Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hämmennys Orpon puheista – ”Kunpa näin olisikin”

5.9.2025 13:35
Lue lisää 
Kotimaa
Tukes kommentoi vastauksessaan oikeusasiamiehelle, että vaihtoehto- ja uskomushoito-termistä luopuminen voi hämärtää tieteellisen ja tieteeseen perustumattoman hoidon rajaa. Pahimmillaan tämä voi aiheuttaa ihmisille terveydellistä vaaraa. (Kuva: Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto)

Termikiista pahenee – oikeusasiamiehen päätös ei kannusta käyttämään uskomushoito-termiä, Tukes aikoo käyttää sitä silti

Yhdistykset harkitsevat kantelun tekemistä Euroopan komissiolle
STT-Heli Laakkonen 17.7.2024 9:01, muokattu 17.7.2024 10:48
a– a+
Kotimaa

Eduskunnan oikeusasiamies antoi heinäkuun alkupuolella päätöksen, jonka mukaan Tukes ei ole rikkonut lakia käyttäessään ilmausta ”uskomushoito”.

Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ja 11 muuta yhdistystä kantelivat ilmauksen käytöstä viime vuoden huhtikuussa eduskunnan oikeusasiamiehelle. Yhdistykset kertoivat pitävänsä uskomushoito-termiä loukkaavana ja epäasiallisena. Kantelussa olivat mukana muun muassa Pohjoismainen Homeopaattiyhdistys, Shiatsu Finland ja Luonnonlääketieteen Keskusliitto.

Oikeusasiamies ei kuitenkaan varsinaisesti suosittele uskomushoito-termiä. Apulaisoikeusasiamies Maija Sakslin toteaa päätöksessä, että hyvän kielenkäytön vaatimuksen täyttäisi paremmin se, että Tukes käyttäisi sosiaali- ja terveysministeriön (STM) tavoin käsitettä täydentävä ja vaihtoehtoinen hoito tai STM:n asettaman työryhmän käyttämää käsitettä vaihtoehtohoito.

Mitä tähän sanoo Tukes?

– Eduskunnan oikeusasiamiehen ratkaisu ei ole aiheuttanut Tukesissa akuutteja toimenpiteitä. Ratkaisussakin todetaan, että Tukesin menettely ei ole lainvastainen, sanoo STT:lle Tukesin ryhmäpäällikkö Janne Niemelä.

Tukes ei aio siis tällä tietoa muuttaa käyttämäänsä terminologiaa. Tällä hetkellä Tukes käyttää verkkosivuillaan termiä ”vaihtoehto- ja uskomushoidot”. Tukesissa vedotaan siihen, että oikeusasiamies ei suoraan ohjeista muuttamaan terminologiaa. Oikeusasiamiehen kansliasta ei haluttu kommentoida STT:lle, kuinka pakottavana oikeusasiamiehen suositusta tulisi pitää.

– Tähän saakka olemme nähneet tarpeelliseksi käyttää kaksiosaista termiä, jotta se kattaisi koko laajan alan kokonaisuudessaan, Niemelä kertoo.

Tukes katsoo asiaa kuluttajapalveluiden turvallisuuden näkökulmasta. Niemelän mukaan nyt käytössä oleva termi kattaa parhaiten Tukesin valvonnan alla olevat asiat.

– Tukes toimii tietysti lain mukaan. Jos todettaisiin, että toimintaa pitäisi korjata, että toimittaisiin lain mukaan, totta kai me silloin korjaamme sitä, Niemelä sanoo.

Suomen Terveystuotekauppiaiden Liiton toiminnanjohtaja Mika Rönkkö on pettynyt Tukesin näkemykseen.

– Olisihan se aika pettymys, jos Tukes aikoo toimia näin. Odotimme, että päätöksen vaatimus hyvästä kielenkäytöstä olisi huomioitu, Rönkkö sanoo STT:lle.

Rönkkö kertoo kantelun tehneiden yhdistysten olleen hyvin tyytyväisiä oikeusasiamiehen päätökseen. Hän tulkitsee päätöksen hakeneen termikiistaan sovittelevaa ja neutraalia termiä.

Samaan aikaan Rönkkö on myös yllättynyt. Hän korostaa päätöksessä mainittua hyvän kielenkäytön vaatimusta. Hänen tulkintansa mukaan ammatinharjoittajan tulisi kokea, että häntä kohdellaan asiallisesti myös kielen osalta.

– Asia ei ole kovin iso. Uskomushoidot mainitaan muutamassa kohdassa nettisivuilla. Tämä on selvästi periaatteellinen linjaus Tukesilta.

Sen sijaan järjestöille ja ammatinharjoittajille termikiistassa on Rönkön mukaan kyse isosta asiasta. Hän sanoo, että asia on vaivannut pitkään ja se on vaikuttanut alan ilmapiiriin. Alan vetovoimaisuus kärsii esimerkiksi opiskelijoiden, ammatinharjoittajien ja tutkijoiden keskuudessa. Hän sanoo, että ammatinharjoittajat eivät halua osallistua keskusteluun, koska he pitävät uskomushoito-termiä leimaavana. Termi leimaa Rönkön mukaan myös hoitomuodot, joista on tehty tieteellistä tutkimusta. Hoitoihin luokitellaan hyvin monenlaisia hoitoja, joiden kaikkien toimivuudesta ei ole tieteellisiä todisteita.

– Se voi aiheuttaa vihapuhetta varsinkin sosiaalisessa mediassa, Rönkkö sanoo.

Tukes kommentoi vastauksessaan oikeusasiamiehelle, että vaihtoehto- ja uskomushoito-termistä luopuminen voi hämärtää tieteellisen ja tieteeseen perustumattoman hoidon rajaa. Pahimmillaan tämä voi aiheuttaa ihmisille terveydellistä vaaraa.

Tukes on katsonut vaihtoehto- ja uskomushoidoksi muun muassa Maria Nordinin verkkokurssin, jolle se määräsi vuonna 2019 ennakoivan kieltopäätöksen ja 100 000 euron uhkasakon. Hallinto-oikeus kumosi Tukesin päätöksen heinäkuussa 2021.

Kantelun tehneet yhdistykset ovat pohtineet jo etukäteen sitä vaihtoehtoa, että Tukes ei muuta käyttämäänsä sanastoa.

– Seuraava vaihe olisi asian Euroopan tasolle vieminen, eli kantelu Euroopan komissiolle, Rönkkö sanoo.

Kun järjestöt ovat keskustelleet Tukesin kanssa, pohtivat ne Rönkön mukaan jatkotoimia.

– En usko, että he tulevat jättämään asian tähän.

Tukesin Janne Niemelän mukaan kuluttajaturvallisuuslaki on uudistumassa, ja lain on tarkoitus tulla voimaan joulukuun puolivälissä. Lain voimaan tullessa myös Tukesin verkkosivuja päivitetään.

– Katsotaan, onko sillä jotakin vaikutusta terminologiaan, Niemelä sanoo.

Lue myös

“Keltainen teepannu" nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n

Kaudella 1977 Formula 1 -luokan MM-sarjaa dominoi edellisvuoden karmeasta Nürburgringin onnettomuudesta toipunut Niki...
6.9.2025 21:04

Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus

Syksy on aikaa, jolloin hiiret alkavat usein hakeutua ihmisasumusten suojiin. Syy on kylmenevä...
6.9.2025 20:34

Kymmenet postit keskeyttivät lähetykset Yhdysvaltoihin uusien tullien vuoksi

88 postiyritystä ympäri maailmaa on keskeyttänyt joko osin tai kokonaan lähetysten toimittamisen Yhdysvaltoihin...
6.9.2025 17:20

Aihetunnisteet

hoito Kotimaa oikeusasiamies tiede Tukes uskomushoidot vaihtoehtohoito

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Älä tee näin vessanpöntöllä
Uutiset | 4.9.2025 21:41
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Lääkäri: Kortisonilääkkeen haittavaikutuksista pitäisi kertoa potilaalle heti hoidon alussa
Uutiset | 4.9.2025 16:45
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Talousvaikuttaja soitti hälytyskelloja – Putinilta jäätävä kuitti
Uutiset | 5.9.2025 21:02
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Varoitus kohtalokkaasta sodasta: ”Silloin olemme vakavassa pulassa”
Uutiset | 3.9.2025 21:32
Natosta tyly kuitti Putinille: ”Kuin Texasin kuvernööri”
Uutiset | 4.9.2025 22:21
Jättipankki: Vakava varoitus Putinille
Uutiset | 4.9.2025 21:30
Rantasaunoja nousee kuin sieniä sateella – kunnat haraavat vastaan ”vihervyöhykkeillä”
Uutiset | 6.9.2025 8:01
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Suomalaisen olympiavoitto herätti raivoa – Tinttasiko lehtimies häntä leukaan?
Uutiset | 31.8.2025 20:30
Murska-arvio Ukrainasta: ”Koko juttu romahtaa”
Uutiset | 1.9.2025 22:02
Älä tee näin vessanpöntöllä
Uutiset | 4.9.2025 21:41
Pörssisähkön käyttäjät siirretään varttihintoihin – onko käyttöä kytättävä entistä tarkemmin?
Uutiset | 30.8.2025 9:59
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00

Uusimmat

“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Kymmenet postit keskeyttivät lähetykset Yhdysvaltoihin uusien tullien vuoksi
Uutiset | 6.9.2025 17:20
Kokoomus epäili SDP:n sopeutuspuheita – Lindtman esitti Ylellä myös uusia menoja
Uutiset | 6.9.2025 17:17
Kaikkosen IL:lle työttömyydestä: Nyt pitäisi kellojen soida
Uutiset | 6.9.2025 17:08
Eduskunnan jättänyt Annika Saarikko HS:lle: Myös suurituloisten ja eläkeläisten pitää osallistua julkisen talouden tasapainottamiseen
Uutiset | 6.9.2025 16:44
SVT: Venäjä häiritsi alkuvuodesta yli sataatuhatta lentoa Itämeren alueella
Uutiset | 6.9.2025 13:58
Trump aikoo isännöidä G20-kokousta ensi vuonna golfklubillaan, toivoo Xi’n ja Putinin osallistumista
Uutiset | 6.9.2025 11:56
Lindtman: SDP ei haikaile yhteistyöhön perussuomalaisten kanssa – ”Nämä ovat kerta kaikkiaan karmeaa puhetta”
Uutiset | 6.9.2025 11:35
Ranska on huivi- ja huntukieltojen edelläkävijämaa – mitä Suomi voisi sieltä oppia?
Uutiset | 6.9.2025 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37
Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43
Toimittajalta | Hakaristin on aikakin kadota Ilmavoimien lipuista – mutta miksi sitä vaalittiin näin kauan?
Uutiset | 29.8.2025 12:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Kymmenet postit keskeyttivät lähetykset Yhdysvaltoihin uusien tullien vuoksi
Uutiset | 6.9.2025 17:20
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pitkät etäisyydet ja tekoäly – ratkaisu hoidon sujuvuuteen
Mielipide | 5.9.2025 12:35
Lukijalta: Yhteisöllinen asuminen ei saa olla vanhustenhoidon säästökeino
Mielipide | 5.9.2025 12:30
Lukijalta: Osaajapula
Mielipide | 5.9.2025 12:15
Lukijalta: Suora puhe ei saa olla rumaa puhetta
Mielipide | 5.9.2025 11:59
Lukijalta: Budjettiriihessä höynäytysyritys – tämä ei ole Suomen liikuntamyönteisin hallitus
Mielipide | 3.9.2025 13:49
Lukijalta: Ihmisarvon polkeminen ei kuulu sivistysvaltioon
Mielipide | 29.8.2025 8:59
Lukijalta: Halpa temppu vai harkittua politiikkaa?
Mielipide | 29.8.2025 9:03
Lukijalta: Palestiinan valtio – käänteinen DDR
Mielipide | 1.9.2025 14:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste