Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa

9.12.2025 21:23
Lue lisää 
Hakkerointi
Twitterin mukaan se reagoi tietoon hyökkäyksestä sulkemalla kohteena olleet tilit ja poistamalla huijausviestit. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Twitteristä paljastui laaja hakkerointi, mutta salasanoja ei ilmeisesti varastettu – hyökkäyksen kohteina olivat muun muassa Barack Obama, Bill Gates ja Kanye West

Twitter sanoo selvittävänsä asiaa.
Mari Areva, Tapio Pellinen - STT 16.7.2020 10:05, muokattu 16.7.2020 10:12
a– a+
Hakkerointi

Vähintään kymmenien tunnettujen ihmisten Twitter-tileihin vaikuttanutta hyökkäystä ei todennäköisesti tehty käyttäjien salasanoja varastamalla, arvioi Stanfordin yliopiston Internet Observatory -ohjelman johtaja Alex Stamos New York Timesille.

Kyberturvallisuuden asiantuntijan mukaan on todennäköisempää, että hyökkäyksessä päästiin käsiksi salausavaimiin palvelun sisällä.

Twitterin mukaan kyse vaikuttaa olevan koordinoidusta niin sanotusta social engineering -hyökkäyksestä eli sosiaalisesta manipulaatiosta, jolla onnistuneesti päästiin käsiksi Twitterin sisäisiin järjestelmiin ja työkaluihin palvelun työntekijöiden kautta.

Social engineering -hyökkäyksissä järjestelmiin livahdetaan huijaamalla ihmisiä, ei niinkään teknisiä haavoittuvuuksia hyödyntäen.

Palvelu kertoo kuitenkin rajoittaneensa pääsyä sisäisiin järjestelmiinsä sillä aikaa, kun se selvittää tapahtunutta.

Hyökkäyksen kohteena olleet tilit on Twitterin mukaan suljettu ja ne avataan vasta, kun sen katsotaan olevan turvallista.

Viestipalvelu Twitterissä paljastui laaja hakkerointi puolilta öin Suomen aikaa. Hyökkäys vaikutti kymmenien tunnettujen ihmisten ja yritysten tileihin, kertoo muun muassa uutiskanava CNN.

Esimerkiksi Yhdysvaltojen entisen presidentin Barack Obaman, demokraattien tulevan presidenttiehdokkaan Joe Bidenin, Microsoftin perustajan Bill Gatesin, Teslan toimitusjohtajan Elon Muskin, artisti Kanye Westin ja Applen nimissä lähetettiin viestejä, jotka levittivät kryptovaluuttahuijausta.

Suurin osa viesteistä on jo poistettu. Viestejä on havaittu erityisesti yhdysvaltalaisilla tileillä.

Melko pian tapahtuneen jälkeen Twitter kertoi omalla tilillään, että palvelu on tietoinen tapahtumasta ja selvittää asiaa. Selvityksen ollessa kesken osa Twitter-käyttäjistä ei pystynyt vähään aikaan esimerkiksi tviittaamaan tileiltään tai vaihtamaan salasanojaan. Nyt suurimman osan tileistä pitäisi jälleen toimia, mutta katkoja voi esiintyä edelleen.

Twitterin mukaan se reagoi tietoon hyökkäyksestä sulkemalla kohteena olleet tilit ja poistamalla huijausviestit. Se rajoitti käyttäjien tilejä myös laajemmin sulkemalla joksikin aikaa esimerkiksi kaikki varmennetut tilit.

CNN:n mukaan kyse on selvästi laajimmasta turvaongelmasta palvelun historiassa erityisesti siksi, että se kohdistuu tunnettujen ihmisten ja mielipidevaikuttajien tileihin.

New York Timesin mukaan huijausviestejä lähetettiin kymmenien julkisuudesta tuttujen ihmisten nimissä. Lehden mukaan hyökkääjät tyytyivät tällä kertaa kärttämään bitcoineja.

Turvallisuusasiantuntijoita kuitenkin huolettaa se, että toisenlaisilla viesteillä hyökkäys olisi voinut olla paljon vaarallisempi.

Lehden mukaan tiedustelupalvelut Yhdysvalloissa uskovat, että hyökkäyksen takana on enemminkin yksittäinen ihminen kuin jokin vieras valtio.

Maan keskusrikospoliisi FBI ilmoitti lausunnossa, että se on tietoinen hyökkäyksestä.

Aktiivisena tviittaajana tunnetun Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin tiliin hyökkääjät eivät ilmeisesti päässeet kiinni. CNN kertoo, että Valkoinen talo kieltäytyi kommentoimasta asiaa. New York Timesin lähteen mukaan presidentin tili on erityissuojattu.

Viime vuonna hakkerit onnistuivat pääsemään Twitterin toimitusjohtajan Jack Dorseyn tilille, CNN kertoo. Tapaus nosti keskustelua siitä, miten hyvin mikään yksittäinen tili on mahdollista suojata.

Dorseyn tilin hakkeroinnin mahdollistanut haavoittuvuus korjattiin tapahtuman jälkeen.

Toisenlaisilla viesteillä hyökkäys olisi voinut olla paljon vaarallisempi.

Muun muassa kryptovaluutan vaihtoon erikoistuneen Gemini-yhtiön perustaja Cameron Winklevoss varoitti omalla Twitter-tilillään, että viesteissä on kyse huijauksesta.

Geminin toimitusjohtaja Tyler Winklevoss puolestaan kertoi, että myös yhtiön tili oli hakkeroitu. Hänen mukaansa samoin tapahtui useille muille kryptovaluuttafirmojen tileille.

Kryptovaluuttojen vaihtoa seuraavan Blockchain.com-sivuston mukaan huijaustviiteissä mainittuihin sähköpostiosoitteisiin olisi lähetetty lähes 116  000 dollarin arvosta bitcoineja. Asiasta kertoo uutistoimisto AFP.

Lue myös

Tänne maksetaan suhteellisesti eniten Kelan etuuksia

Nykyisin Kelan suurin menoerä on sairausvakuutus
11.12.2025 6:00

Näin varusmiesten Cooper-tulokset paranivat– Matkaa 1970- ja 1980-lukujen tuloksiin on silti reilusti

Kaikkein huonokuntoisimpien oppilaiden osuus on laskussa Move!-mittauksissa
11.12.2025 0:05

Käännettä luvassa asuntokaupoille, ennustaa Hypo

Asuntokauppa virkistyy ensi vuonna ja asuntojen hinnat nousevat, arvioi asuntorahoittaja Hypo asuntomarkkinakatsauksessaan. Asuntokauppaa virkistävät...
11.12.2025 0:01

Aihetunnisteet

hakkerointi kyberturvallisuus twitter Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle
Uutiset | 8.12.2025 23:02
Ovaska jyrähtää Länsirata-sotkusta: ”Hallitus on sekaisin kuin seinäkello”
Uutiset | 9.12.2025 17:12
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Brittikenraali soittaa hälytyskelloja: ”Minua huolestuttaa eniten se, mitä aaltojen alla tapahtuu”
Uutiset | 9.12.2025 22:15
Tutkija: Yhdysvallat etenee Euroopan suhteen kohti venäläistyyppistä etupiiriajattelua
Uutiset | 9.12.2025 12:00
Varoitus: Nämä lääkkeet voivat aiheuttaa lihasmassan menetyksen – ”10 vuoden ikääntyminen”
Uutiset | 8.12.2025 22:10
Orpo Ylelle: Ministeri Adlercreutz on toiminut hallitusohjelman vastaisesti
Uutiset | 9.12.2025 18:59
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Mitä tapahtui Kelan pääjohtajalle Lasse Lehtoselle Brysselissä? Kela kommentoi
Uutiset | 5.12.2025 15:12
Armeijan budjetti paisuu – Kysyimme, voisiko lakkautettuja varuskuntia elvyttää
Uutiset | 4.12.2025 13:03
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50

Uusimmat

Tänne maksetaan suhteellisesti eniten Kelan etuuksia
Uutiset | 11.12.2025 6:00
Näin varusmiesten Cooper-tulokset paranivat– Matkaa 1970- ja 1980-lukujen tuloksiin on silti reilusti
Uutiset | 11.12.2025 0:05
Käännettä luvassa asuntokaupoille, ennustaa Hypo
Uutiset | 11.12.2025 0:01
Tyrmistys leviää: EU-pomolta raju syytös USA:lle
Uutiset | 10.12.2025 22:23
Väitös: Yliluonnolliset kokemukset olivat keino selviytyä sodasta
Uutiset | 10.12.2025 22:01
Näistä työpaikoista suomalaiset haluavat lähteä litomaan – Ja näille aloille he haluavat mennä
Uutiset | 10.12.2025 21:45
Britanniassa maskisuositus ärhäkän ”tautitsunamin” vuoksi
Uutiset | 10.12.2025 21:33
Muista tämä, kun asennat jouluvaloja
Uutiset | 10.12.2025 21:15
Uusi maa kertoo jäävänsä pois Euroviisuista
Uutiset | 10.12.2025 19:32
Tanskalainen tiedustelupalvelu luokittelee Yhdysvallat turvallisuusuhaksi
Uutiset | 10.12.2025 18:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Kirjat | Suomi on siirtymässä veteraaniajasta perinneaikaan
Uutiset | 7.12.2025 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tänne maksetaan suhteellisesti eniten Kelan etuuksia
Uutiset | 11.12.2025 6:00
Näin varusmiesten Cooper-tulokset paranivat– Matkaa 1970- ja 1980-lukujen tuloksiin on silti reilusti
Uutiset | 11.12.2025 0:05
Käännettä luvassa asuntokaupoille, ennustaa Hypo
Uutiset | 11.12.2025 0:01
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ilmainen pneumokokkirokote kaikille 65-vuotiaille
Mielipide | 10.12.2025 13:31
Lukijalta: Kaksi eri todellisuutta
Mielipide | 10.12.2025 12:35
Lukijalta: Kaksoisraide Saimaan kanavaa korvaamaan
Mielipide | 10.12.2025 12:30
Lukijalta: Suomi säästötoimien jälkeen
Mielipide | 9.12.2025 13:04
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste