Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Pienydinvoimalat mahdollistava ydinenergialain kokonaisuudistus eduskuntaan

12.3.2026 15:08
Lue lisää 
Ilmastokokous
Tulvan peittämiä taloja Manilan pohjoispuolella Filippiineillä maanantaina. (Kuva: John Dimain / AFP / Lehtikuva)

YK:n pakolaisjärjestö vaatii toimia – miljoonat ihmiset ovat pakolaisuuden ja sään ääri-ilmiöiden noidankehässä

Suurin osa kotinsa väkivallan vuoksi jättäneistä asuu maissa, joissa riski ilmaston aiheuttamille vaaroille on korkea tai äärimmäisen korkea.
STT 10.11.2025 8:04, muokattu 10.11.2025 16:59
a– a+
Ilmastokokous

Miljoonat pakolaiset ovat joutuneet konfliktin ja ilmaston ääri-ilmiöiden noidankehään, varoittaa YK:n pakolaisjärjestö UNHCR tuoreessa raportissaan.

Raportin mukaan ne paikat, joissa majailee nyt lähes puolet kotinsa väkivallan vuoksi jättäneistä ihmisistä, saattavat 15 vuoden kuluessa olla erittäin alttiita ilmaston ääri-ilmiöille.

Raportissa huomautetaan, että ilmaston ääri-ilmiöt lisäävät humanitaarisen avun tarvetta ja vaaraa joutua toistuvasti pakenemaan.

Kuluvan vuoden puolivälissä noin 117 miljoonaa ihmistä eli UNHCR:n mukaan pakolaisena tai siirtolaisena sodan, väkivallan tai vainon vuoksi. Heistä kolme neljäsosaa asuu maissa, joissa riski ilmaston aiheuttamille vaaroille on korkea tai äärimmäisen korkea.

Kymmenen viime vuoden aikana säähän liittyvät katastrofit ovat ajaneet noin 250 miljoonaa ihmistä maiden sisäisiksi pakolaisiksi, mikä tarkoittaa vajaata 70 000:ta ihmistä per päivä.

UNHCR vetoaa COP30-ilmastokokoukseen rahoituksen saamiseksi kaikkein haavoittuvimmassa asemassa oleville ihmisille.

YK:n pakolaisasiain päävaltuutettu Filippo Grandi sanoo lausunnossaan, että äärimmäiset sääilmiöt tuhoavat koteja ja elinkeinoja sekä pakottavat jo väkivaltaa paenneet perheet pakenemaan uudelleen.

– Nämä ihmiset ovat jo kärsineet valtavia menetyksiä, ja nyt he kohtaavat samoja koettelemuksia ja hävitystä uudelleen. Kova kuivuus, tappavat tulvat ja ennätykselliset lämpöaallot osuvat muun muassa heihin kaikista pahimmin, mutta heillä on vähiten resursseja toipua.

Ilmastoon liittyville vaaroille äärimmäisen alttiiden maiden määrän ennustetaan nousevan kolmesta 65:een vuoteen 2040 mennessä.

UNHCR kertoo, että vuoteen 2050 mennessä 15 kuuminta pakolaisleiriä maailmassa saattaa kärsiä lähes 200:sta vaarallisen kuumasta päivästä vuodessa. Monet paikat muuttuvat todennäköisesti asuinkelvottomiksi äärimmäisen kuumuuden ja korkean ilmankosteuden vuoksi.

Presidentti Donald Trumpin valtakaudella Yhdysvallat on tehnyt merkittäviä leikkauksia ulkomaanapuunsa. Aiemmin yli 40 prosenttia UNHCR:n budjetista tuli Yhdysvalloilta.

Myös monet muut lahjoittajamaat ovat leikanneet rahoitusta.

Grandin mukaan leikkaukset rajoittavat merkittävästi UNHCR:n mahdollisuuksia suojella pakolaisia ja kotinsa jättäneitä perheitä sään ääri-ilmiöiltä. Hän penääkin Brasilian COP30-ilmastokokoukselta rahoitusta jo valmiiksi reunalla eläville ihmisille.

– Tämän COP-kokouksen on tarjottava oikeita toimia, ei tyhjiä lupauksia, Grandi sanoo.

UNHCR katsoo raportissaan, että kestävä rahoitus ympäristönsuojelulle voi luoda työpaikkoja ja parantaa paikallista sopeutumista ilmastonmuutokseen paikoissa, joissa ekosysteemit heikkenevät ja joissa asuu paljon pakolaisia.

Lue myös

Maailman maat kokoontuvat tänään alkavaan ilmastokokoukseen

COP30-kokouksen keskiöön ovat nousseet maiden uudet päästövähennyssitoumukset.
10.11.2025 2:01

YK-kokouksessa määrä sopia ilmastonmuutokseen sopeutumista – asiantuntija kuvailee agendaa vähäiseksi

YK:n ilmastosopimuksen vuosittainen osapuolikokous COP30 alkaa maanantaina Brasilian Belemissä. Kokouksen neuvotteluagenda on hyvinkin...
8.11.2025 12:04

"Ilmaston lämpeneminen kiihtyy, ja sen seuraukset näkyvät kaikkialla" – tuore raportti antaa taas huolestuttavan viestin

WMO:n raportin mukaan tästä vuodesta on tulossa yksi mittaushistorian lämpimimmistä
6.11.2025 16:24

Aihetunnisteet

ilmastokokous Ilmastonmuutos pakolaisuus Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Valiokunta vaatii loppua dieselautojen pakkasongelmille – Ministeri Ranteelta peräänkuulutetaan toimia
Uutiset | 11.3.2026 16:30
Lähes kaikilla yli nelikymppisillä on tämä poikkeama, vaikka se ei oirehtisi mitenkään
Uutiset | 11.3.2026 21:31
Yhdysvallat varoittaa voivansa iskeä Iranin satamiin Hormuzinsalmella – Kehottaa siviilejä poistumaan
Uutiset | 11.3.2026 18:18
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Trans-Europ-Express toi bisneksen ja politiikan kiskojen päälle – futuristisissa luksusjunissa rakennettiin uutta Eurooppaa
Uutiset | 12.3.2026 21:20
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
Keskusta tiukkasi syytä elintarvikemarkkinalain viivästymiselle – Essayahilta outo selitys
Uutiset | 12.3.2026 18:34
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Marttinen ei peruuta kiisteltyä määräaikaisuuslakia – ”Aivan äärimmäisen typerää, yksiselitteisen typerää”
Uutiset | 12.3.2026 18:01
Sote-valiokunta taas ilmiriidassa – Hallitus haluaa runnoa lakiesityksen väkisin läpi
Uutiset | 12.3.2026 17:52
Suomalaisten hakijoiden määrä moninkertaistui EU:n tärkeimmässä virkamieskilpailussa
Uutiset | 12.3.2026 17:45
Suomalaiset rauhanturvaajat pysyttelivät suojissa Libanonissa iskujen jatkuessa – Unifil: Varasuunnitelmia on valmiina
Uutiset | 12.3.2026 17:42
Israel laajensi evakuointikehotusaluetta Etelä-Libanonissa
Uutiset | 12.3.2026 17:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Trans-Europ-Express toi bisneksen ja politiikan kiskojen päälle – futuristisissa luksusjunissa rakennettiin uutta Eurooppaa
Uutiset | 12.3.2026 21:20
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste