Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Keskustanaiset vaatii kahta naista puoluejohtoon – ”Keskustan mielikuva on viime vuosina muuttunut liian miehiseksi”

13.5.2026 13:48
Lue lisää 
Eduskuntavaalit
Seitsemälle puolueelle huhtikuun eduskuntavaalit ovat sikäli kohtalonvaalit, että jos ne eivät saavuta yhtäkään kansanedustajaa, ne putoavat puoluerekisteristä. Arkistokuva. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Seitsemällä puolueella edessä kohtalonvaalit – menee joko läpi tai putoaa rekisteristä

STT - Ilkka Hemmilä 11.3.2023 7:00, muokattu 11.3.2023 16:11
a– a+
Eduskuntavaalit

Yhteensä 22 puoluetta on asettanut ehdokkaita kolmen viikon päästä pidettäviin eduskuntavaaleihin.

Viime vaaleissa edustajia sai kahdeksan vanhaa puoluetta ja silloinen tulokas Liike Nyt. Nyt läpimurtoa Arkadianmäelle hakee siis suurempi määrä puolueita kuin mitä sinne viimeksi valittiin.

Seitsemälle puolueelle kyseessä ovat sikäli kohtalonvaalit, että jos ne eivät saavuta yhtäkään kansanedustajaa, ne putoavat puoluerekisteristä. Silloin ne joutuvat päättämään puolueen tulevaisuudesta ja siitä, yrittävätkö ne rekisteriin uudestaan.

Yliopistotutkija Johanna Vuorelma Helsingin yliopistosta hahmottelee, minkä mukaan pienpuolueiden menestymisen mahdollisuuksia voi arvioida.

Lähtökohtaisesti pienpuolueita vastaan ovat taloudelliset resurssit, koska puoluetukea jaetaan kansanedustajien määrän perusteella. Suurten puolueiden etuna on myös niille kertynyt vapaaehtoisten verkosto, joka toimii kampanjaväkenä.

– Pienpuolueilla on vaikea ponnistaa lähellekään poliittista valtaa, Vuorelma sanoo.

Menestystä on usein tuonut se, jos mukana on näkyvä ehdokas. Viime vaaleissa tällainen oli kokoomuksen jättänyt kansanedustaja Harry Harkimo (liik.).

Tällä kertaa näkyvyyttä vallan verkostoissa on Vuorelman mukaan saanut talousoikeistoa edustava liberaalipuolue. Se on nostanut esiin omaa leikkauslistaansa Twitter-kampanjalla.

Sillä on myös pienpuolueiden kattavimpiin kuuluva ehdokaslista, johon lukeutuu muun muassa ekonomisteja ja oikeustieteilijöitä, kuten tiedotusvälineissä haastatellut Sanna Kurronen ja Matti Muukkonen.

– Puolueella on lähes sata ehdokasta kymmenessä piirissä. Se on yksi lähtökohta vaalimenestykseen, mutta se ei toki yksin riitä, Vuorelma sanoo.

Puolue myös täyttäisi ideologisen kolon Suomen puoluekentällä. Vastaava talousoikeistolainen arvoliberaalipuolue löytyy monesta Euroopan maasta. Suomessa sellaisen vakiintuminen ei ole onnistunut.

Puolue kärkkyy paikkaa lähinnä Uudeltamaalta ja Helsingistä. Niistä eduskuntaan ponnisti myös sen henkinen edeltäjä nuorsuomalaiset, joka sai kaksi kansanedustajaa vuoden 1995 vaaleissa. Nuorsuomalaiset ei onnistunut uusimaan paikkojaan enää neljää vuotta myöhemmin.

Liberaalipuolue korostui pienpuolueiden joukossa maaliskuun alussa julkaistussa Ylen teettämässä gallup-kyselyssä. Tosin niin ikään kuun alussa julkaistut paikallislehtien gallupit Uudeltamaalta ja Helsingistä eivät povanneet puolueelle paikkoja.

Yhteensä kevään vaaleihin on Manner-Suomessa asetettu 2 409 ehdokasta. Vaalipiirejä on 12.

Ehdokkaista noin 75 prosenttia eli selvä pääosa edustaa eduskuntapuolueita, jotka saivat paikkoja myös viime vaaleissa. Niiden ohella yli sata ehdokasta ovat haalineet kansalliskonservatiiviset pienpuolueet vapauden liitto ja Valta kuuluu kansalle (VKK).

Vapauden liitolla on 143 ehdokasta, jolla se asettuu kahden pienen eduskuntapuolueen eli Liike Nytin (177 ehdokasta) ja RKP:n (111 ehdokasta) väliin. VKK (107 ehdokasta) jää jonkin verran jälkeen RKP:stä.

Laitaoikeiston tulijoilla on yhteistä taustaa. Perussuomalaisista kesken kauden erotettu Ano Turtiainen hakee jatkokautta johtamansa VKK:n riveissä. Vapauden liitto on sekä perussuomalaisissa että VKK:ssa vaikuttaneen kaupunginvaltuutettu Ossi Tiihosen luomus.

Vuorelman mukaan puolueiden menestymisen mahdollisuuksia on vaikea arvioida. Hän huomauttaa, että laitaoikeisto kuuluu määritelmällisesti marginaaliin.

– Myös äänestysaktiivisuutta on vaikea ennakoida. Nykyjärjestystä kyseenalaistavilla usein äänestäminen ei ole keskeinen vaikuttamisen keino, hän sanoo.

Enimmillään yhdellä puolueella voi olla 217 ehdokasta. Eri vaalipiireissä solmitut vaaliliitot voivat pienentää lukua. Kaikki muut eduskuntapuolueet paitsi Liike Nyt ja RKP ovat ilmoittaneet asettaneensa täydet listat, jos vaaliliitot otetaan huomioon.

Lisäksi Ahvenanmaalla on 15 ehdokasta neljällä erillisellä listalla.

Jokainen ehdokkaita asettanut puolue on läsnä vähintään kahdessa vaalipiirissä. Jokaisessa ovat läsnä viime vaaleissakin paikkoja saaneet puolueet sekä vapauden liitto ja VKK.

Pelkkä piirien määrä ei tosin kerro kaikkea. Varsinkin pienten puolueiden ehdokasmäärät yksittäisissä piireissä voivat olla vähäisiä.

Esimerkiksi RKP on iloinnut, että puolue on ensimmäistä kertaa historiassaan mukana kaikissa Manner-Suomen vaalipiireissä. Neljässä eli joka kolmannessa piirissä puolueella on kuitenkin vain yksi ehdokas.

Toinen esimerkki on kristallipuolue, jolla on kussakin piirissä enimmillään viisi ehdokasta, vaikka puolue on läsnä kymmenessä eli lähes jokaisessa vaalipiirissä. Yhteensä puolueella on ehdokkaita alle 30. Kuudella puolueella on ehdokkaita tosin vieläkin vähemmän.

Ehdokkaita suoraan vaaleihin saavat asettaa rekisteröidyt puolueet, joita on tukenut 5 000 äänioikeutettua kansalaista. Puoluerekisterissä on yhteensä 24 puoluetta.

Niistä vain kaksi ei ole asettanut ehdokkaita kevään vaaleihin. Ne ovat Paavo Väyrysen perustamat kansalaispuolue ja Seitsemän tähden liike.

Näissä vaaleissa Väyrynen on palannut keskustan ehdokkaaksi. Kansalaispuolue on yhdistynyt kristillisdemokraattien kanssa, mutta kummittelee yhä oikeusministeriön ylläpitämässä listauksessa.

– Kansalaispuolue ei ole virallisesti pyytänyt poistoa rekisteristä. Toki heidän ei ole sitä välttämätöntä tehdä, koska poisto on väistämättömästi edessä, sanoo erityisasiantuntija Laura Nurminen oikeusministeriöstä.

Myös tähtiliike katoaa rekisteristä automaattisesti näiden vaalien jälkeen. Puolue putoaa rekisteristä, jos se jää ilman edustajia kaksissa peräkkäisissä eduskuntavaaleissa.

Putoamisvaarassa on myös seitsemän muuta puoluetta: liberaalipuolue, piraattipuolue, eläinoikeuspuolue, feministinen puolue, kansalaisliitto (ennen itsenäisyyspuolue), korjausliike (ennen sininen tulevaisuus) ja Suomen kansa ensin.

Uutta nousua puoluerekisteriin voi helpottaa se, että vuoden 2021 alusta puolueen kannattajakortit on voinut kerätä sähköisesti. Rekisteriin on sittemmin noussut tai palannut kuusi puoluetta.

Vuorelma ei puhuisi varsinaisesti ryntäyksestä, mutta arvioi muutoksen helpottaneen puolueen perustamista. Osa tulokkaista on kertonut keränneensä kannattajakortit jopa päivissä.

– Jos ajattelee, miten samanmieliset kohtaavat verkossa erilaisilla foorumeilla, nyt koko poliittisen puolueen alun voi hoitaa verkossa, hän sanoo.

Kaikki ehdokkaat eivät kulje vaaleihin puolueiden kautta. Manner-Suomessa on yhteensä 16 valitsijayhdistyksen ehdokasta. Ehdokkaaksi pääsee sadan äänioikeutetun tuella.

Lue myös

Keskustaan palanneen Paavo Väyrysen luomukset putoavat puoluerekisteristä kevään vaaleissa

Konkaripoliitikko Paavo Väyrysen (kesk.) perustamat puolueet putoavat puoluerekisteristä kevään eduskuntavaalien jälkeen. Kaksi vaalikautta sitten...
11.3.2023 12:31

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit läpimeno pienpuolueet Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tutkimus: Nämä kaksi ruokavaliomuutosta voivat hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 12.5.2026 22:18
Viime vuonna Suomen kansalaisuuden sai ennätysmäärä ihmisiä – Irakista tulleiden osuus suurin
Uutiset | 12.5.2026 8:21
Keskusta vaati Orpolta nimeä eropaperiin – ”Jos todella olette tehneet kaiken, niin nyt on turha vuotta odotella”
Uutiset | 12.5.2026 17:27
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Suomen viisuedustajat Lampenius ja Parkkonen kisaavat tänään Euroviisujen finaalipaikasta
Uutiset | 12.5.2026 2:31
”Ylitettiin kaikki rajat” – Keskustan Timo Mehtälä pöyristyi lapsilisäesityksestä
Uutiset | 11.5.2026 18:42
EU:lta pakotteita Venäjälle ukrainalaislasten pakkosiirroista – Kallas: ”Jokainen lapsi on palautettava Ukrainaan”
Uutiset | 11.5.2026 18:36
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Uusimmat

Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Seulonta pelastaa satoja henkiä vuodessa – Syöpätapaukset ovat silti kasvussa
Uutiset | 13.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Stubb korosti Naton yhtenäisyyden tärkeyttä B9-kokouksessa – ”Meidän on kyettävä näkemään hälyn läpi”
Uutiset | 13.5.2026 18:42
Zelenskyi: Venäjä hyökännyt Ukrainaan yli 800 droonilla, kuusi ihmistä kuollut
Uutiset | 13.5.2026 18:20
Tutkivan journalismin Lumilapio-palkinnot Ylelle ja Turun Sanomille
Uutiset | 13.5.2026 18:17
Lapin liitto hakee Natura-poikkeamaa Viiankiaavalle
Uutiset | 13.5.2026 16:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”
Uutiset | 9.5.2026 8:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Elämän merkitystä maaseudusta
Mielipide | 13.5.2026 14:40
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Perheneuvolapalvelut on pelastettava
Mielipide | 12.5.2026 12:56
Lukijalta: Entä jos katsoisimme sotea asiakkaan silmin?
Mielipide | 12.5.2026 9:32
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Eläkekatto ei ratkaise talouden ongelmia
Mielipide | 11.5.2026 14:06
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste