Tuhannet Ukrainasta paenneet voivat hakea kotikuntaa verkossa maaliskuusta alkaen
Digi- ja väestötietovirasto (DVV) kertoo helpottavansa Suomeen tulleiden ukrainalaisten kotikuntahakemusprosessia. Hakemuksen voi tehdä verkossa ilman käyntiä virastossa. Virasto myös neuvoo ukrainaksi kotikunnan hakemisessa.
Ukrainasta paennut voi halutessaan hakea kotikuntaa asuttuaan Suomessa vuoden. Lisäksi hakijalla pitää olla suomalainen henkilötunnus ja vähintään vuosi sitten haettu tilapäisen suojelun oleskelulupa.
Kotikunta tuo nipun oikeuksia mutta myös velvollisuuksia verrattuna tilapäisen suojelun asemaan. Kotikunta määräytyy sen mukaan, missä ihminen asuu.
Maahanmuuttoviraston verkkosivuilla on vertailu kotikunnan ja tilapäisen suojelun eroista.
Maahanmuuttoviraston mukaan viime vuonna Suomeen tuli yli 40 000 ukrainalaista. Maalis-huhtikuussa heistä noin 13 000 on asunut Suomessa vuoden.
Digi- ja väestötietovirastossa on valmistauduttu käsittelemään tuhansia kotikuntahakemuksia kevään aikana. Virasto kertoo hakijoiden runsauden vauhdittaneen prosessin digitalisoimista. Kotikuntaa ei ole aikaisemmin voinut hakea verkossa.
– Viranomaisten kanssa toimiminen pitää olla mahdollisimman helppoa. Erityisen merkityksellistä se on tässä Ukrainan tapauksessa, sillä sieltä paenneet voivat olla monin tavoin kuormittavassa tilanteessa, kertoo tiedotteessa ylijohtaja Timo Salovaara DVV:stä.
Kotikunnan hakeminen perustuu omaan harkintaan. Kotikunnasta on hyötyä, jos aikoo jäädä Suomeen pidemmäksi aikaa.
Kuntalaiseksi siirtyessä ihminen poistuu Maahanmuuttoviraston vastaanottojärjestelmän piiristä ja siirtyy kunnan ja hyvinvointialueen palveluiden asiakkaaksi sekä kuntalaiseksi.
Yksi suurimmista muutoksista on kotikunnan mukana tuleva oppivelvollisuus. Sotaa paenneiden ukrainalaisten joukossa on paljon lapsiperheitä, ja tällä hetkellä moni ukrainalaisista lapsista käy etäopetuksena Ukrainan valtion järjestämää koulua.
Kotikunnan saamisen myötä ukrainalaisille lapsille tulee velvollisuus suomalaiseen perusopetukseen, eikä Ukrainan tarjoama etäkoulu voi sitä korvata. Ukrainalaista etäkoulua voi käydä vain suomalaisen perusopetuksen lisäksi omalla ajalla.
Ukrainalaisia lapsia ja nuoria on jo nyt päiväkodeissa ja kouluissa. Oppivelvollisuuden ja subjektiivisen varhaiskasvatusoikeuden ansiosta oppilaiden määrät voivat kuitenkin nousta paljon kotikuntahakemusten myötä. Kuntaliitto onkin esittänyt huolen siitä, että kotikunnan saaneiden ukrainalaisten palveluiden järjestämiseen on etukäteen hyvin vaikea varautua.