Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Kuluttajien ja yritysten luottamus heikkeni – usko Suomen talouteen on nyt hyvin matalalla tasolla

27.3.2026 8:45
Lue lisää 
Ulkomaat
Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Timo R. Stewart näkee, että Trumpin suunnitelma vaikuttaa välittömästi ainakin Israelin ja äärijärjestö Hamasin meneillään olevaan tulitaukoon. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Tutkija tyrmistyi Trumpin Gaza-puheista: "Etninen puhdistus"

Suomenmaa – STT / Eetu Halonen 5.2.2025 14:22, muokattu 5.2.2025 14:22
a– a+
Ulkomaat

Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Timo R. Stewart sanoo, ettei Yhdysvalloilla ole minkäänlaista oikeutta ottaa Gazaa haltuunsa eikä Israelilla ole oikeutta kaupata aluetta kenellekään.

Hän tosin huomauttaa, että tämä pätee vain niin kauan, kun maailmaa hahmotetaan sääntöpohjaisen maailmanjärjestyksen kautta. Stewartin mukaan Yhdysvaltain presidentti Donald Trump tuntuu puheillaan haluavan murtaa juuri tällaista järjestystä.

–  Gazan ottaminen Yhdysvaltain haltuun olisi täysin laitonta. Se tapahtuisi ihan vain vahvemman oikeudella, Stewart sanoo.

Trump kertoi varhain keskiviikkona Suomen aikaa suunnitelmastaan ottaa Gazan kaista Yhdysvaltain haltuun. Lisäksi Trump sanoi, että alueella asuvien palestiinalaisten tulisi siirtyä muihin maihin. Gazassa asuu yli kaksi miljoonaa palestiinalaista.

Stewart kuvailee Trumpin suunnitelmaa pöyristyttäväksi.

–  Siinä puhutaan suomeksi sanottuna parin miljoonan ihmisen pakkosiirroista ja etnisestä puhdistuksesta vastoin heidän tahtoaan. Se on lähtökohtaisesti sotarikos, hän sanoo.

Trump ei kuitenkaan valottanut tiedotustilaisuudessa suunnitelman toteuttamisen yksityiskohtia käytännössä lainkaan. Avoimeksi jäi esimerkiksi se, minne Gazan palestiinalaiset olisi määrä siirtää ja miten se tapahtuisi.

Trump on aiemmin väläyttänyt alueen palestiinalaisten siirtämistä Egyptiin tai Jordaniaan. Maat ovat torjuneet ehdotuksen jyrkästi.

–  Myös Saudi-Arabia, Arabiemiraatit ja muut alueen valtiot ovat sanoneet, ettei tämä käy, että ihmisillä on oikeus asua omassa kotimaassaan ja ratkaisu tähän olisi kahden valtion malli, Stewart sanoo.

Hänen mukaansa Trumpin suunnitelma kuitenkin nimenomaan horjuttaa kahden valtion, Israelin ja Palestiinan, syntymistä alueella. Palestiinalaisia asuu Gazan lisäksi Länsirannalla ja siihen kuuluvassa Itä-Jerusalemissa.

Stewart sanoo, että periaatteessa olisi toki mahdollista perustaa edelleen jonkinlainen palestiinalaisvaltio Länsirannalle, vaikka palestiinalaiset siirrettäisiin pois Gazasta. Tämä ei kuitenkaan välttämättä olisi optimaalisin vaihtoehto palestiinalaisille, sillä juuri Gazasta olisi mahdollista muodostaa yhteyksiä ulkomaailmaan.

–  Sinne olisi mahdollista rakentaa satama. Gaza tarjoaa yhteyden Egyptiin ja Välimerelle sekä sitä kautta muuhun maailmaan, Stewart sanoo.

Lisäksi hän näkee ylipäätään aiheellisena kysymyksenä sen, mitä Länsirannalle tapahtuu, jos Trumpin suunnitelma toteutuu Gazassa.

–  Varmasti tämä herättää ainakin pelkoja Länsirannalla, että vastaava kohtalo odottaa myös heitä. On ihan aiheellinen pelko, että jos tällaiseen ruvetaan Gazassa, milloin se tapahtuu sitten Länsirannalla, Stewart pohtii.

Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trump tapasivat Valkoisessa taloissa. LEHTIKUVA / AFP / ANDREW CABALLERO-REYNOLDS

Vaikka Trumpin suunnitelman yksityiskohdat jäivät toistaiseksi auki, esityksellä tuntuu olevan Israelin hallituksen tuki. Trump kertoi aikeistaan yhteisessä tiedotustilaisuudessa Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun kanssa Washingtonissa.

Netanjahu sanoi Trumpin suunnitelman olevan huomionarvoinen ja voivan ”muuttaa historiaa”. Pääministeri kutsui Trumpia ”Israelin historian suurimmaksi ystäväksi”.

Tiedotustilaisuudessa ei kerrottu, mikä Gazan hallintomuoto olisi Yhdysvaltain haltuunoton jälkeen ja olisiko kyseessä esimerkiksi jonkinlainen siirtymävaihe, jonka jälkeen alue liitettäisiin osaksi Israelia.

Stewart näkee, että Trumpin suunnitelma vaikuttaa välittömästi ainakin Israelin ja äärijärjestö Hamasin meneillään olevaan tulitaukoon, jonka aikana Hamasin on määrä vapauttaa israelilaisia panttivankeja. Käynnissä olevan tulitauon ensimmäisen vaiheen aikana on myös tarkoitus aloittaa neuvottelut sen toisesta vaiheesta.

Stewartin mukaan nyt esitetty Trumpin visio Gazan väestön etnisestä puhdistamisesta ei ole Hamasille hyväksyttävä vaihtoehto.

–  On olemassa hyvin todellinen riski, että tämä tulitauko kaatuu, eli Hamas lopettaa panttivankien vapauttamisen, koska se on heidän ainoa vipuvartensa tässä tilanteessa, Stewart sanoo.

Lue myös

Nyt Trump haluaa Gazan: "Lähi-idän Riviera"

Trumpin mukaan Gazan palestiinalaisten pitäisi asettua naapurivaltioihin. Palestiinalaisten YK-suurlähettiläs tyrmäsi ajatuksen.
5.2.2025 14:11

Arvio Israelista: Gazan kohtalo on sinetöity

Ajatus palestiinalaisvaltiosta tullaan hautaamaan, sanoo Israelin äärioikeistolainen valtiovarainministeri Bezalel Smotrich. Ministerin mukaan Yhdysvaltain presidentin...
5.2.2025 14:08

Hamas varoittaa Trumpia rasismista ja väkivallan lietsomisesta

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin suunnitelma Gazan haltuunotosta on rasistinen, ja sen tarkoituksena on...
5.2.2025 13:51

Professori MTV Uutisille: Trumpin ehdotus on järkyttävä, pähkähullu ja sävyltään kolonialistinen

Trump sanoi, että Yhdysvallat aikoo ottaa Gazan kaistan hallintaansa
5.2.2025 8:57

Aihetunnisteet

Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Britannialta tiukka päätös ”Putinin sotakoneiston nälkiinnyttämiseksi”
Uutiset | 26.3.2026 8:44
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kreml: Tiedot Venäjän droonilähetyksestä Iranille ovat valheita
Uutiset | 26.3.2026 13:02
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Peskov: Älkää uskoko puheita droonilähetyksestä Iranille, media levittää valheita
Uutiset | 26.3.2026 16:38
Suomen Yrittäjät varoittaa hallitusta tukitoimista: ”Kun energia on niukkaa, keskeistä on kysynnän sopeutuminen”
Uutiset | 25.3.2026 10:10
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Sota nielee miljardeja – Nyt Putin joutui nöyrtymään
Uutiset | 27.3.2026 22:31
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Suosikkihedelmiä on syytä varoa auringossa – Näin syntyy raju Margarita-ihottuma
Uutiset | 27.3.2026 21:23
Pappi ja ex-kansanedustaja Räsäsen tuomiosta: Kristillisen puolueen perustaminen oli virhe, uskonto ja politiikka erotettava toisistaan
Uutiset | 27.3.2026 19:33
Rubio: Yhdysvallat lopettanee Iran-operaationsa lähiviikkoina
Uutiset | 27.3.2026 19:30
G7:n ulkoministerit vaativat loppua hyökkäyksille siviilejä vastaan Lähi-idässä
Uutiset | 27.3.2026 18:34
Asiantuntijat: Näyttävien satamaiskujen vahingot Venäjän öljynviennille jäänevät rajallisiksi
Uutiset | 27.3.2026 17:32
Inarissa helikopteri putosi järven jäälle – kyydissä suomalaisia
Uutiset | 27.3.2026 17:28
Miesten pitkät hiukset sallitaan intissä, mutta tukka ei saa edelleenkään hulmuta
Uutiset | 27.3.2026 16:10
Old El Paso -tortilloja vedetään pois myynnistä
Uutiset | 27.3.2026 15:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sota nielee miljardeja – Nyt Putin joutui nöyrtymään
Uutiset | 27.3.2026 22:31
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Suosikkihedelmiä on syytä varoa auringossa – Näin syntyy raju Margarita-ihottuma
Uutiset | 27.3.2026 21:23
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02
Lukijalta: Talouspolitiikka tarvitsee tuekseen vahvaa perhepolitiikkaa
Mielipide | 26.3.2026 12:56
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste