Kaksi uutta ehdokasta keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan on ilmoittautunut kaksi uutta ehdokasta.
Pohjois-Pohjanmaan Keskustanuoret esittää tehtävään Pohjois-Pohjanmaan Keskustanuorten varapuheenjohtajana ja Oulun Keskustanuorten puheenjohtajana toimivaa Tiina Purasta.
Puranen toimii myös Nuorisoasuntoliitto ry:n liittohallituksessa ja on vaikuttanut Oulun Keskustaopiskelijoiden hallituksessa.
– Toivon, että liittohallitus uskaltaisi ottaa rohkeammin kantaa valtakunnallisiin poliittisiin kysymyksiin ja tuoda poliittisia linjoja esille esimerkiksi sosiaalisessa mediassa. Koen, että nuorisopolitiikan pitää olla sellaista, joka puhuttelee nuoria ja houkuttelee mukaan pohtimaan tärkeitä yhteisiä asioita, Puranen sanoo Pohjois-Pohjanmaan Keskustanuorten tiedotteessa.
Uudenmaan Keskustanuoret esittää tehtävään oikeustieteen opiskelijaa, keskustanuorten liittohallituksen jäsentä Otto Suhosta.
Suhonen on toiminut Nurmijärven kunnanvaltuutettuna vuodesta 2021 lähtien ja kunnanhallituksen jäsenenä vuodesta 2023 lähtien. Kevään aluevaaleissa hänet valittiin Keski-Uudenmaan aluevaltuustoon.
Uudenmaan Keskustanuorten tiedotteessa Suhosta luonnehditaan idearikkaaksi ja ahkeraksi ihmiseksi, jolla on kyky ottaa kaikki mukaan.
– Ennen kaikkea Otolta löytyy kuitenkin vankka kokemus ja asiaosaaminen, ja hän on vaikeissakin paikoissa aina valmis kantamaan vastuuta, tiedotteessa summataan.
KESKUSTANUORET valitsee puheenjohtajan, kaksi varapuheenjohtajaa sekä liittohallituksen Salossa pidettävässä liittokokouksessa 25.–26. lokakuuta.
Aiemmin ehdokkuudestaan varapuheenjohtajiksi ovat kertoneet kajaanilainen Patrik Huotari, nurmeslainen Paavo Korhonen, kouvolalainen Jussi Kukkurainen sekä leppävirtalainen Veera Ursin.
Puheenjohtajaksi ovat ehdolla keskustaopiskelijoiden puheenjohtaja Lauri Salo ja keskustan puoluevaltuuston jäsen Milla Veteläinen. Järjestön istuva puheenjohtaja Jere Tapio on ilmoittanut, ettei hae jatkokaudelle.
Uutista täydennetty tiedolla Tiina Purasen ehdokkuudesta 30.9.2025 klo 15.00.