Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta

2.4.2026 8:50
Lue lisää 
Ranska
Oikeus määräsi maanantaina Kansallisen liittouman (RN) johtoon kuuluvalle Le Penille viiden vuoden kiellon asettua ehdolle julkisiin virkoihin. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

On liian aikaista julistaa poliittista kuolemaa Marine Le Penille, sanoo tutkija

Tuomio sähköistää äärioikeistoa ympäri Eurooppaa, sanoi yliopistotutkija Niko Pyrhönen STT:lle.
Suomenmaa–STT/Ayla Albayrak 1.4.2025 17:25, muokattu 1.4.2025 17:25
a– a+
Ranska

Ranskassa kavallustuomion saaneen äärioikeistopoliitikko Marine Le Penin peli ei ole vielä pelattu, uskoo yliopistotutkija Niko Pyrhönen Helsingin yliopistosta.

Tuomion lisäksi oikeus määräsi maanantaina Kansallisen liittouman (RN) johtoon kuuluvalle Le Penille viiden vuoden kiellon asettua ehdolle julkisiin virkoihin. Tämä estäisi Le Penin aikeet asettua jälleen ehdolle Ranskassa vuoden 2027 presidentinvaaleissa.

Pyrhösen mukaan presidenttihaaveet voivat olla tässä, mutta Le Penin rooli Ranskan politiikassa jatkunee.

– Poliittinen kuolema on varmasti hyvin ennenaikainen julistus tässä vaiheessa, Pyrhönen sanoi STT:lle tiistaina.

– Hänellähän on todella laaja verkosto ja pääomaa. Hän voi monella tavalla avata (seuraajalleen) monia ovia, rakentaa kontakteja ja toimia neuvonantajana, ikään kuin tällaisena ”harmaana eminenssinä”.

Le Penin lisäksi parikymmentä muuta puolueeseen kuuluvaa todettiin syylliseksi kavallukseen tai kavalluksen peittelemiseen. Neljän vuoden tuomiosta huolimatta Le Pen ei joudu vankilaan: tuomiosta kaksi vuotta on ehdollista ja kaksi vuotta suoritetaan elektronisena valvontana.

Le Pen itse kiisti korruptiosyytteet ja vakuutti, ettei hän aio jättää politiikkaa.

– Tämä tuomio varmasti jollain tavalla sähköistää koko sitä kovinta äärioikeiston ydintä ympäri Eurooppaa. Varmasti tulee paljon sen suuntaisia ja hyvin kitkeriä puheenvuoroja, joissa haastetaan oikeuslaitoksen roolia demokraattisessa yhteiskunnassa, Pyrhönen ennusti.

Myös Yhdysvalloissa presidentiksi toiselle kaudelle noussut Donald Trump on syyttänyt saamiaan erilaisia tuomioita poliittiseksi ajojahdiksi.

Oikeuslaitosta on kyseenalaistettu Suomen laitaoikeistossa.

– (Eduskunnan puhemies) Jussi Halla-aho (ps.) on esimerkiksi sanonut, että korkeimman oikeuden päätökset ovat muutaman tuomarin mielipide, Pyrhönen huomautti.

Taannoisten mielipidemittausten mukaan 56-vuotias Le Pen pääsisi helposti toiselle kierrokselle presidentinvaaleissa, jos ne pidettäisiin nyt.

Tutkija ei usko, että laitaoikeiston murskavoitto Ranskan seuraavissa vaaleissa olisi nyt automaattinen seuraus Le Penin tuomiosta. Presidentinvaaleissa ei tutkijan mukaan riitä se, että on vahva oman perustan kannatus. Ehdokkaan pitäisi tavoittaa eri tavalla ajattelevia ihmisiä.

Oikeusvaltion periaatteen ja puolueettoman oikeuslaitoksen arvosteleminen on tutkijan mukaan kuin kaksiteräinen miekka, joka presidentinvaaleissa voi kääntyä itseään vastaan.

– Lyhyellä tähtäimellä tässä on toki herkullinen paikka puhutella äänestäjiä sanomalla, että oikeuslaitos on politisoitunut, mutta voiko tällainen retoriikka jäädä elämään? Onko siitä vaaliaseeksi?

Narujen vetelemistä taustalla

Pyrhösen mielestä Le Penin tilalle varteenotettavin presidenttiehdokas voisi olla Kansallisen liittouman johtaja Jordan Bardella. Nouseva tähti oli vuonna 2022 Le Penin oma poiminta puolueen johtoon. Bardella oli tuolloin 27-vuotias.

Pyrhösen mielestä Emmanuel Macronin nousu presidentiksi 39-vuotiaana osoitti, että ikä ei välttämättä ole este.

– Onhan Bardellakin yli kolmekymppinen siinä vaiheessa, (vaalien aikaan) vuonna 2027, Pyrhönen totesi.

Vaikka Bardella rikkoi Le Penien dynastian puolueen johdossa, on Marine Le Penin katsottu vedelleen naruja taustalla. Tutkijan mukaan Bardellan kautta Le Pen voisi jatkaa poliittisen vallan käyttämistä melko suoraan.

Lue myös

Hormuzinsalmen avaamisella on kiire, sanoi Britannian ulkoministeri

Britannian ulkoministeri Yvette Cooper sanoo, että Hormuzinsalmen avaamiselle on kiireellinen tarve. Cooper kommentoi...
2.4.2026 16:04

IL: Al-Holin leiriltä saattaa olla tulossa Suomeen nuori mies

Lehden mukaan asiasta käydään keskustelua hallituksen sisällä.
2.4.2026 15:39

Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille

Keskustanuorten puheenjohtaja Milla Veteläinen arvostelee keskustaa ”laimeasta bensapopulismista” Iranin sodan aiheuttaman energiakriisin keskellä. –...
2.4.2026 15:16

Aihetunnisteet

marine le pen Ranska Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Häämöttävän kriisin syvyys valkeni Euroopassa: ”Pahempaa kuin osaamme kuvitella”
Uutiset | 1.4.2026 22:11
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Historia | Tulta sylkevät karbiinit pysäyttivät hurjan soturin – Beecherin saaren armoton selviytymistaistelu oli tasankosotien käännekohta
Uutiset | 31.3.2026 21:20
Lähteet Timesille: Euroopan varauduttava USA:n ja Venäjän diiliin
Uutiset | 1.4.2026 22:28
Laskelma paljastaa amerikkalaisosakkeiden ylivoiman: 233 euron kuukausisäästöllä yli 400 000 euron potti
Uutiset | 1.4.2026 10:24
Tutkimus: Kahvista voi olla apua jopa syövän nujertamisessa
Uutiset | 2.4.2026 7:00
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Hormuzinsalmen avaamisella on kiire, sanoi Britannian ulkoministeri
Uutiset | 2.4.2026 16:04
IL: Al-Holin leiriltä saattaa olla tulossa Suomeen nuori mies
Uutiset | 2.4.2026 15:39
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Macron: Trump heikentää Natoa herättämällä epäilyksiä Yhdysvaltojen sitoutumisesta
Uutiset | 2.4.2026 14:04
AFP: Venäjä ampui maaliskuussa ennätysmäärän drooneja Ukrainaan
Uutiset | 2.4.2026 13:57
Ruotsi aikoo kehittää oman droonipuolustusjärjestelmän – maksaa satoja miljoonia euroja
Uutiset | 2.4.2026 13:44
Raisio vetää takaisin kaurajuomaa
Uutiset | 2.4.2026 13:11
Pääsiäiseksi luvassa aurinkoa, yöpakkasia ja lämpöä
Uutiset | 2.4.2026 13:09
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Keskustan Kulmuni kritisoi epäselvää droonivarautumista – vaatii hallitukselta toimia
Uutiset | 2.4.2026 12:46
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hormuzinsalmen avaamisella on kiire, sanoi Britannian ulkoministeri
Uutiset | 2.4.2026 16:04
IL: Al-Holin leiriltä saattaa olla tulossa Suomeen nuori mies
Uutiset | 2.4.2026 15:39
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste