Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Reuters: Ukrainan joukot etenevät keskeisellä rintamalla

28.9.2026 22:55
Lue lisää 
EU-tukien maksatus
Janne Matinlauri tietää kokemuksesta, kuinka paljon tämän päivän viljelijä joutuu keskittymään myös paperitöihin. (Kuva: Maria Seppälä)

Viljelijä käärmeissään: EU-tukien viivästykset piinaavat arkea

MTK on aseeton, tuottaja jää yksin velkoineen
Risto Luodonpää 2.3.2016 6:00, muokattu 2.3.2016 9:53
a– a+
EU-tukien maksatus

EU-maataloustukien maksatuksen jatkuva siirtyminen on ajamassa suomalaisia tuottajia pahaan ahdinkoon.

Laskut, lainankorot, palkat ja muut veloitukset pitäisi maksaa aina määräpäivään mennessä.

Mutta kun luvattuja tukieuroja ei näy tiettynä päivänä tilillä, seuraa yleensä uusia hankaluuksia edellisten vaikeuksien päälle. Kierre on valmis.

– Jos ei piironginlaatikosta löydy ylimääräistä rahaa, niin olemme täysin pankin armeliaisuuden varassa. Lisälaina on usein ainoa vaihtoehto, hymähtää tyrnäväläinen viljelijä Janne Matinlauri nurinkuriselle tilanteelle.

Viljelijöiden etujärjestö MTK on omalta osaltaan nostanut kissaa kiitettävästi pöydälle.

Tuoreimpana mielenilmauksena järjestö aikoo organisoida ensi viikolla traktorimarssin Helsinkiin.

Kritiikki kohdistuu maksatuksesta vastaavaan Maaseutuvirastoon, joka selittelee viivästyksiä uuden ohjelmakauden vaatimien tietojärjestelmien päivityksillä.

MTK-Tyrnävän varapuheenjohtajana Janne Matinlauri ihmettelee Mavin ontuvia selityksiä.

Mies yhtyy kritiikkiin viraston ylimielisyydestä, jota ovat esittäneet muun muassa MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila (MT) ja kokoomuksen kansanedustaja Susanna Koski (MT) .

– Sen ymmärrän, että muutokset vievät aikaa. Mutta kyllä tämä alkaa haiskahtaa jo enemmän asenne- kuin ohjelmisto-ongelmalta.

– Uusi EU:n ohjelmakausi on jo pitkällä ja virastolla on ollut ainakin puolitoista vuotta aikaa varautua muutoksiin, Matinlauri kummeksuu.

Eniten ruohonjuuritason tuottajaa korpeaa se, että viljelijöiden hätä omasta toimeentulosta on kuin vastatuuleen huutamista.

Traktorimarssi herättää toki huomiota, mutta ei välttämättä ratkaise itse ongelman ydintä.

– MTK on mielestäni aseeton tässä taistelussa. Ahtaajat voivat vastaavassa tilanteessa mennä lakkoon ja pysäyttää satamat. Tuottajilla ei vastaavaa mahdollisuutta ole.

– Tai sitten pitää ajaa traktorit poikittain parkkiin tuohon nelostielle ja pysäyttää koko valtatien liikenne, Janne Matinlauri karrikoi esimerkin avulla.

Ranskassa ja Belgiassa ollaan paljon enemmän solidaarisia oman maan viljelijöitä kohtaan.

Kaaoksen aiheuttamisen sijaan Matinlauri haluaisi viljelijöiden aseman herättävän kansan keskuudessa sympatioita.

– Meillä Suomessa kaupunkien palkansaajat ja maaseudun ruoantuottajat ovat etääntyneet ehkä liikaakin toisistaan. Luotetaan, että kyllä suomalainen talonpoika pärjää.

– Ranskassa ja Belgiassa ollaan paljon enemmän solidaarisia oman maan viljelijöitä kohtaan, hän arvelee.

Maatalousyrittäjien toimeentuloa ei Janne Matinlaurin mukaan kannata kenenkään kadehtia.

EU-tukien uusi ohjelmakausi tiputti tuottajat palkkakuoppaan, joka on tarpeeksi syvä ilman maksatuksien viivästystäkin.

– Tukitaso tippui keskimäärin sata euroa hehtaarilta. Meidän tilalla se tekee 40 000 euron loven vuodessa.

– Kun tähän lisätään tuottajahintojen yleinen lasku, voidaan puhua jopa 60 000 euron menetyksistä edelliseen ohjelmakauteen verrattuna, Matinlauri aprikoi.

Tyrnävän mies tietää, että kaikesta turbulenssista huolimatta asiat voisivat olla vielä huonomminkin.

– Meidän tilalla on pari maksatusta pahasti rästissä, mutta esimerkiksi Pohjois-Savon karjatiloilla hätä on vielä paljon suurempi.

– Ei ihme, että siellä ollaan jo tosissaan nousemassa barrikadeille, hän muistuttaa.

Janne Matinlauri on tehnyt omasta mielestään järkevän ratkaisun painottamalla tuotantoa perunanviljelyyn ja perustamalla Tyrnävän Mylly-nimisen yhtiön jauhamaan lähiseudulta niitettyä raaka-ainetta.

Myllyn ansiosta hän pystyy työllistämään itsensä lisäksi pari ulkopuolistakin henkilöä vähintään kausiluonteisesti.

– Lähiruoan merkityksestä puhutaan paljon ja mylly oli vastaus siihen kysyntään.

– Jos maataloudessa aikoo tänä päivänä pärjätä, niin kaikki munat eivät saa olla samassa korissa, Matinlauri perustelee.

– Mylly on tällä hetkellä ainoa mahdollisuus tehdä tulosta. Mutta eihän sekään kovin järkevää ole, jos muut yksiköt tuottavat tappiota.

Lue myös

Pohjois-Savon Keskusta: Maaseutuviraston johto vaihtoon

Maaseutuviraston ilmoitus EU-tukien maksuaikataulujen muutoksesta myöhempään ajankohtaan on järkyttävä osoitus suomalaisen byrokratian kankeudesta...
29.2.2016 15:45

Keskustan Kalmari: Maksatukset vaikka käsikäyttöisesti

– En hyväksy tilannetta, jossa viljelijöiden pitää lyhentää huhtikuussa valtion lainat, mutta tuet...
2.3.2016 15:28

Viljelijät tulossa traktorimarssille Helsinkiin

Viljelijät ovat järjestämässä traktorimarssia Helsinkiin ensi viikon perjantaina, kertoi Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto...
1.3.2016 17:28

Aihetunnisteet

maataloustuet viljelijät

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Iran: Ei mitään aikeita neuvotella Yhdysvaltojen kanssa – öljyn hinta karkasi yli 107 dollarin
Uutiset | 28.9.2026 11:25
Unkarin parlamentti perui kahden Orbanin ministerin ja pääministeri Magyarin syytesuojan
Uutiset | 28.9.2026 13:22
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Visby-luokan korvetti Suomen merialueiden valvontaan
Uutiset | 28.9.2026 15:13
Yksi automerkki kerää aina eniten parkkisakkoja – Näillä kuskeilla kova nousu
Uutiset | 28.9.2026 21:31
Reuters: Ukrainan joukot etenevät keskeisellä rintamalla
Uutiset | 28.9.2026 22:55
Stubb yhdysvaltalaismedialle: Google ei jää viimeiseksi suomalaisiin datakeskuksiin investoivaksi yhtiöksi
Uutiset | 28.9.2026 16:27
Antti Rinne velkajarrusta: ”Aiheuttaa hyvinvointivaltiolle erittäin isoja vaikeuksia tulevaisuudessa”
Uutiset | 28.9.2026 12:34
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Ruotsin vaaliviranomaisille vyöryy valituksia
Uutiset | 29.9.2026 8:29
FT: Suomi ja viisi muuta jäsenmaata uhkaa olla hyväksymättä EU:n budjettia – vaativat menoleikkauksia
Uutiset | 29.9.2026 8:29
OpenAI peruu uusimman tekoälymallinsa julkaisun turvallisuussyistä
Uutiset | 29.9.2026 8:20
Vanhojen asuntojen hinnat laskivat elokuussa vuoden takaiseen verrattuna
Uutiset | 29.9.2026 8:19
YK:n pakolaisjärjestö varoittaa: 8,3 miljoonaa ihmistä voi jäädä ilman apua tukileikkausten takia
Uutiset | 29.9.2026 8:18
MT: USA ei ole toistaiseksi varastoinut sotilaskalustoa Puolustusvoimien alueelle
Uutiset | 29.9.2026 5:02
Britannian tuoreen pääministerin Andy Burnhamin määrä pitää puhe työväenpuolueen puoluekokouksessa
Uutiset | 29.9.2026 2:01
Paavi muistutti Ranskan-vierailunsa päätöspuheessa valheiden ja petollisuuden vaaroista
Uutiset | 28.9.2026 23:07
Trump: Britannian ei olisi pitänyt vapauttaa epäiltyjä
Uutiset | 28.9.2026 23:02
Reuters: Ukrainan joukot etenevät keskeisellä rintamalla
Uutiset | 28.9.2026 22:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ruotsin vaaliviranomaisille vyöryy valituksia
Uutiset | 29.9.2026 8:29
FT: Suomi ja viisi muuta jäsenmaata uhkaa olla hyväksymättä EU:n budjettia – vaativat menoleikkauksia
Uutiset | 29.9.2026 8:29
OpenAI peruu uusimman tekoälymallinsa julkaisun turvallisuussyistä
Uutiset | 29.9.2026 8:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mahdollisuus vaikuttaa on meidän käsissämme
Mielipide | 28.9.2026 10:26
Lukijalta: Digitalisaatio ei saa tehdä ihmisestä avun tarvitsijaa
Mielipide | 28.9.2026 9:35
Lukijalta: Kuka päättää Lapin asioista tulevaisuudessa?
Mielipide | 28.9.2026 9:16
Lukijalta: Nostetaan matematiikan osaajapula ja syyt siihen julkiseen keskusteluun
Mielipide | 28.9.2026 9:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste