Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Verotiedot

Veropäivää edelsi ”juorukalenterien” aika – kuumottavaa ostosta häpeiltiin kuin pornolehteä, mutta kauppa kävi

12.11.2025 13:11
Lue lisää 
Eläimet
Lintujen ruokintapaikat keräävät helposti paikalle myös oravia. Vaurioita ne voivat aiheuttaa useisiin lähiseudun taloihin. (Kuva: Emmi Korhonen/Lehtikuva)

Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen

Näillä keinoilla oravan pesiytymistä talon rakenteisiin voi estää etukäteen, Stig Kvarnström neuvoo.
Samuli Vänttilä 13.4.2025 17:30, muokattu 8.4.2025 16:20
a– a+
Eläimet

Oravat ovat söpön näköisiä eläimiä, joiden veikeää hyppelyä puusta puuhun on mukava seurata. Kääntöpuoli näissä sympaattisissa otuksissa on kuitenkin se, että ne voivat aiheuttaa asuinrakennuksille melkoista tuhoa.

Oravat nimittäin ovat ketteriä kiipeämään. Ne mahtuvat kulkemaan pienistäkin raoista esimerkiksi omakoti- tai rivitalojen välikatoille. Siellä ne mylläävät helposti villoja, nakertavat rakenteita ja pahimmillaan rikkovat sähköjohtoja tai höyrysulkuja.

Seuraukset voivat olla tuhoisia, jopa hengenvaarallisia. Rikkoutuneet sähköjohdot voivat aiheuttaa pahimmillaan oikosulun tai jopa tulipalon.

– Oravista on tullut viime vuosina aiempaa selvästi enemmän ilmoituksia, sanoo vanhempi asiantuntija Stig Kvarnström Tuhoeläinhallinta Delecon Oy:stä Suomenmaalle.

Kvarnströmin mukaan ilmoituksia oravien aiheuttamista haitoista tulee enemmän kuin koskaan hänen 30 vuotisen uransa aikana. 

Tyypillisimmin oravat häiritsevät ihmisten unta, kun niiden kiipeilystä kuuluu rapinaa ja muuta ääntä. Ihmiset yleensä huolestuvat myös siinä vaiheessa, kun he näkevät oravien kiipeilevän pitkin ulkoseiniä ja puikahtavan talon rakenteiden sisään katon tuntumassa.

– Yleensä me sitten näemme, että orava on tehnyt pesänsä välikatolle räystäsreunan laudoituksen päälle. Siihen orava on tyypillisesti kantanut villaa talon rakenteista ja kaikenlaisia keppejä ja oksia luonnosta, Kvarnström summaa.

– Joskus niitä risuja ja keppejä löytyy sieltä villojen päältäkin, hän lisää.

Orava
Orava on veikeä eläin, mutta talon rakenteissa siitä voi olla paljon harmia. KUVA: Paula Åström

Oravien kyky aiheuttaa vahinkoa on syytä ottaa tosissaan, Kvarnström tähdentää.

Jo pelkkä sotku on ikävää, mutta villojen myllääminen tai tallominen tiiviimmäksi heikentää myös talojen eristystä. Rakenteiden nakertaminen aiheuttaa harmia ja monenlaista vahinkoa.

Ongelmat ovat Kvarnströmin mukaan hyvin samantyyppisiä kuin hiirien aiheuttamat. Hiiret tosin mylläytyvät villojen alle ja ovat siten vielä hankalammin torjuttavia. Oravat liikkuvat pääsääntöisesti villojen päällä.

Hiiret ovat myös oravia alttiimpia nakertamaan esimerkiksi sähköjohtoja.

– Oravien aiheuttamaa tulipaloa pidän ehkä melko epätodennäköisenä, mutta mahdollista sekin silti on, Kvarnström sanoo.

Toisinaan oravat kuolevat syystä tai toisesta talojen rakenteissa ollessaan. Tällöin ne aiheuttavat helposti hajuja ja houkuttelevat paikalle raatoja syöviä hyönteisiä. Seurauksena voi olla asuintiloihin leviävä hyönteisongelma.

Orava voi myös joskus olla hyökkäävä ihmistä kohtaan, etenkin jos sillä on pentuja. Uhattuna se voi Kvarnströmin mukaan purra tai raapia ihmistä. Luonnonvaraisen eläimen puremaa ei kannata koskaan ohittaa olankohautuksella. 

Sellaistakin on tapahtunut, että orava luikahtaa terassilla päiväuniaan nukkuvan vauvan vaunuihin sisään.

– Ne ovat aika ikäviä tapauksia. Monesti oravia nähdään siinä vaunujen päällä, mutta kyllä niitä sinne vauvan koppaankin on joskus mennyt.

orava
Oravat voivat pahimmillaan aiheuttaa jopa tulipalon, jos ne pääsevät vaurioittamaan talojen rakenteita. KUVA: Paula Åström

Oravan karkottaminen voi kuitenkin olla melko haastavaa.

Kvarnström korostaa, että orava on rauhoitettu maaliskuun alusta ja lokakuun loppuun. Silloin talon rakenteisiin pesiytyneelle oravalle ei voida tehdä mitään. Ei varsinkaan silloin, jos oravalla on poikasia.

Edes oravien kulkuaukkoja ei saisi tuona aikana tukkia. Emon on päästävä hakemaan ruokaa ja kulkemaan takaisin poikastensa luokse.

Talon ihmisasukkaiden on tuona aikana tyydyttävä vain odottamaan ja seuraamaan tilannetta. 

– Sitten, kun poikaset ovat kasvaneet niin isoiksi, että ne varmuudella pärjäävät luonnossa, voi kulkuaukkoja tukkia esimerkiksi metalliverkoilla, Kvarnström summaa.

Jos oravan läsnäolo rahoitusaikana mietityttää, kannattaa tuhoeläinten torjuja kutsua Kvarnströmin mukaan paikalle arvioimaan torjuntakeinojen mahdollisuuksia. He myös paikallistavat ja asentavat suojauksia oravien kulkuaukkoihin.

Marras–helmikuun aikana torjujilla on oravien suhteen vapaammat kädet toimia. Kvarnströmin mukaan tuolloin talon rakenteissa viihtyviä oravia pyydystetään usein pieniin häkkeihin ja kuljetetaan luontoon kauas ihmisasutuksista.

Varmin tapa torjua oravia on etukäteen toimiminen.

Kvarnströmin mukaan kannattaa varmistaa, ettei oraville ole mieluista syötävää pihapiirissä. 

Talojen läheisyyteen oravia houkuttavat usein esimerkiksi lintujen ruokintapaikat. Sellaiset kannattaa Kvarnströmin mukaan poistaa, jos oravat alkavat juoksennella aktiivisesti pihapiirissä.

Lintulauta voi löytyä myös naapurista. Joskus käy niin, että naapurin lintulauta houkuttelee paikalle oravia, mutta häiriötä ne aiheuttavat muille lähiseudun taloille.

Mitä sellaisessa tilanteessa kannattaa tehdä?

– Ehkä silloin on syytä ostaa kakkua ja skumppaa, mennä niiden kanssa naapurin ovelle, ja nätisti kysyä, että oletteko huomanneet tällaista juttua, Kvarnström heittää.

Ketään ei voi kuitenkaan pakottaa luopumaan lintulaudastaan elleivät viranomaiset näe siihen painavaa syytä esimerkiksi tartuntatautien vuoksi.

– Yleensä nämä tilanteet ratkeavat kuitenkin puhumalla. Naapurisuhteita ei kannata turhaan rikkoa.

Oravien aiheuttamiin riskeihin kannattaa reagoida etukäteen. Silloin niiden vekkulia hyppelyä puusta puuhun voi seurata hyvillä mielin, Stig Kvarnström sanoo. KUVA: Petra Pöyliö

Tärkeää on tukkia oravien potentiaalisia kulkureittejä etukäteen. Kvarnströmin mukaan tiheää verkkoa kannattaa asentaa kaikenlaisten katonrajan tuntumassa sijaitsevien aukkojen ja räystäsreunan laudoituksien sisäpuolelle.

Verkko kannattaa asentaa tiukasti, etteivät oravat pääse repimään sitä irti.

Oravia voi yrittää karkottaa myös erilaisilla hajusteilla tai markkinoilta saatavilla karkotteilla. Kvarnströmin mukaan niiden toimivuudesta ei kuitenkaan ole takeita. 

Ja jos ne toimisivatkin, kovin pitkäaikaista apua niistä ei välttämättä saa. Oravat tottuvat helposti erilaisiin häiriötekijöihin eivätkä välitä niistä enää.

Kvarnströmin mukaan pihan läheisyydessä liikkuvista oravista ei kuitenkaan tarvitse suoraan olla huolissaan.

Oravat viihtyvät luonnossa eivätkä ne aktiivisesti vaani mahdollisuuksia hiipiä sisään ihmisasumusten rakenteisiin. Välinpitämätön ei kuitenkaan kannata olla.

– Ihan ensimmäiseksi kävelisin taloa vähän ympäri ja tutkisin, onko siellä sellaisia paikkoja, joista orava voi päästä kulkemaan. Sellaiset paikat kannattaa tukkia. Toiseksi varmistaisin, ettei pihalla ole ravintoa, joka houkuttavaa oravia.

– Sen jälkeen oravien hyppelyä puissa voi seurata suhteellisen rauhallisin mielin.

Lue myös

Terveysuhka kasvaa hälyttävästi – Tutkimus: Tässä ryhmässä sairastutaan todennäköisimmin

Tuoreen ruotsalaistutkimuksen mukaan maksakirroosi on yleistynyt huomattavasti edeltävien vuosikymmenten aikana. Ennen kaikkea sairastumisriski...
12.11.2025 23:37

Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus

Alttiutta sairastua aivoinfarktiin ja aivoverenkiertohäiriöihin voitaisiin selvittää paremmin, jos ihmisten verestä mitattaisiin kolmea...
12.11.2025 23:14

"Tämä ei ole tyhjää puhetta" – Kreml tarttui sotaisaan lausuntoon

Kremlin tiedottajan Dmitri Peskovin mukaan Euroopan maat valmistautuvat sotaan. Hän kommentoi asiaa keskiviikkona toimittajille...
12.11.2025 23:10

Aihetunnisteet

arki eläimet luonto orava tuhoeläimet tuholaiset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Toimittajalta | Finnair saisi lopettaa kurjuuden maksimoinnin
Uutiset | 11.11.2025 11:35
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Milloin jouluvalot saa sytyttää? Näin suomalaiset vastasivat kyselyssä
Uutiset | 10.11.2025 15:25
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Ex-kansanedustajien sopeutumiseläkkeiden lakkauttaminen on säästänyt miljoonia euroja, kertoo Iltalehti
Uutiset | 10.11.2025 10:26
Reuters: Teboilin omistajalle raskas takaisku
Uutiset | 10.11.2025 18:10
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Washington vaikeni – Kreml hämmentyi
Uutiset | 11.11.2025 15:58
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Väitös: Suomalaiset istuvat tietämättään kultasuonen päällä
Uutiset | 7.11.2025 8:31
Ilmailu | Brittein saarten vahtikoiran suorituskyky oli hirmuinen – suomalaisässä pääsi legendaarisen kylmän sodan hävittäjän puikkoihin
Uutiset | 8.11.2025 21:20
Yksi ihmisryhmä ei enää hanki lemmikkejä
Uutiset | 5.11.2025 9:36
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35

Uusimmat

Terveysuhka kasvaa hälyttävästi – Tutkimus: Tässä ryhmässä sairastutaan todennäköisimmin
Uutiset | 12.11.2025 23:37
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
”Tämä ei ole tyhjää puhetta” – Kreml tarttui sotaisaan lausuntoon
Uutiset | 12.11.2025 23:10
Tätä remontoijat katuvat eniten – vastaus ei ole itse tekeminen
Uutiset | 12.11.2025 23:00
80 vuotta sitten | Ranska otti suunnan kohti neljättä tasavaltaa
Uutiset | 12.11.2025 22:40
Paljastus: Salaisesta Putin-puhelusta täysi fiasko
Uutiset | 12.11.2025 22:03
Yllättävä esine kotona on varsinainen bakteeripesäke – Moni ei ole puhdistanut koskaan
Uutiset | 12.11.2025 22:01
Harvinaisin luonnossa esiintyvä alkuaine voi olla syöpähoitojen viisasten kivi
Uutiset | 12.11.2025 21:30
Tutkimus: Tämä rokote voi ehkäistä dementiaa
Uutiset | 12.11.2025 21:24
Kauhu tuli kaduille – Tutkija: Eurooppaan iski ”ennennäkemätön” terrori-iskujen aalto 10 vuotta sitten
Uutiset | 12.11.2025 20:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mikä isyydessä on parasta ja kipeintä? – Kaikkonen ja muut keskustan eduskuntaryhmän isät kertovat
Uutiset | 9.11.2025 9:01
Kasvinviljely kriisiytyi – MTK:n Marttila esittää paluuta tullimuureihin, ”jos tämä ei muulla oikene”
Uutiset | 8.11.2025 8:00
Toimittajalta | Venäjä vaanii Romaniaa ja Moldovaa ortodoksikirkon varjoissa
Uutiset | 8.11.2025 18:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Terveysuhka kasvaa hälyttävästi – Tutkimus: Tässä ryhmässä sairastutaan todennäköisimmin
Uutiset | 12.11.2025 23:37
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
”Tämä ei ole tyhjää puhetta” – Kreml tarttui sotaisaan lausuntoon
Uutiset | 12.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallitus pilaa vuoden 2011 kaivoslakia lisää
Mielipide | 12.11.2025 14:01
Lukijalta: Suomen paikka on vyöhykkeellä, jossa järki toimii ja diplomatialla on tilaa
Mielipide | 12.11.2025 13:53
Lukijalta: Sauli Niinistön tärkeä lausunto sai vihdoin keskustelun liikkeelle
Mielipide | 12.11.2025 13:47
Lukijalta: Nykyinen talousmalli ei enää kanna – Suomi tarvitsee suuria suunnanmuutoksia
Mielipide | 11.11.2025 17:19
Lukijalta: Ovatko venäläiset menettäneet järkensä?
Mielipide | 10.11.2025 10:22
Lukijalta: Keskustan momentum olisi nyt
Mielipide | 7.11.2025 10:31
Lukijalta: Suomi ei elä pelkällä etelän viljalla – huoltovarmuus tarvitsee koko maan
Mielipide | 5.11.2025 13:31
Lukijalta: Yrittäjää ei pidä rangaista rohkeudesta
Mielipide | 6.11.2025 12:20

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Matti Korkiakoski Uudenmaan keskustan johtoon
Uutiset | 11.11.2025 17:12
Rajua ryöpytystä hyvinvointialueen pullapäätökselle: ”Maalaisjärki on kadonnut”
Uutiset | 11.11.2025 16:42
Kaikkonen vaatii vastauksia: Miten hallitus turvaa sote-palvelut?
Uutiset | 11.11.2025 15:44
Tyrmistys uudesta etätyölinjauksesta: ”Härskiä”
Uutiset | 10.11.2025 16:31
Maatalous ja työllisyys nousivat keskustelun ytimeen – Pekka Kuusisto jatkaa Varsinais-Suomen keskustan johdossa
Uutiset | 10.11.2025 10:41
Kulmuni: Puolustusmenoja on lisättävä ja Euroopan puolustuksen teollista ja teknologista perustaa vahvistettava
Uutiset | 6.11.2025 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste