Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Yli 600 droonia lensi yöllä kohti Moskovaa

18.8.2026 7:55
Lue lisää 

Kysely: Toimeentulon siirto Kelalle viisas ratkaisu

Suomenmaa 19.4.2016 12:00, muokattu 19.4.2016 13:31
a– a+
Toimeentulotuki

Valtaosa sosiaali- ja terveysjohtajista pitää perustoimeentulotuen siirtämistä Kelaan hyvänä ratkaisuna. Asiaa kysyttiin tämän vuoden Sosiaalibarometrissä.

– Toimeentulotuen siirto Kelalle on viisas päätös. Se antaa mahdollisuuden toimeenpanna toimeentulotuki huomattavasti nykyistä tehokkaammin ja ehkä jopa parantaa etuuksien yhteensovittamista, SOSTEn pääsihteeri Vertti Kiukas toteaa.

Perustoimeentulotuen maksaminen siirtyy Kelan hoidettavaksi vuoden 2017 alussa.

Muutos yhtenäistää tuen myöntämisperusteet, jolloin eri kunnissa asuvia ihmisiä kohdellaan vastaisuudessa entistä yhdenvertaisemmin.

Vuonna 2014 perustoimeentulotukea sai 234 000 kotitaloutta.

Monilla tuen tarpeeseen johtaa ensisijaisten etuuksien, kuten työttömän peruspäivärahan riittämättömyys. Kela hoitaa myös näiden etuuksien maksatuksen.

Toimeentulotuen siirron Kelaan odotetaan helpottavan asiakkaiden etuuksien saantia: sama viranomainen katsoo läpi koko tilanteen ja myöntää kaikki tuet, johon ihmisellä on oikeus.

SOSTEn barometrikyselyyn vastasivat tammi-helmikuussa Kelan edustajat, sosiaali- ja terveydenhuollosta vastaavat johtajat ja sosiaalityöntekijät.

Valtaosa vastaajista pitää Kela-siirtoa oikeana ratkaisuna.

Sosiaalietuuksien alikäytön uskotaan vähenevän: kynnys hakea tukea pienenee, ja ihmiset saavat nykyistä varmemmin ne etuudet, joihin heillä on oikeus.

Osa vastaajista uskoo, että Kelassa on helpompaa ja vähemmän leimaavaa asioida kuin sosiaalitoimistossa.

Kriittisimmin siirtoon suhtautuvat asiakastyötä tekevät sosiaalityöntekijät, mutta heistäkin yli 70 prosenttia kannattaa ratkaisua.

Siirron arvellaan hyödyttävän valtaosaa asiakkaista – heitä, joilla ei ole monimutkaisia ongelmia ja jotka osaavat käyttää sähköisiä palveluita.

Siirron pelätään heikentävän kaikkein vaikeimmassa asemassa olevien tilannetta.

Vastaajat ovat huolissaan muun muassa syrjäytyneiden nuorten, maahanmuuttajien ja ikäihmisten palvelujen saannista. Näillä väestöryhmillä on lähtökohtaisesti suurin riski jäädä ilman tarvittavia sosiaalietuuksia.

– Alikäytön väheneminen antaa useammalle mahdollisuuden ihmisarvoiseen elämään. Toivottavasti kunnat käyttävät vapautuneet henkilöresurssit ennaltaehkäisevään lastensuojelu- ja perhetyöhön, sillä voitaisiin saada aikaan suuri säästö melko nopeasti, pääsihteeri Kiukas jatkaa.

Kyselyyn vastanneet katsovat, että siirtoa puoltavat Kelan tehokkaat tietojärjestelmät.

Vastaajat uskovat Kelan hoitavan perustoimeentulotuen käsittelyn pääosin hyvin ja laadukkaasti. Sosiaalityöntekijöitä askarruttaa esimerkiksi Kelan kyky hoitaa kiireelliset tukipäätökset ja antaa asiakkaille riittävästi henkilökohtaista apua.

Jotkut vastaajat pelkäävät, että asiakkaat putoavat kahden palveluluukun väliin. Osa vastaajista on huolissaan Kelan byrokraattisuudesta ja joustamattomuudesta.

Lisäksi sosiaalityöntekijöitä mietityttää, ohjataanko asiakkaat sosiaalityön palveluihin, jos heillä on muutakin kuin taloudellisen avun tarvetta.

– Kelalle tutkimus kertoo useita viestejä: vaikka sähköinen asiointi koetaan myönteisenä kehityksenä, pelätään, että sen lisääntyessä kaikkein vaikeimmassa asemassa olevat jäävät jalkoihin, tutkimusprofessori Hennamari Mikkola Kelasta sanoo.

– Huolta kannetaan myös siitä, että kiireelliset toimeentulotukipäätökset viivästyisivät ja henkilökohtainen palvelu, ohjaus sekä palvelutarpeen arviointi heikkenisi, johtava tutkija Minna Ylikännö Kelasta pohtii.

SOSTE

  • SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry on valtakunnallinen kattojärjestö, joka kokoaa yhteen yli 260 sosiaali- ja terveysalan järjestöä ja yhteisöä.
  • SOSTEn tavoitteena on sosiaalisesti eheä, terve ja aidosti osallistuva yhteiskunta, jossa järjestöillä on vahva rooli.

www.soste.fi.

  •  

Lue myös

Kansanedustaja hämmästelee: Huoltovarmuuskeskus hankkii ruista ulkomailta, vaikka kotimainen puintikausi on juuri käynnistynyt

”Tämä kuulostaa niin järjettömältä”, Eerikki Viljanen sanoo.
18.8.2026 9:22

Kysely: Enemmistö suomalaisista kieltäisi somen alle 15-vuotiailta

Yli puolet suomalaisista kannattaa sosiaalisen median käytön kieltämistä alle 15-vuotiailta, käy ilmi Ajatuspaja...
18.8.2026 8:31

Stora Enson tehtailla Imatralla säiliö repesi räjähtäen, sata litraa mäntyöljyä valui Saimaaseen

Imatran tehtaiden ympäristöpäällikön mukaan siivoustyö on käynnissä ja kestää arviolta keskiviikkoon.
18.8.2026 8:17

Aihetunnisteet

kela toimeentulotuki

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Kansanedustaja vaatii hallitukselta välitöntä muutosta marjojen ja sienien myyntiin – ”Kansa hakee lisätuloja metsästä”
Uutiset | 17.8.2026 10:20
Ukraina jatkoi ohjusiskujaan – Venäjä: Ainakin kuusi ihmistä kuoli Belgorodin alueella
Uutiset | 17.8.2026 9:14
Tutkijat huomasivat: Tavallinen valinta arjessa nostaa syöpien riskiä
Uutiset | 17.8.2026 21:46
Tutkimus: Suojaosat lisäsivät työttömien osa-aikatyötä
Uutiset | 17.8.2026 8:06
Kaikkonen: Hallituksen on palautettava suojaosa – tutkimus osoittaa poiston olleen virhe
Uutiset | 17.8.2026 15:21
Tässäkö on onnellisen parisuhteen salaisuus? Tutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 17.8.2026 22:25
Milloin on iltayö? Entä aamupäivä? – Kellonajat voivat yllättää
Uutiset | 17.8.2026 21:31
Keskustalainen unohdettiin, jotta demarit pääsisivät paremmin esiin – omatkin kampittivat
Uutiset | 16.8.2026 9:00
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Skoda Transportation vetäytyy uusien metrojunien tarjouskilpailusta – perustelee huolella tasapuolisesta kohtelusta
Uutiset | 14.8.2026 11:00
Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet
Uutiset | 13.8.2026 21:55
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Kansanedustaja hämmästelee: Huoltovarmuuskeskus hankkii ruista ulkomailta, vaikka kotimainen puintikausi on juuri käynnistynyt
Uutiset | 18.8.2026 9:22
Kysely: Enemmistö suomalaisista kieltäisi somen alle 15-vuotiailta
Uutiset | 18.8.2026 8:31
Stora Enson tehtailla Imatralla säiliö repesi räjähtäen, sata litraa mäntyöljyä valui Saimaaseen
Uutiset | 18.8.2026 8:17
Suomen Yrittäjät vaatii hallitusta varautumaan sikaruton yritystukiin
Uutiset | 18.8.2026 8:01
Uusi laskelma: Hallituksen leikkaukset lisäävät pienituloisten määrää lähes 100 000:lla
Uutiset | 18.8.2026 8:01
USU: Joka kolmas vähentäisi kuntien määrää nykyisestä
Uutiset | 18.8.2026 8:00
Yli 600 droonia lensi yöllä kohti Moskovaa
Uutiset | 18.8.2026 7:55
Ukraina käyttänyt tiettävästi brittidrooneja iskuissaan Venäjälle – Venäjä varoittaa Britanniaa seurauksista
Uutiset | 18.8.2026 6:14
Kushner: Hamasin aseistariisunta voisi edetä seuraavan kuukauden aikana
Uutiset | 18.8.2026 1:50
Ukraina: Venäläinen risteilyohjus putosi Moldovaan
Uutiset | 17.8.2026 22:43
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

SDP:n kireämpi maahanmuuttolinja ei hätkäytä keskustan Hilkka Kemppiä – ”Vapaamatkustamista Suomi ei voi tietenkään tarjota”
Uutiset | 17.8.2026 14:36
Keskustalainen unohdettiin, jotta demarit pääsisivät paremmin esiin – omatkin kampittivat
Uutiset | 16.8.2026 9:00
Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kansanedustaja hämmästelee: Huoltovarmuuskeskus hankkii ruista ulkomailta, vaikka kotimainen puintikausi on juuri käynnistynyt
Uutiset | 18.8.2026 9:22
Kysely: Enemmistö suomalaisista kieltäisi somen alle 15-vuotiailta
Uutiset | 18.8.2026 8:31
Stora Enson tehtailla Imatralla säiliö repesi räjähtäen, sata litraa mäntyöljyä valui Saimaaseen
Uutiset | 18.8.2026 8:17
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tietoinen vaikuttaminen – arvojohtaminen ja systeeminen ajattelu päätöksenteossa
Mielipide | 17.8.2026 10:45
Lukijalta: Kuka vastaa, kun apua ei enää saa?
Mielipide | 17.8.2026 10:34
Lukijalta: Ukrainalle tulossa vaikea talvi
Mielipide | 17.8.2026 10:30
Lukijalta: Tietoturva ja tekoäly perustuvat vuosituhansien kuluessa kehitettyyn matematiikkaan
Mielipide | 17.8.2026 10:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kansanedustaja hämmästelee: Huoltovarmuuskeskus hankkii ruista ulkomailta, vaikka kotimainen puintikausi on juuri käynnistynyt
Uutiset | 18.8.2026 9:22
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste