Ville Merinen SDP:n häirintäkohusta: Seuraamuksia tultava ja ihmisiä vaihduttava
SDP:n kansanedustaja Ville Merinen vaatii Instagram-julkaisussaan, että puolueen sisältä paljastuneesta häirinnästä on tultava seuraamuksia ja ihmisten tulisi vaihtua.
Merinen sanoo oman joukkueensa toiminnan hävettävän häntä.
— Me ei kyetä myöntämään virheitämme. Loputon puolustautuminen, Merinen kirjoittaa.
Merisen mukaan kaikki ongelmakohdat eivät ole vielä edes nousseet pintaan. Hän kehottaa puoluettaan keskittymään ensin oman ympäristönsä kuntouttamiseen ja vasta sitten muihin.
Merinen kertoi alun perin eduskunta-avustajien epäasiallisesta kohtelusta Ylen dokumentissa ja myöhemmin Instagramissa.
STT uutisoi tänään eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisesta, jota on syytetty epäasiallisesta käytöksestä. Asia ilmeni STT:n eduskunta-avustajille tekemästä kyselystä sekä demaritoimijoiden haastatteluista.
Aiemmin julkisuudessa on tuotu esille SDP:n kansanedustajien Marko Asellin, Kim Bergin ja Jani Kokon epäasiallista käytöstä eduskunta-avustajia kohtaan.
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma puolusti aiemmin tänään Instagramissa Tuppuraista.
Heinäluoma sanoi, ettei tunnista mitään epäasiallista Tuppuraisen käytöksessä. Hänen mukaansa Tuppurainen ei ole kohdellut avustajia tai kansanedustajia epäasiallisella tavalla.
Heinäluoman mukaan Tuppurainen on pysynyt jämäkkänä vaikeimmissa tilanteissa.
STT:n lähteiden mukaan Tuppurainen on käyttäytynyt eduskunnassa toistuvasti epäasiallisesti. Tuppurainen on itse kiistänyt syytteet.
Hän sanoi viestissään STT:lle pitävänsä väitettä julkisesta nöyryyttämisestä ”mielettömänä”.
— En tietenkään väitä toimineeni täydellisesti ja toivon, että mikäli omaan käytökseeni liittyen työntekijöillä on huomautettavaa, niistä tultaisiin minulle matalalla kynnyksellä sanomaan.
Tuppurainen ei suostunut STT:n haastatteluun aiheesta, vaan kommentoi kysymyksiä ainoastaan kirjallisesti.