Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Sanoussi yrittää saada tyttärensä Suomeen

Perheenyhdistäminen on vaikeutumassa merkittävästi
Tarja Repo, STT 14.2.2016 21:00, muokattu 14.2.2016 17:19
a– a+
Perheenyhdistäminen

Pakolaisjärjestöt vastustavat vetoomuskampanjalla ulkomaalaislain kiristystä, jonka arvioidaan vähentävän uusia perheenyhdistämishakemuksia merkittävästi.

Pakolaisavun mukaan perheenjäseniä on jo nyt vaikea saada Suomeen aiempien tiukennusten jälkeen.

Lakiehdotuksen mukaan ulkomaalaisten perheenyhdistämistä koskeva toimeentuloehto laajenee koskemaan myös kansainvälistä suojelua saavia ja Suomen kansalaisia.

Laskelmien mukaan perheenkokoajalle pitää verojen jälkeen jäädä käyttövaraa 2600 euroa kuussa, jotta hän saisi Suomeen puolisonsa ja kaksi lastaan.

Uudistus voi vähentää perhesidehakemuksia muutamiin tuhansiin, kun niitä aiempien arvioiden mukaan voisi tulla 30 000 ellei enemmän. Näin kertoo ylijohtaja Jorma Vuorio sisäministeriöstä.

– Lain todelliset vaikutukset nähdään kuitenkin vasta sitten, kun se on tullut voimaan, Vuorio sanoo.

Lakia viedään eteenpäin nopealla aikataululla, ja se on tarkoitus saada voimaan jo ennen kesää.

Vuorion mukaan perheenyhdistämisen tiukentaminen on hallituksen poliittinen linjaus. Lähtökohtana on se, että perhe pystytään elättämään eikä jäädä sosiaaliturvan varaan.

Vastaavia EU-direktiivin mukaisia ehtoja on käytössä myös muissa maissa, ja esimerkiksi Ruotsi suunnittelee tiukennuksia.

Suomen Pakolaisavun viestintäpäällikkö Kaisa Väkiparta huomauttaa, että bruttotulojen ja muiden käyttövarojen pitäisi nousta lähes 4000 euroon, jotta saisi kolme omaista Suomeen.

Perheenyhdistämisen vaatimuksia kiristettiin jo vuosina 2010 ja 2012.

Näiden jälkeen hakemuksen on voinut laittaa vireille vain ulkomailla oleva perheenjäsen itse matkustamalla Suomen edustustoon. Hänen on myös oleskeltava laillisesti maassa, missä edustusto sijaitsee.

Hakija tarvitsee matkustusasiakirjat ja viisumin. Suurlähetystö voi olla kaukanakin, esimerkiksi afganistanilaiset joutuvat menemään Intiaan Pakistanin kautta.

– Se on pitkä ja kallis matka, kuvailee Väkiparta, jonka mukaan lainmuutoksella ajetaan perheenjäseniä salakuljettajien vaarallisille reiteille.

Hakemuksista noin 30–40 prosenttia on viime vuosina hyväksytty. Alaikäisinä tulleiden lasten osalta luku on pienempi, joten he saavat harvoin huoltajansa Suomeen.

Järjestöjen vetoomus Amnestyn verkkosivuilla on kerännyt runsaassa viikossa yli 8 000 nimeä.

Tytär piileskelee äitini ja kahden veljeni kanssa, ja mukana on myös viisi orpoa, joista pidin huolta.

Mohamed Bawa Sanoussi

Eräs perheenjäsentään odottava on togolainen pakolainen Mohamed Bawa Sanoussi, joka yrittää saada luokseen 6-vuotiaan tyttärensä.

Hän tuli Suomeen vuonna 2010 jouduttuaan kotimaassaan poliittisen vainon kohteeksi ja vankilaan.

Helsingissä asuva Sanoussi on työskennellyt postinjakajana, siivoojana ja Pakolaisavun vertaisohjaajana, mutta on perustanut äskettäin kotisiivousyrityksen. Elämä on kiireistä, mutta ajatuksissa pyörii usein Afrikkaan jäänyt tytär.

– Koko perheen piti lähteä Togosta pakoon. Tytär piileskelee äitini ja kahden veljeni kanssa, ja mukana on myös viisi orpoa, joista pidin huolta.

Koska isä ei voi anoa perheenyhdistämistä Suomesta käsin, tytön pitäisi matkustaa esimerkiksi Nigeriaan Suomen suurlähetystöön tekemään hakemusta. Hänellä ei kuitenkaan ole passia, ja sitä olisi vaarallista lähteä hakemaan Togosta.

– Suomessa on paljon ihmisiä samassa asemassa kuin minä. Haluamme pitää huolta lapsistamme kuten muutkin, Sanoussi korostaa.

Suomeen voi saada vain ydinperheen

  •  Perheenyhdistäminen edellyttää sitä, että perheenkokoajalla on jo turvapaikka tai oleskelulupa Suomessa.
  • Perheenjäseniksi lasketaan puoliso, alaikäinen lapsi ja alaikäisen huoltaja.
  • Hakemuksen voi panna vireille vain ulkomailla asuva hakija itse.
  • Perheenyhdistämisen ehtoja ollaan tiukentamassa.
  • Sekä toissijaisen suojelun perusteella oleskeluluvan saaneille että Suomen kansalaisille tulee toimeentuloedellytys, joka jo koskee työn tai opintojen takia Suomeen muuttaneita ulkomaalaisia.
  • Pakolaisaseman saaneita vaatimus ei koske, jos perheenjäsenet hakevat oleskelulupaa kolmen kuukauden sisällä.
  • Ehtoja kiristettiin myös vuosina 2010 ja 2012, minkä jälkeen hakemukset vähenivät yli kaksi kolmasosaa noin 500–800 hakemukseen vuodessa.
  • Myönteisen päätöksen on saanut vuosittain tuhatkunta ihmistä, joiden omainen saa kansainvälistä suojelua. Suuri osa näistä hakemuksista on tullut ennen ehtojen kiristämistä.

Lähteitä: Migri, Sisäministeriö, Pakolaisapu 

Lue myös

Satonen Ylellä: Perheenyhdistämisen tulorajat pois suomalaisilta

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Arto Satonen katsoo, että perheenyhdistämisessä käytettäviä tulorajoja ei pitäisi soveltaa...
15.2.2016 9:04

Aihetunnisteet

pakolaiset perheeenyhdistäminen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Venäjä: Tässä syy laajoihin ilmahyökkäyksiin
Uutiset | 27.5.2025 12:27
Jälleen uusi kiinniotto hävittäjän vesillelaskutunaroinnissa Pohjois-Koreassa
Uutiset | 26.5.2025 11:13
Jirka Hakala ei jatka Antti Kaikkosen avustajana
Uutiset | 28.5.2025 12:51
“Pyhimys-Volvo” kääntää yhä päät – tähtinäyttelijä teki poikkeuksellisesta ruotsalaisautosta halutun klassikon 
Uutiset | 27.5.2025 21:01
Prinsessa pitää tauon – Muuttaa Australiaan
Uutiset | 27.5.2025 22:15
Tieto Kremlistä: Ukrainalle listataan ukaaseja
Uutiset | 27.5.2025 22:01
Kiinalta lainanneille kehittyville maille koitti takaisinmaksun aika
Uutiset | 27.5.2025 13:35
Yllätystulos: Näin digilaitteiden käyttö vaikuttaa kognitiivisiin taitoihin
Uutiset | 27.5.2025 21:43
Historia | Georg Ots oli Tallinnan-laivoista legendaarisin – tähtihetki koitti Reykjavikissa 1986 
Uutiset | 26.5.2025 21:00
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Venäjä: Tässä syy laajoihin ilmahyökkäyksiin
Uutiset | 27.5.2025 12:27
Paljastus sisäpiiristä: Tästä Putin marisi Trumpille
Uutiset | 21.5.2025 21:03
Natossa historiallinen joukkojen siirto: ”Otamme omiin käsiimme”
Uutiset | 25.5.2025 21:03
Jälleen uusi kiinniotto hävittäjän vesillelaskutunaroinnissa Pohjois-Koreassa
Uutiset | 26.5.2025 11:13
Venäjän asevoimat: Ukraina on tehnyt laajan lennokkihyökkäyksen Venäjälle
Uutiset | 21.5.2025 9:06
Seksiturismi on kasvava ilmiö tokiolaispuistossa – ”Ulkomaalaisilla ei ole tapana neuvotella hinnasta”
Uutiset | 26.5.2025 14:00
Historia | Toinen maailmansota Euroopassa ei päättynyt Berliinissä vaan kaukana sieltä – unohdetun taistelun lopputulos oli murskaava
Uutiset | 25.5.2025 20:00
Trump sähisee Putinille – Macron: Syynä valhe
Uutiset | 26.5.2025 16:32
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00

Uusimmat

Tutkimus: Loppuvuodesta syntyneistä tehdään koulussa helpommin tällainen tulkinta
Uutiset | 28.5.2025 22:00
Tamponeista löytyi hurja pitoisuus myrkyllisiä torjunta-aineita
Uutiset | 28.5.2025 21:40
Terveysministeri Kennedy otti tähtäimeensä lääketieteen huippujulkaisut – aikoo perustaa omia
Uutiset | 28.5.2025 21:36
Haluatko opiskelemaan Yhdysvaltoihin? – Varaudu some-profiiliesi syynäykseen
Uutiset | 28.5.2025 21:30
Puukengät jalkaan ja hanaa – muistatko, millä moottoripyörällä Arto Nyqvist teki kuuluisan temppunsa?
Uutiset | 28.5.2025 21:05
Putinin häikäilemätön projekti järkyttää: ”Vaarallista ja laitonta”
Uutiset | 28.5.2025 21:04
EU matkalla kohti vuoden 2030 ilmastotavoitteensa saavuttamista
Uutiset | 28.5.2025 18:37
HS: Suojelupoliisiin kohdistuu uusi rikosepäily
Uutiset | 28.5.2025 18:24
Metsänomistajien veroetu paranee – Eduskunta näki päätöksessä sekä isänmaallisuutta että röyhkeyttä
Uutiset | 28.5.2025 17:56
Pääministeri Netanjahu sanoo Israelin tappaneen Hamasin johtajan Mohammed Sinwarin
Uutiset | 28.5.2025 16:56
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

“Uudelleen pamputettuna syyllinen muutti lausuntoaan”– keskustakonkari Mika Lintilä huolestui VM:n linjanmuutoksesta 
Uutiset | 25.5.2025 8:00
Mikä on kate Purran puheille ”pienemmästä valtiosta”? – Professori: Sitähän tämä hallitus on tekemässä
Uutiset | 24.5.2025 8:00
Toimittajalta | Perussuomalaisilla on pienen puolueen sielu ja tiukasti oikealle valetut savijalat
Uutiset | 25.5.2025 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Loppuvuodesta syntyneistä tehdään koulussa helpommin tällainen tulkinta
Uutiset | 28.5.2025 22:00
Tamponeista löytyi hurja pitoisuus myrkyllisiä torjunta-aineita
Uutiset | 28.5.2025 21:40
Terveysministeri Kennedy otti tähtäimeensä lääketieteen huippujulkaisut – aikoo perustaa omia
Uutiset | 28.5.2025 21:36
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Venäjä: Tässä syy laajoihin ilmahyökkäyksiin
Uutiset | 27.5.2025 12:27

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yhdysvaltalainen Leo XIV Ukrainan rauhanvälittäjänä
Mielipide | 27.5.2025 10:30
Lukijalta: Keskusta turvaa koko Pirkanmaan elinvoiman
Mielipide | 26.5.2025 16:53
Lukijalta: Ideani SOK:lle
Mielipide | 26.5.2025 15:06
Lukijalta: Miten sivistysvaltiossa sallitaan kesähakkuut?
Mielipide | 26.5.2025 14:51
Lukijalta: Ministeri Essayahin puheet ja teot sekä niiden välinen kuilu
Mielipide | 23.5.2025 14:23
Lukijalta: Kuuleeko Suomi palestiinalaisten hätää – myös vaikeneminen on valinta
Mielipide | 21.5.2025 10:08
Lukijalta: Uudistusvelka kasvaa korkoa korolle – aika lyhentää sitä
Mielipide | 24.5.2025 8:00
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pirkanmaan Keskusta vaatii välikysymystä suomalaisen maatalouden nykytilasta
Uutiset | 26.5.2025 16:46
Keskustan Mehtälä hakee jatkokautta eduskunnassa
Uutiset | 26.5.2025 16:00
Lapin keskustalaisilta jyrähdys perussuomalaisten Juusolle
Uutiset | 26.5.2025 13:58
“Aänestäjät Pohjois-Pohjanmaalla pitivät erityisesti perussuomalaisten petosta törkeänä”– keskustaedustajilta suorat sanat Oulaskankaan tapauksesta 
Uutiset | 23.5.2025 10:49
Lapin keskustalaisilta jyrähdys perussuomalaisten Juusolle
Uutiset | 26.5.2025 13:58
Keskustan Mehtälä hakee jatkokautta eduskunnassa
Uutiset | 26.5.2025 16:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste