Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Tappaako hallitus pienet lukiot? Keskusta puolusti ulkomaalaisopiskelijoita rahastukselta

14.10.2025 18:19
Lue lisää 
Naton huippukokous
Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson ja Suomen presidentti Alexander Stubb saapuivat Ruotsin tarjoamalla yhteisellä lennolla Nato-kokoukseen. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Stubb Washingtonissa: Ukrainan Nato-jäsenyys lähestyy vääjäämättä

Presidentti Stubb saapui Naton huippukokoukseen myöhässä yhdessä Ruotsin pääministeri Ulf Kristerssonin kanssa
STT-Lassi Lapintie 10.7.2024 10:33, muokattu 10.7.2024 17:28
a– a+
Naton huippukokous

Presidentti Alexander Stubb teki tiistaina debyyttinsä Suomen valtiojohtajana Naton kesän huippukokouksessa myöhästyneenä ja peukalokyydillä, jonka tälle tarjosi Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson.

Yhdysvaltain pääkaupunkiin Washingtoniin saapuneet valtiojohtajat pitivät pian koneesta noustuaan Ruotsin suurlähetystöllä yhteisen lehdistötilaisuuden, jonne paikalla olevaa suomalaista ja ruotsalaista mediaa juoksutettiin lyhyellä varoitusajalla.

Lehdistötilaisuudessa Stubb oli varma, että Suomen sijoittuminen Norfolkin esikunnan alaisuuteen ja muut käytännön askeleet sotilasliittoon nivoutumisessa saavat sinettinsä.

Huippukokouksen yhtenä pääteemana on Ukrainan tuen tulevaisuus. Stubbin mukaan Venäjän maanantaina tekemä kymmeniä ihmisiä surmannut iskusarja Ukrainaan osoittaa, että länsimaat eivät voi antaa periksi Ukrainan tukemisessa.

– Venäjä ja Putin eivät pysähdy. Sota on liian iso heille hävittäväksi. Hän ei pidä länsimaista tai länsimaisista arvoista, ja näiden joukkoon lasketaan Ukraina. Hän ei pysähdy, jos häntä ei pysäytetä, Stubb sanoi.

– Hyvä uutinen tästä kokouksesta on se, että Ukraina saa monella tavalla enemmän tukea kuin koskaan. Ennustan, että tulemme näkemään hyvin voimakasta kieltä Ukrainan tulevasta Nato-jäsenyydestä. Pidän tätä peruuttamattomana, Stubb sanoi.

Stubbin mukaan kieli Ukrainan Nato-jäsenyydestä tulee olemaan vähintäänkin voimakkaampaa kuin vuoden takaisessa Vilnan huippukokouksessa. Stubbin mukaan prosessi etenee nyt vääjäämättä sitä kohti, että Ukrainasta tulee Naton jäsen.

Stubb kertoi pitävänsä nurinkurisena sitä, että aina kun länsiliittoutuneiden ja Nato-maiden keskuudessa on ollut havaittavissa merkkejä sotaväsymyksestä, Venäjä tekee uuden siviileihin kohdistuvan iskun, joka nostattaa tahtoa tukea Ukrainaa.

– Aina kun on havaittavissa edes vähän sotaväsymystä lännessä, silloin Putin hyökkää kouluun, teatteriin, lastensairaalaan tai asuinrakennukseen. Hänen ajoituksensa oli jälleen pettämätön, jos hän haluaa meiltä voimakasta reaktiota, Stubb sanoi.

– Ensiksi he kaappaavat ukrainalaisia lapsia ja sitten hyökkäävät lastensairaalaan. Nämä olivat hirveitä, sodan sääntöjen tuolla puolen olevia hyökkäyksiä. En ollut yllättynyt, mutta olen todella järkyttynyt, sanoi Ruotsin Ulf Kristersson.

Nato-kokouksen yllä on leijunut virallisissa puheissa ääneen lausumaton pelko Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenin iästä ja kyvystä voittaa vaalit Donald Trumpia vastaan. Tiedotustilaisuudessa Stubb ja Kristersson eivät lähteneet arvioimaan Bidenin kyvykkyyksiä tai terveyttä. Stubb muisteli sitä, kuinka hän tapasi ensimmäistä kertaa Bidenin tämän senaattoriaikoina 1990-luvun alussa. Tuolloin he keskustelivat pohjoismaisesta terveydenhuoltojärjestelmästä.

81-vuotias Biden on ollut Yhdysvaltain eturivin poliitikkoja jo puolen vuosisadan ajan. Biden toimi Delawaren osavaltion senaattorina vuosina 1973–2009, minkä jälkeen hän nousi varapresidentiksi presidentti Barack Obaman hallintoon.

Juuri Bidenin pitkä ikä ja ura ovat nyt muuttuneet tälle riippakiveksi erityisesti epäonnistuneen televisioväittelyn jälkeen, kun Biden esiintyi heiveröisesti ja puheissaan takellellen. Nato-kokousta pidetäänkin Bidenille näytön paikkana julkisuudessa.

Lue myös

Trump myönsi salamurhatulle oikeistovaikuttaja Charlie Kirkille postuumisti vapaudenmitalin

Trump sanoi kaksinkertaistavansa toimet ”radikaalivasemmistolaisia” ryhmiä kohtaan.
15.10.2025 8:28

Monet johtavat uutisorganisaatiot kieltäytyivät allekirjoittamasta Pentagonin uusia lehdistösääntöjä

Monet johtavat uutisorganisaatiot kieltäytyivät tiistaina allekirjoittamasta Yhdysvaltain puolustusministeriön uusia rajoittavia lehdistösääntöjä.Uusien sääntöjen myötä...
15.10.2025 8:05

Presidentti Stubb tänään maakuntavierailulla Mikkelissä – yleisön tavattavissa iltapäivällä

Presidentti Alexander Stubb vierailee tänään Mikkelissä. Vierailu alkaa Maavoimien esikunnan tarkastuskäynnillä, jossa presidentti...
15.10.2025 8:01

Aihetunnisteet

Nato Nato-jäsenyys naton huippukokous Politiikka sotilaallinen liittoutuminen sotilasliitto Ukraina

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Ceausescun ”velkajarru” oli vertaansa vailla – Romanian diktaattori näännytti kansansa melkein hengiltä, mutta ulkomaanvelkakin suli
Uutiset | 13.10.2025 21:10
Käykö rotta ihmisen päälle? – Tutkija vastaa MT:ssä
Uutiset | 14.10.2025 8:30
Tämä lapsuuden kokemus voi aiheuttaa ikävän sairauden aikuisena, kertoo tutkimus
Uutiset | 12.10.2025 21:45
Sota iski Venäjän kotirintamalle – siviiliuhrien määrä kasvaa
Uutiset | 14.10.2025 2:56
Opel palauttaa dieselin tunnettuun mallistoonsa
Uutiset | 13.10.2025 23:34
Yllättävän helppo kikka saattaa karkottaa monen kodin inhottavan vieraan
Uutiset | 14.10.2025 21:45
Erdoğan nuhteli Melonia epäterveellisestä tavasta: ”Näytät upealta, mutta…”
Uutiset | 14.10.2025 22:04
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Hyvin outoa, ex-ministeri Lintilä sanoo Puolassa valmistettavien raitiovaunujen valinnasta
Uutiset | 8.10.2025 14:23
Tämä lapsuuden kokemus voi aiheuttaa ikävän sairauden aikuisena, kertoo tutkimus
Uutiset | 12.10.2025 21:45
Muistatko ”kansanmaastureiden” verovapaan kultakauden? Valtiovalta ja ruoste lopettivat lystin lyhyeen
Uutiset | 11.10.2025 21:10
IL: Tämän arkisen elintarvikkeen asiantuntija jättäisi hyllyyn
Uutiset | 7.10.2025 23:12
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Oulaskangas | Paikallisilta rajua ryöpytystä perussuomalaisille: ”Luulin äänestäneeni ihmistä ja järjen ääntä”
Uutiset | 9.10.2025 7:00
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07

Uusimmat

Trump myönsi salamurhatulle oikeistovaikuttaja Charlie Kirkille postuumisti vapaudenmitalin
Uutiset | 15.10.2025 8:28
Monet johtavat uutisorganisaatiot kieltäytyivät allekirjoittamasta Pentagonin uusia lehdistösääntöjä
Uutiset | 15.10.2025 8:05
Presidentti Stubb tänään maakuntavierailulla Mikkelissä – yleisön tavattavissa iltapäivällä
Uutiset | 15.10.2025 8:01
Asunnottomuus lisääntyy jo toista vuotta peräkkäin – Asiantuntija syyttää hallituksen sosiaaliturvaleikkauksia
Uutiset | 15.10.2025 8:01
HS-gallup: SDP edelleen suosituin puolue – perussuomalaisten kannatus jatkaa elpymistään
Uutiset | 15.10.2025 7:33
Uutissuomalainen: Ihmisiä kuolee Suomessa aiempaa enemmän alkoholiin, vaikka sitä kulutetaan yhä vähemmän
Uutiset | 15.10.2025 7:31
Venezuelassa ainakin 14 kaivostyöntekijää kuoli tulvien vuoksi
Uutiset | 15.10.2025 7:29
Hallitus vastaa välikysymykseen suurtyöttömyydestä
Uutiset | 15.10.2025 3:10
Kasvihuonekaasujen päästöt vähenevät yhä, kertoo ennuste
Uutiset | 15.10.2025 0:01
Yksinelävien kuolleisuusriski on kasvanut reilusti – tuore tutkimus kertoo syyt
Uutiset | 14.10.2025 22:13
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kurvinen velkajarrusta: Tällainen oli pakko tehdä – ”Kevyen populismin aika on nyt ohi”
Uutiset | 14.10.2025 16:59
Pyöreitä täyttävä PS inspiroitui MAGA-liikkeestä – Ex-sisäpiiriläinen: “Ei muuta yhteistä kuin nimi”
Uutiset | 12.10.2025 10:00
MTK-pomoksi pyrkivä Eerikki Viljanen: Suomalainen liha ei kuulu alelaariin
Uutiset | 11.10.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trump myönsi salamurhatulle oikeistovaikuttaja Charlie Kirkille postuumisti vapaudenmitalin
Uutiset | 15.10.2025 8:28
Monet johtavat uutisorganisaatiot kieltäytyivät allekirjoittamasta Pentagonin uusia lehdistösääntöjä
Uutiset | 15.10.2025 8:05
Presidentti Stubb tänään maakuntavierailulla Mikkelissä – yleisön tavattavissa iltapäivällä
Uutiset | 15.10.2025 8:01
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Alkutuotanto on Suomen ja Lapin selkäranka
Mielipide | 14.10.2025 15:12
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia on mielenterveyspolitiikan kuuma peruna
Mielipide | 14.10.2025 10:09
Lukijalta: Suometsien salaojituksesta hyötyisivät sekä kansantalous että ympäristötalous
Mielipide | 13.10.2025 14:24
Lukijalta: Sote-työpaikkojen häviäminen on tragedia – tätäkö oikeasti haluttiin uudistuksella?
Mielipide | 13.10.2025 14:14
Lukijalta: Alistuvatko ikäihmiset hatariin uskomuksiin ja suostuvat ennenaikaisesti hoivattaviksi?
Mielipide | 8.10.2025 15:26
Lukijalta: Petri Roininen keskustan Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 9.10.2025 12:13
Lukijalta: Uudenmaan keskusta tarvitsee arvostetun ja toimeenpanokykyisen puheenjohtajan
Mielipide | 10.10.2025 10:26
Lukijalta: Ehdotan Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi Petri Roinista
Mielipide | 9.10.2025 16:28

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta vaatii rajuja toimia: Tavoitteena nuorisotyöttömyyden puolittaminen
Uutiset | 3.10.2025 15:25
Kaksi uutta ehdokasta keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan
Keskusta | 30.9.2025 14:24
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
Kaksi uutta ehdokasta keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan
Keskusta | 30.9.2025 14:24
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
Nuorkeskusta vaatii rajuja toimia: Tavoitteena nuorisotyöttömyyden puolittaminen
Uutiset | 3.10.2025 15:25
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste