Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Pahat sadevahingot mahdollisia – tarkkaile etenkin kellareita ja varastotiloja, liikenteessä on parempi pysähtyä korkealle

2.7.2026 22:15
Lue lisää 
Näkökulma: Samuli Vänttilä Eurooppa-päivä
(Kuva: AFP/Lehtikuva)

Venäjä marssitti Punaiselle torille sotilasparaatin, mutta todellinen syy juhlia olisi eurooppalaisilla

Voitonpäivää ja Eurooppa-päivää juhlitaan hyvin eri tavoilla. Se paljastaa jotain hyvin olennaista molemmista järjestelmistä, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa.
Samuli Vänttilä 9.5.2022 17:36, muokattu 29.8.2022 11:00
a– a+
Eurooppa-päivä

Rummut pärisivät, marssimusiikki raikui ja sotilaiden askelet kaikuivat, kun Moskovassa juhlittiin maanantaina vuotuista voitonpäivää.

Presidentti Vladimir Putinin puhe jäi ennakko-odotuksia vaisummaksi, mutta voitonpäivään kuuluva pönäkkä sotilaallisuus oli läsnä kuten ennenkin.

Punaiselle torille vyöryi tuhansien sotilaiden paraati, jota täydensivät loppumattomat sotilasajoneuvot, tykit, panssarit, ohjusjärjestelmät ja mannertenväliset ohjukset.

Kaikki oli juuri niin mahtailevaa, pullistelevaa ja Venäjän kansallista kilpeä kiillottelevaa kuin odottaa sopi.

Ukrainan kokemista kärsimyksistä tai siviiliuhreista ei puhuttu mitään.

Pönäköitä juhlallisuuksia seuratessa kovin monella ei välttämättä tullut mieleen, että 9. toukokuuta on juhlapäivä myös eurooppalaisille. Maanantaina vietetään Eurooppa-päivää.

Täkäläiset juhlallisuudet ovat kuitenkin latteat, suorastaan umpitylsät.

Suomessa päivä näkyy lähinnä siten, että liput on nostettu salkoihin. Kukaan ei kohottele eurooppalaisia maljoja, laita juhlalounaita tai vietä päivää yhtään mitenkään.

9. toukokuuta on eurooppalaisille arkipäivä isolla A:lla. Niin itsestäänselvä, että haukotuttaa.

Ja haukottavalta kuulostaa päivän alkuperäkin – jos joku sinnikäs jaksaa niin pitkälle juhlapäivän pohdinnoissaan mennä.

Eurooppa-päivää vietetään siksi, että 9. toukokuuta 1950 Ranskan silloinen ulkoministeri Robert Schuman sanoitti ideansa eurooppalaisesta hiili- ja teräsyhteisöstä. Schumanin mukaan taloudellinen yhteistyö saisi Euroopan maat ponnistelemaan varmemmin myös rauhan eteen.

Kuulostaa tyypilliseltä brysseliläiseltä virkamiesjargonilta.

Eurooppalaisilla saattaisi kuitenkin olla syytä hieman herätä.

9. toukokuuta ei ole maanosalle ihan merkityksetön. Schumanin puhe ei ollut mikä tahansa rutikuiva julistus, vaan se kätki merkityksellisen, suorastaan mullistavan ajatuksen.

Vuonna 1950 toisen maailmansodan päättymisestä oli vain viisi vuotta aikaa. Sodan kauhut olivat kaikilla vielä tuoreessa muistissa. Moni muisti edelleen myös maailmansodista ensimmäisen, joka käytiin 1914–1918.

Molemmissa maailmansodissa toistensa periviholliset Saksa ja Ranska olivat marssittaneet miljoonia nuoria miehiä tappamaan toisiaan. Väkivallan kierteeseen olivat sotkeentuneet muutkin valtiot toistensa perään. Tuhot olivat valtavat, inhimillisen kärsimyksen määrä mittaamaton.

Sitten Schuman esitti, että nuo kaksi perivihollista pitäisi saada puhaltamaan yhteen hiileen, jotta rauha Euroopassa olisi jatkossa mahdollinen.

Idea onnistui.

Jo vuotta myöhemmin toisen maailmansodan runtelemat Ranska, Länsi-Saksa, Italia, Alankomaat, Belgia ja Luxemburg perustivat hiili- ja teräsyhteistön. Se oli alku myöhemmin perustettavalle Eurooopan unionille, jonka jäsen Suomikin on ollut vuodesta 1995 lähtien.

Eikä sotia todella ole sen jälkeen Ranskan ja Saksan tai muiden EU-maiden välillä nähty.

Siitä on tullut niin selvä asia, ettemme edes enää ymmärrä ajatella sen arvoa.

9. toukokuuta on syytä muistaa myös se tosiasia, ettei Venäjä suinkaan voittanut natsi-Saksaa yksin, vaikka se mielellään antaakin niin ymmärtää.

Länsiliittoutuneet olivat Yhdysvaltain ja Britannian johdolla yhtä merkittävässä roolissa juoksemassa kilpaa Berliiniin ja vapauttamassa eurooppalaisia valtioita Adolf Hitlerin johtaman natsi-Saksan ikeestä.

Niin, ne maat jotka länsiliittouma natseilta vapautti, todella säilyttivät itsemääräämisoikeutensa ja vapautensa tehdä poliittisia ratkaisuja omista lähtökohdistaan käsin. Toisin kävi Puolan, Unkarin ja Itä-Saksan kaltaisille maille, jotka joutuivat vuosikymmeniksi Moskovan talutusnuoraan.

Ukrainan sodassa on lopulta kyse samasta asiasta: saako Ukraina päättää itse, haluaako se olla osa länttä ja pyrkiikö se kohti Natoa tai EU:ta.

Putinin mielestä ei saa. Putinin mielestä Ukraina ei ole edes Venäjästä erillinen maa.

Sen hän oli valmis varmistamaan silmittömällä väkivallalla, kuten olemme nähneet.

On kuitenkin vähän keinotekoista vaatia, että meidän eurooppalaisten täytyisi nyt jotenkin voimallisemmin juhlia Eurooppa-päiväämme.

Ainakaan emme kaipaa mitään mahtailevia sotilasmarsseja tai vaivaannuttavia sankaruuspuheita.

Eivätkä kaikki juhlapäivälle Euroopassa hurraisi muutenkaan, sillä moni asia EU:ssa herättää myös poliittisia ristiriitoja. Toisten mielestä koko unioni pitäisi purkaa.

Tavat juhlia voitonpäivää tai Eurooppa-päivää paljastavat lopulta jotain hyvin olennaista molemmista poliittista järjestelmistä.

Venäjällä poliittisen järjestelmän uskottavuutta täytyy erikseen vakuutella mahtavuuden korostamisella.

Euroopassa sellaiselle ei ole niin suurta tarvetta. Täällä koko poliittisesta järjestelmästä saa olla eri mieltä ja sanoa sen ääneen ilman, että olisi pelkoa joutua vankilaan. 

Täällä yksilönvapaus, demokratia ja ihmisoikeudet ovat perusarvoja, joista saamme nauttia ilman, että meidän tarvitsee sitä usein edes ajatella. EU:n perimmäinen idea rauhan varmistamisesta toimii sekin.

Ehkä enemmän voisi kuitenkin toivoa jonkinlaista ymmärrystä siitä, kuinka arvokkaita asioita ne ovat. Sen Ukrainan sota on osoittanut.

Samuli Vänttilä Toimittaja

Lue myös

Suuri epävarmuuden aika alkamassa Venäjän kanssa – "ihan kaikkeen" on varauduttava, sanoo hybridivaikuttamisen asiantuntija

Jos Suomi odotusten mukaisesti jättää lähiviikkoina hakemuksensa sotilasliitto Naton jäseneksi, alkaa maan historiassa...
9.5.2022 7:01

Keskustan Ovaska ehkäisisi ulkopuolelta tulevaa vaikuttamista määräenemmistöpäätöksillä: "Euroopan unioni on yhtä heikko kuin sen heikoin lenkki"

Keskustalaisempi Eurooppa-työryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Jouni Ovaska (kesk.) on osallistunut Eurooppa-päivän kunniaksi Euroopan tulevaisuuskonferenssin...
9.5.2022 16:14

Voitonpäivän paraati Moskovassa alkoi joukkojen tarkastuksella – Putin ei puheessaan julistanut sotaa tai liikekannallepanoa

Venäjällä maanantaina vietetyn voitonpäivän perinteinen sotilasparaati maan pääkaupungissa Moskovassa alkoi joukkojen tarkastuksella ja...
9.5.2022 10:49

"Nyt tekin ymmärrätte, mitä Venäjä on" – Ukrainalaisprofessorin mukaan nykyistä sotaa ei olisi, jos länsi olisi ottanut Krimin valtauksen tosissaan

Helmikuussa alkanutta Venäjän laajamittaista hyökkäyssotaa ymmärtääkseen pitää tuntea historia. Ensinnäkin vuodesta 2014, koska...
10.5.2022 7:00

Aihetunnisteet

Politiikka Venäjä voitonpäivä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Belgiassa kuollut helleaallossa yli 1 200 ihmistä enemmän kuin tavallisesti
Uutiset | 3.7.2026 12:54
MTV:n ja Elisan sopimuskiistassa ratkaisu – kanavat näkyvät taas
Uutiset | 3.7.2026 12:21
Suomi hankkii lisää ilmatorjuntaohjusjärjestelmiä Ruotsista
Uutiset | 3.7.2026 12:18
Naton huippukokous pyrkii viestimään yhtenäisyyttä epävarmuuksista huolimatta
Uutiset | 3.7.2026 12:00
Lukijalta: Kuolema ja kuoleman jälkeisten asioiden soppa
Mielipide | 3.7.2026 11:59

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Etuovi: Täällä on suurimmat mökkimarkkinat
Uutiset | 2.7.2026 22:00
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Tunnistatko masennuksen fyysiset oireet?
Uutiset | 2.7.2026 22:30
PLL: Hyttysenpistosta tuleva kutina ei johdu hyttysestä
Uutiset | 1.7.2026 22:15
Näin moni mökkeilee yksin – vuosittaisten mökkipäivien määrä vaihtelee suomalaisten välillä rajusti
Uutiset | 1.7.2026 20:50
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Venäjä vakuutti jatkavansa Ukrainan painostamista
Uutiset | 2.7.2026 12:24
Aurinkovoima kasvaa huimasti – näin suuri lisäys on tullut tänä vuonna
Uutiset | 1.7.2026 20:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Näin moni nuori välttää maksukortin käyttöä
Uutiset | 30.6.2026 20:50
Historia | Lyndon B. Johnson oli rasismin murtaja ja Vietnamin vanki – röyhkeä texasilainen jätti valtavan, mutta ristiriitaisen poliittisen perinnön
Uutiset | 27.6.2026 21:10
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Belgiassa kuollut helleaallossa yli 1 200 ihmistä enemmän kuin tavallisesti
Uutiset | 3.7.2026 12:54
MTV:n ja Elisan sopimuskiistassa ratkaisu – kanavat näkyvät taas
Uutiset | 3.7.2026 12:21
Suomi hankkii lisää ilmatorjuntaohjusjärjestelmiä Ruotsista
Uutiset | 3.7.2026 12:18
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuolema ja kuoleman jälkeisten asioiden soppa
Mielipide | 3.7.2026 11:59
Lukijalta: Hitaat viranomaisprosessit tulevat kalliiksi veronmaksajille
Mielipide | 3.7.2026 11:56
Lukijalta: Yrittäjyyden ymmärtäminen ja edistäminen keskustan vaalivaltiksi
Mielipide | 3.7.2026 11:51
Lukijalta: Lapsen etu ei saa jäädä päätöksenteossa sivuutetuksi
Mielipide | 3.7.2026 11:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste