Markku Siponen nousi keskustan puoluejohtoon – luvassa puhetta aluepolitiikasta, ruuasta ja kotimaisesta energiasta
Keskustan puoluejohtoon nousi Tampereen puoluekokouksessa kiuruvetinen ensimmäisen kauden kansanedustaja Markku Siponen, joka onnistui luomaan taakseen kokouspaikalla pienen ilmiön. Siponen sai varapuheenjohtajaehdokkaista suurimmat aplodit ja toiseksi suurimman äänimäärän Hilkka Kempin jälkeen.
Siponen sanoi puoluejohdon valinnan jälkeen pidetyssä lehdistötilaisuudessa tavoitelleensa kampanjassaan raikasta ja dynaamista ilmettä sekä pyrkineensä herättämään ihmisissä tunteita. Hän aikoo toimia samoin myös puolueen varapuheenjohtajana.
Siponen muistutti, että varapuheenjohtajan tehtävä on luonnollisesti tukea puolueen puheenjohtajaa.
– Meidän täytyy kuitenkin pystyä tekemään myös vahvempia linjauksia ja rohkeampia avauksia, jotta ihmiset tunnistavat meidät, saavat syyn äänestää meitä vaaleissa ja jotta tämä kehitys näkyy myös gallupeissa.
Siposen mukaan jokainen tuo puoluejohtoon omat vahvuutensa.
– Minulla on vahva tausta ruuantuotannossa ja kotimaisessa energiassa. Myös aluepolitiikka on teema, joka on keskustalle jatkossakin tärkeä, ja tulen pitämään näitä asioita esillä puoluejohdossa.
Siponen nosti kampanjassaan myös vahvasti esiin Suomen täydellisen omavaraisuuden ruoantuotannossa.
– En tarkoita, että Suomessa pitäisi pystyä tuottamaan kaikkia hedelmiä tai muita vastaavia tuotteita. Ajatuksena on, että kotimaisen tuotannon määrä kattaa suomalaisten tarpeen ja takaa omavaraisuuden.
Siposen mukaan tavoitteen saavuttaminen edellyttää myös ruokaviennin kasvattamista.
– Käytännössä se tarkoittaa, että pystymme kattamaan kotimaisen ruuantarpeen niin kriisitilanteissa kuin arjessakin.
Siposen mukaan tällä hallituskaudella on tehty hyviäkin lakiuudistuksia, ja esimerkiksi elintarvikemarkkinalain uudistus on parhaillaan eduskunnan käsittelyssä.
Tehtävää jää silti paljon: esimerkiksi kilpailulain uudistaminen siirtyy seuraavalle hallitukselle, ja julkisissa hankinnoissa on pystyttävä käyttämään nykyistä enemmän kotimaista ruokaa, hän summasi.