Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tartuntataudit
Keuhkojen tuulettumista edistävä vastapainepuhallus kuvattuna Espoossa 20. tammikuuta 2022. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA (Kuva: Lehtikuva/Heikki Saukkomaa)

Korona-ajan velka näkyy hengitystiesairasteluna – liikkeellä on useita tauteja, kun eristysaikana tautikierroksia jäi välistä

STT-Johanna Latvala, Mimma Lehtovaara 5.9.2024 16:15, muokattu 5.9.2024 16:38
a– a+
Tartuntataudit

Nyt maksetaan korona-ajan eristäytymisen velkaa, sillä pandemian jälkeen monia tauteja sairastetaan tavanomaista enemmän.

Suomessa liikkuu tällä hetkellä mykoplasmaa, hinkuyskää ja myös koronatapausten määrä on noussut. Lisäksi liikkeellä on niin sanottuja tavallisia flunssaviruksia. Näin listaa dosentti, apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen Husista.

– Hengitystieinfektiot kuormittavat väestöä sairauspoissaoloina ja voivat johtaa erityisesti riskiryhmillä sairaalahoitoisuuteen. Aiemmin eri hengitystiepatogeenien aiheuttamat epidemiat ovat alkaneet selkeästi vasta syyskuussa, mutta nyt jo kesällä mykoplasman ja hinkuyskän osalta. Myös korona on vauhdittunut jo kesästä alkaen, Ruotsalainen sanoo.

Tavallisista flunssista ja räkätaudeista ei ole tilastotietoa, mutta Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tartuntatautilääkäri Aino Nyqvist huomauttaa, että suurin osa hengitystiesairauksista on nimenomaan flunssia. Hän kertoo, että mykoplasmatapauksien määrä on ollut kasvussa ja että hinkuyskässä on meneillään epidemiavuosi.

Influenssatapauksia on raportoitu vasta kourallinen, ja tauti tyypillisesti alkaakin jyllätä vasta vuodenvaihteen molemmin puolin.

– Koko elokuun aikana Suomessa todettiin ainoastaan 31 influenssatapausta, Nyqvist kertoo.

Koronatilanne on yleisesti ottaen rauhallinen, vaikka tapausmäärien nousu näkyy, Nyqvist sanoo. Syksyn edetessä ja talvea kohti mentäessä koronantapaukset oletettavasti lisääntyvät.

– Esimerkiksi jätevesiseurannassa koronatilanne on ollut valtakunnallisella tasolla lievässä nousussa heinäkuusta lähtien ja myös laboratoriovarmennetut koronatapausmäärät ovat olleet lievässä nousussa heinäkuusta lähtien.

Koronan vuoksi sairaalahoitoon joutuneiden määrä on Nyqvistin mukaan lievästi noussut heinäkuusta lähtien, mutta elokuussa nousu vaikuttaisi tasaantuneen.

Koronarokotusten tehostekierros on aloitettu tänä vuonna aiemmin kuin viime vuonna. Ensimmäiseksi rokotetta suositellaan merkittävimmille riskiryhmille eli hoivakodeissa asuville tai säännöllisessä järjestetyssä kotihoidossa oleville iäkkäille ihmisille, kaikille 80 vuotta täyttäneille ja sitä vanhemmille sekä kaikenikäisille voimakkaasti immuunipuutteisille ihmisille. Ikäryhmälle 75–79-vuotiaat suositellaan rokotusta aiempia syksyjä aikaisemmin.

Viimeistään influenssarokotusten yhteydessä suositellaan koronarokotteen tehosteannosta myös täysi-ikäisille, joilla on jokin vakavan koronataudin riskiä lisäävä sairaus ja muille 65 vuotta täyttäneille ja sitä vanhemmille.

Nyqvistin mukaan tämänhetkisestä koronan valtavariantista ei ole viitteitä, että se aiheuttaisi vakavampaa taudinkuvaa.

Husin Eeva Ruotsalaisen mukaan koko Suomen jätevesipitoisuuksista on nähtävissä, että koronaviruspitoisuudet olivat jo elokuussa selvästi edellisvuoden vastaavaa ajankohtaa edellä. Hän arvioi, että syynä voi olla viruksen muuntuminen ja epidemiapiikin puuttuminen keväältä: ihmisillä ei ole sairastetun taudin tai rokotusten antamaa suojaa, koska edellisestä rokotuskierroksesta on jo vajaa vuosi.

Ruotsalaisen mukaan viime vuonna jätevesipitoisuuden, sairaalahoitoisuuden tarpeen sekä koronakuolemien huippu oli marraskuun toisella viikolla.

– Jos tämä epidemia menee viime vuoden tavoin, olisi koronahuippu aiemmin kuin viime vuonna, esimerkiksi jo lokakuussa. Seuraavat muutamat viikot kertovat, miten epidemia etenee.

– Meillä on nyt kilpajuoksua koronarokotusten kanssa, että riskiryhmät saisivat rokotteen ennen kuin epidemia kiihtyy huippuunsa ja aiheuttaa sairaalahoitoisuuden kasvua ja kuolemia.

Viime vuonna influenssa- ja rs-virus seurasivat koronaa noin puolentoista kuukauden viiveellä. Ruotsalaisen mukaan samoin saattaa käydä tänä vuonna, kuten tapahtui myös juuri loppumaisillaan olevassa Australian korona- ja influenssaepidemiassa.

Ennen koronapandemiaa rs-virus- ja influenssaepidemiat alkoivat joulukuussa tai heti vuodenvaihteen jälkeen.

Husin apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen Helsingissä 19. tammikuuta 2023. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Työterveyden ylilääkäri Silja Komulainen Terveystalosta kertoo, että ylähengitystieinfektioiden lisääntyminen näkyy vastaanotoilla. Terveystalon näkökulmasta tautitilanne on samanlainen ympäri Suomen.

– Yleensä tässä kohtaa vuotta ne alkavatkin lisääntyä. Koronaa on, ja näyttää, että sen oireet olisivat vähän voimakkaampia kuin viime talvena, Komulainen sanoo STT:lle.

Vaikeamman taudinkuvan vuoksi myös sairauspoissaolot ovat Komulaisen mukaan pidempiä. Hän kertoo lääkäriin hakeutuvien oireiden olevan useimmiten kuumetta, päänsärkyä, nuhaa, yskää ja kurkkukipua.

– Siihen voi liittyä vatsaoireita, lihaskipuja ja särkyjä.

Hinkuyskä– ja mykoplasmaepidemiat esiintyvät tyypillisesti 3–5 vuoden välein ja näkyvät osin siksi tänä vuonna tapausmäärien nousuna.

Ruotsalaisen mukaan hinkuyskäepidemia alkoi jo huhtikuussa ja loppunee parin kuukauden sisällä.

– Kyseessä on tartuntatautirekisteristä mitattujen tapausmäärien suhteen voimakkain epidemia sitten vuoden 1995, jolloin rekisteri aloitettiin. Osasyynä voi olla myös, että nyt on testattu hyvin sinnikkäästi ja tehty systemaattisesti tartunnanjäljitystä.

Hinkuyskärokotus annetaan lapsille, nuorille ja 25-vuotiaille. Varusmiehet saavat sen, mikäli rokotussuoja ei ole ennestään voimassa.

– Moni 25-vuotias ei tiedä, että saisi maksuttoman rokotteen perusterveydenhuollosta avopuolelta, Ruotsalainen huomauttaa.

Hinkuyskä on vaarallinen alle yksivuotiaille ja erityisesti vastasyntyneille, minkä vuoksi THL suosittikin elokuussa, että raskaana oleville annetaan hinkuyskärokotteen tehosteannos raskausviikoilla 16–32.

– Meillä on sairaalahoidossa ollut tänä keväänä alle yksivuotiaita, mutta onneksi lähes kaikki ovat olleet lyhyillä hoitojaksoilla, Ruotsalainen kertoo.

Hänen mukaansa Husin alueella myös mykoplasmatapauksia on havaittu viime vuotta enemmän. Yleensä siihen sairastuu kouluikäisiä, erityisesti 10–14-vuotiaita, mutta tänä vuonna tartuntatautirekisterissä eniten sairastuneissa Uudellamaalla on ollut myös 15–29-vuotiaita.

– Mykoplasman osalta on ollut poikkeava kesä. Se esiintyy yleensä syystalvella, mutta nyt toukokuun lopulta elokuun puolelle on ollut viikoittain nuoria aikuisia mykoplasman aiheuttaman keuhkokuumeen vuoksi osastohoidossa, Ruotsalainen kertoo.

Lue myös

Ruotsin hallitus esittää kännykkäkieltoa kaikkiin peruskouluihin

Ruotsin hallitus haluaa kieltää kännyköiden käytön kaikissa maan peruskouluissa, kertoo opetusministeri Simona Mohamsson...
28.1.2026 15:24

Britannian Starmer saapui vierailulle Kiinaan

Britannian pääministeri Keir Starmer on saapunut vierailulle Kiinaan, jossa hän tapaa maan presidentin...
28.1.2026 11:53

Kiistelty Greg Bovino poistuu Minneapolisista tiistaina – Trumpin "rajatsaari" tapaa pormestarin

Yhdysvaltain oikeusministeriön edustajan mukaan Minnesotassa on tällä hetkellä yli 3 000 liittovaltion agenttia, paikallismedia kertoo.
27.1.2026 8:50

Aihetunnisteet

Koronavirus Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Pelko uudesta pandemiasta leviää: ”Merkittävä uhka”
Uutiset | 31.1.2026 21:32
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Nyt kirpaisee: Pörssisähkön hinta kohoaa entistäkin korkeammalle
Uutiset | 30.1.2026 9:31
Tutkimus: Pitkän iän salaisuus saattaa sittenkin löytyä geeneistä
Uutiset | 31.1.2026 21:49
Ilmakehän yläosissa tapahtuu nyt jotain hyytävää – meteorologilta hätkähdyttävä arvio lopputalvesta
Uutiset | 31.1.2026 16:46
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Essee: Kolossaalisen absurdia!
Uutiset | 1.2.2026 12:00
Kaikkonen: Keskusta harkitsee välikysymystä suurtyöttömyydestä, hallitus vain huonontanut tilannetta
Uutiset | 1.2.2026 9:00
Kuohunta SDP:n ympärillä värittää eduskunnan paluuta töihin – hankintalaista luvassa kevätistuntokauden kuuma peruna
Uutiset | 1.2.2026 8:00
Tutkimus: Pitkän iän salaisuus saattaa sittenkin löytyä geeneistä
Uutiset | 31.1.2026 21:49
Pelko uudesta pandemiasta leviää: ”Merkittävä uhka”
Uutiset | 31.1.2026 21:32
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Keskustan Lohi kiittää Orpon sote-linjausta
Uutiset | 31.1.2026 17:27
Keskusta-aktiivit vaativat loppua maakuntien kuritukselle
Uutiset | 31.1.2026 17:24
Ilmakehän yläosissa tapahtuu nyt jotain hyytävää – meteorologilta hätkähdyttävä arvio lopputalvesta
Uutiset | 31.1.2026 16:46
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Suurlähettiläs Sauer Trumpin tylytyksestä: ”Saksan historiasuhde on hyvin herkkä”
Uutiset | 27.1.2026 15:09
”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Essee: Kolossaalisen absurdia!
Uutiset | 1.2.2026 12:00
Kaikkonen: Keskusta harkitsee välikysymystä suurtyöttömyydestä, hallitus vain huonontanut tilannetta
Uutiset | 1.2.2026 9:00
Kuohunta SDP:n ympärillä värittää eduskunnan paluuta töihin – hankintalaista luvassa kevätistuntokauden kuuma peruna
Uutiset | 1.2.2026 8:00
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Lapsi vai elintaso – suomalaisen perhepolitiikan kipupiste
Mielipide | 30.1.2026 13:45
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Meni syteen tai saveen, ole sanojesi takana
Mielipide | 29.1.2026 13:06
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Petteri Orpon hallitus elää omassa todellisuudessaan
Mielipide | 29.1.2026 10:43
Lukijalta: Meni syteen tai saveen, ole sanojesi takana
Mielipide | 29.1.2026 13:06
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen moukaroi hallitusta välinpitämättömyydestä: ”Raskauttavaa”
Uutiset | 30.1.2026 11:25
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste