Trumpin yritysvyyhti hämmentää – tulevalla presidentillä on taloudellisia etuja ajettavanaan Venäjällä
Yhdysvaltain presidentinvaalit voittaneen Donald Trumpin aiemmat liiketoimet ja tulevat presidentin tehtävät ovat ristiriidassa keskenään, sillä Trumpilla on taloudellisia etuja ajettavanaan useissa maissa, jotka ovat tärkeitä Yhdysvaltain ulkopolitiikan kannalta.
– Hänellä on valtava yritysvyyhti. Siellä on rahoitussuhteita ympäri maailmaa erilaisiin pankkeihin, kuten esimerkiksi Venäjällä, kertoo Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja Mika Aaltola.
Trump puhui vaalikampanjansa aikana myönteiseen sävyyn Venäjän presidentistä Vladimir Putinista. Trump ilmaisi myös ymmärrystä Krimin miehitystä kohtaan.
Aikakauslehti Newsweekin mukaan Trumpilla on lisäksi läheiset suhteet Pavel Fuksiin, joka on yksi Venäjän poliittisesti vaikutusvaltaisimmista oligarkeista.
Ristiriita presidentti-Trumpin ja liikemies-Trumpin välillä on selvä, sillä Yhdysvallat on tähän saakka noudattanut tiukkaa politiikkaa Venäjää kohtaan Ukrainan kriisin vuoksi.
– Jos (Trumpin) yhtiö myy tavaramerkkinsä Venäjälle Trumpin ollessa Valkoisessa talossa, maailma seuraa hämmästyttävää näkyä, kun Amerikan presidentin nimeä kantavia hotelleja ja toimistokomplekseja nousee Moskovan keskustaan, Newsweek kirjoittaa.
Trumpilla on myös läheiset liikesuhteet Lähi-itään, jonka tapahtumiin Yhdysvallat puuttuu alituisesti.