Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Suuri Nato-harjoitus alkaa pohjoisessa – Suomeen tuhansia liittolaismaiden sotilaita

9.3.2026 2:30
Lue lisää 
VTV
Tytti Yli-Viikari on pidätetty virasta rikostutkinnan ajaksi. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Yli-Viikarin mukaan virasta pidättämismenettely johtui julkisuuden paineista

VTV:n hyllytettyä pääjohtajaa epäillään muistion mukaan kolmesta rikoksesta, jotka hän kiistää.
STT 8.4.2021 16:16, muokattu 8.4.2021 18:24
a– a+
VTV

VTV:n hyllytetyn pääjohtajan Tytti Yli-Viikarin mukaan käynnissä oleva keskusrikospoliisin esitutkinta ja sen taustalla olevat rikosepäilyt eivät heikennä tai vaikuta hänen edellytyksiinsä toimia tarkastusviraston pääjohtajana.

Näin ollen virantoimituksesta pidättämiselle ei Yli-Viikarin mukaan ole eduskunnan virkamieslaissa säädettyjä perusteita. Hän myös kiistää vastineessaan syyllistyneensä tutkittaviin rikoksiin.

Yli-Viikarin mukaan häneen kohdistuvan virasta pidättämismenettelyn aloittaminen perustuu muihin seikkoihin kun esitutkintaan tai siinä tutkittavana oleviin epäiltyihin tekoihin.

–  Tosiasialliset syyt ja perusteet ovat julkisuudessa asian pitkään jatkunut käsittely, kansalaispalaute ja median paine, Yli-Viikari kirjoittaa vastineessaan.

–  Käsitykseni mukaan merkittävänä syynä menettelyn aloittamiselle on ollut se, että en ole luopunut eduskunnan virkamieslaissa virkamiehelle säädetystä oikeusturvasta ja pidättänyt itseäni epävirallisissa kuulemiskeskusteluissa saamastani painostuksesta huolimatta virantoimituksesta, Yli-Viikari jatkaa.

Yli-Viikari kiinnittää huomiota siihen, että eduskunnan suhtautuminen hänen tapaukseensa muuttui yllättäen maaliskuun lopulla. Yli-Viikari kummeksuu suhtautumisen muuttumista, koska hänen tietojensa mukaan keskusrikospoliisi ei ole maaliskuun alun jälkeen toimittanut eduskunnalle mitään uutta tietoa esitutkinnasta tai siinä tutkittavina olevista teoista.

–  Asian käsittely eduskunnassa muuttui kiireelliseksi 27.3. muiden kuin oikeudellisten tai viranomaisten toiminnan turvaamista koskevien seikkojen johdosta, sillä eduskunta oli saanut tiedon esitutkinnan aloittamisesta 8.3. ryhtymättä silloin toimenpiteisiin, Yli-Viikari kirjoittaa.

Eduskunnan hallintojohtaja Pertti Rauhion koostaman aprillipäivälle päivätyn ”muistio ja päätösehdotus” -dokumentin mukaan Yli-Viikaria epäillään poliisin tutkinnassa kolmesta rikoksesta.

Epäillyt rikosnimikkeet on mustattu muistiosta kolmella rivillä, mutta Rauhion mukaan jokainen rikosepäily koskee rikoksia, joita voidaan pitää siinä määrin törkeinä, että ne ovat peruste virantoimituksesta pidättämiseen. Muistio antaa ymmärtää, että epäiltyjen rikosnimikkeiden rangaistusasteikko on enimmillään vankeutta.

–  Vähäiseksi katsottava rikos, jonka syytteen edellytyksiä tutkitaan, ei voi olla perusteena virantoimituksesta pidättämiselle. Mikäli epäillystä rikoksesta rangaistus olisi enimmillään sakkoa, olisi sitä vaikea käyttää virasta pidättämisen perusteena.

Rauhion muistiossa todetaan, että virasta pidättämisen perusteena ei ole julkisuuden paine.

–  Vaikka pääjohtaja Yli-Viikarin tapauksen herättämä julkinen keskustelu voi olla välillisesti vaikuttamassa hänen toimintaedellytyksiinsä, virantoimituksesta pidättämisen perusteena ovat epäillyt rikokset, eikä häneen julkisuudessa mahdollisesti kohdistettu, muista syistä johtuva paheksunta.

Mikäli keskusrikospoliisi päättäisi lopettaa esitutkinnan eikä asiassa nostettaisi syytettä, ottaa kansliatoimikunta virantoimituksesta pidättämisen viipymättä uudelleen käsittelyyn.

Lue myös

Iran: Euroopan maat auttoivat sotaan johtaneiden olosuhteiden luomisessa

Iran sanoo Euroopan maiden auttaneen luomaan olosuhteet, jotka johtivat Yhdysvaltain ja Israelin aloittamaan...
9.3.2026 13:01

Kahta 15-vuotiasta epäillään tilaustyönä tehdystä murhan yrityksestä

Kerrostalon rappukäytävässä Vantaalla sytytettiin tulipalo joulukuussa, poliisi kertoo.
9.3.2026 12:56

Putin vakuutti järkkymätöntä tukeaan Iranin uudelle korkeimmalle johtajalle

Venäjän presidentti Vladimir Putin vakuutti maanantaina järkkymätöntä tukeaan Iranin vastavalitulle korkeimmalle johtajalle, ajatollah...
9.3.2026 12:54

Aihetunnisteet

Politiikka Tytti Yli-Viikari

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Lewis Hamiltonilta raju ulostulo: Kehottaa Afrikkaa nousemaan entisiä siirtomaavaltoja vastaan
Uutiset | 8.3.2026 20:15
Jopa 14 suomalaista naista saa rintasyöpädiagnoosin joka päivä – moni ei tunnista näitä oireita
Uutiset | 7.3.2026 18:03
Essee: Elinikäinen oppiminen riskiyhteiskunnassa – missä menee kohtuuden raja?
Uutiset | 8.3.2026 18:00
Trump: Kuuban valtion viimeiset hetket ovat käsillä – ”Heillä on paha hallinto”
Uutiset | 7.3.2026 18:46
Lähi-idän sota voi sataa Putinin laariin – Näin Venäjä hyötyy iskusta Iraniin
Uutiset | 7.3.2026 18:28
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Surmatun ajatollahin poika nousi valtaan – Iran ja Israelin moukaroivat toisiaan
Uutiset | 9.3.2026 12:30
Nuorille tulossa syksyllä mahdollisuus suorittaa avoimen korkeakoulun opintoja maksutta
Uutiset | 4.3.2026 14:16
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Venäjä varoittaa ydinkatastrofista – Kansainvälinen atomienergiajärjestö koolle
Uutiset | 2.3.2026 8:50
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Useita Yhdysvaltain hävittäjiä on pudonnut Kuwaitissa, kertoo Kuwaitin puolustusministeriö
Uutiset | 2.3.2026 10:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Iran: Euroopan maat auttoivat sotaan johtaneiden olosuhteiden luomisessa
Uutiset | 9.3.2026 13:01
Kahta 15-vuotiasta epäillään tilaustyönä tehdystä murhan yrityksestä
Uutiset | 9.3.2026 12:56
Putin vakuutti järkkymätöntä tukeaan Iranin uudelle korkeimmalle johtajalle
Uutiset | 9.3.2026 12:54
Iranin uusi johtaja Mojtaba Khamenei on kovan linjan kannattaja – ”yksi sortojärjestelmän arkkitehdeistä”
Uutiset | 9.3.2026 12:36
Surmatun ajatollahin poika nousi valtaan – Iran ja Israelin moukaroivat toisiaan
Uutiset | 9.3.2026 12:30
Helsingin seudun liikenne HSL aloittaa mittavat yt-neuvottelut
Uutiset | 9.3.2026 11:57
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Keskustaedustajat sallisivat petojen tappamisen hätävarjeluna – rinnastuisi pakkotilanteessa tehtyyn mökkimurtoon
Uutiset | 9.3.2026 11:28
Naton johtamisjärjestelmäyksikkö tulee Riihimäelle
Uutiset | 9.3.2026 10:33
Hallituksen leikkaukset iskevät köyhimpiin lapsiperheisiin – Ammattilaiset varoittavat nyt seurauksista
Uutiset | 9.3.2026 10:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Iran: Euroopan maat auttoivat sotaan johtaneiden olosuhteiden luomisessa
Uutiset | 9.3.2026 13:01
Kahta 15-vuotiasta epäillään tilaustyönä tehdystä murhan yrityksestä
Uutiset | 9.3.2026 12:56
Putin vakuutti järkkymätöntä tukeaan Iranin uudelle korkeimmalle johtajalle
Uutiset | 9.3.2026 12:54
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Naisten ihmisarvo ei ole neuvottelukysymys
Mielipide | 8.3.2026 8:00
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Oma aate esille
Mielipide | 6.3.2026 10:58
Lukijalta: Rangaistukset kiristyvät, mutta entä turvallisuus vankiloissa ja sen ulkopuolella?
Mielipide | 6.3.2026 10:51
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste