Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous
Naudan jauheliha on edelleen monille kaupoille merkittävä sisäänvetotuote, jolla houkutellaan asiakkaita omaan myymälään. Suomea vaivasi etenkin alkuvuodesta jauhelihapula. (Kuva: Lehtikuva / Emmi Korhonen)

Jauhelihapulan taustalla saattaa olla hamstraustakin – hinnan nousu voi tuoda tasapainoa

”Ei ole väliä, kuinka korkea hinta on, kunhan se on alempi kuin kilpailijan”
STT-Elina Korkee 16.5.2025 15:10, muokattu 16.5.2025 15:35
a– a+
Talous

Suomea alkuvuonna vaivanneen jauhelihapulan taustalla saattaa vaikuttaa myös hamstraus, arvioi Elintarviketeollisuusliiton ekonomisti Bate Ismail. Hän huomautti, että naudanlihan hinta on alkuvuonna jo jonkin verran noussut.

– Ei ole mitään tilastoa. Ei voi varmuudella sanoa, onko hamstraus ilmiö. Väitän kuitenkin, että puheessa jauhelihapulasta on myös liioittelua, Ismail sanoi Elintarviketeollisuusliiton (ETL) mediatilaisuudessa perjantaina.

Naudan jauheliha on edelleen monille kaupoille merkittävä sisäänvetotuote, jolla houkutellaan asiakkaita omaan myymälään.

– Hintataso ei ole se houkuttelevuus. Ei ole väliä, kuinka korkea hinta on, kunhan se on alempi kuin kilpailijan, selvitti Ismail.

Toisaalta jos naudan jauheliha maksaa tarjouksessakin enemmän kuin vieressä myytävä broilerin jauheliha, ostaja saattaa valita broilerin.

Myös tutkimusjohtaja Sari Forsman-Hugg Pellervon taloustutkimuksesta PTT:stä pitää mahdollisena, että hamstrauksella on jokin osuus jauhelihapulan taustalla. Hamstraus osaltaan ylläpitää ja pitkittää pulaa, hän totesi.

– En sano, että kaikki toimisivat näin, Forsman-Hugg sanoi STT:n haastattelussa.

Elintarviketeollisuusliiton perjantaina julkistaman talouskatsauksen mukaan suomalaiset ovat edelleen ruokaostoksilla varovaisia kuluttajia, vaikka luottamus talouteen onkin hitaasti vahvistumassa. Ruokakoriin valitaan edullisimpia vaihtoehtoja, tarjoukset hyödynnetään tarkasti, ja ruokahävikkiäkin pyritään vähentämään.

Osa tarkkaa taloudenpitoa on ETL:n mukaan se, että uskollisuus tietylle kauppaketjulle on vähentynyt: ruokakauppaan mennään entistä enemmän tarjousten perässä. Lisäksi tarjoushintojen ja perushyllyhintojen ero on kasvanut.

Tilastokeskuksen mukaan naudanliha oli huhtikuussa hiukan alle kuusi prosenttia kalliimpaa kuin viime vuoden huhtikuussa ja 1,8 prosenttia kalliimpaa kuin maaliskuussa.

Hintatilastossa on mukana kaikki naudanliha, eikä jauhelihaa ole eritelty erikseen. Ekonomisti Ismailin mukaan muusta naudanlihasta kuin jauhelihasta ei ole näkynyt pulaa.

Naudanliha kallistui Suomessa rajusti vuonna 2022, ja myös sen kulutus väheni. Taustalla oli muun muassa Venäjän hyökkäys Ukrainaan ja siitä seurannut lannoitteiden, polttoaineiden ja rehun hintojen nousu. Viime vuonna naudanlihan kulutus kääntyi pitkästä aikaa noin neljän prosentin nousuun.

– Kysynnän ja tarjonnan tasapainon näkökulmasta hinnalla kannattaisi reagoida, koska kotimaista tuotantoa ei pystytä lisäämään lyhyellä aikavälillä. Mutta jos hintoja reippaasti nostetaan, millaisen signaalin se antaa? Varmaan tässä joudutaan naudanlihamarkkinoilla hakemaan tasapainoa, arvioi tutkimusjohtaja Forsman-Hugg.

– Jos hinta lähtee kovasti nousemaan, se voi näkyä kulutuksessa ja pienentää taas ketjuun tulevaa rahavirtaa. Kysyntä saattaa hieman pienentyä ja siirtyä muihin lihalajeihin.

Suomessa naudanlihan tuotanto on vahvasti sidoksissa maidontuotantoon. Naudanlihaa ei ylipäätään synny nopeasti: vasikan kasvaminen tarpeeksi isoksi teurastukseen kestää puolisentoista vuotta.

Forsman-Huggin mukaan tuotannon kasvattaminen ei ole kannattavaa, jos ei ole näkymää pysyvälle kysynnän kasvulle.

– Ei ole sellaista näkymää, että naudanlihan kulutus pysyvästi kääntyisi nousuun lähivuosina.

Tilalle tai rinnalle?

– Härkäpapurouhe, soijarouhe ja hernerouhe ovat kuivahyllystä löytyviä kasviproteiinivalmisteita. Ne imevät nestettä ja turpoavat kypsennettäessä.

– Nyhtökaura valmistetaan kotimaisesta kaurasta ja palkokasveista, härkis kotimaisesta härkäpavusta.

– Tofu ja tempe valmistetaan soijapavuista, seitan taas vehnägluteenista.

– Mifu on Valion tuote, joka valmistetaan kotimaisesta maidosta ja maitoproteiinista. Mifu sopii paistinpannulla paistettavaksi. Mifu-tuotteet voidaan lisätä esimerkiksi kastikkeiden joukkoon sellaisenaan.

– Quorn valmistetaan mykoproteiinista eli sieniperäisestä proteiinista. Osassa Quorn-tuotteista on myös kananmunaa.

Lähde: Marttaliitto

Lue myös

Yritykset varovaisen optimistisina

Elintarviketeollisuusliiton perjantaina julkistaman katsauksen mukaan kuluttajien ostovoiman odotetaan kasvavan tänä vuonna maltillisen inflaation...
16.5.2025 15:14

Kahvi kallistuu ja sen kulutus vähenee

Kuluttajien tarkka taloudenpito näkyy muun muassa siinä, että kahvin ja suklaatuotteiden hintojen nousu...
16.5.2025 15:13

Aihetunnisteet

elintarviketeollisuus jauheliha kaupat kuluttajat liha ostovoima Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjä iski amerikkalaistehtaaseen – Trumpilta arvoituksellinen lausunto
Uutiset | 22.8.2025 22:04
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Nainen katsoi sohvalla kymmenen uutisia, kun ventovieras mies ampui – ampuja kertoi erehtyneensä asunnosta
Uutiset | 22.8.2025 13:01
Zelenskyiltä tiukka Kiina-linjaus
Uutiset | 21.8.2025 11:30
Pentagonista karu Ukraina-paljastus
Uutiset | 21.8.2025 21:48
Kremlin ydinasepomo soittaa hälytyskelloja: ”Suunnaton uhka”
Uutiset | 21.8.2025 22:20
Halpalentoyhtiö Ryanairilla on suuria suunnitelmia Suomessa, jos hallitus suostuu sen ehdotuksiin
Uutiset | 22.8.2025 17:47
Jättiampiainen valtaa Suomea, syynä ilmastonmuutos
Uutiset | 23.8.2025 13:38
Ex-pääministeri Esko Aho: Hopeatalous on täysin käyttämätön mahdollisuus
Uutiset | 22.8.2025 12:20
Trumpilta aikataulu Ukraina-neuvotteluille
Uutiset | 22.8.2025 8:50
Kova räjähdys Nato-maassa
Uutiset | 20.8.2025 14:35
Voiko ”vanhaa vettä” keittää uudelleen? Vastaus on selvä
Uutiset | 18.8.2025 21:48
Venäjä iski amerikkalaistehtaaseen – Trumpilta arvoituksellinen lausunto
Uutiset | 22.8.2025 22:04
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Pentagonista karu Ukraina-paljastus
Uutiset | 21.8.2025 21:48
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Yli 2 miljoonaa maksanut aivopesuri seisoo käyttämättömänä Oulussa – Syynä byrokratia
Uutiset | 19.8.2025 21:03
Ukraina iski jälleen öljynjalostamoon Venäjällä
Uutiset | 15.8.2025 11:59
Kylmä suihku Kremlistä: ”Ei johda mihinkään”
Uutiset | 20.8.2025 14:55
Moni autoilija unohtaa tämän perussäännön
Uutiset | 19.8.2025 21:46
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tämä on yleisin metsälain rikkomus
Uutiset | 31.7.2025 22:00
Lyhyt ja nopea päihitti pitkän ja hitaan – Tee tällainen kävely päivittäin
Uutiset | 1.8.2025 22:21
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Kauppasopimus Yhdysvaltojen kanssa on raskas isku Euroopan teollisuudelle, Venäjän Lavrov sanoo
Uutiset | 28.7.2025 12:35
Tiesitkö, mistä Black Sabbath otti nimensä? – Historia voisi näyttää toiselta ilman italialais-ranskalaista yhteistyötä
Uutiset | 27.7.2025 21:00
Tutkimus: Kahvipannumetalli vahvistaa aivotoimintaa
Uutiset | 24.7.2025 23:00
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23
Tässä on lihasvoimaa mittaava testi, joka ennustaa kuolemanriskiä
Uutiset | 9.8.2025 21:50

Uusimmat

Kremlin prässäämä ex-neuvostomaa: Arvovaltainen vierailu kriittisellä hetkellä
Uutiset | 23.8.2025 21:05
Eriskummallinen nahkiainen on mielipiteet jakava syysherkku – tarjoaminen Kaarle Kustaalle oli paha virhe
Uutiset | 23.8.2025 20:40
Jotain meni pieleen Loviisassa – reaktorin säätösauva putosi vahingossa
Uutiset | 23.8.2025 17:02
Sää viilenee ja epävakaistuu: sunnuntaina vaikea löytää paikkaa jossa ei sataisi
Uutiset | 23.8.2025 15:15
Essayah kukitettiin jatkokaudelle
Uutiset | 23.8.2025 14:34
Essayah paheksui ”pahoiksi ja julmiksi leimaamista”– näkee Palestiina-keskustelussa identiteettipolitiikkaa
Uutiset | 23.8.2025 14:14
Venäjä: Valtasimme kyliä Donetskissa
Uutiset | 23.8.2025 13:55
Jättiampiainen valtaa Suomea, syynä ilmastonmuutos
Uutiset | 23.8.2025 13:38
Presidentti Stubb Ylellä: Viime puhelussa Trumpin kanssa enteilyä kärsivällisyyden loppumisesta
Uutiset | 23.8.2025 11:44
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Päätoimittajalta: Trumpin show’ssa on yksi iso mutta
Uutiset | 19.8.2025 12:47
Ex-pääministeri Esko Aho: Hopeatalous on täysin käyttämätön mahdollisuus
Uutiset | 22.8.2025 12:20
Eduskunnan jättävä Annika Saarikko: ”Politiikassa eniten kasvattavat hetket, jolloin on todella vaikeaa”
Uutiset | 22.8.2025 13:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kremlin prässäämä ex-neuvostomaa: Arvovaltainen vierailu kriittisellä hetkellä
Uutiset | 23.8.2025 21:05
Eriskummallinen nahkiainen on mielipiteet jakava syysherkku – tarjoaminen Kaarle Kustaalle oli paha virhe
Uutiset | 23.8.2025 20:40
Jotain meni pieleen Loviisassa – reaktorin säätösauva putosi vahingossa
Uutiset | 23.8.2025 17:02
Kova räjähdys Nato-maassa
Uutiset | 20.8.2025 14:35
Voiko ”vanhaa vettä” keittää uudelleen? Vastaus on selvä
Uutiset | 18.8.2025 21:48
Venäjä iski amerikkalaistehtaaseen – Trumpilta arvoituksellinen lausunto
Uutiset | 22.8.2025 22:04

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kyläyhdistys – unohdettu resurssi
Mielipide | 21.8.2025 10:13
Lukijalta: Stubbin ja Trumpin läheisyys on Suomelle paras mahdollinen turvatakuu
Mielipide | 20.8.2025 14:12
Lukijalta: Sote-rahoituslaki on uudistettava pikaisesti
Mielipide | 20.8.2025 14:05
Lukijalta: Miksi Tanskalla menee hyvin, mutta Suomi on pysähtyneisyyden tilassa?
Mielipide | 20.8.2025 14:02
Lukijalta: Stubbin ja Trumpin läheisyys on Suomelle paras mahdollinen turvatakuu
Mielipide | 20.8.2025 14:12
Lukijalta: Olisiko keskustasta politiikan arvojohtajaksi?
Mielipide | 15.8.2025 15:33
Lukijalta: Keskustan ja koko Suomen pitäisi muuttaa EU-asenteitaan
Mielipide | 18.8.2025 13:25
Lukijalta: Miksi Tanskalla menee hyvin, mutta Suomi on pysähtyneisyyden tilassa?
Mielipide | 20.8.2025 14:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan entinen kansanedustaja Aapo Saari on kuollut – ”Aapo oli vahva tsemppari”
Uutiset | 20.8.2025 9:39
Keskustan Lohi: Hallituksen toiminta luo nyt paljon epävarmuutta – ”Tilanne on vakava”
Uutiset | 9.8.2025 11:45
Keskustan Kemppi: Puolustusministeri Häkkäseltä vastakaikua keskustan kansalaispalvelusavaukselle
Uutiset | 7.8.2025 11:16
Keskustan entinen kansanedustaja Aapo Saari on kuollut – ”Aapo oli vahva tsemppari”
Uutiset | 20.8.2025 9:39
Keskustan Lohi: Hallituksen toiminta luo nyt paljon epävarmuutta – ”Tilanne on vakava”
Uutiset | 9.8.2025 11:45
Keskustan Kemppi: Puolustusministeri Häkkäseltä vastakaikua keskustan kansalaispalvelusavaukselle
Uutiset | 7.8.2025 11:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste