Keskusta haastaa ja tarjoaa vaihtoehdon
Vaaleihin on kuusi kuukautta.
Helsingin Sanomien gallup kertoo, että Keskusta on 1,5 prosentin päässä perussuomalaisista ja 2,4 prosentin päässä kokoomuksesta.
Iskuetäisyydellä ollaan. Kyseessä on tämän vaalikauden kapein kaula kolmen puolueen välillä.
Riitelevässä oikeistokaksikossa kannattaa miettiä suomalaisten vaalituomiota ja keskustalaisten kirivaihdetta. Emme nimittäin aio tyytyä nykyiseen. Me haastamme ja tarjoamme tilalle rakentavan vaihtoehdon.
Orpon hallitus on näyttönsä antanut. Suomi-laiva piti kääntää, mutta komentosillalla näyttää olevan käynnissä nyrkkitappelu. Uutiset työttömyystilanteen synkkyydestä ja lähipalvelujen karsimisesta kertovat, minne paatti on ajelehtinut.
Riitelevä hallitus ei onnistu vastaamaan edes ihmisten arkihuoliin. Yhtään paremmin ei suorita poliittinen vasemmistokaan. Kuvitellaanko sosialidemokraateissa ja vasemmistoliitossa aidosti, että kuoliaaksi verottamalla Suomi pelastuu.
Keskusta kertoi eilen ison tavoitteen: haluamme sähkön hintapiikit historiaan. Esitämme muun muassa kotitalouksien sähköveron poistamista suomalaisilta, datakeskusten verotuksen kiristämistä sekä erityistä pakkaspuskuria. Puskuri koottaisiin keräämällä datakeskuksilta maksuja.
Vaalien iso kysymys on, jatketaanko nykymenolla vai pystyykö Suomi parempaan. Keskustan vastaus on, että kyllä pystyy.
Pysykää kuulolla.