Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Blogi: Antti Mulari
Antti Mulari:

Suomi tarvitsee aluepolitiikkaa painottavan kasvuohjelman

12.1.2022 10:47, muokattu 12.1.2022 10:47
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Blogi

Koronakriisin myötä maailmassa on harjoitettu ennennäkemättömän laajaa elvytystä. Tämä on tarkoittanut valtioiden velkaantumista. Seurauksena on oletettavissa inflaation kiihtyminen ja korkojen nousu.

Ongelma ei ole kuitenkaan velka sinänsä, vaan velanhoitokyky, johon korkojen nousu vaikuttaa radikaalisti. Veroastetta ei voi myöskään korottaa loputtomiin. Vaikka koronakriisin aikana myös ns. syömävelanotto on ollut osin perusteltua, ei velaksi eläminen saa tulla tavaksi.

Keskustan näkemys poikkeaa tässä suhteessa radikaalisti vasemmiston näkemyksestä. Keskustan peräänkuuluttama vastuullinen talouspolitiikka edellyttää julkistalouden palauttamista menokehykseen tietyllä aikavälillä.

Yksityisen sektorin investoinnit teollisuuteen ovat lähteneet ilahduttavalla tavalla nousuun, mutta se ei yksin riitä. Velkamiljardit on sijoitettava liikenneinfraan ja kasvua tukeviin teollisuushankkeisiin erityisesti Pohjois- ja Itä-Suomessa.

Suomi tarvitsee selkeän kasvuohjelman, joka mahdollistaa tulevaisuuden hyvinvoinnin rakentamisen. On ymmärrettävä myös, että sähköauto ei ilmesty pihaan, jollei jossakin lyödä ensin kuokkaa maahan.

EU:n Green Deal -politiikkaa ei voi toteuttaa punavihreässä kuplassa, jossa sähkö tulee seinästä ja maito kaupasta.  Koko maan asuttuna pitäminen edellyttää aluepolitiikkaa painottavaa kasvuohjelmaa.

Kilpailu kansainvälisillä markkinoilla on kovaa. Suomen viiteryhmä markkinoilla käsittää halpatuotantomaiden sijaan esimerkiksi muut pohjoismaat, Saksan, USA:n ja Japanin.

Suomen kilpailukyky perustuu korkeaan laatuun, osaamiseen ja luotettavuuteen. Viiteryhmän sisällä käydään kovaa hintakilpailua. Suomi on pitkien etäisyyksien ja arktisten olosuhteiden takia altavastaajan asemassa pahimpiin kilpailijoihin nähden.

Toimitusvarmuus on keskeinen osa luotettavuutta. On yhdestoista hetki ottaa liikenneinfran korjausvelka haltuun. Panostukset liikenneinfraan auttavat omalta osaltaan ylläpitämään työllisyyttä ja talouskasvua kysyntäpiikin laskiessa. Erityisen tärkeää tämä on huoltosuhteen heikentyessä nopeasti. 

Suomi tarvitsee tulevaisuuteen katsovan kasvuohjelman, joka auttaa omalta osaltaan rakentamaan 2030-luvun hyvinvointia.

Nykyinen velanottopolitiikka, jossa valtion velka kohdennetaan kasvuinvestointien sijaan pysyviin menoihin, ei saa enää jatkua! Erityisesti pääministeripuolue SDP:n tulisi tuntea tuntea vastuunsa.

Seuraava hallitus joutuu väistämättä muuttamaan nykyistä politiikkaa ja aloittamaan menoleikkaukset. Mikäli elvytys suunnataan oikein, ei tulevaisuudessa ole tarvetta aivan niin isoille leikkauksille kuin velkaantumisen kohdistuessa pysyvien menojen lisäämiseen.

Maakuntien veto- ja pitovoiman kehittäminen on välttämätöntä jo siksi, että vaikka pörssiyhtiöiden pääkonttorit ovat Helsingissä, tuotannontekijät ovat maakunnissa nyt ja tulevaisuudessa.

Antti Mulari Keskustan Lapin ja Peräpohjolan piirien toiminnanjohtaja.

Lue myös

Blogi
Antti Mulari:

Viherbyrokratia järkevän ympäristönsuojelun esteenä

Suomen liityttyä Euroopan unioniin erilainen ympäristösääntely on lisääntynyt räjähdysmäisesti. Järkevän ympäristönsuojelun lisäksi suuri...
5.1.2023 8:21
Blogi
Antti Mulari:

Pelastetaan peruskoulu!

Suomi on pudonnut PISA-tutkimustulosten kärjestä vuosi vuodelta yhä kauemmas. Putoaminen selittyy inkluusiomallin käyttöönotolla...
16.11.2022 8:47
Blogi
Antti Mulari:

Suomen jatkettava vakauspolitiikkaa myös Naton jäsenenä

Suomen tulevan Nato-jäsenyyden vaikutukset ulkopolitiikkaamme puhuttavat. Keskustelua käydään siitä, miten Suomen ulkopolitiikka ja...
28.9.2022 9:57
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Kommentit (1)

  • Mustikka

    13.1.2022 10:50

    Pitäisi pyrkiä pitämään ne alueet elinvoimaisena, missä on eniten vientiteollisuutta.

    Vastaa viestiin

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Elsi Katainen:
Ei yhtä ilman toista – EU eduskuntavaaleissa
Blogi | 27.1.2023 14:00
Antti Kurvinen:
Metsätaloutta vai suojelua – vaiko molempia?
Blogi | 27.1.2023 13:22
Minna Siira:
Monenlaista kuumetta
Blogi | 25.1.2023 8:25
Pekka Sauri:
Missä on liberaali keskusta?
Blogi | 20.1.2023 15:33
Mauri Pekkarinen:
Liialliset yritystuet turmelevat EU:n sisämarkkinat
Blogi | 19.1.2023 8:45
Näytä lisää

Uusimmat

Pariisin rauha poisti Yhdysvallat Vietnamista 50 vuotta sitten – sotiminen kuitenkin jatkui
Uutiset | 27.1.2023 21:30
Valkoisen talon mukaan Ukraina saa odottaa Yhdysvaltain lupaamia Abrams-taistelupanssarivaunuja vielä monta kuukautta
Uutiset | 27.1.2023 19:41
Ähtärin eläinpuisto alkaa valmistella pandojen palauttamista Kiinaan – ”Koemme jääneemme pandojen suojelun kanssa yksin”
Uutiset | 27.1.2023 19:07
Rikosoikeuden asiantuntija: Viestikoekeskus-tuomio ei rajoita sananvapautta uutisoida yhteiskunnan epäkohdista
Uutiset | 27.1.2023 18:13
Vihreään siirtymään sijoitettiin ensi kertaa yhtä paljon kuin fossiilisiin polttoaineisiin
Uutiset | 27.1.2023 17:19
Kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle tuomio lehden Viestikoekeskus-artikkelista – HS:n mukaan prosessi on kaventanut sananvapautta Suomessa
Uutiset | 27.1.2023 16:50
Ovaska: Suurnopeusradat jäihin, rahaa nykyisiin teihin ja ratoihin
Uutiset | 27.1.2023 16:35
Vanhanen perussuomalaisista: Tässä ei tuumaakaan periksi
Uutiset | 27.1.2023 15:31
Ammattiliitto Pro ilmoitti toimihenkilöiden lakosta osaan kemian alan yrityksistä – joukossa lääkeyhtiöt Orion ja Bayer Turku
Uutiset | 27.1.2023 15:24
Keskusta avasi vaalikampanjansa – katso tallenne
Uutiset | 27.1.2023 15:00
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
TK: Vain harva tuntee tämän tärkeän ravintoaineen – jos elimistössä on sitä liian vähän, seurauksena voi olla rasvamaksa, sydänsairaus tai Alzheimerin tauti
Uutiset | 26.1.2023 21:49
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Vanhanen perussuomalaisista: Tässä ei tuumaakaan periksi
Uutiset | 27.1.2023 15:31
”Tätä pahuutta vastaan sotilaamme rohkeasti taistelevat” – Putin toisti taas holokaustin muistopäivänä valheelliset väitteensä Ukrainan uusnatseista
Uutiset | 27.1.2023 12:49
Venäläiskommentaattorit saattavat levittää virheellistä tietoa maansa joukkojen väitetystä etenemisestä, kertoo Britannian puolustusministeriö
Uutiset | 27.1.2023 9:10
Keskusta avasi vaalikampanjansa – katso tallenne
Uutiset | 27.1.2023 15:00
Saarikko vastaa oppositiomanaajille ja kertoo, mitä keskusta tekisi seuraavassa hallituksessa
Uutiset | 27.1.2023 14:29
Korotukset lapsilisiin, omaishoitajien palkkioihin ja yksinelävien kotitalousvähennykseen – keskusta julkisti kymmenen vaalilupaustaan
Uutiset | 27.1.2023 14:15
Tuoko translaki Arnold Schwarzeneggerit Ms. Olympia -kisoihin, eduskunnassa kyseltiin – Pääministeri Marin pyysi keskustelua anteeksi
Uutiset | 26.1.2023 17:47
Keskustalle täysi ehdokaslista Lapissa
Uutiset | 27.1.2023 9:09
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Pienessä yhdysvaltalaiskolkassa saunottiin ja puhuttiin suomea vielä muutama vuosikymmen sitten – syrjitty suomalaisperintö on taas uudessa nousussa
Uutiset | 22.1.2023 21:15
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
Venäläisalus hämmentää Havaijin edustalla
Uutiset | 22.1.2023 22:15
Venäjä uhosi tuhoavansa länsimaiden mahdollisesti lähettämät tankit Ukrainassa – ”Nämä tankit palavat kuten kaikki muutkin”
Uutiset | 25.1.2023 12:20
TK: Vain harva tuntee tämän tärkeän ravintoaineen – jos elimistössä on sitä liian vähän, seurauksena voi olla rasvamaksa, sydänsairaus tai Alzheimerin tauti
Uutiset | 26.1.2023 21:49
Tiedusteluraportti: Tällainen on Wagner-joukkojen brutaali taktiikka sodan etulinjassa
Uutiset | 24.1.2023 21:50
Tällaista ryhtiliikettä Venäjän joukkojen uusi johtaja vaatii – Omat pilkkaavat ”farssiksi”
Uutiset | 23.1.2023 10:48
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Tiedustelu paljastaa: ”Kokeellinen” panssarivaunu ei kelpaa Venäjän joukoille
Uutiset | 25.1.2023 11:03
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Venäläiskersantti mahtaili alaisilleen – Kävi kalpaten
Uutiset | 17.1.2023 23:00
Ukrainan asevoimat sanoo surmanneensa ja haavoittaneensa ainakin 260 Venäjän sotilasta Zaporizhzhjan alueella
Uutiset | 4.1.2023 12:56
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
Ukraina julkaisi tuoreen tiedon: Näin jättimäiset ovat Venäjän tappiot
Uutiset | 5.1.2023 10:31
WSJ: Valkoisen talon ex-neuvonantaja sai tarpeekseen Erdoğanin ”roistomaisesta” käytöksestä – Esittää Natolle äärimmäistä keinoa
Uutiset | 18.1.2023 11:26
Tämä supervitamiini ehkäisee nopeasti yleistyvää syöpää
Uutiset | 16.1.2023 22:00
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Maailman vanhin ihminen kuollut – ensimmäinen tässä hurjassa iässä kuollut henkilö
Uutiset | 18.1.2023 8:34
Pienessä yhdysvaltalaiskolkassa saunottiin ja puhuttiin suomea vielä muutama vuosikymmen sitten – syrjitty suomalaisperintö on taas uudessa nousussa
Uutiset | 22.1.2023 21:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pariisin rauha poisti Yhdysvallat Vietnamista 50 vuotta sitten – sotiminen kuitenkin jatkui
Uutiset | 27.1.2023 21:30
Valkoisen talon mukaan Ukraina saa odottaa Yhdysvaltain lupaamia Abrams-taistelupanssarivaunuja vielä monta kuukautta
Uutiset | 27.1.2023 19:41
Ähtärin eläinpuisto alkaa valmistella pandojen palauttamista Kiinaan – ”Koemme jääneemme pandojen suojelun kanssa yksin”
Uutiset | 27.1.2023 19:07
Rikosoikeuden asiantuntija: Viestikoekeskus-tuomio ei rajoita sananvapautta uutisoida yhteiskunnan epäkohdista
Uutiset | 27.1.2023 18:13
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Pienessä yhdysvaltalaiskolkassa saunottiin ja puhuttiin suomea vielä muutama vuosikymmen sitten – syrjitty suomalaisperintö on taas uudessa nousussa
Uutiset | 22.1.2023 21:15
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
Venäläisalus hämmentää Havaijin edustalla
Uutiset | 22.1.2023 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vahvempaa tulevaisuuspolitiikkaa ja vähemmän somelumipyryjä
Mielipide | 26.1.2023 14:01
Suora sekaantuminen konfliktiin?
Mielipide | 26.1.2023 13:32
Ikääntyneistä on pidettävä huolta
Mielipide | 25.1.2023 11:53
Vahva aluepolitiikka luo työtä ja hyvinvointia Lappiin
Mielipide | 25.1.2023 11:46
Suomalainen maanviljelijä on uhanalainen!
Mielipide | 20.1.2023 9:48
Onko metsäopetus kääntymässä vikaraiteelle?
Mielipide | 20.1.2023 10:21
Vahva aluepolitiikka luo työtä ja hyvinvointia Lappiin
Mielipide | 25.1.2023 11:46
Maanomistajan vastuu tuulivoimalan purkamisesta
Mielipide | 27.11.2019 9:18

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ovaska: Suurnopeusradat jäihin, rahaa nykyisiin teihin ja ratoihin
Uutiset | 27.1.2023 16:35
Saarikko vastaa oppositiomanaajille ja kertoo, mitä keskusta tekisi seuraavassa hallituksessa
Uutiset | 27.1.2023 14:29
Korotukset lapsilisiin, omaishoitajien palkkioihin ja yksinelävien kotitalousvähennykseen – keskusta julkisti kymmenen vaalilupaustaan
Uutiset | 27.1.2023 14:15
Keskustalle täysi ehdokaslista Lapissa
Uutiset | 27.1.2023 9:09
Kärnä vaatii valtiota apuun Helsingin luonnon suojelemiseksi – ennallistaisi 1800-luvulla kuivatetun järven
Uutiset | 23.1.2023 15:14
Keskustanaisilta moitteet Kelalle – ”valtava isku ihmisille, jotka ovat saaneet muistisairausdiagnoosin”
Keskusta | 20.1.2023 10:56
Muistatko nämä iloiset kuvat? – Keskusta yllätti monet
Uutiset | 22.1.2023 22:00
Keskustalla Savo-Karjalassa täysi 15 ehdokkaan lista
Keskusta | 26.1.2023 13:38
  • Esimerkkisivu

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla Hyväksy tai muuttaa asetuksiasi tästä.

Evästeasetukset
Antti Mulari

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme Google Analytics -evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä ja mitata sivuston suorituskykyä.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)