Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Siika-aho vaatii Orpolta jämäkkyyttä: ”Älkää tanssiko perussuomalaisten pillin mukaan”

31.3.2026 14:45
Lue lisää 
Etelä-Häme
Etelä-Hämeen keskustan puheenjohtaja Johanna Häggman (oik.) kiitti Sirkka-Liisa Anttilaa menneistä vuosikymmenistä piirin kansanedustajana. (Kuva: Jari Laukkanen)

Forssassa sulateltiin Sirkka-Liisa Anttilan luopumisuutista ja etsittiin puolueelle uutta visiota – "Keskusta kantaa vastuuta, vaikka siitä ei välttämättä palkita"

Hämeen vaalipiiriä 36 vuotta edustanutta Sirkka-Liisa Anttilaa kiiteltiin vuolaasti Etelä-Hämeen keskustan piirikokouksessa Forssassa.
Santeri Lampi 1.12.2018 18:50, muokattu 1.12.2018 19:08
a– a+
Etelä-Häme

Konkarikansanedustaja Sirkka-Liisa Anttilan (kesk.) eduskuntauran päättyminen kaappasi päähuomion Etelä-Hämeen piirikokouksessa.

Uutinen tavoitti hämäläisen keskustaväen aivan Forssassa pidetyn kokouksen alla.

– Olen saanut edustaa Hämeen vaalipiirin äänestäjiä eduskunnassa kohta 36 vuotta – siis melkein puolet elämästäni. Ihan pelästyin, kun laskin tämän, Anttila lohkaisi.

Anttilan lopullista päätöstä ehdokkaaksi asettumisesta oli odotettu piirissä hartaasti. Moni uskoi, että pitkän linjan vaikuttaja lähtisi ehdolle vielä kerran.

Mamma jää nyt kotiin.

Sirkka-Liisa Anttila

Anttila kertoi tuntevansa suurta vastuuta keskustan menestymisestä ensi huhtikuun vaaleissa.

– Erittäin raskaiden pohdintojen jälkeen olen kuitenkin päättänyt toteutta perheeni ja erityisesti lastenlasteni toiveen: mamma jää nyt kotiin, Anttila kuvaili ääni väristen.

Lukemattomia kertoja keskustapiirin vaaliveturina ollut Anttila kehotti keskustalaisia tormakoitumaan, vaikka moni maalailee piruja seinille.

– Kun Suomessa tehdään suuria päätöksiä, ne tekee keskusta. Keskusta kantaa vastuuta, vaikka äänestäjät eivät siitä välttämättä palkitse.

Eduskunnan varapuhemies Mauri Pekkarinen (kesk.) komppasi Anttilan arviota.

– Jo yli sadan vuoden ajan suomalaiset ovat äänestäneet keskustan kantamaan vastuuta. Me olemme ottaneet sen kannettavaksemme.

Eurovaaliehdokkaaksi nimetty Pekkarinen muistutti, että ennen Sipilän hallitusta kustannuskilpailukykynsä menettänyt Suomi oli ajautunut näivettymiskierteeseen.

Pekkarinen korosti, että kiky-sopimuksen idea oli saada suomalaiset yritykset menestymään keventämällä niiden kustannustaakkaa.

– Tässä on paradoksi: kun Suomen talous on saatu jyrkkään nousuun, keskustan kannatus menee vastaavassa kulmassa alas.

Pekkarisesta keskustalta puuttuu tällä hetkellä kansalaisiin vetoava tarina ja visio.

Eduskunnan varapuhemies Mauri Pekkarisen mukaan työelämän uudistaminen ja sujuvoittaminen on välttämätöntä. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kova talouskasvu panee Pekkarisen mukaan yhteiskunnan sosiaalisen eheyden koetukselle: kun toisen palkkapussi lihoo, toisella etuuksien indeksit on jäädytetty.

Suuret kasvukeskukset puolestaan imevät työvoimaa puoleensa, jolloin reuna-alueilla kärsitään ammattitaitoisen väen puutteesta.

– Keskustan pitää pohtia, mikä on sen seuraava suuri tehtävä. Kannattaa ottaa huomioon maailmanlaajuiset megatrendit, kuten esimerkiksi ilmastonmuutos ja digitalouden kehitys, Pekkarinen kannusti.

Keskusta elää ja hengittää alueiden politiikasta.

Timo Kaunisto

Paluuta eduskuntaan suunnitteleva Timo Kaunisto soisi Pekkarisen tavoin keskustan ympäristö- ja ilmastopolitiikan saavan uutta puhtia.

– Pääministerikisassa voidaan kiilata kärkikahinoihin myös hyvillä sosiaalipolitiikan avauksilla. Tosin niissäkin pitää erottua kilpakumppaneista.

Kaunisto oli huolissaan väen pakkautumisesta kalliiden elinkustannusten ja epävarmojen työmarkkinoiden kasvukeskuksiin. Etelä-Suomessa Uusimaa imuroi väkeä puoleensa.

– Keskusta elää ja hengittää alueiden politiikasta, Kaunisto muistutti.

Forssalainen Liisa Tonteri korosti työpaikkojen merkitystä alueiden elinvoimalle.

– Pitäisi olla töitä, ettei tarvitsisi Forssasta lähteä minnekään. Nuorten pitäisi uskaltaa perustaa perhe ja ostaa asunto, Tonteri tiivisti.

Myös keskustalainen paikallisaktiivi Eero Hirvikoski toivoi keskustalta tulevaisuuteen uskovaa viestiä.

– Nuoriin pitäisi valaa uskoa siihen, että heillä on tulevaisuudessa mahdollisuudet hyvään elämään.

Timo Kaunisto (oik.), Liisa Tonteri ja Eero Hirvikoski uskovat, että keskusta voi vielä rynniä mukaan pääministerikisaan. (Kuva: Jari Laukkanen)

Piirin puheenjohtaja Johanna Häggmanin mukaan keskustalaisten pitää vahvistaa itsetuntoaan vaalikenttiä varten, sillä ensi vuonna on tiedossa oikea kampanjoiden ruuhka.

Hän muistutti joukkojaan siitä, että vaalityön pitää olla nousujohteista aina vaalipäivään asti.

Timo Silvan arvioi, että monen etelähämäläisen on löydettävä uusi eduskuntavaaliehdokas Sirkka-Liisa Anttilan päätöksen jälkeen.

Piirin puheenjohtajisto jatkaa entisellään.

Kannanotossaan piirikokous vaatii lisää resursseja ammattikoulutukseen.

– Suomella ei ole varaa sellaisiin koulutuskokeiluihin, jotka merkittävästi heikentävät erityisesti toisen asteen opiskelijoiden mahdollisuuksia saada korkealaatuista, riittävän lähiopetuksen sisältävää koulutusta, keskustalaiset painottavat.

Lisäksi kokous vetoaa hallitukseen, jotta se estäisi kahden ulosottomiehen viran siirtämisen Forssasta Hämeenlinnaan.

Etelä-Hämeen keskusta eduskuntavaaliehdokkaiksi nimettiin Launo Haapamäki Hämeenlinnasta, Petri Hakamäki Janakkalasta, Johanna Häggman Forssasta, Timo Kaunisto Hämeenlinnasta, Heli Lehtilä Lopelta ja Janne Näsi Hämeenlinnasta.

Yksi ehdokaspaikka jätettiin tässä vaiheessa täyttämättä.

Piirin puheenjohtajisto jatkaa entisellään. Myös ensi vuonna piirin puheenjohtajana toimii Johanna Häggman ja varapuheenjohtajina Timo Silvan ja Timo Kaunisto.

Lue myös

Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: "Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen"

Kansanedustaja Hanna-Leena Mattila (kesk.) pelkää, että Suomen sadat tuhannet kipupotilaat ovat jäämässä huhtikuun...
30.3.2026 15:55

Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä

Keskustayrittäjät ehdottaa selvitettäväksi yrittäjän eläkevakuutuksen (YEL) ja työntekijän eläkelain (TyEL) eläkejärjestelmien yhdistämistä ratkaisuna...
20.3.2026 16:11

Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: "Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa"

Keskustanuoret varoittaa, että nuorten tulevaisuususko rapautuu kovaa vauhtia.
18.3.2026 11:48

Aihetunnisteet

Etelä-Häme piirikokous Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Hätähuuto eläinsuojelusta: Lemmikeistä halutaan eroon ennätystahtia
Uutiset | 31.3.2026 11:35
Ukraina tarjoaa Venäjälle taukoa iskuissa energiasektoria vastaan
Uutiset | 30.3.2026 13:05
Trump uhkaili Irania valtavalla tuholla, jos sopimusta ei ala syntyä
Uutiset | 30.3.2026 16:16
Asiantuntija: Luumäen droonia ei välttämättä koonsa vuoksi ehditty huomata ajoissa
Uutiset | 30.3.2026 16:42
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Ruuan hinta nousee selvästi, varoittaa MTK
Uutiset | 30.3.2026 17:47
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Kenraalimajuri: Putinille ”ei senttiäkään” arktisesta alueesta
Uutiset | 31.3.2026 22:10
Tässä ovat kotien yleisimmät sähköpalojen aiheuttajat
Uutiset | 31.3.2026 22:10
Tutkimus: Nämä arkipäiväiset kemikaalit voivat olla hengenvaarallisia vastasyntyneille
Uutiset | 31.3.2026 21:59
Varoitus EU-maille: Edessä pitkittyneitä häiriöitä
Uutiset | 31.3.2026 21:31
Historia | Tulta sylkevät karbiinit pysäyttivät hurjan soturin – Beecherin saaren armoton selviytymistaistelu oli tasankosotien käännekohta
Uutiset | 31.3.2026 21:20
Poliisi keskeytti esitutkinnat tietovuodoista, jotka liittyivät Suomen Ottawan- ja Lissabonin-suurlähetystöihin
Uutiset | 31.3.2026 18:31
Tulevat päivät ratkaisevia Lähi-idän sodassa, sanoo USA:n Hegseth
Uutiset | 31.3.2026 18:21
Pihlajalinna aloittaa muutosneuvottelut – 270 työtehtävää voi lähteä pysyvästi
Uutiset | 31.3.2026 18:12
Kansalaisten saataville tullee ensi vuonna sovellus, joka varoittaa iImavaarasta
Uutiset | 31.3.2026 18:01
Kolme kiinalaisalusta pääsi läpi Hormuzinsalmesta
Uutiset | 31.3.2026 17:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kenraalimajuri: Putinille ”ei senttiäkään” arktisesta alueesta
Uutiset | 31.3.2026 22:10
Tässä ovat kotien yleisimmät sähköpalojen aiheuttajat
Uutiset | 31.3.2026 22:10
Tutkimus: Nämä arkipäiväiset kemikaalit voivat olla hengenvaarallisia vastasyntyneille
Uutiset | 31.3.2026 21:59
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsiperheköyhyyden kasvu horjuttaa hyvinvointiyhteiskunnan perustaa
Mielipide | 31.3.2026 10:36
Lukijalta: Omaishoitajan ääni kuuluu – kuuleeko yhteiskunta?
Mielipide | 31.3.2026 10:25
Lukijalta: Nuorten seksuaaliturvallisuus on uhattuna
Mielipide | 31.3.2026 10:18
Lukijalta: Investointien etsikkoaika Suomessa
Mielipide | 31.3.2026 10:17
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste