Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Pysäyttävä varoitus tukalasta helteestä: Nämä vakavat sairaudet yleistyvät

17.3.2026 22:12
Lue lisää 
Keskusta
Kansanliikkeen tehtävä on tehdä ajatustyötä ja aloitteita, Niina Kuuva kuvaa keskustan toiminnan tarkoitusta. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskusta-aktiivi vaatii puolueeltaan ryhtiliikettä – "Ei voi olla niin, että kannatuslukemat sivuutetaan hokemalla "Suomi kuntoon""

Olen miettinyt, että kuka tätä järjestölaivaa johtaa, Niina Kuuva pohtii.
Eeva Kärkkäinen 21.7.2017 16:33, muokattu 21.7.2017 17:10
a– a+
Keskusta

Pääministeripuolue keskustassa täytyy tulevina kuukausina puhua entistä rehellisemmin kansanliike keskustan kuntoon laittamisesta, vaatii keskustan puoluevaltuuston jäsen Niina Kuuva.

Kuuva on myös keskustan Mikkelin kunnallisjärjestön puheenjohtaja.

Kuuva korostaa Suomenmaalle lähettämässään mielipidekirjoituksessa, että keskustalaiset eivät saa ohittaa surkeita galluplukuja, vaikka hallitusvastuu sekä monimutkainen ja hidas sote- ja maakuntauudistus asettavat puolueen vaikean paikan eteen.

­– Ei voi olla niin, että lukemat sivuutetaan hokemalla ”Suomi kuntoon, vaikeaa on uudistustyö”, Kuuva toteaa.

Keskustan gallupkäyrät ovat kulkeneet alamäkeen vuoden 2015 vaalien jälkeen ja etenkin viime keväänä. Puolueen kannatus oli viimeisessä Ylen kannatuksessa 17 prosenttia. Viimeksi kannatus on ollut yhtä matalalla keväällä 2012.

Kuuva varoittaa, että oppositiossa porskuttava vihreät ohittaa keskustan nykymenolla kannatusmittauksissa jo loka-marraskuussa.

– Jos näin käy, on vihreiden Keskustaa suurempi kannatus meille eräänlainen merkkipaalu. Se on merkki muun muassa siitä, että meille tärkeät luontoarvot ja kestävä luontosuhde sekä sosiaalinen oikeudenmukaisuus tulevat kiinnostavammin argumentoiduksi vihreiden taholta.

Kuuvan mielestä keskustassa on nyt vakavan itsetutkiskelun paikka. Hänen mielestään vastuuta ei voi vierittää pelkästään puolueen puheenjohtajan, pääministeri Juha Sipilän harteille.

– Kunnallisjärjestön puheenjohtajana olen myös itse osa Keskustan heikkoa kannatusta, joten itsekriittisyyteen ja rehellisyyteen on syytä.

Kuuva ehdottaa, että keskusta aloittaisi perkaamalla läpi kuntavaalitappion syyt. Hän varoittaa puoluetoimijoita tuudittautumasta siihen, että puolue menestyi ennestään vahvoissa pienissä kunnissa.

– Vaalien jälkeen puoluevaltuustossa meille luvattiin rehellinen analyysi vaalitappion syistä. Syväanalyysia ei ole vieläkään näkynyt.

Keskustan järjestökone on nykyisellään liiaksi rajautunut pullaa ja kahvia tarjoavaksi vaaliorganisaatioksi.

Niina Kuuva

Kuuva moittii, että keskustan kuuluisa järjestökone on nykyisellään liiaksi rajautunut pullaa ja kahvia tarjoavaksi vaaliorganisaatioksi.

– Se ei ole kansanliikkeen tehtävä. Kansanliikkeen tehtävä on tehdä ajatustyötä ja aloitteita, kouluttaa jäsenistään Suomen parhaita vaikuttajia ja argumentoijia sekä olla aito voima puolueen suunnanmäärittäjänä.

Hänen mielestään puoluejohdolta edellytetään herkkyyttä ja joustavuutta sekä erityistaitoja, jotta puolue voi todella toimia kansanliikkeen tavoin alhaalta ylöspäin.

Kuuva uskoo, että ihmiset haluavat sitoutua politiikassa pikemminkin yksittäisiin projekteihin tai kampanjoihin kuin moniportaiseen koneistoon, jossa on vaikeaa päästä vaikuttamaan.

– Onkin paikallaan kysyä, onko keskustalla uskallusta avata koneistonsa rakennetta, jotta uudet ihmiset ajatuksineen pääsevät sisään?

Keskustapiirien ja kunnallisjärjestöjen toimintaan pitäisi Kuuvan mielestä saada nykyistä enemmän poliittista tavoitteellisuutta.

– Jokainen voi miettiä, mikä on viimeisin kunnallinen tai maakunnallinen asia, jota on piirin tai kunnallisjärjestön aloitteesta tai ajamana viety eteenpäin. Jos muisti tässä kohtaa tyhjenee, on syytä huolestua ja tehdä johtopäätöksiä.

Kuuva heittää palloa puoluesihteeri Jouni Ovaskan ohella keskustapiirien puheenjohtajien, toiminnanjohtajien ja puoluevaltuuston johdon suuntaan.

– Olen miettinyt, kuka tätä järjestölaivaa johtaa? Ainut poliittinen piiskuri on tähän saakka kentälle päin ollut muihin tehtäviin siirtynyt poliittinen sihteeri Jirka Hakala.

Kuuva kertoo liittyneensä keskustaan arvojen takia ja siksi, että sai olla keskustassa oma itsensä.

– Uskon potentiaalisten kannattajien myös kaipaavan näitä arvoja ja niihin pohjautuvia aloitteita.

Keskustan puoluevaltuuston jäsen Niina Kuuva haluaa uudistaa puolueensa toimintaa. (Kuva: Keskustan Etelä-Savon Piirii)

Lue myös

Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa

Keskustan kansanedustaja Mikko Savola sanoo pyrkivänsä jatkokaudelle kevään 2027 eduskuntavaaleissa. Savola kertoo tiedotteessaan, että...
16.3.2026 10:14

Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista

Eduskunnan suuren valiokunnan keskustalaiset jäsenet kertovat jättäneensä eriävän mielipiteen lausuntoon EU:n monivuotisesta rahoituskehyksestä.  Suuri...
13.3.2026 15:36

Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi

Liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska (kesk.) sanoo tervehtivänsä ilolla kokoomuksen kansanedustajan Mia Laihon...
12.3.2026 18:30

Aihetunnisteet

gallup kannatusmittaus Keskusta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Kiina Trumpin kommentista: ”Olemme panneet merkille”
Uutiset | 17.3.2026 10:58
Israel sanoo tehneensä laajoja ilmahyökkäyksiä Iraniin – Iran sanoo vievänsä sodan ”niin pitkälle kuin tarpeen”
Uutiset | 16.3.2026 12:52
Legenda väläyttää jymypaukkua: Armand Duplantis juoksemaan viestiä – ”Ei ole mahdotonta”
Uutiset | 16.3.2026 21:31
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

Marttinen Ylellä: Määräaikaisia työsopimuksia helpottavaan esitykseen voidaan tehdä täsmennyksiä
Uutiset | 18.3.2026 8:50
Pysäyttävä varoitus tukalasta helteestä: Nämä vakavat sairaudet yleistyvät
Uutiset | 17.3.2026 22:12
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Keusote päätti yt-neuvottelujen aloittamisesta
Uutiset | 17.3.2026 18:26
Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita
Uutiset | 17.3.2026 18:22
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
EK: Suomalaiset yritykset toiveikkaita viennin kasvusta
Uutiset | 17.3.2026 17:59
Trumpin vaatimukset kuohuttivat eduskunnassa – Häkkänen: ”Nato-yhtenäisyys on Suomelle elintärkeää”
Uutiset | 17.3.2026 17:51
Yle: Suomalainen mönkijäyritys epäiltynä törkeästä pakoterikoksesta
Uutiset | 17.3.2026 17:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Marttinen Ylellä: Määräaikaisia työsopimuksia helpottavaan esitykseen voidaan tehdä täsmennyksiä
Uutiset | 18.3.2026 8:50
Pysäyttävä varoitus tukalasta helteestä: Nämä vakavat sairaudet yleistyvät
Uutiset | 17.3.2026 22:12
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste