Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Suomalaiset heräsivät – varautumisessa tapahtui merkittävä muutos

28.10.2025 21:11
Lue lisää 
Kotimaa
Suomessa tuotettuun väkivaltaiseen lasten hyväksikäyttömateriaaliin liittyvää vyyhtiä alettiin käsitellä Etelä-Pohjamaan käräjäoikeudessa Seinäjoella 10. marraskuuta. (Kuva: Lehtikuva / Timo Aalto)

Suomalaismiesten hyväksikäyttöringin 59-vuotiaalle päätekijälle liki kahdeksan vuotta vankeutta – huumasi teinipojat ja välitti hyväksikäyttöjä suorana nettiin

Päätekijä tuomittiin 11 rikoksesta. Kaksi muuta miestä tuomittiin tämän kanssa tehdystä törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
STT-Jecaterina Mantsinen 22.12.2020 12:39, muokattu 22.12.2020 13:32
a– a+
Kotimaa

Keskusrikospoliisin paljastaman suomalaismiesten hyväksikäyttöringin päätekijä on tuomittu Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudessa seitsemän vuoden ja kymmenen kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen.

59-vuotias mies tuomittiin yhteensä 11 rikoksesta, muun muassa kahdesta törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, törkeästä raiskauksesta sekä sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän materiaalin hallussapidosta ja levittämisestä.

Oikeuden mukaan mies kutsui lapsia kotiinsa, tarjosi heille päihteitä ja teki heille eri tavoin seksuaalista väkivaltaa. Mies muun muassa raiskasi vahvassa humalassa olleen pojan ja kuvasi tuntien ajan huumattuun teinipoikaan kohdistuvaa hyväksikäyttöä. Rikoksiin liittyy metamfetamiinin polttaminen ja hyväksikäyttöjen välittäminen videopuhelun välityksellä muille miehille.

Myös kaksi muuta miestä tuomittiin jutussa. Toinen tekijä, 44-vuotias mies, sai neljän vuoden ehdottoman vankeusrangaistuksen törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapidosta ja kolmas, 51-vuotias mies vuoden ja kahden kuukauden ehdollisen vankeusrangaistuksen törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

Tuomiosta käy ilmi, että päätekijän luona vieraili 2000-luvun lopulla ja 2010-luvun alussa kouluikäisiä lapsia. Ainakin osan kanssa hän oli tekemisissä usean vuoden ajan.

Uhrit kertoivat oikeudessa miehen tarjonneen heille erilaisia töitä, mistä tämä maksaisi palkkana rahaa tai päihteitä. Tuomion mukaan mies näytti luonaan vierailleille lapsille pornoa ja kuvasi heitä.

Yksi uhreista oli tuttavuuden alkaessa kahdeksanvuotias. Hän kertoi tehneensä miehen luona pihatöitä ja saaneensa rahaa. Mies oli uhrin mukaan myös tarjonnut alkoholia.

Oikeuden mukaan mies kohdisti poikaan seksuaalista väkivaltaa tämän ollessa 14-vuotias. Poika oli sanonut vanhemmilleen menevänsä kaverinsa luokse yöksi, mutta todellisuudessa meni miehen luo. Illan aikana uhri kertoi juoneensa kymmenen olutta ja viinashotteja ja sammuneensa miehen sängylle. Aamulla hän heräsi alasti. Oikeuden mukaan mies oli ottanut pojasta nukkumisen aikana kuvia.

Toisella kerralla miehen luona ollessaan uhri kertoi juoneensa taas paljon alkoholia. Mies oli laittanut web-kameran päälle ja alkanut kosketella poikaa ja lopulta raiskannut tämän sohvalla, tuomiossa sanotaan. Raiskauksesta oli todisteena miehen kuvaamaa materiaalia.

Oikeuden mukaan päätekijä hyväksikäytti toista 14-vuotiasta poikaa kahden muun miehen kanssa usealla eri kerralla. Uhrille annettiin metamfetamiinia ja Viagraa tai muuta potenssilääkettä. Oikeuden mukaan metamfetamiinin antamisesta todistivat muun muassa uhrin seuraavana päivänä kärsimät vieroitusoireet.

Miehet muun muassa koskettelivat uhria ja laittoivat tämän peniksen suuhunsa. Seksuaalinen toiminta kesti useita tunteja, uhrin mukaan 8–10 tuntia eli koko yön. Miehillä oli auki Zoom-videopuhelu, jonka välityksellä useat ihmiset seurasivat tapahtumia. Oikeus katsoi, että videolähetystä seurattiin ulkomailta.

–  Videomateriaalista ilmenee, että vastaajat ja asianomistaja seksuaalista toimintaa harjoittaessaan vaihtavat puhekieleksi englannin, mikä seikka vahvasti viittaa siihen, että pyritään käyttämään kieltä, jota myös tilannetta seuraava henkilö tai henkilöt pystyvät ymmärtämään.

Päätekijä on toiminut matkailuyrittäjänä Lapissa ja Etelä-Pohjanmaalla.

Esimerkiksi vuosina 2013–2014 mies vuokrasi Etelä-Pohjanmaalla lomamökkiä, jonka sivuilla hän kertoi tarjoavansa myös koiravaljakko- ja patikkaretkiä.

Matkailutoiminnan lisäksi miehellä on ollut tulostetuotteisiin erikoistunut firma Uudellamaalla. Ainakin viime vuonna rikosepäilyn tultua julki miehellä oli osoite Lapissa pienellä paikkakunnalla lähellä Norjan rajaa.

Oikeudessa mies kertoi saaneensa uhkauksia ja joutuneensa muuttamaan toiselle paikkakunnalle.

44-vuotiaalla miehellä on ollut osoite Vaasassa. Ehdolliseen vankeuteen tuomittu 51-vuotias mies on asunut Espoossa ja työskennellyt siellä toimistoesimiehenä.

59-vuotias päätekijä tuomittiin viime kuussa 51-vuotiaan tuomitun kanssa Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa vankeuteen kuusivuotiaiden lasten hyväksikäytöstä. Tuomion perusteella uhreja oli kaksi ja kumpikin tuomituista kohdisti seksuaalista väkivaltaa kumpaankin uhriin. Syytteissä oli kyse saman KRP-tutkinnan toisesta haarasta.

Molemmat tuomittiin vuoden ja kahdeksan kuukauden ehdottomiin vankeusrangaistuksiin kahdesta törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Rikokset tapahtuivat Espoossa kesäkuussa vuonna 2007.

Tuomio määrättiin salaiseksi suurelta osin, eikä siitä käy ilmi, mitä teot tarkalleen olivat. Oikeus kuitenkin totesi, että hyväksikäytöt olivat luonteeltaan ja tekotavaltaan niin paheksuttavia, että niitä voidaan pitää kokonaisuudessaan törkeinä.

Lue myös

Käräjäoikeus tuomitsi "Enona" tunnetun miehen seksuaalirikoksista 13 vuoden vankeuteen, uhrit pääosin alaikäisiä

Oikeuden mukaan mies käytti hyväkseen päihtyneiden nuorten avutonta tilaa. Vakavin teko oli noin kaksi vuotta jatkunut teinitytön säännöllinen hyväksikäyttö.
22.12.2020 13:03

Aihetunnisteet

hyväksikäyttö rikos seksuaalirikos

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03
Keski-Suomessa kadoksissa olleet nuoret löytyivät
Uutiset | 28.10.2025 12:48
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
DNA-tutkimus paljasti: Nämä bakteerit tuhosivat Napoleonin armeijan
Uutiset | 28.10.2025 5:37
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
Ongelmallinen tapa kasvaa hurjaa vauhtia – ”Tilanne on kestämätön”
Uutiset | 28.10.2025 21:35
Maan magneettikentässä outo heikkenemä
Uutiset | 28.10.2025 23:45
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03
Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
Aie maatalouden alasajosta saa täystyrmäyksen – kansanedustaja ihmettelee, kuinka professori unohti huoltovarmuuden
Uutiset | 22.10.2025 13:24
Poliiseilta kovaa puhetta: ”Jos haluat rauhaa, valmistaudu sotaan”
Uutiset | 24.10.2025 13:14
Historia | Ceausescun pakkomielteen yllättävä seuraus: Savukemerkistä tuli Romaniassa kaikkivoipa pimeä valuutta
Uutiset | 20.10.2025 21:05
Vieraslaji hämmästyttää Virossa – metsästäjät liikkeellä
Uutiset | 23.10.2025 1:32
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35

Uusimmat

Huumekuolemien määrä väheni viime vuonna, kertoo Tilastokeskus
Uutiset | 29.10.2025 8:12
Pohjois-Korea testasi ohjuksia Trumpin Etelä-Korean-vierailun kynnyksellä
Uutiset | 29.10.2025 8:10
Trump vaikuttaa myöntävän, ettei voi pyrkiä enää kolmannelle presidenttikaudelle
Uutiset | 29.10.2025 8:08
Gazan viranomaiset: Israelin tuoreet iskut surmanneet ainakin 30 ihmistä Gazassa
Uutiset | 29.10.2025 7:34
Raportti: Hyvätuloisten ostovoima kasvaa, yksinhuoltajien heikkenee
Uutiset | 29.10.2025 0:02
Maan magneettikentässä outo heikkenemä
Uutiset | 28.10.2025 23:45
Millaisessa huoneessa nukut? Se vaikuttaa yllättävän paljon terveyteen, kertoo tutkimus
Uutiset | 28.10.2025 22:30
Kurkistusaukko ikkunassa ei riitä – moni autoilija ottaa silti riskin
Uutiset | 28.10.2025 22:16
Tutkimus: Lisääntymisikäisillä naisilla yllättävä mieshormoniuhka
Uutiset | 28.10.2025 22:00
Yritysjohtaja aikoo rakentaa kristillisen tekoälyn – ”Toinen Gutenbergin hetki”
Uutiset | 28.10.2025 21:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
Päätoimittajalta | Loikka imagokisassa – mikä keskustan tyylissä puhuttelee?
Uutiset | 21.10.2025 17:16
Mistä uusi suunta? – Keskustassa käynnissä massiivinen voimainponnistus
Uutiset | 19.10.2025 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huumekuolemien määrä väheni viime vuonna, kertoo Tilastokeskus
Uutiset | 29.10.2025 8:12
Pohjois-Korea testasi ohjuksia Trumpin Etelä-Korean-vierailun kynnyksellä
Uutiset | 29.10.2025 8:10
Trump vaikuttaa myöntävän, ettei voi pyrkiä enää kolmannelle presidenttikaudelle
Uutiset | 29.10.2025 8:08
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Uudenmaan piirin puheenjohtajakisa
Mielipide | 28.10.2025 13:12
Lukijalta: Mikä on kohtuullista, kun mikään ei riitä?
Mielipide | 28.10.2025 13:07
Lukijalta: Uudenmaan piirin puheenjohtajakisa
Mielipide | 27.10.2025 13:16
Lukijalta: Sote-ala ei kaipaa lisää epävarmuutta – raskaussyrjintä iso ongelma jo nyt
Mielipide | 27.10.2025 11:28
Lukijalta: Hoitajien oikeudet on turvattava – vastuu ja velvollisuus näkyviin palkassa
Mielipide | 23.10.2025 11:47
Lukijalta: Palveluverkkoesityksen järjettömyys uhkaa koko maakunnan tasa-arvoa
Mielipide | 24.10.2025 10:29
Vastine vastineelle: Kelan terapia ei ole ongelmaton menestystarina
Mielipide | 20.10.2025 16:21
Lukijalta: Uudenmaan piirin puheenjohtajakisa
Mielipide | 27.10.2025 13:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Osa maahanmuuton kiristyksistä voi osua ihan kohdilleen” – keskustanuorilta yllättäviä kehuja, mutta myös kovia moitteita maan hallitukselle
Uutiset | 27.10.2025 15:03
Milla Veteläisestä keskustanuorten puheenjohtaja
Uutiset | 26.10.2025 13:19
”Se on hallituksen vika, muistakaa se” – keskustanuorilla huolta palveluista, terveydestä ja tekoälystä
Uutiset | 25.10.2025 18:25
Kaikkonen esittää isoa uudistusta peruskouluun
Uutiset | 23.10.2025 10:35
Ammattilaiset tyrmistyneitä: ”Krooninen aliarvostus”
Uutiset | 23.10.2025 12:36
Milla Veteläisestä keskustanuorten puheenjohtaja
Uutiset | 26.10.2025 13:19
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste