Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruoka

Ruuan hinta nousee selvästi, varoittaa MTK

30.3.2026 17:47
Lue lisää 
Alkoholi
Hallitus haluaisi muuttaa alkoholilakia niin, että alkoholia voisi tilata kotiin Alkosta ja sellaisista kaupoista ja ravintoloista, joilla on vähittäismyyntilupa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Ravintola-ala, poliisi ja järjestöt tyrmäävät hallituksen alkoholilakiin esittämät muutokset – kauppa tyytyväinen

Päihdetyötä tekevän järjestön mukaan myyjien voittomarginaalit halutaan maksimoida haitoista huolimatta
STT-Heli Laakkonen 24.7.2025 10:30, muokattu 24.7.2025 17:53
a– a+
Alkoholi

Niin poliisi, Matkailu- ja Ravintolapalvelut eli Mara ry kuin monet sosiaalialan järjestötkin vastustavat muutoksia, joita hallitus kaavailee alkoholilakiin.

Hallitus haluaisi muuttaa alkoholilakia niin, että alkoholia voisi tilata kotiin Alkosta ja sellaisista kaupoista ja ravintoloista, joilla on vähittäismyyntilupa. Lisäksi suomalaisilla olisi jatkossa oikeus ostaa myös väkeviä alkoholijuomia muissa EU-maissa toimivilta yrityksiltä.

Hallituksen esitys on nyt lausuntokierroksella. Mara nimittää lausunnossaan Suomen alkoholipolitiikkaa kaksinaismoralistiseksi, sillä ulkomaiset verkkokaupat saisivat oikeuden myydä jopa 80-prosenttisia alkoholijuomia kotiin kannettuna, kun taas Suomessa toimivat ravintolat saisivat myydä enintään kahdeksanprosenttisia käymisteitse valmistettuja alkoholijuomia.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) lausunnon mukaan hallituksen esittämät muutokset johtaisivat siihen, että suomalaiset kaupat perustaisivat omia etämyyntipisteitä varsinkin Tallinnaan. Lisäksi hallituksen esitys lisäisi THL:n mukaan veronkiertoa ja harmaata taloutta, kun halvinta tuotetta etsivät kuluttajat hankkisivat alkoholia verkosta ja kiertäisivät samalla Suomeen kuuluvat verot.

Hallitus antoi esityksen alkoholilain muuttamisesta jo viime syksynä mutta joutui muuttamaan sitä, sillä EU-komissio vaati, että Suomen lainsäädäntö ei saa syrjiä muiden EU- ja Eta-maiden toimijoita suomalaisiin nähden.

Lausuntoja esityksestä voi antaa heinäkuun loppuun asti.

Kuten Marakin, päihdetyötä tekevä Sininauhaliitto kummastelee esityksen epäsuhtaa kotimaisten ja ulkomaisten alkoholinmyyjien välillä, tosin eri näkökulmasta. Sininauhaliitto huomauttaa lausunnossaan, että mikään ei edellytä etämyynnin sallimista vähittäiskaupoissa myytävää alkoholia vahvemmille juomille.

Toisin kuin Mara, Sininauhaliitto ei toivo Alkon monopolin purkamista. Liiton mukaan esitys puuttuu Alkon monopoliasemaan, vaikka hallitusohjelmassa luvataan olla muuttamatta Alkon kansanterveydellistä tehtävää ja asemaa.

Ensi- ja turvakotien liitto puolestaan varoittaa lausunnossaan, että hallituksen esityksen toteutuminen voisi todennäköisesti lisätä naisiin kohdistuvaa väkivaltaa.

Liiton mukaan väkivalta kumppania ja lapsia kohtaan liittyy usein päihteiden käyttöön.

– Yhteiskunnan vastuulla on suojella erityisesti lapsia ja väkivallan uhreja – ei luoda olosuhteita, joissa riskit entisestään kasvavat, liitto sanoo.

Liitto varoittaa myös sosiaali- ja terveydenhuollon kustannusten kasvusta. Sen mukaan lähisuhdeväkivallan välittömät kustannukset pelkästään terveydenhuollolle ovat 157 miljoonaa euroa vuodessa.

Muassa Pohjois-Karjalan hyvinvointialue kiinnittää huomiota siihen, että alkoholi ei ole mikä tahansa hyödyke, minkä vuoksi sen saatavuutta pitäisi tarkastella sosiaali- ja terveyspolitiikan näkökulmasta, ei kilpailu- ja elinkeinopolitiikan näkökulmasta.

Ehkäisevä päihdetyö Ehyt ry sanoo lausunnossaan, että ”alkoholia tuottavien ja myyvien kaupallisten toimijoiden voittomarginaalit pyritään maksimoimaan yhteiskunnalle koituvista laajoista sekä täysin kiistattomista haitoista huolimatta”. Ehyt ry:n mukaan alkoholin toimitusmyynti lisäisi kohtuuttomasti vastuuta toimituksia tekeville läheteille.

Tätä kommentoi lausunnossaan myös palvelualojen ammattiliitto PAM, jonka mukaan lähetti ei välttämättä voi olla luovuttamatta tilausta, jos vastassa on päihtynyt ja aggressiivisesti käyttäytyvä asiakas.

– Työntekijän asettaminen tällä tavoin selkeän väkivallan uhan alle on kohtuutonta, PAM kirjoittaa.

Sen mukaan lähetin pitäisi olla aina työsuhteessa, jotta tämä voisi saada tukea työnantajalta ja työterveydestä.

Esitystä vastustaa myös poliisihallitus. Poliisihallitus ottaa lausunnossaan esille sen, että esitys sallisi alkoholin toimittamisen julkisille paikoille. Tämä voisi lisätä poliisin työtä ja huonontaa kansalaisten turvallisuudentunnetta, lausunnossa sanotaan.

Päivittäistavarakauppa ry ja Suomen Tislaamoliitto ovat harvoja lausunnonantajia, jotka kannattavat hallituksen esitystä. Toisin kuin esityksessä, kumpikin sallisi alkoholin markkinoinnin vaikuttajien avulla.

Alkon mukaan kesäkuun litramyynti laski 10 prosenttia verrattuna vuoden takaiseen. Viinejä myytiin noin 13 prosenttia vähemmän, oluita ja siidereitä noin 3 prosenttia vähemmän ja väkeviä noin 8 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten kesäkuussa.

Alkoholittomien juomien myynti taas kasvoi noin 30 prosenttia.

Alkon litramyyntiä on laskenut viime kesäkuussa voimaan tullut alkoholilain muutos, joka toi enintään kahdeksanprosenttiset käymisteitse valmistetut alkoholijuomat ruokakauppojen hyllyille.

Tutkimustiedon mukaan alkoholin saatavuus vaikuttaa siihen, kuinka paljon ihmiset juovat. THL:n tutkimusprofessori Pia Mäkelä kertoi kuitenkin STT:lle kesäkuun lopussa, että alkoholin kulutuksen lasku alkoi vuonna 2008 ja on laskenut noin kahden prosentin vuositahtia. Viime vuonna alkoholin kulutus laski noin neljä prosenttia.

Alkoholin myynti on laskenut myös päivittäistavarakaupoissa alkoholilain muutoksen jälkeenkin. Päivittäistavarakauppa ry:n toimitusjohtaja Tuula Loikkanen arvioi STT:lle kesäkuussa, että alkoholin myynnin lasku johtuu eniten suomalaisten muuttuneista juomatavoista.

Lue myös

Alkoholilain esitys ei noudata hallitusohjelmaa, kristillisdemokraatit sanovat – "Lähetetty ilman muiden kuittausta"

Perussuomalaisten rivit rakoilevat, mutta ryhmäjohtaja ei lupaa omantunnonvapautta. Jopa vapauttamismyönteinen Atte Harjanne (vihr.) vastustaa ”kaljatakseja”.
24.7.2025 16:51

Aihetunnisteet

Alko alkoholi alkoholilaki alkoholin etämyynti kauppa Politiikka ravintola-ala

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Keskustan Kettunen: Elokapinan toiminta Lapinlahdella on vastuutonta
Uutiset | 28.3.2026 16:35
Ilmavoimilla varma tunnistus toisesta Kaakkois-Suomeen pudonneesta droonista
Uutiset | 29.3.2026 20:21
Sairauspelosta kärsivät potilaat kuormittavat terveydenhuoltoa
Uutiset | 28.3.2026 11:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25

Uusimmat

Tutkimus: Yksinkertainen keino lievittää vauvan kipua, mutta sitä ei pidä käyttää toistuvasti
Uutiset | 30.3.2026 21:30
Teatteri tekee mustan komedian Purran rasismikohusta – Lavalla myös ”hyytävä Halla-aho”
Uutiset | 30.3.2026 21:01
Israelin parlamentti käsittelee kuolemanrangaistusta terroristeille esittävää lakiesitystä
Uutiset | 30.3.2026 18:57
Ulkoministeriö keskusteli Yhdysvaltojen suurlähettilään kanssa Räsäsen tuomiosta tehdystä somepäivityksestä
Uutiset | 30.3.2026 18:42
Norja keventää bensan ja dieselin verotusta
Uutiset | 30.3.2026 17:54
Ruuan hinta nousee selvästi, varoittaa MTK
Uutiset | 30.3.2026 17:47
Droonitutkintaan liittyvä eristys purettiin Kouvolassa
Uutiset | 30.3.2026 16:52
Asiantuntija: Luumäen droonia ei välttämättä koonsa vuoksi ehditty huomata ajoissa
Uutiset | 30.3.2026 16:42
Trump uhkaili Irania valtavalla tuholla, jos sopimusta ei ala syntyä
Uutiset | 30.3.2026 16:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Yksinkertainen keino lievittää vauvan kipua, mutta sitä ei pidä käyttää toistuvasti
Uutiset | 30.3.2026 21:30
Teatteri tekee mustan komedian Purran rasismikohusta – Lavalla myös ”hyytävä Halla-aho”
Uutiset | 30.3.2026 21:01
Israelin parlamentti käsittelee kuolemanrangaistusta terroristeille esittävää lakiesitystä
Uutiset | 30.3.2026 18:57
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Suomen kallein hiljaisuus
Mielipide | 30.3.2026 10:58
Lukijalta: Ikäihmisten asema Suomessa vaatii vahvempaa turvaa
Mielipide | 30.3.2026 10:57
Lukijalta: Polttoainehintojen nousun vaikutukset lapsiperheiden toimeentuloon
Mielipide | 30.3.2026 10:55
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste