Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Honkonen: Sote-palveluissa perustuslain vastainen tilanne

16.10.2025 13:23
Lue lisää 
Ympäristö
EU:n ympäristökomissaari Virginijus Sinkevicius Helsingissä 4. toukokuuta 2021. (Kuva: Lehtikuva)

Suomessa vieraillut ympäristökomissaari: Metsien monimuotoisuutta pitää parantaa

STT–Anniina Luotonen 4.5.2021 19:31, muokattu 4.5.2021 19:38
a– a+
Ympäristö

Suomessa vieraillut EU:n ympäristökomissaari Virginijus Sinkevicius kantaa huolta luonnon monimuotoisuudesta. Hän kuitenkin uskoo, että on löydettävissä tasapaino, jossa puuta riittää bioenergia-alan hankkeisiin ilman, että se johtaa metsien harvenemiseen.

Liettualainen Sinkevicius vieraili maanantaina ja tiistaina Suomessa tutustumassa suomalaiseen metsänhoitoon ja Lahteen, joka on tänä vuonna Euroopan ympäristöpääkaupunki.

Vierailun ajoitus oli osuva, sillä komissio on antamassa lähiaikoina metsästrategian, joka linjaa metsien käyttöön liittyviä periaatteita.

Euroopan unionilla ei ole varsinaista toimivaltaa metsien käyttöön, mutta tavoitteet ilmastopäästöjen vähentämisestä ja luonnon monimuotoisuudesta pitävät metsät tiiviisti EU:n agendalla.

–  On tärkeää nähdä paikan päällä asioita omin silmin ja puhua metsänomistajien, teollisuuden ja kansalaisjärjestöjen kanssa tulevasta metsästrategiasta, Sinkevicius sanoi STT:lle Helsingissä, jossa hänen vierailunsa päättyi pääministeri Sanna Marinin (sd.) tapaamiseen.

Sinkevicius lupaa, että komission metsästrategia tuo alan kaipaamaa ennustettavuutta ja johdonmukaisuutta.

–  Meidän selvä arviomme on, että metsät eivät ole EU:ssa tarpeeksi hyvässä kunnossa. Meidän pitää parantaa metsien monimuotoisuutta ja varmistaa metsien koko elinkaari. Taloudellinen toiminta metsissä voi jatkua, mutta siten, että monimuotoisuus säilyy ja metsät säilyttävän merkityksensä hiilivarastoina, Sinkevicius sanoo.

Hän arvioi, että irrottautumisessa öljystä ja muista fossiilisista polttoaineista bioenergiaa tarvitaan siirtymäkauden ratkaisuksi.

–  Bioenergia on yksi tällaisista ratkaisuista, mutta se ei saa johtaa metsien määrän vähenemiseen. Uskon, että olemme tästä samaa mieltä metsäsektorin kanssa.

Metsillä on oma erityinen roolinsa myös EU:n yhteisen ilmastotavoitteen saavuttamisessa. Niin sanotun Lulucf-asetuksen mukaan seuraavan viiden vuoden aikana metsien hiilinielun kokoa verrataan kauden 2000–2009 tietoihin.

Sinkevicius on samaa mieltä arvostelijoiden kanssa siitä, että järjestelmä on monimutkainen. Hän sanoo komission kuuntelevan eri osapuolia ennen kuin asiasta annetaan esitys tällä tietoa kesäkuussa.

Murroksessa kohti hiilineutraaliutta Suomi on yksi maista, jotka kamppailevat turpeen polton kanssa. Turvetta käytetään myös Baltian maissa, Irlannissa ja Ruotsissa, joista Suomessa ja Irlannissa käyttö on muita suurempaa.

–  Sanon erittäin avoimesti, että turpeella ei ole tulevaisuutta vuoden 2050 jälkeen, sen jälkeen kun olemme toteuttaneet EU:n ilmastotavoitteen, Sinkevicius sanoo.

EU-komissio kantaa hänen mukaansa huolta energiaturvealan toimijoista ja siirtymän taloudellisista ja sosiaalisista seurauksista. Suomeen ollaan ohjaamassa sen takia merkittävä siivu muutoksen pehmentämiseen tarkoitetusta reilun siirtymän -rahastosta. Suomi saa rahastosta lähivuosina 424 miljoonaa euroa.

–  Meidän pitää auttaa siirtymässä niin teollisuutta kuin kotitalouksia. Suomen rahastosta saama summa on korkein Pohjoismaihin ja Baltiaan verrattuna.

EU-maiden yhteisenä tavoitteena on olla hiilineutraali vuonna 2050. Suomen tavoite on tätä selvästi kunnianhimoisempi, sillä tähtäimenä on hiilineutraalius vuonna 2035.

Liettualaisen Sinkeviciusin nousu ympäristöstä, meristä ja kalastuksesta vastaavaksi komissaariksi vuonna 2019 on siirtänyt EU:n huomiota Itämerelle.

Sinkevicius kertoo käynnistäneensä ”Meidän Itämeremme” -aloitteen, jossa valtioita on sitoutettu varmistamaan esimerkiksi kestävä kalastus ja maatalouden lannoitteiden käyttö kestävällä tavalla.

Hänen mukaansa on tärkeää, että myös maanviljelijät ovat mukana, ja että heille on kannusteita. Komissio on antamassa ensi viikolla toimintasuunnitelman ilman, meren ja maaperän nollapäästöiksi. Merten osalta erityisen tärkeää on Sinkeviciusin mukaan varmistaa, että saasteet pysäytetään rannikoilla, ennen mereen päätymistä.

–  Liettualaisille Itämeri on erittäin tärkeä, koska sen rannalle mennään joka kesä viettämään kesälomaa. Meillä on rantaa niin vähän, joten arvostamme joka ikistä sen metriä.

Lue myös

Työntekijän epäillään tarkastelleen luvatta lähes 600 ihmisen terveystietoja

Työntekijä katseli luvatta lähes 600 ihmisen henkilö- ja terveystietoja Kymenlaakson hyvinvointialueella kahden vuoden...
16.10.2025 16:25

Myös perussuomalaiset rankaisi Oulaskangas-kapinoitsijaa – Polvinen erotettiin ryhmästä tammikuun loppuun asti

Perussuomalaisten Mikko Polvinen on erotettu eduskuntaryhmästä tammikuun loppuun asti. Asiasta kertoi toimittajille eduskunnassa...
16.10.2025 15:56

Kokoomus rankaisi Juha Hännistä Oulaskangas-äänestyksestä

Kansanedustaja erotetaan eduskuntaryhmästä kuukaudeksi
16.10.2025 15:52

Aihetunnisteet

Euroopan unioni luonto metsä Politiikka ympäristö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuore tutkimus: Karkista yllättävä helpotus syysflunssaan
Uutiset | 14.10.2025 22:03
Tyrmistys vapaaehtoisen pullanpaiston kieltämisestä leviää: ”En voi ymmärtää”
Uutiset | 15.10.2025 13:24
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Yllättävän helppo kikka saattaa karkottaa monen kodin inhottavan vieraan
Uutiset | 14.10.2025 21:45
Sota iski Venäjän kotirintamalle – siviiliuhrien määrä kasvaa
Uutiset | 14.10.2025 2:56
Tämä lapsuuden kokemus voi aiheuttaa ikävän sairauden aikuisena, kertoo tutkimus
Uutiset | 12.10.2025 21:45
Yksinelävien kuolleisuusriski on kasvanut reilusti – tuore tutkimus kertoo syyt
Uutiset | 14.10.2025 22:13
Hyytävä paljastus: Putin hekumoi kuristamisella omin käsin
Uutiset | 15.10.2025 22:01
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Hyvin outoa, ex-ministeri Lintilä sanoo Puolassa valmistettavien raitiovaunujen valinnasta
Uutiset | 8.10.2025 14:23
Tämä lapsuuden kokemus voi aiheuttaa ikävän sairauden aikuisena, kertoo tutkimus
Uutiset | 12.10.2025 21:45
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Muistatko ”kansanmaastureiden” verovapaan kultakauden? Valtiovalta ja ruoste lopettivat lystin lyhyeen
Uutiset | 11.10.2025 21:10
Tuore tutkimus: Karkista yllättävä helpotus syysflunssaan
Uutiset | 14.10.2025 22:03
Ceausescun ”velkajarru” oli vertaansa vailla – Romanian diktaattori näännytti kansansa melkein hengiltä, mutta ulkomaanvelkakin suli
Uutiset | 13.10.2025 21:10
Tyrmistys vapaaehtoisen pullanpaiston kieltämisestä leviää: ”En voi ymmärtää”
Uutiset | 15.10.2025 13:24
Oulaskangas | Paikallisilta rajua ryöpytystä perussuomalaisille: ”Luulin äänestäneeni ihmistä ja järjen ääntä”
Uutiset | 9.10.2025 7:00
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07

Uusimmat

Työntekijän epäillään tarkastelleen luvatta lähes 600 ihmisen terveystietoja
Uutiset | 16.10.2025 16:25
Myös perussuomalaiset rankaisi Oulaskangas-kapinoitsijaa – Polvinen erotettiin ryhmästä tammikuun loppuun asti
Uutiset | 16.10.2025 15:56
Kokoomus rankaisi Juha Hännistä Oulaskangas-äänestyksestä
Uutiset | 16.10.2025 15:52
Zelenskyin ja Trumpin odotetaan keskustelevan risteilyohjuksista Ukrainalle
Uutiset | 16.10.2025 15:44
Orpo seisoo Valtosen toiminnan takana: ”Perusteltua”
Uutiset | 16.10.2025 15:19
Netanjahu: Israel toimii päättäväisesti, jotta panttivankien ruumiit saadaan palautettua
Uutiset | 16.10.2025 15:14
Presidentti Stubb suuntaa Etelä-Pohjanmaalle
Uutiset | 16.10.2025 14:57
Keskustakolmikko tyrmää autojen romutuspalkkion – ”Suosisi taas kerran hyvin toimeentulevia”
Uutiset | 16.10.2025 14:56
Kreml räyhää: ”Äärimmäisen vaarallista”
Uutiset | 16.10.2025 14:51
Liikenne- ja viestintäministeriö valmistelee jäänmurtajakaluston uudistamisohjelmaa
Uutiset | 16.10.2025 14:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kurvinen velkajarrusta: Tällainen oli pakko tehdä – ”Kevyen populismin aika on nyt ohi”
Uutiset | 14.10.2025 16:59
Pyöreitä täyttävä PS inspiroitui MAGA-liikkeestä – Ex-sisäpiiriläinen: “Ei muuta yhteistä kuin nimi”
Uutiset | 12.10.2025 10:00
MTK-pomoksi pyrkivä Eerikki Viljanen: Suomalainen liha ei kuulu alelaariin
Uutiset | 11.10.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Työntekijän epäillään tarkastelleen luvatta lähes 600 ihmisen terveystietoja
Uutiset | 16.10.2025 16:25
Myös perussuomalaiset rankaisi Oulaskangas-kapinoitsijaa – Polvinen erotettiin ryhmästä tammikuun loppuun asti
Uutiset | 16.10.2025 15:56
Kokoomus rankaisi Juha Hännistä Oulaskangas-äänestyksestä
Uutiset | 16.10.2025 15:52
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Hyvin outoa, ex-ministeri Lintilä sanoo Puolassa valmistettavien raitiovaunujen valinnasta
Uutiset | 8.10.2025 14:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Z-sukupolvi tulee, onko työelämä valmis?
Mielipide | 16.10.2025 10:39
Lukijalta: Maaseudun naiset rakentavat tulevaisuutta rohkeudella ja juurilla
Mielipide | 16.10.2025 10:34
Lukijalta: Ammatillisen koulutuksen kunnia tulee palauttaa
Mielipide | 16.10.2025 10:30
Vastine: Politiikkaa mielenterveyden kustannuksella?
Mielipide | 16.10.2025 10:15
Lukijalta: Alistuvatko ikäihmiset hatariin uskomuksiin ja suostuvat ennenaikaisesti hoivattaviksi?
Mielipide | 8.10.2025 15:26
Vastine: Faktoja KELA:n kuntoutuspsykoterapiasta ja palvelujärjestelmästämme
Mielipide | 16.10.2025 10:06
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia on mielenterveyspolitiikan kuuma peruna
Mielipide | 14.10.2025 10:09
Lukijalta: Petri Roininen keskustan Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 9.10.2025 12:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustakolmikko tyrmää autojen romutuspalkkion – ”Suosisi taas kerran hyvin toimeentulevia”
Uutiset | 16.10.2025 14:56
Vakava varoitus velkaantumisesta – Vantaan keskusta pysäyttäisi ratikkahankkeen
Uutiset | 16.10.2025 11:30
Tappaako hallitus pienet lukiot? Keskusta puolusti ulkomaalaisopiskelijoita rahastukselta
Uutiset | 14.10.2025 18:19
”Onko hullumpaa hallituksen päätöstä” – Keskustaedustaja kertoo, mitä yöpäivystysten loppuminen tarkoittaa
Uutiset | 10.10.2025 13:55
Kaleva: Keskustan piiripomo kiistää Purran rajut syytökset
Uutiset | 13.10.2025 15:56
Keskustaedustajat: Itäisen Suomen rahat vietiin, kokoomus ja perussuomalaiset juhlivat
Uutiset | 10.10.2025 14:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste