Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous
Menopaineet ovat Ukrainan sodan myötä kovat, eivätkä ne ole sellaisia menoja, jotka maksaisivat itsensä takaisin, Suomen arvostetuimpiin talousasiantuntijoihin lukeutuva Vesa Vihriälä laskee. Menokehystä on muutenkin laajennettu vuosille 2022 ja 2023. (Kuva: Hanne Salonen / Eduskunta, Laura Kotila / Valtioneuvosto)

Vesa Vihriälä ei näe enää tietä kehyksissä pysymiseen tällä hallituskaudella – vahvistaisi talouden ja yhteiskunnan iskunkestävyyttä

Ostovoima heikkenee ja kulut kasvavat
Lauri Heikkilä 3.4.2022 10:00, muokattu 4.4.2022 9:47
a– a+
Talous

Ekonomisti, työelämäprofessori Vesa Vihriälä Helsingin yliopistosta on puhunut menokehyksissä pysymisen puolesta valtiontaloudessa. Ukrainan sota on kuitenkin muuttanut tilanteen.

– Menopaineet ovat sellaista suuruusluokkaa, vähintään satoja miljoonia ellei yli miljardin vuodessa, ettei niitä ole järkevästi mahdollista kompensoida tänä ja ensi vuonna tehtävillä leikkauksilla muihin menoihin.

– Tämän vuoksi on epärealistista yrittää pitäytyä jo kertaalleen laajennetussakaan menokehyksessä vuosien 2022 ja 2023 osalta eli tämän hallituskauden aikana, Vihriälä toteaa Suomenmaalle.

Oppositiosta on kuulunut entistä kovempia ääniä kehyksissä pysymisen puolesta. Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo vaati viime viikolla kovia sopeutustoimia ja syytti hallitusta Suomen jättämisestä ”aivan kammottavaan” jamaan menokehysten ylityksellä.

Sota, sen taustalla oleva Venäjän aiempaakin aggressiivisemmaksi osoittautunut politiikka, ja näihin liittyvät lännen välttämättömät reaktiot heikentävät Suomen talouden näkymiä sekä lyhyellä että hieman pidemmällä aikajänteellä, Vihriälä korostaa.

Välittömästi ja kuluvan vuoden aikana talouskehitystä heikentävät työelämäprofessorin mukaan ennen kaikkea ostovoimaa syövät energian, monien raaka-aineiden ja elintarvikkeiden hintojen nousu sekä Venäjän markkinoiden sulkeutuminen. Myös Finnairin Aasian liikenteen tyrehtyminen tuntuu esimerkiksi matkailualalla.

– Tilanteen muutos pakottaa myös useisiin toimiin, jotka lisäävät julkisia menoja. Pakolaisten vastaanotto aiheuttaa kuluja. Puolustusta, kyberturvallisuutta ja huoltovarmuutta täytyy vahvistaa. Vihreää siirtymää pois fossiilisista energialähteistä täytyy nopeuttaa. Tämä vaatii myös julkista rahoitusta, vaikka pääosa investoinneista onkin yksityisiä.

Merkittävä osa lisämenojen tarpeista ei rajoitu vain kuluvaan ja ensi vuoteen, vaan merkitsee asianomaisten menojen tason pitkäaikaista kasvua, Vihriälä toteaa.

– Menot eivät lisäksi ole sen laatuisia, että niiden voisi toivoa maksavan itsensä takaisin suurempina verotuloina tai muiden menojen vähennyksinä. Ne rasittavat julkista taloutta, joka jo alun perin on selvästi alijäämäinen.

– Tästä syystä pysyväksi arvioitu osuus lisämenoista olisi pyrittävä rahoittamaan muista menoista tinkimällä tai verotusta kiristämällä. Veronkiristykset eivät ole kovin houkutteleva ajatus, koska lähtötaso on jo korkea ja kilpailua ulkomaisista osaajista ja sijoituksista ei helpoteta veronkorotuksilla, Vihriälä arvioi.

Niitäkään voidaan tuskin kokonaan välttää, vaikka pääpainon tulisikin olla menojen priorisoinnissa, hän katsoo.

Geopoliittisesti on käsillä esteiden aika, ja tämä heikentää myös pidemmän aikavälin kasvua. Enemmän voimavaroja menee ei-tuottaviin kohteisiin, kuten varustautumiseen. Venäjän läheisyyskin saa sijoittajat välttämään Suomea.

– Suomen maariski todennäköisesti jää pidemmäksi aikaa aikaisempaa korkeammaksi, mikä heikentää Suomen kilpailukykyä, Vihriälä lisää.

– Talouspolitiikassa olisi tästä syystä pantava lisää painoa kasvukyvyn vahvistamiseen ja talouden ja yhteiskunnan kriisikestävyyden, resilienssin vahvistamiseen. Tämä lisää entisestään tarvetta priorisoida julkisia menoja.

Lue myös

Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki

Lämpimät kesät ovat saaneet 49 prosenttia suomalaisista investoimaan viilennykseen. Asiasta kertoo vakuutusyhtiö LähiTapiolan Arjen...
28.6.2026 20:45

Suomalaisten lompakoissa raju muutos

Käteisen käyttö maksuvälineenä on vähentynyt. Suomalaisista lähes kolme neljäsosaa on vähintään jokseenkin samaa mieltä...
28.6.2026 19:00

Myyräkannat romahtaneet kolmella alueella

Luonnonvarakeskus kertoo tiedotteessaan, että sen seurantojen perusteella itäisessä Suomessa, Keski-Suomessa ja Etelä-Pohjanmaalla myyräkannat...
28.6.2026 16:30

Aihetunnisteet

budjetti julkinen talous kehysriihi menokehys Talous Ukrainan sodan talousvaikutukset valtiontalous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Historia | Lyndon B. Johnson oli rasismin murtaja ja Vietnamin vanki – röyhkeä texasilainen jätti valtavan, mutta ristiriitaisen poliittisen perinnön
Uutiset | 27.6.2026 21:10
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Hizbollah: Aiesopimuksen paneminen toimeen johtaa sisällissotaan
Uutiset | 27.6.2026 7:51
Iran: Yhdysvallat rikkonut räikeästi alustavaa rauhansopimusta
Uutiset | 27.6.2026 10:39
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki
Uutiset | 28.6.2026 20:45
Suomalaisten lompakoissa raju muutos
Uutiset | 28.6.2026 19:00
Myyräkannat romahtaneet kolmella alueella
Uutiset | 28.6.2026 16:30
Historia | Lyndon B. Johnson oli rasismin murtaja ja Vietnamin vanki – röyhkeä texasilainen jätti valtavan, mutta ristiriitaisen poliittisen perinnön
Uutiset | 27.6.2026 21:10
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Hizbollahin johtaja tuomitsee Libanonin, Israelin ja Yhdysvaltojen solmiman aiesopimuksen
Uutiset | 27.6.2026 16:45
Tanskassa lämpötila nousi mittaushistorian ennätykseen
Uutiset | 27.6.2026 15:49
Helsinki Pridessa tunnistetaan, että suhtautuminen sateenkaarivähemmistöihin on tiukentunut – ”Tämä on vastaisku sille”
Uutiset | 27.6.2026 15:07
Nykyihmisen vinoutunut luontosuhde uhkaa pölyttäjiä ja samalla koko Euroopan ruokaturvan perustaa
Uutiset | 27.6.2026 13:01
OAJ tulkitsi aineistoa ammatillisesta opetuksesta väärin – alle 18-vuotiaiden ammattikoululaisten saaman opetuksen määrästä ei olekaan saatavilla tietoa, vaikka niin uutisoitiin
Uutiset | 27.6.2026 11:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki
Uutiset | 28.6.2026 20:45
Suomalaisten lompakoissa raju muutos
Uutiset | 28.6.2026 19:00
Myyräkannat romahtaneet kolmella alueella
Uutiset | 28.6.2026 16:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsähallituksen säästöt iskevät harvaan asuttuihin alueisiin – ennätystulos ei saa tarkoittaa luontokohteiden alasajoa
Mielipide | 27.6.2026 11:54
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste