Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Pysäyttävä varoitus tukalasta helteestä: Nämä vakavat sairaudet yleistyvät

17.3.2026 22:12
Lue lisää 
Kotimaa
Ainakin Poliisihallitus, Puolustusvoimat ja suojelupoliisi (supo) ovat ohjeistaneet työntekijöitään sekä Tiktokin että muiden sosiaalisen median alustojen käytöstä. (Kuva: Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto)

Tiktokin käyttö on suomalaisten viranomaisten puhelimissa pääasiassa kielletty

”Tiktok kerää poikkeuksellisen paljon tietoa”
STT-Minja Viitanen 10.4.2023 11:03, muokattu 10.4.2023 12:32
a– a+
Kotimaa

Useat suomalaiset viranomaiset ohjeistavat työntekijöitään olemaan lataamatta videosovellus Tiktokia virkalaitteilleen, mutta henkilökohtaisissa puhelimissa kiinalaisomisteinen sovellus on pääasiassa yhä sallittu. Ainakin Poliisihallitus, Puolustusvoimat ja suojelupoliisi (supo) ovat ohjeistaneet työntekijöitään sekä Tiktokin että muiden sosiaalisen median alustojen käytöstä.

Kiinalaisen teknologiayhtiö ByteDancen omistama Tiktok on maailmanlaajuisesti erittäin suosittu sovellus, jolla jaetaan lyhyitä videoita. Sovelluksen tiedonkeruu on herättänyt huolta useissa länsimaissa.

Poliiseilla on erilliset, sosiaalisen median käyttöön tarkoitetut laitteet, kertoo ylitarkastaja Anna Lind Poliisihallituksen viestinnästä.

– Meillä on annettu sellainen ohjeistus, että ylipäätään kaikki sosiaalisen median kanavat hoidetaan erillisillä laitteilla.

Lindin mukaan Poliisihallitus ei voi määrätä työntekijöiden yksityisistä laitteista ja niiden käytöstä vapaa-ajalla.

Myös Puolustusvoimien varusmiesten ja henkilökunnan sosiaalisen median käyttöön on rajoitteita, mutta ne eivät ole palvelukohtaisia eli ne koskevat muitakin alustoja kuin Tiktokia, kertoo Pääesikunnan verkkoviestintäpäällikkö Tuomas Pulsa.

– Palvelusajalla ei käytetä sosiaalista mediaa, se ei kuulu sinne. Virkakäytössä oleviin laitteisiin ei saa asentaa itse sovelluksia, vaan on tietyt sovellukset, joita saa asentaa, Pulsa sanoo.

Pulsan mukaan mikään sosiaalisen median sovellus ei ole virkapuhelimissa sallittujen sovellusten listalla. Henkilökohtaisten laitteiden käyttöä Puolustusvoimat ei rajoita.

Supon viestinnästä kerrotaan sähköpostitse STT:lle, että senkään työntekijät eivät voi asentaa Tiktokia virkapuhelimiinsa.

Lisäksi Supo suosittelee, etteivät työntekijät asentaisi sitä edes henkilökohtaisiin puhelimiin.

– Tiktok kerää aivan poikkeuksellisen paljon tietoa mobiililaitteesta ja sen käyttäjästä. Turvallisuus- ja tiedustelupalveluiden työntekijöiden täytyy luonnollisesti pitää tavanomaista tarkemmin huolta tietoturvasta, viestintä perustelee.

Myös Facebookia ja Instagramia pyörittävä Meta kerää laajasti tietoa käyttäjistä. Sosiaalisen median jäteillä on tietosuojavaltuutettu Anu Taluksen mukaan paljon samantyylisiä piirteitä.

– Yksi keskeinen ero siinä tietysti on juuri se, että Tiktokin osalta tietoja siirtyy Kiinaan ja Metalta Yhdysvaltoihin. Nämä ovat tietysti oikeusjärjestelminä hyvin erilaisia valtioita.

Taluksen mukaan sosiaalisen median alustat keräävät todella paljon tietoa käyttäjistään, eikä aina ole selvää, millä tavalla ja kuinka paljon tietoa kerätään. Tiedonkeruun pitäisi hänen mukaansa olla hyvin selvää ja läpinäkyvää sen kohteille.

Useat länsimaat ovat antaneet samankaltaisia kieltoja tai suosituksia Tiktokin poistamisesta hallitusten työntekijöiden työlaitteilta. Esimerkiksi Norja, Uusi-Seelanti, Britannia, Australia ja Yhdysvallat ovat rajoittaneet sovelluksen käyttöä valtion virastojen työpuhelimilla. Lisäksi esimerkiksi Euroopan komissio on antanut vastaavan ohjeistuksen.

Tiktok on myöntänyt työntekijöiden Kiinassa päässeen käsiksi ainakin yhdysvaltalaisten tilien tietoihin, mutta yhtiö on kiistänyt, että tietoja olisi annettu Kiinan viranomaisille.

Lue myös

MT:n kysely: Tämä on suomalaisten luotetuin talouspuolue

Maaseudun Tulevaisuuden kyselystä selviää, että suomalaiset luottavat tällä hetkellä taloudenpidossa eniten SDP:hen. Joka...
18.3.2026 10:46

VTV: Ajokortin ikäpoikkeusluvat kuluttavat resursseja

Valtioneuvoston tarkastusviraston (VTV) tarkastuksen mukaan Suomessa on liikaa hidasteita liikenneturvallisuuden kehittämiselle. Ongelmia on muun...
18.3.2026 10:02

Libanon raportoi Israelin iskusta: Räjähdys kuului koko Beirutissa

Israel on tehnyt uuden iskun Beirutin keskustaan ilman ennakkovaroitusta tänä aamuna, uutisoi Libanonin...
18.3.2026 10:00

Aihetunnisteet

Kotimaa poliisi Sosiaalinen media TikTok viranomaiset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Kiina Trumpin kommentista: ”Olemme panneet merkille”
Uutiset | 17.3.2026 10:58
Israel sanoo tehneensä laajoja ilmahyökkäyksiä Iraniin – Iran sanoo vievänsä sodan ”niin pitkälle kuin tarpeen”
Uutiset | 16.3.2026 12:52
Legenda väläyttää jymypaukkua: Armand Duplantis juoksemaan viestiä – ”Ei ole mahdotonta”
Uutiset | 16.3.2026 21:31
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

MT:n kysely: Tämä on suomalaisten luotetuin talouspuolue
Uutiset | 18.3.2026 10:46
VTV: Ajokortin ikäpoikkeusluvat kuluttavat resursseja
Uutiset | 18.3.2026 10:02
Ennätysmäärä legionellatapauksia – varoitus multatuotteista
Uutiset | 18.3.2026 10:00
Libanon raportoi Israelin iskusta: Räjähdys kuului koko Beirutissa
Uutiset | 18.3.2026 10:00
USA moukaroi maanalaisia kohteita Hormuzinsalmen liepeillä
Uutiset | 18.3.2026 9:18
Iran vannoo kostoa: ”Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
Trumpin vaatimukset kuohuttivat eduskunnassa – Häkkänen: ”Nato-yhtenäisyys on Suomelle elintärkeää”
Uutiset | 18.3.2026 8:50
Marttinen Ylellä: Määräaikaisia työsopimuksia helpottavaan esitykseen voidaan tehdä täsmennyksiä
Uutiset | 18.3.2026 8:00
Pysäyttävä varoitus tukalasta helteestä: Nämä vakavat sairaudet yleistyvät
Uutiset | 17.3.2026 22:12
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52
Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
MT:n kysely: Tämä on suomalaisten luotetuin talouspuolue
Uutiset | 18.3.2026 10:46
VTV: Ajokortin ikäpoikkeusluvat kuluttavat resursseja
Uutiset | 18.3.2026 10:02
Ennätysmäärä legionellatapauksia – varoitus multatuotteista
Uutiset | 18.3.2026 10:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste