Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Kokoomuksen Petteri Orpoa ja perussuomalaisten Riikka Purraa tentattiin hallitusyhteistyön mahdollisuuksista politiikan toimittajien tilaisuudessa. (Kuva: Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto)

"Sipilän kauden kikyt jäävät kalpenemaan" – Purra ja Orpo pitävät leikkauksia väistämättöminä ensi kaudella

Petteri Orpo aikoo hakea jatkoa kokoomuksen johdossa
Pauliina Pohjala 14.9.2021 11:34, muokattu 14.9.2021 16:22
a– a+
Politiikka

Kokoomusjohtaja Petteri Orpo sanoo haluavansa viedä puolueensa vuoden 2023 eduskuntavaaleihin. Hän aikoo hakea jatkoa kokoomuksen johdossa ensi kesän puoluekokouksessa.

– Tämän maan suuntaa pitää pystyä muuttamaan, ja se politiikka, mitä tällä hetkellä vasemmistohallituksen johdosta tehdään, rapauttaa suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan. Kokoomus on vaihtoehto sille, minä haluan olla johtamassa sitä muutosta ja viedä puolueen eduskuntavaaleihin, Orpo kertoi politiikan toimittajien tilaisuudessa, jossa hän väitteli perussuomalaisten tuoreen puheenjohtajan Riikka Purran kanssa.

Sekä kokoomus että perussuomalaiset katsovat, että Suomen velkaantumistahti merkitsee vaikeita päätöksiä ja leikkauksia seuraavalle vaalikaudelle.

– Uskallan sen sanoa, että seuraava hallitus joutuu tekemään myös leikkauksia, Orpo sanoi.

– Vasemmistohallituksessa tiedetään, että nämä kulutusjuhlat loppuvat jossain vaiheessa. En tiedä onko tässä maassa kauhean montaa, joka ei uskoisi siihen, että kokoomus pystyy tarvittaessa myös leikkaamaan.

Purra katsoo, että seuraava hallitus, ”mistä ikinä se sitten koostuukaan”, joutuu tekemään vaikeita päätöksiä.

– Uskoisin jopa, että Sipilän kauden kikyt jäävät kalpenemaan näiden rinnalla. Mutta se on täysin toinen asia, miten näitä tehdään. Perussuomalaiset ei kannata sosiaaliturvaleikkauksia.

Oppositiojohtajilta kysyttiin, mikä olisi suurin ongelma toisen puolueen politiikassa, jos ajatellaan tulevaa mahdollista hallitusyhteistyötä.

Perussuomalaisille vaikein pala on kokoomuksen EU-federalismi, Purra sanoi.

– Eli että Suomen omaa, itsenäistä päätösvaltaa pitää edelleen siirtää unionin tasolle. Ja toinen on sitten maahanmuuttopolitiikka. Toivoisin, että kokoomus myös tässä työperäisessä maahanmuutossaan siirtyisi ruotsalaisen sisarpuolueensa linjalle, Purra totesi.

– Siellähän moderaatit jo ymmärtävät, että kaikki työperäinen maahanmuutto ei ole Ruotsille positiivista, vaan viivan alle pitäisi jäädä jotakin hyödyllistä.

Orpokin sanoi, että puolueiden suurin ero lienee suhtautuminen kansainvälisyyteen ja Euroopan unioniin.

– On sitten kyse työperäisestä tai humanitäärisestä maahanmuutosta, me haluamme että ne asiat ovat hallinnassa. Haemme pragmaattisesti ratkaisuja. Mutta perussuomalaisten yleinen suhtautuminen kansainvälisyyteen kaikkinensa on kyllä se, mikä meitä erottaa isosti.

Perussuomalaisia ja kokoomusta yhdistää se, että molempien mielestä kokonaisveroaste on Suomessa liian korkea.

Purra sanoo, että työn veron alentaminen helpottaa työn kannustimia matalimmilla palkka-asteilla, joilla sosiaaliturva kilpailee työn kanssa.

– Meidänkin unelma-Suomessa ehdottomasti työ olisi kannattavaa, mutta tämä ei perussuomalaisille tarkoita sitä, että työn ehtoja ja palkkakehitystä pitää polkea alaspäin esimerkiksi tuomalla kehitysmaista Suomeen työntekijöitä.

Purra pöyristyi Orpon väitteestä, jonka mukaan hoiva-alalla on työvoimapulaa, jota paikkaamaan tarvitaan työperäistä maahanmuuttoa.

– On karmeaa ylenkatsetta meidän hoitajiamme, erityisesti vanhustenhuollossa lähihoitajia kohtaan väittää, että työvoimapula johtuu siitä, että suomalaiset eivät yhtäkkiä haluaisi tehdä näitä töitä.

– Oletteko kuulleet siitä, että palkkatasossa, työn kuormittavuudessa on joitakin ongelmia? Näiltä aloilta ihmisiä pakenee pois, koska he eivät jaksa tehdä sitä, palkka ei vastaa sitä. Sektorikohtaisesti pitää tarkastella sitä, mistä työvoimapula johtuu. Hoitoalalla se ei johdu siitä, että meillä ei olisi hoitajia, vaan siitä että he eivät viihdy omalla alallaan, Purra sanoi.

Purralta kysyttiinkin, ehdottaako hän hoitajille palkankorotusta.

– Tässä taloustilanteessa meillä ei ole mahdollista korottaa näitä palkkoja. Se, että me voisimme priorisoida hyvinvointijärjestelmämme oleellisia osia, kuten hoitajia ja sote-palveluita, edellyttää sitä, että rahaa on otettava jostain pois.

Orpo sanoi tunnistavansa hoiva-alan ongelmat hyvin, mutta totesi, että suomalaisia eläköityy hurjaa vauhtia ja väki vanhenee.

– Kaikki toteavat sen faktan, että Suomessa tarvitaan lisää työvoimaa, ja työperäisen maahanmuuton lisääminen eli kansainvälinen rekrytointi on välttämätöntä. Siinä tarvitsee tietysti olla pelisäännöt. Mutta jos haluamme huolehtia suomalaisten hyvinvoinnista, me tarvitsemme myös työperäistä maahanmuuttoa.

Purra totesi elokuussa pitämässään puoluekokouspuheessa, että suomalaiset ovat Espoossa vähemmistössä vuonna 2050.

Purralta kysyttiinkin, kuka on perussuomalaisten määritelmän mukaan suomalainen.

Purran mukaan termi viittaa tilastoihin, joissa puhutaan kotimaisia kieliä puhuvista ja vieraskielisistä.

– Tässä ei ole mitään sen ihmeellisempää politiikkaa taustalla, vaan kyseessä on tilastoissa käytettävä termi.

– Vieraskielinen on niin kauan kun maistraatin tiedoissa lukee, että henkilö on vieraskielinen.

Purran mukaan perussuomalaiset eivät määrittele, kuka on suomalainen.

– Se ei ole meidän maahanmuuttopolitiikkamme kannalta oleellista.

Sekä Orpo että Purra vakuuttelivat suhtautuvansa hallitusyhteistyön mahdollisuuksiin varsin pragmaattisesti, asialinjalta.

Orpon mukaan ensin katsotaan, miten eduskuntavaalit menevät ja millaista linjaa puolueet edustavat.

– Ennen kaikkea se on siis asiakysymys. Ja kun Purra on aloittanut, varmaan kaikki seuraavat mielenkiinnolla sitä, millaiseksi puolue kehittyy ja millaista politiikkaa se edustaa.

– Minun tärkein tavoitteni politiikassa on se, että haastamme vasemmistohallitusta omalla vaihtoehdollamme, keräämme mahdollisimman suuren kannatuksen kokoomuksen politiikalle. Sen luottamuksen pohjalta mikä vaaleissa tulee, arvioidaan sitten hallituspohjaa ja mahdollisuuksia, Orpo muotoili.

Purrakin sanoi, että nykyhallitukselle on syytä kehittyä vastavoima.

– Perussuomalaiset on hyvin huolissaan siitä, mihin suuntaan hallitus Suomea vie, ja totta kai oppositiosta löytyy tälle vastaan sanomista. Se, kantaako se mahdollisesti seuraavalle hallituskaudelle, riippuu vielä hyvin monesta asiasta.

Lue myös

Kysely: Tätä mieltä suomalaiset oikeasti ovat talvesta

Onko suomalaisuus murroksessa? Vain noin puolet eli 56 prosenttia suomalaisista pitää talvesta, paljastaa...
2.12.2025 21:50

Yllätystieto: Fysioterapia ei välttämättä autakaan tähän – "Sama vaikutus nähtiin lumehoidolla"

Fysioterapiasta ei välttämättä ole hyötyä polven kulumaan liittyvän nivelkierukan repeämää poteville, kertoo tuore...
2.12.2025 21:35

Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti

Useat Venäjän alueet ovat viivästyttäneet korvausten maksamista Ukrainan sodassa loukkaantuneille taistelijoille. Lisäksi sopimussotilaiden...
2.12.2025 21:04

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Nato-pomolta raju lausunto – Kreml sauhuaa
Uutiset | 1.12.2025 22:15
FT: Eurooppalaisen vaatejätin tuotteet palasivat Venäjälle
Uutiset | 2.12.2025 8:20
”Otettava tosissaan heti” – Kohta jyllää tauti, joka on osalle erityisen vaikea
Uutiset | 1.12.2025 22:01
Varusmies kuoli taisteluharjoituksessa Vuosangan harjoitusalueella
Uutiset | 1.12.2025 14:17
HS: Purra kertoo syyn PS:n kannatuslaskuun
Uutiset | 28.11.2025 11:07
Hämmennys leviää: Altistaako tämä suosittu liikuntamuoto syövälle?
Uutiset | 2.12.2025 8:30
Ultraprosessoidun ruoan syömisestä löytyi jälleen uusi ja vakava riski
Uutiset | 1.12.2025 21:59
Lappeenrannassa UPM:n tehtaalla tulipalo – vaaratiedote peruttu
Uutiset | 2.12.2025 8:01
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Puolustusministeriön uusi pomo: Kylmäävä havainto Venäjästä
Uutiset | 27.11.2025 17:37
Pitäisikö lakkautettuja varuskuntia palauttaa? Kaikkonen nostaa esiin Pohjois-Karjalan prikaatin
Uutiset | 27.11.2025 12:05
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Sudentappolaki kuohautti eduskunnassa – ”Eihän tällä ole järjen kanssa yhtään mitään tekemistä”
Uutiset | 25.11.2025 18:18
Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: ”Olimme yllättyneitä”
Uutiset | 24.11.2025 23:03
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Yllätystieto: Fysioterapia ei välttämättä autakaan tähän – ”Sama vaikutus nähtiin lumehoidolla”
Uutiset | 2.12.2025 21:35
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Hallitus sai kovaa runtua koulutuskorvauksen poistosta – keskustan Oinas-Panuma sai kehut SAK-konkariltakin
Uutiset | 2.12.2025 19:54
Suomalaisella on keskimäärin 11 ystävää, kertoo tutkimus
Uutiset | 2.12.2025 19:32
Keskustaedustajat protestoivat hallituksen heikennyksiä maahanmuuttajien lasten opetukseen – ”Edesvastuutonta”
Uutiset | 2.12.2025 18:44
Työntekijän sormi imeytyi kuljetinlinjan nieluun – yhtiölle tuomio työturvallisuusrikoksesta
Uutiset | 2.12.2025 18:19
Venäjän presidentti Putin sanoo Venäjän olevan valmis sotaan Eurooppaa vastaan
Uutiset | 2.12.2025 17:54
Ukrainan delegaatio saattaa tavata Witkoffin ja Kushnerin Euroopassa keskiviikkona
Uutiset | 2.12.2025 17:42
Suomalaiset syövät vähemmän kalaa ja enemmän lihaa kuin muut pohjoismaalaiset
Uutiset | 2.12.2025 16:48
Neljä Husin lääkäriä teki kantelun Lasse Lehtosesta Oikeuskanslerinvirastoon
Uutiset | 2.12.2025 16:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yllätystieto: Fysioterapia ei välttämättä autakaan tähän – ”Sama vaikutus nähtiin lumehoidolla”
Uutiset | 2.12.2025 21:35
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Hallitus sai kovaa runtua koulutuskorvauksen poistosta – keskustan Oinas-Panuma sai kehut SAK-konkariltakin
Uutiset | 2.12.2025 19:54
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Toimiva liikenneinfrastruktuuri tukee ihmisten elinoloja
Mielipide | 2.12.2025 15:25
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Aika on joulun arvokkain lahja
Mielipide | 2.12.2025 12:42
Lukijalta: Miksi Belgia jarruttaa Ukrainan tukemista?
Mielipide | 2.12.2025 9:49
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Kun pulla tulkitaan riskiksi, hukkaamme jotain olennaista
Mielipide | 27.11.2025 15:02
Lukijalta: Muovi ei kuulu peltoon – eikä sen ongelmaa voi enää lakaista mullan alle
Mielipide | 28.11.2025 9:31
Lukijalta: Meidän velvollisuutemme on suojella metsiä
Mielipide | 25.11.2025 10:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste