Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Retoriikka

Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja

25.6.2026 21:15
Lue lisää 
Blogi: Katja Asikainen
(Kuva: Jaakko Martikainen)
Katja Asikainen:

Hankeralli pyörii, mutta syntyykö sillä tuloksia?

3.10.2016 12:49, muokattu 3.10.2016 12:52
a– a+
Blogi

Kilpailukyky-yhteiskunta vaatii jatkuvaa kehittymistä niin organisaatioilta kuin kansalaisiltakin.

Kehittymisopin ajatus on, että vain nopeasti uudistuvat ja reagoivat yhteiskunnat voivat selvitä ja säilyttää kilpailukykynsä. Tämän nopean kehittämisen mahdollistavat erilaiset innovaatio- ja kehittämistyökalut kuten hankerahoitukset.

Kun Suomessa halutaan kehittää tai uudistaa julkisia palveluja, perustetaan hanke. Samankaltaisia toimintatapoja sovelletaan myös projekteissa ja kokeilussa. Ero käsitteiden välillä onkin häilyvä.

Euroopan unionin kehittämisrahastot tai kotimaista tekoa olevat rahoitukset, kuten sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistamiseksi kehitetty Kaste, ja kymmenet muut hankerahoitukset ohjaavat yhteiskunnallista kehitystä ja julkisia palveluita haluttuun suuntaan.

Samalla julkishallinto on muotoutunut projektimaiseksi ja alueellinen kehittäminen on eriytynyt erilaisiin kehittämishankkeisiin.

Poikkeuksetta hankkeilla halutaan saada aikaan hyviä asioita, kuten nostaa huono-osaisten ääni kuuluviin tai tarjota parempia palveluja. Poikkeuksetta ne myös tuovat erilaisia toimijoita yhteen.

Kansalaisjärjestöjen, säätiöiden ja julkisen toimijoiden hankkeet tarjoavat paikkoja vuoropuhelulle. Joskus myös yrityksillä on intressiä mukana olla yhteisissä hankkeissa. Samalla niille avautuu mahdollisuus saada arvokasta tietoa ja ymmärrystä julkisen sektorin toiminnasta ja luoda kontakteja.

Suomeen on kehittynyt kokonaisten hanke- ja projektiosaajien reservi, joiden koko työura uhkaa muodostua pätkistä.

Hanketyöntekijät kertovat olevansa kyllästyneitä siihen, ettei työn tekemiseen ehdi keskittyä, kun jatkuvasti ollaan kehittämässä ja uudistamassa organisaatioita.

Samaan aikaan perustyötä tekevät ammattilaiset, esimerkiksi opettajat, sairaanhoitajat tai sosiaalityöntekijät kokevat, että he putoavat kelkasta. Hankkeissa kehitetyt uudet toimintatavat eivät juurru pysyviksi toimintatavoiksi.

Ristiriitaista on, että hankkeisiin löytyy aina rahaa mutta perustyöhön ei ole resursseja. Kukaan ei oikein tiedä, tuottaako hankeralli tuloksia vai olisiko rahoitus viisaammassa käytössä kun se ohjattaisiin pysyviin palveluihin ja virkoihin.

Hankehallinta on oire jälkidemokratiaan ajautuneesta valtiosta.

Katja Asikainen

Yhden siivun hankerahoituksista voisi osoittaa riippumattomaan tutkimukseen, jossa akateeminen yhteisö voisi tarkastella hankkeiden tuloksellisuutta sekä historiaa.

Jo nyt käytössä oleva valtioneuvoston selvitys- ja tutkimussuunnitelma olisi tämänkaltaisen tutkimuksen tekemiseen oiva työkalu.

Tulokset antaisivat poliitikoille selkänojaa tärkeimpään tehtäväänsä, demokraattiseen hallintaan.

Hankehallinta on oire jälkidemokratiaan ajautuneesta valtiosta, jossa kansalaisten luottamus poliitikkoihin on heikkoa ja asiantuntijat, kuten viranhaltijat, konsultit ja ajatuspajat käyttävät enemmän valtaa.

Tietoon perustuva päätöksenteko on hyvästä, mutta jälkidemokraattisessa yhteiskunnassa päätökset ovat kutistuneet pelkäksi hallinnoksi, joka perustelee ratkaisujaan välttämättömyydellä ja kieltää niiden perustumisen arvoihin ja valintoihin. 

Katja Asikainen Kirjoittaja on Pohjois-Karjalan maakuntahallituksen puheenjohtaja ja Joensuun kaupunginvaltuutettu. Hän on pienen pojan äiti, joka uskoo, että parhaat poliittiset ajatukset syntyvät yhteistyössä.

Lue myös

Blogi
Katja Asikainen:

Rohkeneeko keskusta puhumaan arvoistaan?

Puhe arvoista on mielestäni lisääntynyt. Sosiaalista mediaa seuraamalla huomaa, kuinka ihmiset kommentoivat politiikkaa...
24.6.2026 8:00
Blogi
Katja Asikainen:

Kohtuutalous on keskustan arvovalinta

Mikä on keskustalaisen politiikan tehtävä ja tarkoitus 2030-luvulla? Sitä olemme yrittäneet hahmotella keskustan...
17.4.2026 8:00
Blogi
Katja Asikainen:

Unohdetut alueet, pettyneet ihmiset

Yhdysvaltojen jakautuminen hämmentää ja pelottaa useimpia meistä. Miten maailman vahvin demokratia on ajautunut...
3.2.2026 13:49

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Hymyilevä ministeri maakuntien kimpussa
Blogi | 24.6.2026 13:29
Katja Asikainen:
Rohkeneeko keskusta puhumaan arvoistaan?
Blogi | 24.6.2026 8:00
Jaakko Mäki-Petäjä:
Perussuomalaisen korppusodan lopputulos
Blogi | 23.6.2026 17:45
Hanna-Leena Mattila:
Hyvä saattohoito on ihmisarvon mitta
Blogi | 17.6.2026 10:50
Katri Kulmuni:
Ennallistaminen on myös perustuslaillinen kysymys
Blogi | 15.6.2026 18:25
Näytä lisää

Uusimmat

Huoltaja-säätiö kanteli oikeuskanslerille ministeri Rydmanin tutkimusrahoituspäätöksestä
Uutiset | 26.6.2026 12:01
VATT: Kehysriihen päätökset vähentävät verotuloja
Uutiset | 26.6.2026 11:44
Ranskan hirmuhelteiden aikana hukkuneiden määrä nousi yli 50 ihmiseen
Uutiset | 26.6.2026 10:46
VM:n kansliapäällikkö HS:lle: Julkinen sektori muuttuu tekoälypohjaiseksi – moni menettää työnsä
Uutiset | 26.6.2026 10:09
Rydmanin toiminta yliopistorahoitusjupakassa on monella tapaa poikkeuksellinen, arvioi tutkija
Uutiset | 26.6.2026 9:57
Ilmatieteen laitos: Jo vähäinen pohjaveden pinnan nosto hillitsee turvepeltojen päästöjä
Uutiset | 26.6.2026 9:33
Suviseurat alkaa Kauhavalla – osallistujia odotetaan 84 000
Uutiset | 26.6.2026 1:01
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja
Uutiset | 25.6.2026 21:15
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Elokuusta alkaen Suomesta pääsee junalla Ruotsiin
Uutiset | 25.6.2026 10:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Valtio aikoo luopua useista kansallispuistojen kiinteistöistä – ministeri Multala perustelee Luontopalvelujen ydintehtävien suojaamisella
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Vesivoiman tuotannossa karu ennätys – sähköä syntyi vähemmän kuin koskaan ennen
Uutiset | 24.6.2026 22:03
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huoltaja-säätiö kanteli oikeuskanslerille ministeri Rydmanin tutkimusrahoituspäätöksestä
Uutiset | 26.6.2026 12:01
VATT: Kehysriihen päätökset vähentävät verotuloja
Uutiset | 26.6.2026 11:44
Ranskan hirmuhelteiden aikana hukkuneiden määrä nousi yli 50 ihmiseen
Uutiset | 26.6.2026 10:46
VM:n kansliapäällikkö HS:lle: Julkinen sektori muuttuu tekoälypohjaiseksi – moni menettää työnsä
Uutiset | 26.6.2026 10:09
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Suomi on EU:n yhteiskunnallisen kehityksen seurannassa
Mielipide | 25.6.2026 12:17
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen