Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
THL

”Sekä hallinnollinen että asiallinen virhe” – THL:n entinen pääjohtaja tuomitsee Kiurun kelpoisuusveivauksen

1.6.2023 15:01
Lue lisää 
Blogi: Jari Leppä
Jari Leppä:

Suomen nielutavoite on haastava, mutta saavutettavissa

16.7.2021 12:07, muokattu 16.7.2021 12:07
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Blogi

Suomen metsät ovat suuri hiilinielu pitkäjänteisen ja kestävän metsien hoidon ja käytön ansiosta. Olemme ylläpitäneet suuren metsäalan ja kaksinkertaistaneet puustomme määrän 1950-luvun jälkeen. Joka vuosi metsä kasvaa enemmän kuin sitä hakataan. Metsämme ovat terveitä ja kasvukykyisiä. 

Siksi on hyvä, että EU:n komission esitys uudesta mallista hiilinielujen laskentaan perustuu vihdoin Suomen toivomalla tavalla metsien todellisiin nieluihin. Alustavan arvion perusteella esitys mahdollistaa jatkossakin metsien kestävän hyödyntämisen. 

Nyt voimassa oleva metsiä ja muuta maankäyttöä koskeva LULUCF-asetus perustuu monimutkaisiin laskentamalleihin, joissa nielun suuruudelle on asetettu kattoluku. Mallin ongelmia kuvaa hyvin, että joissain tilanteessa Suomen metsät voitaisiin laskea päästöksi samaan aikaan, kun ne todellisuudessa sitovat runsaasti hiiltä. 

Uusi LULUCF-asetus perustuu metsien, viljelysmaan ja kosteikkojen kasvihuonekaasujen ja nielujen luonnontieteelliseen lasketaan.

Malli siis tunnustaa Suomessa tehdyn pitkäjänteisen työn metsien hyvän hoidon eteen ilman keinotekoisia rajoitteita. Tällainen laskentatapa on läpinäkyvä ja kannustaa pitämään jatkossakin metsistä hyvää huolta. Muutos on Suomen pitkäjänteisen vaikuttamistyön tulosta.

Uusi malli astuu esityksen mukaan voimaan vuosille 2026–2030. Siihen asti mennään nykyisellä laskentamallilla. Siksi on tärkeää, että Suomen aiemmin neuvottelema nielujousto säilyy esityksessä tähän asti.

Komission esitys on vasta lähtökohta neuvotteluille, joiden aikana Suomen on valvottava tiukasti etuaan.

Komission esitys sisältää myös nielutavoitteen vuoteen 2030 kullekin jäsenmaalle. Suomelta odotetaan 17,8 miljoonan hiilidioksiditonnin nettonielua. Jäsenmaiden tavoitteet perustuvat vuosien 2016-2018 nettonielun keskiarvoon, joka Suomella on 13,8 miljoonaa tonnia.

Tavoite ei ole vaatimaton. Se tarkoittaa lähes kolmanneksen hiilinielun kasvua vertailuvuosiin ja on EU:n keskiarvoa selvästi korkeampi. Suomi tekee siis osansa tälläkin saralla.

Uskon, että tavoite on saavutettavissa ilman, että se vaarantaa metsien kestävää hoitoa ja käyttöä. Suomen hiilinielut vahvistuvat aktiivisen ja kestävän metsänhoidon avulla. Olemme käynnistäneet useita toimia nielujen vahvistamiseksi, esimerkiksi tukemalla metsitystä ja metsien kasvun lisäämistä tuhkalannoituksella ja hoitamalla turvemaita kestävämmin.

Jatkovalmistelussa on tärkeää, että tavoitetta ei lasketa vain yhden vuoden perusteella. Metsänielu vaihtelee metsien markkinaehtoisten hakkuiden seurauksena. Esimerkiksi viime vuonna nettonielu oli 23 miljoonaa hiilidioksiditonnia, kun taas puukaupan huippuvuonna 2018 se oli alle 10 miljoonaa tonnia. 

Suomi on pitänyt johdonmukaisesti esillä, että metsiämme ei voi käyttää muiden maiden päästöjen kattamiseen. Nämä huolet eivät onneksi uudessa esityksessä toteutuneet.

Valmistelun aikana väläytelty yhteinen ”nielureservi” jää vapaaehtoiseksi. Jokainen maa vastaa siis omista päästöistään ja nieluistaan itse. Tämä on oikeudenmukaista ja varmistaa, että kukin tekee osansa.

Komission esitys on vasta lähtökohta neuvotteluille, joiden aikana Suomen on valvottava tiukasti etuaan.

On pidettävä huolta, että EU:n ilmastopolitiikassa päästöjen alasajo on ensisijaista ja päätösvalta metsistä säilyy jäsenmailla. Ilmastonmuutoksen hillinnässä metsät eivät ole vain hiilivarasto, vaan puulla korvataan fossiilisia raaka-aineita.

Siksi kestävä metsien hoito ja käyttö on osa ratkaisua.

Jari Leppä Jari Leppä on maa- ja metsätalousministeri sekä keskustan kuudennen kauden kansanedustaja. Siviiliammatiltaan Leppä on maanviljelijä ja yrittäjä Antinmäen tilalla Pertunmaalla. Tila on ollut hänen sukunsa hallinnassa vuodesta 1539 lähtien.

Lue myös

Blogi
Jari Leppä:

Työtä suomalaisen maa- ja metsätalouden puolesta

Olen saanut toimia Suomen maa- ja metsätalousministerinä lähes viisi vuotta. Vetovastuu vaihtuu nyt...
22.4.2022 9:40
Blogi
Jari Leppä:

Ruuantuotannon omavaraisuus on henkivakuutuksemme muuttuneessa maailmantilassa

Ukrainan kriisin kärjistyminen Venäjän sotilaalliseen hyökkäykseen osoitti, että maailmanpoliittinen tilanne voi muuttua nopeasti. Kriisi...
25.2.2022 13:19
Blogi
Jari Leppä:

Maatalouden karmeat kannattavuusluvut

Suomalainen ruuantuottaja on ennennäkemättömissä kannattavuusongelmissa. Tilanne on karmaiseva. Pohjalla on pitkään jatkunut heikko kannattavuus...
21.1.2022 10:24
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Mauri Pekkarinen:
Suomesta sähkön suurmaa
Blogi | 1.6.2023 17:57
Petra Schulze Steinen:
On aika lopettaa Euroopan auringonlaskunpolitiikka 
Blogi | 1.6.2023 15:08
Hilkka Kemppi:
Ruoan viennin kolminkertaistaminen olisi monen tuottajan turva 
Blogi | 1.6.2023 11:23
Matti Kuittinen:
Onko kenellä vastauksia?
Blogi | 31.5.2023 8:37
Hannes Manninen:
Keskustan olemassaolo on koko Suomen turva
Blogi | 29.5.2023 9:03
Näytä lisää

Uusimmat

50 vuotta sitten: Kreikka lakkautti monarkian ja julistautui tasavallaksi – sotilasjuntan kaatuminen vaati vielä uuden vallankaappauksen sekä arvovaltatappion
Uutiset | 1.6.2023 22:00
Tämä on suomalaisten kesän ykkösherkku – Nuoret sinkut erikoinen poikkeus
Uutiset | 1.6.2023 21:00
Tiesitkö? – Näin ehkäiset silmien palamisen auringossa
Uutiset | 1.6.2023 20:49
Apulaistietosuojavaltuutettu oikaisee Ilmatieteen laitokselle annettua päätöstä henkilötietojen siirrosta
Uutiset | 1.6.2023 19:48
Neljä teiniä sai vammoja teräaseesta tappelussa Ruotsin Eskilstunassa
Uutiset | 1.6.2023 19:24
Lääkäriliitto ei näe tarvetta kirjata lakiin terveydenhuoltohenkilöstön oikeutta kieltäytyä abortista
Uutiset | 1.6.2023 19:08
Aloite oikeuden kirjaamisesta lakiin tyssäsi jo kerran
Uutiset | 1.6.2023 19:08
Venäjä väitti torjuneensa Ukrainan hyökkäysyrityksen rajalla
Uutiset | 1.6.2023 19:00
Essayah: Jos hoitohenkilökunnalla ei ole omantunnonvapautta, ei voida puhua myöskään eutanasiasta
Uutiset | 1.6.2023 18:19
Lähes parikymmentä ihmistä kuoli iskussa torille Sudanissa
Uutiset | 1.6.2023 18:17
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ylistetyt turkkilaislennokit katosivat Ukrainan rintamalta – Insider: Tässä syy
Uutiset | 30.5.2023 22:15
Onko ensi talvena taas edessä raju sähkökriisi? – Näin vastaa energiapomo
Uutiset | 31.5.2023 14:45
Asiantuntija tyrmää Prigožin-huhut MTV:llä – ”Ei sotapäällikkö”
Uutiset | 1.6.2023 7:55
Tutkijat löysivät 4000 vuotta vanhan ruton
Uutiset | 31.5.2023 21:39
Unitutkimus: Tässä menee sydämelle haitallisen nukkumisen raja
Uutiset | 31.5.2023 22:00
Venäläispoliitikko: Vuoden 1917 kaltainen vallankumous tulee pian
Uutiset | 31.5.2023 22:00
Venäjä: Ukraina tulittaa tauotta rajan yli – Ukrainan mukaan Venäjän ohjuksista pudonneet romut tappaneet kolme ihmistä
Uutiset | 1.6.2023 11:02
80 vuotta sitten Tampereen Pyynikillä pidettiin kiusallinen juhla, johon Mannerheim jätti osallistumatta
Uutiset | 1.6.2023 14:32
EU-johtaja: Putin ei aio neuvotella – ”tuplannut joukkonsa Ukrainassa”
Uutiset | 30.5.2023 10:02
Yle: Perussuomalaisesta rikosilmoitus – syytti valtuuston kokouksessa Pride-liputuksen kannattajia eläimiin sekaantumisen ja seksin suojaikärajan laskun 12:een hyväksymisestä
Uutiset | 31.5.2023 19:43
USA:n ex-kenraalilta synkkä varoitus jättiläisten sodasta – ”Tältä näyttää epäonnistunut pelote”
Uutiset | 24.5.2023 22:15
Ylistetyt turkkilaislennokit katosivat Ukrainan rintamalta – Insider: Tässä syy
Uutiset | 30.5.2023 22:15
Onko ensi talvena taas edessä raju sähkökriisi? – Näin vastaa energiapomo
Uutiset | 31.5.2023 14:45
Asiantuntija tyrmää Prigožin-huhut MTV:llä – ”Ei sotapäällikkö”
Uutiset | 1.6.2023 7:55
Skandaali Venäjällä: Ohjusekspertti syytettynä vehkeilystä Kiinan kanssa
Uutiset | 24.5.2023 15:40
IS: Nyt puhuu Putin-huvilan urakoitsija: Uhkaava tilanne toimistolla
Uutiset | 25.5.2023 9:40
Ukrainalaislehti: Krasnodariin Etelä-Venäjällä on hyökätty ilmasta
Uutiset | 26.5.2023 8:58
Tutkijat löysivät 4000 vuotta vanhan ruton
Uutiset | 31.5.2023 21:39
Kremlin vakoilupomo sähisee: ”Painukaa hiiteen”
Uutiset | 25.5.2023 22:15
Unitutkimus: Tässä menee sydämelle haitallisen nukkumisen raja
Uutiset | 31.5.2023 22:00
USA:n ex-kenraalilta synkkä varoitus jättiläisten sodasta – ”Tältä näyttää epäonnistunut pelote”
Uutiset | 24.5.2023 22:15
Tätä tärkeätä kivennäisainetta kannattaa syödä – ehkäisee aivojen kutistumista
Uutiset | 17.5.2023 21:50
CNN: Venäjä rahtaa Ukrainaan museotavaraa – ”Neuvostoliittolaiset eivät koskaan heittäneet mitään pois”
Uutiset | 8.5.2023 11:47
Naton vahva epäily: Venäjä miinoittanut Itämeren kriittiset putket ja kaapelit
Uutiset | 4.5.2023 13:50
Ylistetyt turkkilaislennokit katosivat Ukrainan rintamalta – Insider: Tässä syy
Uutiset | 30.5.2023 22:15
Skandaali Venäjällä: Ohjusekspertti syytettynä vehkeilystä Kiinan kanssa
Uutiset | 24.5.2023 15:40
Ydinkäyttöinen lentotukialus romuttamolle – Jenkkien projektista povataan kallista ja vaikeaa
Uutiset | 7.5.2023 22:00
Bulgarian asetehtaat tuottavat täydellä teholla sotatarvikkeita Ukrainalle, mutta Venäjän vuoksi se on julkinen salaisuus
Uutiset | 2.5.2023 19:35
Hätähuuto: Valko-Venäjän valtaus jo käynnissä
Uutiset | 16.5.2023 14:48
IS: Nyt puhuu Putin-huvilan urakoitsija: Uhkaava tilanne toimistolla
Uutiset | 25.5.2023 9:40

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
50 vuotta sitten: Kreikka lakkautti monarkian ja julistautui tasavallaksi – sotilasjuntan kaatuminen vaati vielä uuden vallankaappauksen sekä arvovaltatappion
Uutiset | 1.6.2023 22:00
Tämä on suomalaisten kesän ykkösherkku – Nuoret sinkut erikoinen poikkeus
Uutiset | 1.6.2023 21:00
Tiesitkö? – Näin ehkäiset silmien palamisen auringossa
Uutiset | 1.6.2023 20:49
Apulaistietosuojavaltuutettu oikaisee Ilmatieteen laitokselle annettua päätöstä henkilötietojen siirrosta
Uutiset | 1.6.2023 19:48
USA:n ex-kenraalilta synkkä varoitus jättiläisten sodasta – ”Tältä näyttää epäonnistunut pelote”
Uutiset | 24.5.2023 22:15
Ylistetyt turkkilaislennokit katosivat Ukrainan rintamalta – Insider: Tässä syy
Uutiset | 30.5.2023 22:15
Onko ensi talvena taas edessä raju sähkökriisi? – Näin vastaa energiapomo
Uutiset | 31.5.2023 14:45
Asiantuntija tyrmää Prigožin-huhut MTV:llä – ”Ei sotapäällikkö”
Uutiset | 1.6.2023 7:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hauhon terveyskeskuksen turvaaminen
Mielipide | 1.6.2023 17:55
THL:n pääjohtajan koulutusvaatimuksen alentaminen on sekä asiallinen että hallinnollinen virhe
Mielipide | 1.6.2023 14:02
Venäjän toimiin pitää vastata ja sulkea Maarianhaminan konsulaatti
Mielipide | 1.6.2023 9:21
Sinulta pois vai molemmilta?
Mielipide | 31.5.2023 11:03
Keskusta ja raatorehellisyys
Mielipide | 25.5.2023 8:51
Sinulta pois vai molemmilta?
Mielipide | 31.5.2023 11:03
Keskustan uudistuminen on linjakysymys
Mielipide | 26.5.2023 9:24
Potkiiko Helsinki Pride omaan nilkkaansa?
Mielipide | 26.5.2023 9:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kempiltä vaatimus Säätytalolle: Jättisatsaus ruokavientiin
Uutiset | 1.6.2023 14:01
Helsinki Pride sopi yhteistyöstä keskustanuorten ja -opiskelijoiden kanssa – ”kirittäneet emopuoluettaan ottamaan suoraselkäisemmin kantaa ihmisoikeuksien puolesta”
Uutiset | 30.5.2023 10:15
Puoluesihteeriksi pyrkivä Maukonen: Keskustassa on viime aikoina ollut liikaa kuppikuntia – ”Tähän meillä ei ole varaa”
Uutiset | 29.5.2023 15:53
Keskustan Peräpohjolan piiri osoittaa tukensa Olli Rehnin presidenttitielle ja vaatii keskustalle euroehdokasta Lapista
Uutiset | 29.5.2023 15:31
Olli Rehn huolestui peruskoulusta: ”Kaikki ei ole hyvin”
Uutiset | 29.5.2023 12:00
Kääriäinen Savon Sanomissa: Tämä tehtävä puolueissa on raskas ja vastuullinen – ”On oltava kiinni saatavissa oikeastaan aina”
Uutiset | 29.5.2023 9:31
Puoluesihteeriksi pyrkivä Maukonen: Keskustassa on viime aikoina ollut liikaa kuppikuntia – ”Tähän meillä ei ole varaa”
Uutiset | 29.5.2023 15:53
Keskustan puoluehallitus päätti puoluetoimiston säästöistä
Uutiset | 25.5.2023 12:34

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla Hyväksy tai muuttaa asetuksiasi tästä.

Evästeasetukset
Jari Leppä

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme Google Analytics -evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä ja mitata sivuston suorituskykyä.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)