.2025 17:56
Lue lisää 
Tartuntataudit
Keuhkojen tuulettumista edistävä vastapainepuhallus kuvattuna Espoossa 20. tammikuuta 2022. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA (Kuva: Lehtikuva/Heikki Saukkomaa)

Korona-ajan velka näkyy hengitystiesairasteluna – liikkeellä on useita tauteja, kun eristysaikana tautikierroksia jäi välistä

STT-Johanna Latvala, Mimma Lehtovaara 5.9.2024 16:15, muokattu 5.9.2024 16:38
a– a+
Tartuntataudit

Nyt maksetaan korona-ajan eristäytymisen velkaa, sillä pandemian jälkeen monia tauteja sairastetaan tavanomaista enemmän.

Suomessa liikkuu tällä hetkellä mykoplasmaa, hinkuyskää ja myös koronatapausten määrä on noussut. Lisäksi liikkeellä on niin sanottuja tavallisia flunssaviruksia. Näin listaa dosentti, apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen Husista.

– Hengitystieinfektiot kuormittavat väestöä sairauspoissaoloina ja voivat johtaa erityisesti riskiryhmillä sairaalahoitoisuuteen. Aiemmin eri hengitystiepatogeenien aiheuttamat epidemiat ovat alkaneet selkeästi vasta syyskuussa, mutta nyt jo kesällä mykoplasman ja hinkuyskän osalta. Myös korona on vauhdittunut jo kesästä alkaen, Ruotsalainen sanoo.

Tavallisista flunssista ja räkätaudeista ei ole tilastotietoa, mutta Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tartuntatautilääkäri Aino Nyqvist huomauttaa, että suurin osa hengitystiesairauksista on nimenomaan flunssia. Hän kertoo, että mykoplasmatapauksien määrä on ollut kasvussa ja että hinkuyskässä on meneillään epidemiavuosi.

Influenssatapauksia on raportoitu vasta kourallinen, ja tauti tyypillisesti alkaakin jyllätä vasta vuodenvaihteen molemmin puolin.

– Koko elokuun aikana Suomessa todettiin ainoastaan 31 influenssatapausta, Nyqvist kertoo.

Koronatilanne on yleisesti ottaen rauhallinen, vaikka tapausmäärien nousu näkyy, Nyqvist sanoo. Syksyn edetessä ja talvea kohti mentäessä koronantapaukset oletettavasti lisääntyvät.

– Esimerkiksi jätevesiseurannassa koronatilanne on ollut valtakunnallisella tasolla lievässä nousussa heinäkuusta lähtien ja myös laboratoriovarmennetut koronatapausmäärät ovat olleet lievässä nousussa heinäkuusta lähtien.

Koronan vuoksi sairaalahoitoon joutuneiden määrä on Nyqvistin mukaan lievästi noussut heinäkuusta lähtien, mutta elokuussa nousu vaikuttaisi tasaantuneen.

Koronarokotusten tehostekierros on aloitettu tänä vuonna aiemmin kuin viime vuonna. Ensimmäiseksi rokotetta suositellaan merkittävimmille riskiryhmille eli hoivakodeissa asuville tai säännöllisessä järjestetyssä kotihoidossa oleville iäkkäille ihmisille, kaikille 80 vuotta täyttäneille ja sitä vanhemmille sekä kaikenikäisille voimakkaasti immuunipuutteisille ihmisille. Ikäryhmälle 75–79-vuotiaat suositellaan rokotusta aiempia syksyjä aikaisemmin.

Viimeistään influenssarokotusten yhteydessä suositellaan koronarokotteen tehosteannosta myös täysi-ikäisille, joilla on jokin vakavan koronataudin riskiä lisäävä sairaus ja muille 65 vuotta täyttäneille ja sitä vanhemmille.

Nyqvistin mukaan tämänhetkisestä koronan valtavariantista ei ole viitteitä, että se aiheuttaisi vakavampaa taudinkuvaa.

Husin Eeva Ruotsalaisen mukaan koko Suomen jätevesipitoisuuksista on nähtävissä, että koronaviruspitoisuudet olivat jo elokuussa selvästi edellisvuoden vastaavaa ajankohtaa edellä. Hän arvioi, että syynä voi olla viruksen muuntuminen ja epidemiapiikin puuttuminen keväältä: ihmisillä ei ole sairastetun taudin tai rokotusten antamaa suojaa, koska edellisestä rokotuskierroksesta on jo vajaa vuosi.

Ruotsalaisen mukaan viime vuonna jätevesipitoisuuden, sairaalahoitoisuuden tarpeen sekä koronakuolemien huippu oli marraskuun toisella viikolla.

– Jos tämä epidemia menee viime vuoden tavoin, olisi koronahuippu aiemmin kuin viime vuonna, esimerkiksi jo lokakuussa. Seuraavat muutamat viikot kertovat, miten epidemia etenee.

– Meillä on nyt kilpajuoksua koronarokotusten kanssa, että riskiryhmät saisivat rokotteen ennen kuin epidemia kiihtyy huippuunsa ja aiheuttaa sairaalahoitoisuuden kasvua ja kuolemia.

Viime vuonna influenssa- ja rs-virus seurasivat koronaa noin puolentoista kuukauden viiveellä. Ruotsalaisen mukaan samoin saattaa käydä tänä vuonna, kuten tapahtui myös juuri loppumaisillaan olevassa Australian korona- ja influenssaepidemiassa.

Ennen koronapandemiaa rs-virus- ja influenssaepidemiat alkoivat joulukuussa tai heti vuodenvaihteen jälkeen.

Husin apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen Helsingissä 19. tammikuuta 2023. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Työterveyden ylilääkäri Silja Komulainen Terveystalosta kertoo, että ylähengitystieinfektioiden lisääntyminen näkyy vastaanotoilla. Terveystalon näkökulmasta tautitilanne on samanlainen ympäri Suomen.

– Yleensä tässä kohtaa vuotta ne alkavatkin lisääntyä. Koronaa on, ja näyttää, että sen oireet olisivat vähän voimakkaampia kuin viime talvena, Komulainen sanoo STT:lle.

Vaikeamman taudinkuvan vuoksi myös sairauspoissaolot ovat Komulaisen mukaan pidempiä. Hän kertoo lääkäriin hakeutuvien oireiden olevan useimmiten kuumetta, päänsärkyä, nuhaa, yskää ja kurkkukipua.

– Siihen voi liittyä vatsaoireita, lihaskipuja ja särkyjä.

Hinkuyskä– ja mykoplasmaepidemiat esiintyvät tyypillisesti 3–5 vuoden välein ja näkyvät osin siksi tänä vuonna tapausmäärien nousuna.

Ruotsalaisen mukaan hinkuyskäepidemia alkoi jo huhtikuussa ja loppunee parin kuukauden sisällä.

– Kyseessä on tartuntatautirekisteristä mitattujen tapausmäärien suhteen voimakkain epidemia sitten vuoden 1995, jolloin rekisteri aloitettiin. Osasyynä voi olla myös, että nyt on testattu hyvin sinnikkäästi ja tehty systemaattisesti tartunnanjäljitystä.

Hinkuyskärokotus annetaan lapsille, nuorille ja 25-vuotiaille. Varusmiehet saavat sen, mikäli rokotussuoja ei ole ennestään voimassa.

– Moni 25-vuotias ei tiedä, että saisi maksuttoman rokotteen perusterveydenhuollosta avopuolelta, Ruotsalainen huomauttaa.

Hinkuyskä on vaarallinen alle yksivuotiaille ja erityisesti vastasyntyneille, minkä vuoksi THL suosittikin elokuussa, että raskaana oleville annetaan hinkuyskärokotteen tehosteannos raskausviikoilla 16–32.

– Meillä on sairaalahoidossa ollut tänä keväänä alle yksivuotiaita, mutta onneksi lähes kaikki ovat olleet lyhyillä hoitojaksoilla, Ruotsalainen kertoo.

Hänen mukaansa Husin alueella myös mykoplasmatapauksia on havaittu viime vuotta enemmän. Yleensä siihen sairastuu kouluikäisiä, erityisesti 10–14-vuotiaita, mutta tänä vuonna tartuntatautirekisterissä eniten sairastuneissa Uudellamaalla on ollut myös 15–29-vuotiaita.

– Mykoplasman osalta on ollut poikkeava kesä. Se esiintyy yleensä syystalvella, mutta nyt toukokuun lopulta elokuun puolelle on ollut viikoittain nuoria aikuisia mykoplasman aiheuttaman keuhkokuumeen vuoksi osastohoidossa, Ruotsalainen kertoo.

Lue myös

Ruotsista johdettu rikollisorganisaatio toi huumeita Suomeen ja suunnitteli vakavaa väkivaltarikosta Turussa

Rikollisorganisaatio toi Suomeen huumeita merikontissa, postilähetyksissä sekä maarajan yli Ruotsista.
17.9.2025 10:00

Suurin osa kannattaa yhä tasa-arvon edistämistä – nuorten miesten joukossa "uudenlaista ajattelua"

Osa nuorista miehistä suhtautuu aiempaa kriittisemmin naisten ja vähemmistöjen oikeuksien edistämiseen
11.9.2025 10:44

Korkeakoulujen syksyn yhteishaku alkaa – Näillä aloilla eniten tarjolla koulutuksia

Ammattikorkeakoulujen ja yliopistojen syksyn yhteishaku alkaa maanantaina. Syksyn yhteishaku kestää syyskuun 11. päivään...
1.9.2025 10:02

Aihetunnisteet

Koronavirus Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Pahaenteinen Kreml-varoitus: Kohteena Suomi
Uutiset | 19.9.2025 14:23
Nato vastasi Viron ilmatilan loukkaukseen heti – pysäytti Venäjän hävittäjät
Uutiset | 19.9.2025 18:51
Autoilijat pelkäävät yhtä asiaa – Eikä se ole ihan aiheeton huoli
Uutiset | 18.9.2025 21:47
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
”Ennenkuulumaton tapaus” – Putinin läheinen avustaja erosi
Uutiset | 19.9.2025 21:43
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Puolaan lentäneistä lennokeista tuli uusi teoria – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.9.2025 16:16
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Kreml Natosta: Olemme nyt sodassa
Uutiset | 15.9.2025 16:00
Ukrainaan yli 40 Patrian ajoneuvoa – lasku Suomen kumppanimaahan
Uutiset | 16.9.2025 12:46
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21

Uusimmat

Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
”Päättäjien on hyvä tiedostaa” – Tutkimus kertoo alkoholipolitiikan vapauttamisen karuista seurauksista suomalaisille
Uutiset | 20.9.2025 21:24
Valkoinen läiskä suussa voi olla syövän esiaste – Milloin pitää hakeutua lääkäriin?
Uutiset | 20.9.2025 21:03
Tarinat | Eihän se hyvin mennyt – Suomalaiset palaavat Tokiosta tyhjin käsin kotiin
Tarinat | 20.9.2025 17:56
Koneet lensivät pimeänä – Tämä venäläishävittäjien ilmatilaloukkauksesta tiedetään
Uutiset | 20.9.2025 17:51
Viron puolustusministeri: Naton neuvosto kokoontuu Venäjän ilmatilaloukkauksesta alkuviikolla
Uutiset | 20.9.2025 17:47
Huippulahjakkuus Saga Vanninen pui rehellisesti MM-pettymystä – ”Minulle tämä oli uran isoin epäonnistuminen”
Uutiset | 20.9.2025 17:43
Vihreät patistavat määrätietoisiin toimiin Ukrainan tukemiseksi – ”Putin pelkää demokratiaa”
Uutiset | 20.9.2025 17:39
Äiti ja tytär vaihtoivat opettajan hommat yrittäjyyteen – ”Ymmärsin vasta jälkikäteen”
Uutiset | 20.9.2025 15:28
Tutkija: Tästä syystä niin moni opettaja vaihtaa alaa – ”Kokevat valtavaa voimattomuutta”
Uutiset | 20.9.2025 15:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Byrokratiaa on yhä liikaa – Kaikkosen pyöreä pöytä löysi lääkkeitä työttömyyteen
Uutiset | 17.9.2025 19:01
Tiestö rappeutuu ja korjausvelka uhkaa karata – keskustaedustajat vaativat tienpitoon järjestelmäremonttia
Uutiset | 14.9.2025 12:00
Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
”Päättäjien on hyvä tiedostaa” – Tutkimus kertoo alkoholipolitiikan vapauttamisen karuista seurauksista suomalaisille
Uutiset | 20.9.2025 21:24
Valkoinen läiskä suussa voi olla syövän esiaste – Milloin pitää hakeutua lääkäriin?
Uutiset | 20.9.2025 21:03
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Edullinen harrastus on arvokas
Mielipide | 19.9.2025 13:24
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42
Lukijalta: Hallituksen maahanmuuttopolitiikka ei palvele yrityksiä
Mielipide | 18.9.2025 14:07
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Laihialla kysyttiin, mitä Alkio ajattelisi tämän päivän yhteiskunnasta
Mielipide | 15.9.2025 16:30
Lukijalta: Hävyttömiä ja valheellisia väitteitä
Mielipide | 12.9.2025 12:10
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Kun sanat eivät riitä – ajatuksia Charlie Kirkin murhan jälkimainingeissa
Mielipide | 12.9.2025 13:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii kunnille tukea peruskoulukriisin ratkaisemiseksi – ”Pohja murenee altamme”
Uutiset | 19.9.2025 13:40
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustanuoret vaatii kunnille tukea peruskoulukriisin ratkaisemiseksi – ”Pohja murenee altamme”
Uutiset | 19.9.2025 13:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste