Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskuntavaalit

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa

13.1.2026 18:06
Lue lisää 
Blogi: Hanna Räsänen
Hanna Räsänen:

Maailma ei ole mustavalkoinen

12.11.2019 9:54, muokattu 12.11.2019 10:02
a– a+
Blogi

Eduskunnassa oli toissaviikolla istuntotaukoviikko Pohjoismaiden Neuvoston kokoontumisen takia. Kohdallani viikko meni kirjoitushommien lisäksi arkisten kotiaskareiden merkeissä.

Siivosin, pesin pyykkiä, raivasin kesän jälkiä pihamaalta ja samanaikaisesti kävin mielessäni läpi esillä olevia ajankohtaisia asioita. Etäisyys päätöksenteon pöytiin antoi samalla etäisyyttä ja tilaa ajatella asioita. 

Huomasin kesken pihapuuhasteluni miettiväni ennen kaikkea ilmastonmuutokseen liittyviä asioita. Ajatuksissani pyörivät julkisesti käytävien keskusteluiden äärilaidat, asiantuntija-armeijat ja televisiopanelit, joissa pöydän ympärillä istuu takuuvarmasti asiasta täysin eri mieltä olevia ihmisiä.

Kuulija suorastaan houkutellaan asettumaan jonkun puolelle, jotakin vastaan.  Monesti on kuitenkin niin, että totuus on jossain siinä puolessa välin. Kompromissien ja vaihtoehtojen puolesta puhuttu ääni tuntuu nykyään häviävän.

Yksi eniten mielipiteitä jakavista asioista on metsät. Pidän itseäni järkivihreänä ihmisenä jo metsätalousinsinöörikoulutukseni takia. Minulle ja monelle muullekin suomalaiselle metsät ovat enemmän kuin pelkkiä puita.

Metsissä käydään sienessä, marjassa, metsällä ja harrastamassa liikuntaa. Metsällä on meihin myös rauhoittava vaikutus, siellä lepää sekä sydän että sielu. Julkisessa keskusteluissa syntyy kuitenkin usein mielikuva, että metsien käyttö on joko aukkohakkuuta tai suojelua.

Toisena mörkönä tuntuu olevan suomalainen maatalous. Haluan monen muun suomalaisen tavoin syödä kotimaista ruokaa. Ilman taloudellisesti kannattavaa maataloutta eivät kuitenkaan jatkossakaan maataloustuotteet päädy kaupan hyllylle.

Hiilineutraalisuutta edistäviä toimenpiteitä tehdään jo nyt maatalousyrittäjien toimesta paljon, mutta teoista puhutaan valitettavan vähän. Lehmästä on tehty pahis ja porkkanasta hyvis.

Kolmantena esimerkkinä tulee kaikki energiaan liittyvä. Meidän on päästävä liikkumaan täällä harvaan asutulla alueella, missä ei ole käytössä riittävästi julkista liikennettä. Kysymys onkin, kuinka energia tuotetaan.

Mielestäni fossiilista polttoaineista tulisi siirtyä asteittain uusiutuviin polttoaineisiin. Esimerkkinä voidaan pitää vaikka Outokummun Energian lämpölaitos Miilua, joka vaihtoi lämmityksessä raskaan polttoöljyn puuhakkeeseen.

Tuolla teolla Outokummun alueella fossiilisten polttoaineiden kasvihuonepäästöt putosivat kerralla 60 prosenttia. Uskon, että biopolttoaineissa on myös liikkumisemme tulevaisuus. Sähkökään ei tule vaan töpselistä.

Hyviä asioita siis tapahtuu koko ajan. Keskusteluissa mehevämpiä ovat valitettavasti kuitenkin ne vähemmän hyvät.

 En pidä siitä, että, ilmastonmuutosta käytetään jopa pelottelun välineenä. Mielestäni on aivan yhtä väärin vähätellä lasten ja nuorison halua vaikuttaa tulevaisuuteen heidän omien tekojensa kautta.

Olen äitinä seurannut, kun tyttäreni valitsee kaupasta luomuruokia, lisää kasvisruuan osuutta, käyttää kestokasseja ja ostaa vastuullisesti valmistettuja vaatteita. Hän on myös valistanut minua lajittelun ja kierrättämisen merkityksestä.

Vastakkainasettelu ruokkii turhautumista ja vihaa. Se värjää asiat mustavalkoisiksi ja tukahduttaa edistyksen. Usein totuus on jossain siinä keskellä. Kuulkaamme myös niiden ääntä, ketkä eivät huuda koviten.

Hanna Räsänen Hanna Räsänen on keskustan toisen kauden kansanedustaja Outokummusta.

Lue myös

Blogi
Hanna Räsänen:

Keskittämisen rattaat pyörivät jälleen

Kirjoitin puoli vuotta sitten Savo-Karjalan maakuntalehtiin ja kerroin tuossa kirjoituksessa poliittisen urani alkutaipaleesta...
26.9.2024 15:16
Blogi
Hanna Räsänen:

Itäisessä Suomessa tulee orpo olo

Keskustan linja on, että Suomi pärjää vain kokonaisena. Siksi alueita tulee kohdella tasapuolisesti.Pitää...
25.10.2023 15:47
Blogi
Hanna Räsänen:

Lähipalvelujen alasajo heikentäisi myös arjen turvallisuutta

Yhteiskunnassa käydään nyt voimistuvaa keskustelua, miten terveys-, vanhus- ja muiden suomalaisten lähipalvelujen käy. Orpon...
6.10.2023 14:08

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Outi Lankia:
Itämeri ei saa olla akkuteollisuuden kaatopaikka 
Blogi | 14.1.2026 8:59
Katri Kulmuni:
Tästäkään vuodesta ei taida tulla helppoa
Blogi | 12.1.2026 17:44
Jaakko Mäki-Petäjä:
Epäluulo ja politiikka
Blogi | 12.1.2026 13:32
Timo Kaunisto:
Tiede on voimassa toistaiseksi
Blogi | 9.1.2026 14:01
Elsi Katainen:
Ulkopolitiikan realismi, kansainvälinen oikeus ja etupiirien paluu
Blogi | 7.1.2026 10:55
Näytä lisää

Uusimmat

Ensihoidon potilas putosi porrastuoliin kiinnitettynä ja kuoli – Otkes tutkii
Uutiset | 14.1.2026 10:50
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Li Anderssonilta raju syytös: ”Ville Niinistö lähti mukaan tähän äärioikeiston kampanjaan”
Uutiset | 14.1.2026 10:29
Mehtälä ryöpyttää Valtosen linjausta venäläisistä lannoitteista – ”Asia ei ole lainkaan yksinkertainen”
Uutiset | 14.1.2026 10:19
Kaksivuotinen esiopetus ei kokeilussa juuri lisännyt lasten taitoja
Uutiset | 14.1.2026 10:01
Alkon myynti putosi selvästi viime vuonna
Uutiset | 14.1.2026 9:59
Ville Merinen pitää kiinni väitteistään avustajien häirinnästä eduskunnassa
Uutiset | 14.1.2026 9:25
Kysely: Yli puolet suomalaisista uskoo liikkumisen työpäivän aikana parantavan tuottavuuttaan
Uutiset | 14.1.2026 9:24
Raportti: Yritysten varautuminen kyberuhkiin ei ole juuri parantunut viime vuosina
Uutiset | 14.1.2026 9:00
Alkoholijuomien valmistustaparajoitteesta kantelu EU-komissiolle
Uutiset | 14.1.2026 8:55
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Romahdus Moskovassa: ”Putinin verikoira” sinnittelee hengissä
Uutiset | 13.1.2026 22:02
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Yle: SDP:n eduskuntaryhmässä on ilmennyt epäasiallista käytöstä
Uutiset | 13.1.2026 19:19
Tiskikone käyntiin ja nukkumaan? Vakuutusyhtiöltä vakava varoitus
Uutiset | 13.1.2026 22:29
40 vuotta sitten | Neuvostoliittoa ärsyttänyt toimintaelokuva koetteli YYA-Suomea – sensuurin kynsiin joutuminen oli ilmaista mainosta
Uutiset | 13.1.2026 21:10
Virusmutaatio herättää huolta tutkijoissa – Voi kehittyä ”joksikin hyvin vakavaksi”
Uutiset | 13.1.2026 21:45
Sähkön hinnoittelumääräykseen tulossa muutoksia – Tehomaksu herättänyt paljon arvostelua
Uutiset | 13.1.2026 18:05
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Haluatko elää satavuotiaaksi? Näitä ruokia ”superikääntyjiä” tutkinut kardiologi suosittelee
Uutiset | 7.1.2026 22:42
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
Historia | Neljä miestä, yksi jeeppi – Itävallan jako teki Wienistä Euroopan johtavan vakoilukaupungin
Uutiset | 7.1.2026 22:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
”Ridgwayn lihamylly” käänsi Korean sodan suunnan – punainen vyöry tyssäsi Soulin valtaukseen 75 vuotta sitten
Uutiset | 7.1.2026 21:05
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ensihoidon potilas putosi porrastuoliin kiinnitettynä ja kuoli – Otkes tutkii
Uutiset | 14.1.2026 10:50
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Li Anderssonilta raju syytös: ”Ville Niinistö lähti mukaan tähän äärioikeiston kampanjaan”
Uutiset | 14.1.2026 10:29
Mehtälä ryöpyttää Valtosen linjausta venäläisistä lannoitteista – ”Asia ei ole lainkaan yksinkertainen”
Uutiset | 14.1.2026 10:19
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Murrosaikoja
Mielipide | 14.1.2026 10:58
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Miksi ei obligaatioita?
Mielipide | 13.1.2026 12:06
Lukijalta: Mercosur-sopimus märkä rätti karjankasvattajien, kansanterveyden ja ilmastonmuutoksesta huolta kantavien kasvoille
Mielipide | 13.1.2026 12:00
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Keskusta ennen, nyt ja tulevaisuudessa – Suomea suomalaisille, työtä ja turvaa arkeen
Mielipide | 7.1.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Savola haluaa vähentää hirvien metsätuhoja ja lisätä avoimuutta – ”Keskustelu on kärjistynyt”
Uutiset | 13.1.2026 12:49
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
Keskusta esittää sähköautoille kilometriveroa – Toisi valtion kassaan vuositasolla 92 miljoonaa euroa
Uutiset | 16.11.2023 18:59

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen