Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan

14.5.2026 17:55
Lue lisää 
Kierrätys
Alkuperäisestä käytöstään poistuneiden vaatteiden ja kankaiden erilliskeräys on Suomessa vielä suhteellisen tuore ilmiö. (Kuva: Lehtikuva / Mikko Stig)

Suomalaiset ovat vaatteiden ja lakanoiden kierrättäjinä edelläkävijöitä – maltti on silti valttia poistotekstiilien lajittelussa

Kun kuluttaja haluaa luopua vanhoista tai itselleen sopimattomista tekstiileistä, on tärkeää tutustua tarkasti ohjeisiin. Kosteat ja homeiset kankaat vintin perältä kuuluvat energiajätteeseen, eivät kierrätykseen.
STT-Anna Pesonen-Smith 7.2.2022 17:34, muokattu 7.2.2022 18:06
a– a+
Kierrätys

Poistotekstiilien kierrätyksessä on edistytty isoin harppauksin Suomessa, vaikka alkuperäisestä käytöstään poistuneiden vaatteiden ja kankaiden erilliskeräys on meillä vielä suhteellisen tuore ilmiö, kertovat tekstiili- ja jätehuoltoalan asiantuntijat.

–  Tekstiilien kiertotalous on Suomessa hyvissä kantimissa. Olemme edelläkävijöitä, sanoo Suomen Tekstiili & Muoti ry:n johtava asiantuntija Satumaija Levón.

Tätä hän perustelee sillä, että jo yli 40 prosenttia kotitalouksien poistotekstiileistä päätyy erilliskeräykseen, joka on Suomessa vasta alkanut toden teolla. Valtakunnallinen velvoite erilliskeräyksestä ei ole edes vielä voimassa.

–  Esimerkiksi Ranskassa tekstiilien erilliskeräysvelvoite on ollut olemassa jo yli kymmenen vuotta ja siellä prosenttiosuus on samaa luokkaa, Levón vertaa.

Helsingin kaupungin ympäristötoimiala aloitti poistotekstiilien keräämisen kauppakeskuksissa viime kuussa. Suomessa poistotekstiilien keräystoiminnan aloitti edelläkävijänä Lounais-Suomen jätehuolto vuonna 2015. Sen jäljessä Suomen etelärannikolla kymmenen kunnallisen jätelaitoksen alueella oli poistotekstiilien keräys käynnissä viime vuoden loppuun mennessä.

–  Tämä tarkoitti yhteensä noin 3,2 miljoonaa suomalaista, joiden asuinalueella on poistotekstiilinkeräys, projektipäällikkö Marko Kokkonen Lounais-Suomen jätehuollosta kertoo.

Levónin kertoma havainto suomalaisten kierrätysinnokkuudesta ei kerro koko totuutta. Poistotekstiilien keräyslaatikoihin lipsahtaa nimittäin usein myös sinne kuulumattomia vaatekappaleita tai muita tekstiileitä.

Levón kertookin, että tuoreimman – tosin jo pari vuotta vanhan – tiedon mukaan jopa 60 prosenttia poistotekstiileistä päätyi energiajätteeksi eli poltettavaksi. Tieto on Levónin mukaan vuodelta 2019.

Parannettavaa olisi siis kotona tapahtuvassa seulontatyössä, sillä yksikin kostea, homeinen tai tuholaisten kansoittama kangaserä voi pilata saman keräyslaatikon oikein lajitellut tekstiilit. Kierrättäjältä vaaditaan siis innon lisäksi tarkkuutta.

Kunnallisella ja yksityisellä poistotekstiilien vastaanottajalla voi olla esimerkiksi eri vaatetyypeille omat ohjeensa. Tietyn vaatekaupan ja kunnallisen jätehuollon ohjeet voivat poiketa toisistaan niin, että jätehuollossa ei oteta vastaan vaikkapa sukkia ja alusvaatteita, kun taas kansainvälisen yrityksen liikkeessä ne hyväksytään. Myös vaatekappaleiden likaisuusasteesta voidaan ohjeistaa lajittelijaa eri tavoin eri vastaanottopaikoissa.

Tekstiilien kiertotalouden ja vastuullisuuden parissa työskentelevä asiantuntija Levón kehottaakin kotitalouksien lajittelijoita tutustumaan tarkkaan paikallisiin kierrätysmahdollisuuksiin ja myös selvittämään kussakin paikassa annetut ohjeet perusteellisesti.

Lounais-Suomen jätehuollon Kokkosen mukaan poistotekstiilien keräys on tärkeää erottaa hyväntekeväisyysjärjestöjen vaatekeräyksestä, joka on paljon vanhempi ilmiö. Hyväntekeväisyysjärjestöt keskittyvät käyttökelpoisten tekstiilien keräämiseen.

Kokkonen ohjeistaa osaltaan ihmisiä hankkiutumaan eroon vanhoista vaatteista ja tekstiileistä niin, että ensin erotellaan käyttökelpoiset vaatteet ja kankaat käyttökelvottomista.

–  Jos vaatteet ovat vaikkapa mystisesti kutistuneet vaatekaapissa, niin ensimmäisenä kannattaa tietenkin katsoa, ovatko ne käyttökelpoisia jollekulle toiselle. Uudelleenkäyttöön kelpaavat vaatteet suosittelemme myymään kirpputorilla tai lahjoittamaan eteenpäin.

Lounais-Suomen jätehuolto ylläpitää myös myymälää, johon päätyy esimerkiksi ihmisten keräykseen laittamia hyväkuntoisia lastenvaatteita. Ensisijaisesti puhtaat ja ehjät pitovaatteet sekä kankaat ohjeistetaan kuitenkin toimittamaan esimerkiksi hyväntekeväisyysmyymälöille.

Ympäristön kannalta paras tapa on säilyttää vaate samassa käytössä niin kauan kuin mahdollista, sanoo myös Levón.

–  Loppuun kuluneet eli nuhjaantuneet tai rikkinäiset vaatteet, joista puuttuu nappi tai vetoketju, tai joissa on reikiä, kuuluvat poistotekstiilinkeräykseen, Kokkonen jatkaa.

Vintin perällä vuosikymmeniä kostuneet ja homeelle haisevat kankaat Kokkonen ja Levón kehottavat lajittelemaan heti lähtöpisteessään energiajätteeseen.

Kokkonen ei näe, että vaikkapa vaatteiden tai muiden poistotekstiilien keräyslaatikoita tulisi lähiaikoina taloyhtiöiden jätekatoksiin.

–  Tekstiilijätettä syntyy niissä sen verran vähän, ettei kiinteistökohtaista keräystä saada kustannustehokkaaksi. Vajaita jäteastioita jouduttaisiin tyhjentämään parin viikon välein muun muassa kosteusongelman minimoimiseksi, Kokkonen toteaa.

Lisäksi haasteena on vielä poistotekstiileistä saatavan kierrätyskuidun käyttö. Tällä hetkellä poistotekstiilejä jo käsitellään kotimaassa, ja Paimioon avattiin syksyllä 2021 Pohjois-Euroopan suurin poistotekstiilin jalostuslaitos.

Kierrätyskuitua käytetään muun muassa eristeeksi ja akustiikkalevyihin. Kuidun hyödyntämiseksi selvitetään Suomen Tekstiili & Muoti ry:n mukaan jatkuvasti uusia käyttömahdollisuuksia.

–  Keräykseen ja lajitteluun on panostettu vuosia. Seuraava pullonkaula on ratkaista, kuka käyttää kierrätyskuitua. Käyttökohteita täytyy olla, ja tämä on seuraava kehityskohde Suomessa, Levón sanoo.

–  Vaikka tekstiilien kiertotalous on kehittynyt harppauksin viime vuosien aikana, ei ole vielä arkipäivää, että meidän vanhat vaatteemme kiertäisivät uusiksi vaatteiksi suljetussa kierrossa, Levón kertoo.

Jos siis kuluttaja vie poistotekstiileitä keräävään vaateliikkeeseen omia kuluneita housujaan ja sukkiaan ja menee puolen vuoden päästä samaan putiikkiin ostoksille, henkarissa ei välttämättä roiku niistä tehty uusi kierrätysvaate.

–  Todennäköisesti kansainvälisistä liikkeistä tuotteet päätyvät isoihin lajittelukeskuksiin Eurooppaan. Esimerkiksi Keski-Euroopassa autoteollisuus käyttää kierrätettyä materiaalia.

Kunnalliseen jätehuoltoon toimitetut poistotekstiilit jäävät puolestaan kotimaahan jatkokäsittelyyn. Lounais-Suomen jätehuollon Kokkonen sanoo, että poistotekstiilien keräys on tarkoitus saada hallitusti laajennettua valtakunnalliseksi tämän vuoden aikana. Koko Suomen kattava velvoite poistotekstiilien erilliskeräyksestä tulee voimaan ensi vuoden alusta.

Lue myös

Hus toimii normaalisti aamun drooniuhasta huolimatta

Husin sairaalat toimivat normaalisti aamun drooniuhasta huolimatta. Hus kertoo, että yksittäisiä poikkeuksia lukuun ottamatta...
15.5.2026 12:06

Puolustusvoimat: Ei ole havaintoa, että Suomen alueelle olisi harhautunut lennokkeja

Helsingin ilmatila suljettiin väliaikaisesti aamuyöllä, jotta mahdollisiin droonien torjuntatoimenpiteisiin saataisiin enemmän ilmatilaa.
15.5.2026 11:58

Orpo: Uusi tekstiviestipohjainen hälytysjärjestelmä on saatava toimimaan viivästyksettä

Pääministerin mukaan ensiviestintä jätti useita kysymyksiä auki, tilanne syytä perata
15.5.2026 11:45

Aihetunnisteet

kierrätys Kotimaa tekstiili

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Tutkimus: Nämä kaksi ruokavaliomuutosta voivat hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 12.5.2026 22:18
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Hus toimii normaalisti aamun drooniuhasta huolimatta
Uutiset | 15.5.2026 12:06
Puolustusvoimat: Ei ole havaintoa, että Suomen alueelle olisi harhautunut lennokkeja
Uutiset | 15.5.2026 11:58
Orpo: Uusi tekstiviestipohjainen hälytysjärjestelmä on saatava toimimaan viivästyksettä
Uutiset | 15.5.2026 11:45
IL: Puolustusvoimilla ei havaintoja drooneista
Uutiset | 15.5.2026 10:53
Stubb osallistuu Euroopan ja Persianlahden maiden foorumiin Kreikassa
Uutiset | 15.5.2026 10:34
Vaaratiedote annettiin varotoimenpiteenä, sanoo sisäministeriön pelastusylijohtaja
Uutiset | 15.5.2026 10:31
Trump lähti Kiinasta paluumatkalle – Sanoi Xin tarjonneen apua Hormuzinsalmen avaamiseen
Uutiset | 15.5.2026 10:28
Keskustan Räsänen vaatii: Vaaratiedottaminen on saatava viipymättä ajan tasalle
Uutiset | 15.5.2026 9:38
Siponen: Hanhiongelman ratkaisemiseen pitää saada keinoja – ”Räjähtänyt käsiin”
Uutiset | 15.5.2026 9:25
Venäjä kertoo Ukrainan tehneen viime yönä massiivisen drooni-iskujen sarjan
Uutiset | 15.5.2026 9:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 18:00
Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hus toimii normaalisti aamun drooniuhasta huolimatta
Uutiset | 15.5.2026 12:06
Puolustusvoimat: Ei ole havaintoa, että Suomen alueelle olisi harhautunut lennokkeja
Uutiset | 15.5.2026 11:58
Orpo: Uusi tekstiviestipohjainen hälytysjärjestelmä on saatava toimimaan viivästyksettä
Uutiset | 15.5.2026 11:45
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ikäihmisten hoito kriisissä – onko meillä varaa jatkaa näin?
Mielipide | 15.5.2026 12:04
Lukijalta: Sote-alan IT-järjestelmät ratkaisevat suomalaisen terveydenhuollon tulevaisuuden
Mielipide | 15.5.2026 11:12
Lukijalta: Turhaa paisuttelua
Mielipide | 15.5.2026 11:04
Lukijalta: Elämän merkitystä maaseudusta
Mielipide | 13.5.2026 14:40
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Suomi ei nouse ilman lapsia
Mielipide | 12.5.2026 9:21
Onko kaikki hyvin edustajalla?
Mielipide | 23.10.2024 10:38
Lukijalta: Eläkekatto ei ratkaise talouden ongelmia
Mielipide | 11.5.2026 14:06

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Räsänen vaatii: Vaaratiedottaminen on saatava viipymättä ajan tasalle
Uutiset | 15.5.2026 9:38
Siponen: Hanhiongelman ratkaisemiseen pitää saada keinoja – ”Räjähtänyt käsiin”
Uutiset | 15.5.2026 9:25
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste