Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hallituksen veropäätökset vaarantavat investoinnit ja työpaikat, sanoo ex-ministeri Lintilä

16.3.2026 11:07
Lue lisää 
Talous
Suomen elpymissuunnitelman hyväksyminen EU-tasolla menee alkusyksyyn, arvioi valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.). Saarikko kuvattuna eilen torstaina euroryhmän kokouksessa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Suomen elpymissuunnitelman hyväksyminen EU-tasolla menee alkusyksyyn, Saarikko sanoo

EU-komissio on näyttänyt tällä viikolla vihreää valoa ensimmäisille suunnitelmille EU:n elpymispaketista saatavien rahojen käytöstä.
STT-Heta Hassinen 18.6.2021 17:34, muokattu 18.6.2021 19:00
a– a+
Talous

Suomen elpymissuunnitelman hyväksyminen EU-tasolla menee alkusyksyyn, arvioi valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.). Suomen suunnitelma EU:n elpymispaketista saatavien rahojen käytöstä on tällä hetkellä komission käsittelyssä.

Komissio on antanut tällä viikolla ensimmäisiä suosituksia eri EU-maiden elpymissuunnitelmien hyväksymisestä. Vihreää valoa on näytetty esimerkiksi Portugalin, Espanjan ja Kreikan suunnitelmille.

Suunnitelmia käsitellään vielä EU-maiden valtiovarainministerien kokouksessa. Suomen suunnitelman hyväksyntä ei Saarikon mukaan ennätä seuraavaan kokoukseen, joka järjestetään heinäkuussa. Täten hyväksyminen menee alkusyksyyn.

Hyväksymisaikataulu ei viivästytä elpymissuunnitelman toteuttamista Suomessa, koska ensimmäiset toimet laitetaan liikkeelle kansallisella rahoituksella ja maksatus niihin saadaan EU:lta myöhemmin. Tuoreimpaan lisätalousarvioon on jo sisällytetty elpymissuunnitelman teemoihin liittyvää rahanjakoa.

–  Kansalliset päätökset on tältä osin laitettu jo liikkeelle, Saarikko totesi perjantaina.

Saarikko osallistui perjantaina ensimmäiseen EU-valtiovarainministerikokoukseensa Luxemburgissa. Kokousta edelsi torstaina euroryhmän kokous, jossa Saarikko oli myös läsnä.

Käytäväkeskusteluissa kiinnostus on Saarikon mukaan kääntymässä jo siihen, miten EU:n budjettisääntöjä ja talouskuria tulisi uudistaa, kun koronaviruspandemia aikanaan hellittää.

Virallinen keskustelu aiheesta ei ole vielä alkanut, mutta Itävalta kutsui jo talouslinjausten kannalta samanmielisiä maita epävirallisen tapaamiseen kokouksen yhteydessä pohtimaan tulevaa uudistusta.

Suomikin oli kutsuttu mukaan, mutta Saarikko ei osallistunut tapaamiseen, koska Suomessa ei ole linjattu vielä kantaa sääntöuudistukseen.

Saarikko näkee, että keskustelussa EU:n tulevasta talouskurista on paljon samoja aineksia kuin keskustelussa, jota käytiin Suomessa keväällä hallituksen kehysriihen yhteydessä.

–  Elvyttämisen, velkaantumisen, kehysten ja rakenneuudistusten ja niiden tarpeellisuuden ristipainetta. Siis sitä, mitä koronasumusta valoon siirtyminen oikeasti vaatii, Saarikko pohti.

Pandemian vuoksi EU:n budjettisääntöjä on höllennetty, mikä on mahdollistanut jäsenmaille poikkeamisen julkisen talouden vaatimuksista. Komissio on arvioinut, että budjettisääntöihin palataan vasta vuonna 2023.

Tavallisina aikoina EU:n vakaus- ja kasvusopimus määräisi jäsenmaita esimerkiksi pitämään julkisen talouden alijäämän korkeintaan kolmessa prosentissa ja julkisen talouden velan 60 prosentissa bruttokansantuotteesta.

Sääntöjen päivitystä oltiin aloittelemassa jo aiemmin, mutta työ keskeytyi, kun koronakriisi rantautui Eurooppaan viime vuonna.

Saarikko arvioi, että Suomi tulee pitämään esillä sääntöjen yksinkertaistamisen tärkeyttä. Hallituksen EU-selonteossa on linjattu, ettei EU-perussopimuksia pitäisi muuttaa, joten Suomi tulee todennäköisesti kannattamaan sitä, että perussopimuksissa mainituista alijäämä- ja velkasäännöistä pidetään kiinni jatkossakin.

Juttua täydennetty klo. 18.59.

Lue myös

Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: "En halua lietsoa pelkoa, mutta…"

Kuolaaminen nukkuessa saattaa olla merkki vakavasta unihäiriöstä tai jopa Parkinsonin taudin kaltaisesta neurologisesta...
16.3.2026 23:15

EU-johtajalta raju Putin-väite: "Kukaan ei uskalla sanoa ääneen"

Belgian pääministeri Bart De Wever sanoo, että EU:n on ”normalisoitava suhteet Venäjään” edullisen...
16.3.2026 23:02

Joka kymmenes lähtee rattiin liian sairaana

Suomalaiset eivät periaatteessa hyväksy sairaana ajamista, mutta moni toimii käytännössä toisin. Joka kymmenes...
16.3.2026 22:29

Aihetunnisteet

elpymispaketti Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Joka kymmenes lähtee rattiin liian sairaana
Uutiset | 16.3.2026 22:29
Legenda väläyttää jymypaukkua: Armand Duplantis juoksemaan viestiä – ”Ei ole mahdotonta”
Uutiset | 16.3.2026 21:31
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Trump vaati jälleen liittolaisia mukaan avaamaan Hormuzinsalmea
Uutiset | 16.3.2026 18:56
Valtonen: Erimielisyydet Hormuzinsalmen operaatiosta tuskin johtavat Yhdysvaltojen vetäytymiseen Natosta
Uutiset | 16.3.2026 18:35
Iranin vallankumouskaarti uhkaa iskeä yhdysvaltalaisyrityksiin Persianlahdella
Uutiset | 16.3.2026 18:31
Valkoisen talon kansliapäälliköllä todettu syöpä
Uutiset | 16.3.2026 18:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Joka kymmenes lähtee rattiin liian sairaana
Uutiset | 16.3.2026 22:29
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Kadonneet, vai kadotetut äänestäjät?
Mielipide | 16.3.2026 14:57
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25
Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa
Mielipide | 10.3.2026 13:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste