Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hannu Hoskonen järkyttyi jäterallista – kanteli oikeusasiamiehelle

22.5.2026 17:39
Lue lisää 
Britannia
Aika näyttää, elävätkö kuningas Charles ja kuningatarpuoliso Camilla elämänsä onnellisena loppuun asti, mutta edellytykset siihen ovat ainakin paremmat kuin takavuosina. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Antisankari ja konna, mutta niin vain heistä tuli kuningas ja kuningatar – Britannia juhlii monarkin kruunajaisia ensimmäistä kertaa sitten 1950-luvun

STT - Mimma Lehtovaara 5.5.2023 11:15, muokattu 5.5.2023 11:46
a– a+
Britannia

Aika näyttää, elävätkö kuningas Charles ja kuningatarpuoliso Camilla elämänsä onnellisena loppuun asti, mutta edellytykset siihen ovat ainakin paremmat kuin takavuosina. Skandaalit ja ongelmat ovat varjostaneet jo vähän yli parikymppisinä toisiinsa tutustuneen pariskunnan elämää moneen otteeseen.

Charlesin ensimmäinen avioliitto Diana Spencerin kanssa osoittautui tunnetusti katastrofaaliseksi. Pariskunnan myrskyisää suhdetta reposteltiin vuosikausia mediassa, ja sekä Charles että prinsessa Diana lisäsivät vettä myllyyn omilla julkisilla avautumisillaan muun muassa uskottomuudesta.

Liiton tilan kiteytti Diana tunnetussa vuoden 1995 televisiohaastattelussaan, jossa hän sanoi avioliittonsa olevan ruuhkainen, koska siinä on kolme ihmistä. Viittaus liittyi Camillaan, jonka kanssa Charlesin suhde jatkui avioliitonkin aikana. Loukattu Diana nimitti Camillaa tiettävästi rottweileriksi.

Kaiken kurjuuden päätti Dianan traaginen kuolema auto-onnettomuudessa vuonna 1997.

Charles ja ensimmäisestä avioliitostaan eronnut tarinan toinen konna Camilla pitivät pitkään matalaa profiilia prinsessan kuoleman jälkeen, sillä kansan sympatiat olivat olleet Dianan puolella, joka nähtiin kaltoin kohdeltuna uhrina.

Yleisesti arvioitiin, että epäsuositusta ja avionrikkojana pidetystä Camillasta ei milloinkaan tulisi kuningatarta, sillä jo pelkkä ajatus pariskunnan suhteen virallistamisesta aiheutti vastustusta. Avioliitto kuitenkin solmittiin, mutta kuninkaallisittain vaatimattomissa menoissa vasta vuonna 2005.

Nyt onnelliseksi kuvattu pariskunta on kuitenkin tilanteessa, jossa se kruunataan kuninkaaksi ja kuningattareksi.

Perittyä valtaa kannattaa yhä melkein kuusi kymmenestä britistä, mutta nuoremmissa ikäluokissa kannatus vähenee selvästi.

Huhtikuussa toteutettiin analytiikkayhtiö YouGovin ja yleisradioyhtiö BBC:n mielipidemittaus, jossa kysyttiin muun muassa, tulisiko Britannian pysyä monarkiana.

Lähes 60 prosenttia vastaajista oli monarkian kannalla ja noin joka neljäs halusi, että valtionpäämies valittaisiin vaaleilla. Loput eivät joko osanneet tai halunneet ilmaista kantaansa.

Kyselyssä haluttiin myös tietää, onko kuningas Charles niin sanotusti kansan pulssilla eli ymmärtääkö hän kansalaisten tuntoja. Vastaajista 45 prosenttia oli sitä mieltä, että Charles ei niitä ymmärrä.

Iäkkäämmät vastaajat suhtautuvat myönteisemmin monarkiaan kuin nuoret ikäluokat. Niinpä tulevaisuudessa voi olla, että perityn vallan kannatus vähitellen alkaa laskea.

Kyselyn 18–24-vuotiaista vastaajista nimittäin vain kolmannes oli perityn vallan kannalla, kun yli 65-vuotiaista monarkiaa kannatti melkein 80 prosenttia. Nuorista ikäluokista valtaosa kertoi kyselyssä, että ei ole ylipäätään kiinnostunut kuninkaallisesta perheestä.

Kuningas Charles ja puolisonsa Camilla eivät ole kuningashuoneen suosituimmat jäsenet. Ykköspaikkaa YouGovin tuoreimmassa tutkimuksessa pitää yhä edesmennyt kuningatar Elisabet. Kakkosena on prinsessa Anne, jaetulla kolmannella sijalla melkein tasaluvuin Annen kanssa ovat nykyinen Walesin prinssi William ja prinsessa Catherine.

Vasta viidentenä on 74-vuotias kuningas, joka ehti olla kruununprinssinä seitsemisenkymmentä vuotta. Prinssi Harry oli tässä mittauksessa sijaluvulla kaksitoista.

Kruunajaisten alla Britanniassa on käyty keskustelua myös kuninkaan henkilökohtaisesta varallisuudesta, josta hovi ei ole kertonut täsmällisiä tietoja.

Guardian-lehden hiljattain julkistaman selvityksen perusteella kuninkaan omaisuuden arvoksi on kerrottu noin 1,8 miljardia puntaa (runsaat 2 miljardia euroa).

Kuninkaan esikunnasta otettiin Guardianin uutiseen niukka ja torjuva kanta.

– Emme kommentoi yksityisiä talousasioita, mutta teidän esittämänne luvut ovat kovin luovia, spekulatiivisia ja epätarkkoja.

Palatsi ei lehden mukaan ollut halukas esittämään vaihtoehtoisia numeroita, sillä omaisuustietoja pidetään yksityisasioina.

Kuningatar Elisabetilta jääneen omaisuussalkun suuruudeksi on arvioitu yli 40 miljardia dollaria (yli 36 miljardia euroa), kertoo puolestaan talouslehti Forbes. Tämä sisältää muun muassa maaomistuksia, kiinteistöjä, koruja, taidetta ja niin edelleen.

Elisabetin testamentti on määrätty salaiseksi vähintään 90 vuodeksi, joten aivan heti ei hänen jättämästään perinnöstä päästä selvyyteen.

Kritiikkiä onkin herättänyt omaisuusjärjestelyiden vaatimaton läpinäkyvyys. Kuninkaalliset kun kuitenkin ovat saavuttaneet asemansa syntymässään saamansa etuoikeuden ansiosta.

Omaisuuteen liittyy runsaasti myös periaatteellisia kysymyksiä siitä, miten kuninkaalliset ovat varallisuutta historian kuluessa kartuttaneet.

Charlesin kerrotaan olleen lapsena herkkä ja myös koulukiusattu. Tilannetta ei helpottanut, että hänen vanhempansa olivat kiireisiä ja paljon pitkilläkin matkoilla.

Aikuistuessaan Charles sai kuulla naureskelua, koska kannatti muun muassa luonnonmukaista viljelyä aikana, jolloin luomu ei ollut valtavirtaa, eivätkä ympäristökysymykset ylipäätään samalla tavalla esillä kuin nyt.

Charles on myös tehnyt tiettäväksi, että ei juuri arvosta nykyarkkitehtuuria ja on siksi joutunut kerran jos toisenkin kipakkaan sanasotaan.

Charles on muun muassa kuvaillut Lontoon maineikkaan taidemuseon National Galleryn modernia lisärakennusta hirviömäiseksi paiseeksi rakastetun ja tyylikkään ystävän kasvoilla.

Kaupunkisuunnittelusta kiinnostuneen Charlesin yksi elämäntyö liittyy Poundburyyn, jonka suunnitteluun hän on osallistunut aktiivisesti.

”Charlesin kaupungin” eli muutaman tuhannen asukkaan alueen matalat uudisrakennukset ja kaavaratkaisut mukailevat historiallista ja englantilaista perinteistä pikkukaupunkimaista tyyliä.

– Monet sanoivat, että tämä hanke ei onnistuisi, mutta olen iloinen, että epäilijät olivat väärässä. Poundbury kukoistaa, kuningas on todennut.

Lue myös

Kurvinen penää SDP:ltä vastauksia: "Lindtman ei voi kaarrella ja kierrellä loputtomiin"

Mitä suomalainen saa, jos äänestää SDP:tä, kysyy keskustan Antti Kurvinen.
22.5.2026 18:10

Keskustanuoret rukkaisi ministeriöt uuteen uskoon: "Suomea ei voi johtaa menneisyyden organisaatiokaaviolla"

Jokaisen ministeriön, viraston ja hallinnon tason olemassaoloa pitää voida tarkastella siitä näkökulmasta, tuottaako se aidosti lisäarvoa, katsoo järjestön puheenjohtaja Milla Veteläinen.
22.5.2026 18:00

Hannu Hoskonen järkyttyi jäterallista – kanteli oikeusasiamiehelle

Keskustan kansanedustaja Hannu Hoskonen kertoo jättäneensä eduskunnan oikeusasiamiehelle kantelun Suomeen tuotavaan jätteeseen liittyvistä...
22.5.2026 17:39

Aihetunnisteet

Britannia kruunajaiset kuningas Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Kauhuskenaario Ukrainan sotateollisuudesta: ”Kuten Neuvostoliiton aikoina”
Uutiset | 21.5.2026 22:03
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Sanasota Kuubasta kiihtyy – Nyt jyrähti Peking
Uutiset | 21.5.2026 21:32
Brittimielinen kapina kukistui ”suojeluksesta” huolimatta – Malediiveilla on mielenkiintoinen rooli geopolitiikan historiassa
Uutiset | 20.5.2026 21:45
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Valmet lomauttaa Suomessa 2 400 työntekijää
Uutiset | 21.5.2026 11:44
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Pekonia pannulle ja syvyyspommeja U-veneiden niskaan – ”Lentävä piikkisika” toi ritarillisuutta hyytävään Atlantin sotaan
Uutiset | 16.5.2026 21:20
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Uusimmat

Kurvinen penää SDP:ltä vastauksia: ”Lindtman ei voi kaarrella ja kierrellä loputtomiin”
Uutiset | 22.5.2026 18:10
Keskustanuoret rukkaisi ministeriöt uuteen uskoon: ”Suomea ei voi johtaa menneisyyden organisaatiokaaviolla”
Uutiset | 22.5.2026 18:00
Hannu Hoskonen järkyttyi jäterallista – kanteli oikeusasiamiehelle
Uutiset | 22.5.2026 17:39
Uusi hantavirustartunta Hollannissa
Uutiset | 22.5.2026 16:40
Huittisista tehtiin torstaina kranaattilöytö omakotitalon pihalta – ”On täysi mysteeri, miten se on sinne päätynyt”
Uutiset | 22.5.2026 16:35
Keskustan Siponen kesälomaehdotuksesta: Opetusministeri hätäilee
Uutiset | 22.5.2026 16:21
Presidentin kanslia myy tarpeettomana Kukkapuroa, Artekia, rokokoota ja jalkaprässiä
Uutiset | 22.5.2026 16:20
Keskustan Kemppi kiittelee: Päijät-Häme sai kaksi tärkeää väyläinvestointia
Uutiset | 22.5.2026 16:03
Ruotsi saa kesällä käyttöön uuden varoitusjärjestelmän, joka varoittaa uhasta puhelimeen sekunneissa
Uutiset | 22.5.2026 15:35
Keskustasta tiukka vaatimus: ”Pääministerin otettava vetovastuu”
Uutiset | 22.5.2026 14:54
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pirullisen kiusalliset droonit” puhuttivat eduskuntaa – Ukrainan sotilaiden koulutukseen osallistuminen sai vahvan tuen
Uutiset | 20.5.2026 18:13
Eduskunta pui luonnon ennallistamista – Keskusta pelkää miljardilaskua ja vallan valumista virkamiehille
Uutiset | 19.5.2026 19:17
Ihmisistä innostuva rämäpää tähtää eduskuntaan – ”Siistiä olla kepulainen”
Uutiset | 17.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurvinen penää SDP:ltä vastauksia: ”Lindtman ei voi kaarrella ja kierrellä loputtomiin”
Uutiset | 22.5.2026 18:10
Keskustanuoret rukkaisi ministeriöt uuteen uskoon: ”Suomea ei voi johtaa menneisyyden organisaatiokaaviolla”
Uutiset | 22.5.2026 18:00
Hannu Hoskonen järkyttyi jäterallista – kanteli oikeusasiamiehelle
Uutiset | 22.5.2026 17:39
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Naiseus ei ole kauppatavaraa – saavutetusta tasa-arvosta on pidettävä kiinni
Mielipide | 22.5.2026 13:15
Lukijalta: Maanomistajan on oltava ensimmäinen jolta kysytään, ei viimeinen jolle ilmoitetaan
Mielipide | 22.5.2026 13:01
Lukijalta: Syntyvyyskeskustelu unohtaa tahattoman lapsettomuuden
Mielipide | 22.5.2026 12:15
Lukijalta: Sähkömarkkinoiden valuviat maksatetaan kuluttajalla
Mielipide | 22.5.2026 12:10
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27
Lukijalta: Keskustan päivitettävä tasa-arvoa
Mielipide | 19.5.2026 11:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuntaliiton keskustalaiset vaativat kuntien itsehallinnon turvaamista ja raideyhteyksien kehittämistä koko maassa
Uutiset | 22.5.2026 10:52
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
Keskustan Lapin piiri: Nuorten mahdollisuutta paluumuuttoon opintojen jälkeen on vahvistettava
Uutiset | 20.5.2026 12:44
Natolle suomalaista papua, Kekkoselle liputuspäivä – keskustaväki saa Tampereella käsiteltäväkseen valtavan määrän aloitteita
Uutiset | 16.5.2026 8:00
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste